De gevluchte regering van Axel vertoeft in Gent. (1585)1590 UIT ONZE OMGEVING. A X B L SLUISKIL. koewacht SPORTNIEUWS. Ha.daar is het NIEUWS AXELSCHE COURANT Va—Va 31/2-4 Va TREKKERS - WEEKEND. Op Zaterdag 7 Februari a.s. zal in „Bleye-Haghe een internationaal Trekkers-weekend worden ge organiseerd, waar Nederlandse en Belgische trek kers welkom zullen zijn en elkaar zullen kunnen bekampen in diverse gezelschapsspelen. De Jeugd herbergmoeder zal zich voor deze gelegenheid extra aan de keuken wijden zodat de trekkers o.a. een oliebollenmaaltijd te wachten staat. Overigens mag onze Axelse Jeugdherberg zich reeds nu in veler belangstelling verheugen en staat b.v. voor de komende Paasdagen reeds een be zoek genoteerd van twee Engelse scholen met in totaal meer dan honderd leerlingen. Ook van Nederlandse zijde heeft men al meerdere aan vragen voor collectieve bezoeken, zodat men wel mag verwachten, dat wanneer straks het trekkers- seizoen begint „Bleye-Haghe' qua bezoek niet voor anderen zal behoeven onder te doen. HENGSTENKEURING. Donderdag hield de Kou. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" in onze streek haar jaarlijkse hengsten- 'keuringen. Er bestond voor deze keuringen zeer veel belang stelling en het verschijnsel dat wij al eerder hebben geconstateerd, dat bij dergelijke keuringen het aantal auto's veel groter is dan het aantal paar den, viel dan ook weer in toenemende mate op te merken. Overigens temeer een bewijs van de grote belangstelling die niettegenstaande de me chanisatie nog steeds bestaat voor het Zeeuwse fokpaard. De V.V.Z.F. verdiende zeker alle lof voor de wij,ze waarop het aantal boxen en de inrichting daarvan nog weer Verder is verbeterd, waardoor nu alle paarden op comfortabele wijze konden worden gestald. Voor de bezoekers was ook het feit, dat de Jeugdherbergzaal bij dergelijke gelegenheden ter beschikking staat een belangrijke verbetering tegen over het oude wrakke gebouw, waarmee men zich tot vorig jaar moest behelpen. De uitslag van de keuring is als volgt 3-jarige hengsten. Vainqueur van Eversdam, van C. van Overloop, Zuiddorpe en Jac. de Feij,ter te Axel Nico van Kijkuit van Abr. Haak, Zaamslag; Karei van Nooit-Gedacht, van L. de Regt Mz., M. L. M. lJsebaert, Axel, J. Koster, Boschkapelle en A. Haak, Zaamslag Nico van Helpeney, van Jac. de Putter, Axel Victor van Eversdam, van C. van Overloop, Zuiddorpe en Jac. de Feij.ter, Axel- Karei van Alstein (goedgekeurd voor 4 jaar) van Jac. de Putter, vnd. Herder van de Schaapshoeve, van A. Bax te Zcvenbergschen Hoek (N.-Br.), en A. Serrarens te Ossenisse. 4-jarige hengsten. Paul, van fa. F. Dekker en M. L. M. lJsebaert, Axel Nico van Eversdam, (goedgekeurd onder K) van C. A. Dekker, Axel. 5-jarige hengsten. Antcon van Strijen, van H. de Maat, Stoppeldijk Nico v. d. Klef, van Jac. de Putter, vnd., Jac. Dieleman, Zaamslag, J. K. de Putter, Axel en Osw. Kerckhaert, Westdorpe Dirk van Aldengoor, van A. Serrarens, Ossenisse. Oudere hengsten. Paul van Vullingshoeve, van Jcz. Bonte, Koewacht Herman van Weverslo, van wed. Jac. de Feijter Vogelwaarde Willy van de Mariahceve, van Gebr. van Campen, Graauw. ZIEKENHUIS SLUISKIL KREEG EEN AMBULANCE-W AGEN Sedert enkele dagen bezit het R.K. ziekenhuis te Sluiskil een eigen autc voor ziekenvervoer. Bij de moderne en uitgebreide inrichting van het ziekenhuis is het zeker geen overbodige luxe te noemen, dat men thans ook op dit terrein aan alle eisen kan voldoen en met eigen mate riaal mede kan werken aan het vervoer van zieken en gewonden. GEMEENTERAAD. Afwezig waren de heren B. de Grouckel en. J. Martens. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering kwam als eerste onderwerp het aanbrengen van lichtpunten aan de orde. B. en W. stellen voor alsnog twee lichtpunten aan te brengen, n.l. nabij de weningen van E. van Hooij.e en J. Suij, welk voorstel wordt aangenomen. De heer v. d. Goore meent echter ook een licht punt te moeteu aanbrengen aan de oprit bij v. d. Goore aan 't Zand. De heer Polspoel is echttr van mening dat dan bij. elke oprit lichtpunten moeten werden aangelegd wat practïseh bijna onuitvoer baar is. Binnen afzienbare tijd zal een verkabe- ling plaats vinden, zodat dan alsnog alles kan worden herzien. De verlenging van de rekening-courant-overeen komst met de bank van Ned. Gemeenten wordt goed gevonden. Er zal geen subsidie worden verleend aan de militaire bond Het bevolkingsonderzoek voor t b.c. zal dit jaar ook te Koewacht weer gehouden worden Omtrent de datum is nog niets bekend De gemeente gaat er mee accoord een eventueel tekort bij te passen Hierna wordt overgegaan tot de verdeling van het bouwvolume, hetwelk wordt toegewezen aan de aanvragers J Herman, R. Martens en E. Goossens. Gezien de belangrijke uitbreiding van de ge meente-administratie op het gebied van de be volking, verkiezing, werklozenzorg, militaire- en sociale zaken, bevolkingsonderzoek jenz bestaat de mening dat een derde ambtenaar niet over bodig is. Een oproep voor een dergelijke ambte naar zal worden geplaatst. In de vorige vergadering werd door het raads lid Martens navraag gedaan omtrent brandstoffen- bijslag voor ouden van dagen. Een voorstel wordt gedaan een brandstoffenbij.slag van f 50 toe te kennen aan personen welke geen andqr inkomen genieten dan hun ouderdoms-uitkering. Een onder zoek zal worden ingesteld hoeveel personen hier voor in aanmerking komen. Door de heer Baert wordt een voorstel gedaan de wedde van de klokluider die thans f 100 per jaar bedraagt te verhogen tot f 200 per jaar. Hiermee kunnen alle raadsleden zich verenigen. Na wijziging van de legesverordening omtrent de muziekv rgunnningen in café's, welke abonnementen f 10 per jaar zullen bedragen komt de subsidie aanvrage van het sportcomité aan de beurt. Het plan bestaat om op 5 Mei a.s. te Koewacht een wielerwedstrijd voor beroepsrenners te orga niseren. De heer Polspoel geeft hieromtrent een uiteenzetting van de plannen. Wethouder Janssens stelt voor een subs-die te verlenen van f 500. De heer v. d. Goore steunt dit voorstel en na enige discussie wordt dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Goore de inwoners van Koewacht mede te delen dat zij ver plicht zijn bij gladheid van de wegen onmiddellijk te strooien. Een ingediend verzoek van de heer Em. Man- nens moest tot de volgende vergadering worden aangehouden. i' VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dinsdag vergaderde de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-VI aande ren voor de eerste maal in 1953. Zoals gebruikelijk hield de voorzitter op deze vergadering zijn nieuwjaarsrede, waarvan wij ge zien het belang van diverse punten in het kort enkele alinea's willen memoreren. Plaatsgebrek belet ens de rede in haar geheel te publiceren. Na nog het werkbezoek van Z.K.H. Prins Bern ard aan onze streek te hebben gememoreerd, dat naar het zich laat aanzien niet zonder resultaten blij,ft, noemde ir. Horstmaun als een van de vele problemen de onvoldoende algemene ontwikkeling van een groot deel van onze bevolking De oplossing van dit vraagstuk kan alleen wor den gevonden in een uitbreiding van de leerplicht. Gezien het feit, dat in 1935 4,3o/0. van ons volks- inkemen aan onderwijs werd besteed en in 19o2 slechts 2,7o/o, doen wij, een ernstig beroep op de regering om de geestelij,ke ontwikkeling van ons PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Februari 1953. Ned. lïerv. Kerk. 10 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer, van Zaamslag, 2.30 uur Ds. H. G. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Geref. Kerk; 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvéè. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 6.30 uur Ds. J. van den Berg van Utrecht. volk meer dan tot nu toe te bevorderen. vDe arbt'ds- en levensvreugde kunnen hiermede slechts gebaat zijn. Met betrekking tot de Benelux achtte spr. de verwezenlijking veraf, alhoewel hij de van Bel gische zijde gevoerde actie's tot herziening van de bestaande accoorden verkeerd achtte. Wanneel! Nederland door verminderde export weer armer zou worden, zou ook België, waar Nederland vele,, artikelen koopt, daar de terugslag van onder vinden. De goedkoopte van het Nederlandse pro duct is trouwens niet alleen aan de lagere lonen, te danken Ook de betere outillage geeft Nederland een voorsprong, wat ir. Horstmann met cij,fers uit de schoenen-industrie illustreerde. Afkeuring sprak spr. uit voor de steeds voor komende verhogingen van diverse staatsbedrijven. Ook nu heeft P.T.T. weer een verhoging van diverse tarieven aangekondigd tegen Juli 1953 en dat terwijl over 1951 3 2inillioen winst werd be haald. Spr. bepleitte verder vorzichtigheid bij het in voeren van sociale maatregelen en verhoging van premie's voor diverse sociale verzekeringen. In een tijdperk van dalende conjunctuur moet men voorzichtig zijn met maatregelen die onze productie kosten verhogen. Ir. Horstmanu sprak verder zijp verbazing uit ove rhet feit dat Ged. Staten nog steeds vasthouden aan de aanleg van de Noordweg, terwij,1 vrijwel alle burgemeesters en diverse instance's hun voor keur vcor een middenweg door de Braakman heb ben uitgesproken. Ir. Horstmann hoopte dat de plannen voor ver betering van de veren spoedig tot uitvoering zul len komen en vroeg zich terecht af, waarom nog steeds op het voor autovervoer drukste veer, nog altijd met een grote en een kleine pont wordt gevaren, terwijl alle andere grote ponten te V lis- siugen gestationneerd zijp en men daar bij druk verkeer op zijp minst mat twee grote boten kan varen Ook een verkorting van de overtocht door inpoldering van het Land van Saeftinge hoopte spr. dat uitvoerig zou worden bestudeerd. Tot slot ging ir. Horstmann nog de ontwikkeling van de Zeeuwsch-Vlaamse bedrij,ven in het afgelopen jaar na, waarbij, over het algemeen van een be vredigend jaar kan werden gesproken. De abonné van de Axelsche Courant ziet ■zijn lijfblad steeds weer met vreugde ver schijnen, want het brengt berichten over zijn directe omgeving, over personen of ge beurtenissen waarmee hij zich nauw ver bonden voelt. Daarom boekt een advertentie in de Axel- :sche Courant zulke verrassende resultaten want voor de abonné's is een advertentie even belangrijk als d^ rest van de krant. Uw annonce in dit NIEUWSBLAD wordt gelezen en besproken! Vraag eens inlichtingen bij de admini stratie van de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" Schaken. LANDAU I EN II SCHAAKTEN TEGEN V.S.V, I EN II TE SLUISKIL. Woensdagavond speelie de Axelse S.V. Landau haar vierde competitiewedstrijd tegen V.S.V. I te Sluiskil, terwijl diezelfde avond Landau II haar derde wedstrijd speelde ook te «Sluiskil tegen V.S.V II. De wedstrijd van het eerste tiental is nog niet geheel beslist, doch Landau II moest een neder laag incasseren. V.S.^ I Landau I 1. H. Funke J. v. d. Hagen 2. G. Wullems C. de Putter 3. S. Dierick M. Jansen 4. E. Tacq M. Wondergem 5. J. de Jong A. Ruijtenburg 6. Th. Wegchelaar J. v. d. Ree 7. G. Arncld R. H. de Ridder 8. A. Wullems M. Mattelé 9. C. Flatteeuw J. Bakker 10. M. Millenaar D. Jansen Voorlopige uitslag onbeslist 0 1 onbeslist 1 0 1 0 0 1 1/2— l/i 0—1 V.S.V. II Landau II 1. A. J. Dourleijn H. Peeters 2. J. Philipse A. Verlinde 3. W. H. Hardeman C. van Beesd 4. F. van der Hooft A. Verstraeten 5. M. Schooff W van Doeselaar 6. A. A. Dourleijn J- Haak 7. J. Dubbeldam C. Jansen 8. J. Castelaijn M. Kaijser Uitslag 1—0 1 0 1 0 1 0 1—0 0-1 0 1 0 1 5-3 Voetbal. AXEL—BARONIE. Zondag staat de oranjehemden weer een thuis wedstrijd te wachten, maar deze belooft heel wat zwaarder te zullen zijp dan vorige week. Toen had Axel een van de zwakke broertjes op bezoek, ter wijl Zondag een van de kampioenscandidaten te gast is. Wij zien er dan ditmaal ook geen overwinning in, maar wij hopen dat Axel zijn huid zo duur mogelijk zal verkopen, zodat er dan althans nog een aantrekkelijke en spannende wedstrijd te zien zal zijp. In een der grote huizen van Gent staat aan een aware eikenhouten tafel burgemeester Jaques Bouble. Naast hem bevindt zich Pieter Neyt. Van het Bel fort klinken de zware slagen der klokken en de Magistraatspersonen denken opeens aan de lich tere .langzame klanken van de klok in het Axelse torentje, die zij vroeger in ijlere geluiden hoorden wegsterven over de landen rond het oude stedeke. Door de glas-in-lood vensters valt een gedempt licht in de kamer en lichtstralen vallen op enkele beschreven bladen, die op de tafel liggen. Zo juist zijn de andere gevluchte schepenen van Axel Guil- laam Snouck, Jacques de Meestere en Gilles de Welde de kamer uitgegaan De andere gevluchte tschepenen Gilles Joos, Jan Zeghers en Pieter Echaute waren niet eens meer verschenen om bij Me eertijds zo plechtig gevierde verantwoording van de rekening tegenwoordig te zijp. Er is juist van het gehouden beheer rekening en verantwoording gedaan voor de Commissarissen Christoffels, Das- isouleville, ruddere, heerc van Ifauteville, Bou- •ehault, lid van de Raad van State en Prince van Zijne Majesteit, voor Joris van Montmorency, rud dere, heere van Croisilles, hoogbailluw der stede van Brugge en de ridders Adriaan van Noyelle en de heer van Hoeffault en Wimmerzele. Wat kon zo'n bezoek van de Commissarissen tot het nazien der rekeningen in vroeger tijd een feest geven en aanleiding geven tot het presen teren van schenkwijpen, vroeger, ja, toen Re Magistraat nog in Axel zetelde. Maar nu gaat het maar over de rekening, afgelegd door een ge vluchte Magistraat, een Magistraat in bal lingschap ever de rekening gehouden van •elf Meye 1586 tot alf Meye 1590. De Burgemeester Bouble staart nog op het bij schrift van de Ccmmissarissen in de kantlijn „Mijne heren de commissarissen accorteren deze rekening alleenlijk bij raaniere van provisie en zonder prejuditie van 't gone hiernaarmaals zoude mogen gecessoneert worden ende dit mits t in nemen der stede van Axele van de rebellen van zijne Majesteit op den 16en Juli 1586 ende jegen- woordig bij hunlieden geoccupeert metten meerdere dtelen van prochiën eude plattenlande daarbij lig gende". Bouble denkt t „Er zal geen vervolg op deze re-. :kening meer komen". Weemoedig peinst hij er over, dat hij, niet meer in Axel zal komen, zeker niet meer als burgemeester. Het is al .moeilijk geweest met de voorhanden contanten de ver plichte uitgaven te betalen Ja, dat kon nauwe lijks meer Onder de uitgaven heeft burgemeester Bouble de post gezien „Neyt, schepeue, heeft geld voorgeschoten aan de arbeiders, die de klokke uit den toren van Zuiddorpe b-1 ben gehaald en vervoerd naar Wachtcbeka". De Messagiers of boden moesten ook hun loon hebben. V an Stee land, de oud-baljuw vail het land van Waes (de man ook, die het land van Waes dus ook Axel weer onder Spaansa heerschappij, had (gebracht) wilde ook nog betaling hebben 'van zijp rechten op de ontvangsten. f Dan zijn er verteerkosten geweest voor ver gaderingen met de Commissarissen voor het na zien der rekeningen, voor vergaderingen met de pastoor van Axel, die gevlucht was naar Gent. En er was zo'n arme bode uit Zuiddorpe geko men. die zij, voor zijn diensten niet konden be talen, maar die zij. om „zijn arme gesteldhede toch maar een deel van zijn loon uitbetaald hebben. Pieter Neyt en Bouble spreken erover, wat zij al moeite hebben moeten doen om zich het nod'ge geld te verschaffen En zij lezen nog eens de ontvangstpost „Ontvangen van Wulfaert Witte- wrongele, loodgieter, binnen Gent, over de koop van 3500 pond lood, afgebroken van het stad huis 't Axele, enz. 32 pond 15 schel. (Wij denken wanneer wij dit lezen, hoe het mogelijkwas dat lood uit Axel naar Gent te halen. Of was het al in Gent En komt het daardoor, dat het in 1582 gebouwde stadhuis daardoor in 1662 in zo'n desolate toestand verkeerde, dat de toenmalige ma gistraat er niet droog bleef bij regen, als zij ver gaderden Toen Jan Piron op last van Prins Mau- rits en Sidney do stad veroverde, moeten de be woners van Axel met magistraat de stad hebben kunnen verlaten. Er bleven toen zo weinig in woners over, dat prins Maurits het bolwerk (kerk hof) liet opwerpen dwars door een verlaten buurt. Want in het z.g. Nieuwe Diep, achter het kerk hof zijn fondamenten gevonden van middeleeuwse huizen) Weer een andere pest 'n de rekening slaat Bouble op, waar staat, dat zij aan Heron'mus Cabboot heb ben verkocht de gouden halsbant en de papegaa*. toebehoort hebbende aan de gilde van St. Sebasti- aan in Axel, welke door burgemeester en schepe nen gelicht was om Cabboot tt betalen voor door hem voorgeschoten galden. De Magistraat ont ving geen inkomsten maar uit Axel. Als wc dit lezen lij.kt het wal op de afwerking van een faillieten boedel. Ja, Piet r Neyt en Bouble weten het wel Mau rits heeft de dij.k aan de Braakman bij Buuxgate doorgestoken en Parma belet om Axel terug te winnen. De verbinding van Axel met Gent is verbroken. De Gentse of Zoute of Oudevaart heeft zijp beteken-s van vroeger verloren. De Mag;straat in ballingschap zal zijn functie als regeerder maar opheffen De eertijds voorname Stad Axel, met zijp achterland verbonden en daar door welvaart gen etende, 'zal, van dit achter land gesche-den, terugzinken tot een stil stadje, een voorpost m het Z.W. van de Verenigde Neder landen tegenover de onder de Spaanse heerschappij teruggevallen Zu:delij,ke Nederlanden. Neyt slaat het boek der rekening 1586 tot 1590 met een zucht dicht Later zal |dit boek jir. Axel terugkomen en ingebonden tussen de reke ningen van 1583 en van 1593 ons iets vertellen over de Magistraat van Axel in ballingschap. De Jonge.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3