ÖERMQGÈNe De gemeentebegroting 1953 in cijfers SPIERPIJN, SPIT... Als U de 40 gepasseerd bent Is oppassen dubbel geboden. Dan kont eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Mc 2443,80 38471,32 2345,— 190525,— 135666.29 57643,60 25825,— Alge Een voorstel tot intrekking van a. de verordening houdende regeling betreffende het verlenen van een tegemoetkoming aan de onderwijzers der openbare en bijzondere lagere schelen in de door hen te maken noodzakelijke kosten, voortvloeiend: uit een verandering van standplaats (art. 33 der L.O.-wet 1920) in de gemeente Axel en van b. de Verordening tot regeling van de ver goeding van verplaatsingskosten in de gemeente Axol, ontmoet ernstige critiek. De onder a genoemde verordening is destijds in het leven geroepen als gevolg van een verzoek van een schoolvereniging, die geen krachten kon aantrekken voor een vacature, die zij, op die school hadden, terwij) tegelijkertijd de onder b genoemde verordening bij raadsbesluit van 22 Juni 1950 voor het gemeentepersoneel is vastgesteld Volgens B. en W. is de toestand gewijzigd en zullen bij, eventuele vacatures wel de nodige sol licitanten zich aanmelden, afgezien van het al cf niet bestaan van een dergelijke verordening. Mede op grond van het feit dat in de practij.k de toe passing van deze regtling tot verschillende onge wenste consequenties aanleiding kan geven, terwijl het van de gemeente belangrijke financiële offers vraagt of kan vragen, stellen B. en W. voor beide verordeningen in te trekken. De heer R. v. d. Berg verklaart het in dezen niet eens te zijn met het college en wenst de ver ordeningen te handhaven. Ook de heer Pijpelink is van mening dat de destijds bestaande moeilijkheden zich thans nog steeds voordoen en zou de geldigheidsduur van de verordening voorlopig met een jaar willen verlengen. De heer Kesbeke wenst eveneens handhaving van deze verordening. Naar hem werd medegedeeld bedraagt het tekort aan leerkrachten momenteel nog circa 20.000, zodat de verordening z.i. nog alle recht van bestaan heeft De heer G van Bendegem is geen voorstander van het in stand houden van deze verordening, doch zou deze desnoods willen handhaven totdat de classificatieregeling zal zijn herzien. De heer W. de Feijter gelooft wel dat de moei lijkheden nog steeds bestaan maar ziet niet in dat de verordening deze kan opheffen en is dan ook voor intrekking. De heer C. van Doeselaar wenst handhaving van de verordening. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. tot intrekking verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heren W. de Feijter, G. van endegem, A. Scheele, G. de Putter en P. J. van endegem. Besloten wordt tot vaststellen van een wijziging in e verordening regelende het gebruik van het ge- ïeentelijk slachthuis en tot vaststelling van een ieuwe verordening op de heffing en invordering van slachthuisreechten. Blijkens de toelichting geschiedt een en ander in verband met de niet sluitend e exploitatie-rekening van het slachthuis. In 1951 bedroeg het tekort f 415,61, terwijl voor 1952 gerekend wordt op circa f 715. In de verordening op de vermakelijkhedidsbe- lasting worden de volgende wijzigingen aangebracht 1. aan artikel 6 wordt toegevoegd een 4e lid, luidende Indien door verenigingen een vermake lijkheid wordt gegeven waartoe alleen de leden of leden en donateurs, al dan niet met bijbetaling, toegang hebben en waarvoor overigens geen entree gelden of dergelijke werden geheven, worden voor de toepassing van deze verordening als onzuivere opbrengst aangemerkt i.de jaarlijkse contributies of donateursgelden, gedeeld door het aantal ver makelijkheden, waartoe het lidmaatschap of het donnateurschap toegang geeft, welke uitkomst dan wordt vermeerderd met de eventuele bijbetaling in dit lid bedoeld". 2. aan artikel 9 wordt toegevoegd een 3e lid, luidende „Ten aanzien van de vermakelijkheden, bedeeld in artikel 6, sub 4, dezer verordening vindt eventuele terugbetaling plaats aan de hand van de van gemeentewege uitgeoefende controle op het aantal bezoekers." De verordening regeleende het vermenigvuldi- gingscijfer van het schoolgeld wordt ingevolge een rondschrijven van de minister van binnenlandse zaken gewijzigd. Op reclames inzake diverse belastingen wordt overeenkomslig het advies van B. en W. beslist. Het kapitaalswerkenplan, dat wij, in onderdelen in ons blad hebben opgenomen werd z.h.s. aange nomen, waarbij van verschillende zijden waarde ring werd betuigd voor de duidelijke en gedocu menteerde wijze waarop dit plan is samengesteld. Besloten werd om ook de bouw van een nieuwe openbare lagere school aan dit plan toe te voegen, waardoor dus de bouw van een landbouwhuishoud- school, een Ulo-school en een openbare lagere school als urgent worden genoemd. Er zal naar gestreefd 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. worden de bouw van deze scholen zo snel mo gelijk te realiseren DE BEGROTING. Als volgende agendapunt komt de begroting voor 1953 ter tafel Op de vraag van de voorzitter of er leden zijn die bij de begroting algemene beschouwingen wen sen te houden, deelt de heer Pijpelink mede hier van in eerste instantie te willen afzien, doch zich voor te behouden in tweede instantie nog het woord te voeren. De heer Kesbeke wenst enkele algemene op merkingen te maken, terwijl ook de heer IC. van Bendegem het woord wenst te voeren. De heer Kesbeke zet uiteen dat de groei van de gemeente ook in politiek opzicht veranderingen met zich brengt. Ook het katholieke volksdeel is zeer belangrijk toegenomen en van een onbelang rijke minderheid is men thans gegroeid tot een van de belangrijkste groepen. Spr. wil hierbij even wel voorop stellen dat ook in het nabije verleden de raad heeft getoond begrip te hebben voor het katholieke standpunt en aan vele wensen van deze zijde is tegemoet gekomen. Wat de woningbouw betreft hoopt de heer Kes beke, dat zodra men dez: weer ter hand zal kunnen nemen de nodige aandacht besteed zal worden aan het grote gezin. Spr. wil zeker niet afdingen op de gebouwde woningen, maar voor een gezin van zeven of acht personen zijn deze ongeschikt. Verder verklaart spreker in de ope ningsrede van de voorzitter iets te hebben gemist. Gaarnq had hij hierin ook de middenstand ge noemd gezien. Want het mag toch zeker gezegd worden dat deze groep in Axel haar tijd verstaat en in de afgelopen -jaren in zeer belangrijke mate heeft bijgedragen tot de betekenis van Axel als centrumgemeente voor geheel Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. En vooral in deze moeilijke tijden is dit een extra vermelding waard. Spr. hoopt dat het college de activiteit van de middenstand steeds zoveel mogelijk zal stimuleren Tenslotte vraagt de heer Kesbeke aandacht te blij ven besteden aan het aantrekkelijk maken van Axel als woongemeente. Veel is hieraan al ge daan, maar een verdere verbetering van de entree's eneen verlaging van de belastingen zouden zeker nog in belangrijke mate tot meer- |diere aantrekkelijkheid kunnen bijdragen. Spi|. breekt ook nog een lans voor subsidiëring van de kraamcentra, die hij van grote betekenis acht. De heer C. van Bendegein begint zijn overzicht met enkele punten uit de opmerkingen van de heer Kesbeke nader te bezien. Spr. is van me ning dat men met alle bevolkingsgroepen reke ning moet houden, maar dit in de raad niet kerke lijk, maar politiek moet bezien. Spr. verklaart nogmaals dat met zijn groep nooit rekening wordt gehouden en hij wanneer de Partij van de Arbeid ergens wordt uitgerangeerd, nooit een protest van de zijde van de heer Kesbeke heeft gehoord. Spr. stelt de vraag of deze raad, die aan haar laatste zittingsjaar toe is, heeft voldaan, een vraag die hij in vele opzichten bevestigend meent te kunnen beantwoorden doch in andere opzichten cok weer niet. Van de vele propaganda die van bepaalde zijde is gevoerd, met leuzen als „Waar blijft het geld'' 'en „Er moet orde op de zaken komen' heeft spr. in de voorbije jaren in de raads zaal nooit enig ter zake dienend voorstel vernomen. Wat de nieuwe raad betreft gelooft de heer van Bendegem dat deze geen kerkelijk maar een dui delijk politiek beeld zal geven. Wat betreft de opmerking van de heer Kesbeke dat deze voor belastingverlaging is en slechts met bloedend hart voor diverse verhogingen stemt, zegt spr. dat hij bij een verhoging helemaal geen bloedennd hart heeft. Dat d? begroting een tekort heeft van f 36.000 daarvan heeft spr. een bloedend hart en hij zal dan ook in volle overtuiging voor alle maatregelen stemmen die dit tekort kunnen wegwerken. Wann:er men enerzij.ds verder: ver- beternigen wil en andirzijds verlaging van be lastingen dan is dit een eten van twee wallen. Wat betreft het verkeer bepleit spr. een afsluiting vann de Noordstraat op Zaterdag door vaste bor den op alle straathoeken en een reserveren van het straatdeel „Gulden Vlies" tot Visser-Koole uitsluitend voor bussen Verder zou hij de bestemming van de Kleine Kreek in het recreatiegebied definitief willen zien geregeld en ook in overleg met staatsbosbeheer de beplanting verder willen zien afgewerkt Wat betreft de vernieling door de jeugd in het recreatiegebied zou spr. nogmaals willen trachten met een beroep op ouders en onderwijzers dit euvel te beperken en anders eventueel willen overgaan tot instelling van een Jeugdpolitie uit oudere leerlingen van de diverse scholen. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zou spr. gaarne zo spoedig mogelijk kwijt willen, hoezeer hem dit p:rsoonlijk als voorstander van centralisatie van dergelijke instellingen tot voor deel van de kleinere gemeenten ook spijt. De heer van Bendegem vertrouwt dat het col lege ook in het komende jaar een open oog zal hebben voor de woningbouw en zal pogen onze gemeente, die nog steeds een nijpend tekort heeft aan zoveel mogelijk woningen zal zien te helpen. Om eenvormigheid in de nieuwe wijken te voor komen bepleit spr. verder de mogelijkheden van traditionele bouw bij eventuele nieuwbouw nauw gezet onder het oog te zien. Ook het onderhoud van oudere woningen, die voor de eigenaars momenteel niet rendabel zijp, waardoor deze soms in ernstige mate worden ver waarloosd en ongeschikt worden voor bewoning beveelt spr. aan in de aandaoht van het college. Tenslotte memoreert spr. nog eens de instelling van een Sociale Dienst in plaats van het Burgerlijk Armbestuur, een verlangen waarvoor de heer van Bendegem al vele malen een lans heeft gebroken. Hiermede zijp de b:schouwingen in eerste in stantie geëindigd De heer Pijpelink deelt mede ook in tweede instantie geen gebruik te willen maken van de gelegenheid en alleen de heer Kesbeke wenst nog het woord. Naar aanleiding van de opmerking van de heer C van Bendegem dat deze bij de heer Kesbeke geen protest heeft vernomen wanneer het ging om achteruitstelling van de P. v. d. A., deelt de heer Kesbeke mede, dat hij de heer van Ben degem zeker capabel acht om de belangen van zijn eigen groep te behartigen. Zij.nerzijds heeft hij ook in de heer van Bendegem geen man gevonden voor de behartiging van de R.K. belangen. Wat betreft belastingverlaging en diverse nog gewenste uitgaven zegt spr. dat dit geen tegen strijdige zaken zijn. Hij wil de betreffende uit gaven alleen verwezenlijkt zien indien zich daar toe een ook financieel geschikte gelegenheid voor doet. Wat betreft de weerspiegeling van kerke lijke verhoudingen in de raad is de heer Kes beke hiervan voorstander, bovendien is dit een gegroeide toestand Wethouder van Bendegem beantwoordt hierna in het kort de sprekers. De woningbouw heeft d: volle aandacht van het college. De middenstand zal bij het college zeker op een welwillend oor en alle steun en mede werking kunnen rekenen, maar men kan nu een maal niet alle groepen afzonderlijk vernoemen. Wat betreft de belastingen zullen wij wel allen .voorstanders zijn van een verlaging, maa rtegen- over uitgaven moeten nu eenmaal ook inkomsten staan. Ook de recreatie heeft de volle aandacht va» het college. Het verkeer is in onze gemeente een puzzle, die bij de doorbraak naar wij hopen zal kunnen worden opgelost. Op de begroting als zodanig heeft geen der leden na de uitvoerige bespreking in de afdelingen nog op- of aanmerkingen. Ingevolge verzoek van Ged. Staten wordt een wijziging gebracht in een gesloten rekening-courant overeenkomst met het Vacantie- en Risicofonds voor de Bouwbedrijven. Hierna wordt de openbare zitting verdaagd, waarop na toelichting in besloten zitting B. en W. worden gemachtigd tot het verrichten van han delingen welke nodig zijp voor de exploitatie van het gasbedrijf. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hl oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende wt king van Kruschens zes minerale zouten geven bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energi Als U die weer goed op gang brengt met ft kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden ouzuivei heden in het bloed op natuurlijke wijze verwijdei en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pjji DE RONDVRAAG De heer Scheele verzoekt bij de bevoegde ii stantie's aan te willen dringen op aanleg ïi een fietspad langs de w:g AxelKijkuit. Verder vraagt hij bij aanleg van de nieuwe op de Armcndijk deze loodrecht op de spoon te leggen in verband met een betere overgai Voorts meent de heer Scheele dat men getuii het antwoord o pzijn vraag inzake een voet- fietspad langs de Armendijk tijdens de afgravi deze vraag verkesrd heeft begrepen en verzeil hij nogmaals aan zijn eerder gestelde vraag u dacht te besteden. Tenslctte informeert de heer Scheele wamt de toegezegde verbeteringen in de Prins Hendri straat zullen worden uitgevoerd, waarop de voa zitter antwoord dat deze volgende week zulli worden uitgevoerd. De heer Misseghers verzoekt over te gaan 1 opruiming van de nog in de Evertsenstraat staanl ffarakken, welke die buurt ontsieren. De heer de Feij.ter vraagt de afgraving n de Armendijk zo mogelijk nog verder te willi voortzetten eventueel tot aan Kijkuit. Ook spr. de wallen achter de Oranjestraat willen liseren voor bouwterrein. Tenslotte meent de de Feijter dat bij deze eerste vergadering ook woord van waardering aan de ^Rijkspolitie Axel onder opperwachtmeester Dieleman niet in ontbreken. De Rijkspolitie werkt in onze gemeen voortreffelijk en men do:t hierop nimmer tevii geefs een beroep. De heer Pijpelink vraagt d: aandacht voor toestand bij de gemeente-vuilnisbelt nabij Roni Putten De heer C van Bendegem tenslotte zou hi verzoek van de heer Scheele voor een fietspi uitgebreid willen zien van Kij,kuit tot Sluiskil. Verder zou hij met de Ned. Spoorwegen wille overleggen of het niet mogelijk ,zou zijn li rangeerterrein meer achter op het terrein te leg gen in verband met de veelvuldige afsluiting va de spoorwegovergang voor rangeren. Tot slot vraagt spr. de verkoop van woning i bouwgrond met de heer Versluijjs nu eindelijk eei te willen afwerken, waarop de voorzitter zegt, dl men juist deze week hiervoor de goedkeuring hei ontvangen. Hierna sluit wethouder van Bendegem de v« gadering op de gebruikelijke wijze. Alhoewel door verschillende oorzaken ook dit jaar de begroting weer werd vertraagd, stemt het tot voldoening dat deze nu toch eerder gereed is gekomen dan vorig jaar. Kon de begroting 1952 nog sluitend worden gemaakt, met de begroting 1953 is dit niet het geval. Deze geeft een tekert te zien van f 36427,98. B. en W. wijten dit tekort aan reeds te ver doorgevoerde bezuiniging gedurende 1952, die nu niet opnieuw mogelijk zijn wil men verwaarlozing voorkomen. Verder zijn de behoeften van een se groeiende gemeente als Axel veel groter dan vi een gemeente die op een constant peil blijft Bij eerste begrotingswijziging werden onderstaan! uitgaven nog met een totaal van f 20538,77 va hoogd. Dit heeft in hoofdzaak betrekking c| een verhoging van de uitgaven voor algemeen li heer met een bedrag van f 6118,77, terwijl hu bedrag voor openbare werken met niet mindö dan f 12450 werd verhoogd. Vroegere Diensten Algemeen Beheer Openbare Veiligheid Volksgezondheid Volksh uisvesting Openbare Werken Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd Openbaar gewoon lager onderwijs Openbaar vervolgonderwijs Openbaar uitgebreid lager onderwijs Bijzonder gewoon lager onderwijs Bijzonder uitgebreid lager onderwijs Bijzonder buitengewoon lager onderwijs Bijzonder voorbereidend lager onderwijs Lager onderwijs niet vallende onder de Par. 1 t/m 1 1 Middelbaar onderwijs Hoger onderwijs Nijverheidsonderwijs Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, niet vallende onder Par. 1 t/m 15 Maatschappelijke steun en voorzorg Economische Aangelegenheden Belastingen Algemene uitkeringen en bijdragen Kasvoorzieningen Inkomsten en uitgaven, niel vallende onder andere hoofdstukken Onvoorziene uitgaven Inkomsten Memorie 9190,38 172,50 7915,—- 44629,73 59278.50 5756.03 24096,— 9730,— 3385,— 2144,03 Uitgavi Memori 95998,1 20754J! 17639, 57424,0 120235,51 3681,3 3 3040,1! 4.2 330, 33657," 9557,0! 3240,2 6300,- 3235, 8780,- 810,- 13690,- 3720," 87340,8! 4201,7! 717,10 Memorii 68993,6(1 26400,- 15655.15 Verrekeningen 619217,18 343184.80 63 5 4 06,35 343184.81 totaal 962401,98 978591,11

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2