VISSER-KOOLE's JAN „de 1 Plan voor kapitaalswerken in de gemeente Axel Het Centrum Bioscoop Operatie Cicero draait op volle toeren. Nfnrr kil Legers Adverten Telefoon 99 AXEL Zaterdag 24 Januari aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 25 Januari, aanvang 4.15 uur James Mason, als de best betaalde, meest koel bloedige spion aller tijden. Danielle Darieux, als de geraffineerde, op zijn fortuin beluste min nares, Michael Rennie, als de Engelse tegenspion die zich in een levensgevaarlijk wespennest stak. Cicero, de hoogst gesalarieerde spion aller tijden Het op historische feiten gebaseerde verhaal, ge filmd op de plaats afspeeldein d pen van Istanboe Dagelijks wordt het drukker, want iedereen wil profiteren van de abnormaal LAGE PR IJ ZEN. Tot en met Zaterdag 31 Januari kunt U er nog van profiteren ppn wpp Zondag 25 en W( Betty Grable. D in de Een fflm voor iede Zang en dans do datenhumor die l Afsc Maandag 26 „Het Blijspel in Jan Musch, IV Robert Sobels Edwin Thomas, Theo K G. van Wee Re Kaartverkoop en f 1,voor verkrijgbaar bij de zaal. UIT ONZE OMGEVING. AXEL WESTDORPE. BEKENDMAKINGEN. Balans - OPRUIMING 9 Tegen de borstvoedi: Molenaar'a hebben de geen enke Molenaar's het op bij: uit rijst ve kindervoet ook heleir smaak van Het is bot verteerbaa: billijk in gemakkelij maken. Neem de belang var De dokter AFSCHEID JAN MUSCH. Maandagavond nam Jan Musch met zijn gezel schap op initiatief van de Z.V.U. ook afscheid van het toneelminnende publiek uit Axel en om streken. Dat de glorie van deze grote speler, die bij vele jongeren toch slechts als naam bekend is, nog steeds voortleeft is deze avond wel overduidelijk bewezen. Reeds enkele dagep tevoren was de grote zaal van ,,Het Centrum* totaal uitverkocht en zeer velen moesten dan ook worden teleurgesteld om dat zij geen plaatsbewijs meer konden bemachtigen. Toen dan ook het doek vaneen ging was de zaal tot de allerlaatste plaats bezet en waren zeker ruim 500 bezoekers getuige van het zeldzame spel van deze begaafde acteur. Wellicht is er in Neder land niet één man die Molière's Vrek zo kan uitbeelden en wanneer men daarbij, nog bedenkt, dat de heer Musch dit op deze wij.ze doet op 77- jarige leeftijd dan is dat zeker een dubbele pres tatie. Want zonder dat wij de prestatie's van de overige spelers tekort willen doen, moet toch wel worden gezegd, dat de gehele opvoering staat of valt met de vertolking van de rol van Har- pagnon, de oude vrek, die alle geluk en genoegens van het leven verwerpt voor geldelijk gewin. En Jan Musch heeft deze rol vertolkt op een wijze, die alle bezoekers meer dan tevreden heeft gesteld, zowel de liefhebbers van het klassieke toneel als de meest enthousiaste liefhebbers van moderne stukken. Wnd.-burgemeester van Bendegem was dan ook zeker niet alleen de tolk van het huldigingscomité, dat bestond uit het college van B. en W. en het lid van Ged. Staten, de heer Hamelink, maar van allen die in de zaal een plaatsje hadden kunnen vinden, toen hij Jan Musch aan het slot dankte voor de bijzondere avond die hij het publiek had geboden en hem als bliik van waardering e<.n fraai boekwerk aanbood. De dames van het ge zelschap kregen bloemen aangeboden. BRAND IN DE VLASSPINNERIJ. In het nieuwe bedrijf van de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij alhier ontstond Maandag tegen het middaguur brand, waarbij de links van het ge bouw staande machine-hal werd beschadigd. Vermoedelijk door een defect aan een van de machines ontstond een opstopping in een af- zuig-installatie met gevolg dat de betreffende ma chine warm liep en een vonk bij het zeer brand bare vlasafval terecht kwam. Direct stond dit ma teriaal in lichterlaaie en personeel en de ge alarmeerde brandweer konden weinig anders doen dan voorkomen dat het vuur zich zou verspreiden naar de spinnerij en de nablussing verzorgen. Enkele motoren werden vernield, terwijl ook de machines enige schade opliepen. Van het glas dat in dit gedeelte bij, de bouw werd toegepast bleef begrijpelijkerwijs zowat geen ruit heel. MAQUETTE-BOUW VORDERT. Naar wij vernemen is thans van de maquette van oud-Axel, die in de Jeugdherberg wordt vervaardigd de onderbouw gereed. Men gaat nu beginnen met huisjes bouwen, schilderen enz. Knutselaars die hieraan hun krachten alsnog willen geven zijn elke Dinsdagavond om 7 uur hartelijk welkom in de grote zaal van de Jeugdherberg. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwarte pc-rtemonnaie me| inhoud (o.a. een verzameling filmsterren),' Nieuwstraat 8. K. GUBBELS BEGRAVEN. Woensdagmorgen werd op de R.K. begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vorige week bij, het fabrieksongev^l op de C. N. de 1'Azote zo tragisch verongelukte voorman- mcnteur K. Gubbels, die in dienst was van de fa. de Vries Robbé, welke firma op deze fabriek con structiewerken uitvoert. Naast de familieleden werd de baar o.m. ge volgd door vertegenwoordigers van de directie der constructie-firma, de heren Wats en de Raay, door collega's van de montageploeg van het slachtoffer en door een deputatie van de Partij, van de Arbeid. Een viertal kransen dekten de baar en een grote menigte getuigde van zijp belangstelling ez medeleven met de achtergebleven jonge weduwe. (Herplaatsing wegens misstelling). PANTSERGEVECHT. In de nacht van Zondag op Maandag kwam het onder de gemeente Westdorpe tot een ontmoeting; tussen smokkelaars met een zwaar gepantserde veewagen en douane-ambtenaren, die bekend met de smokkelplannen ook met een pantser wagen, een 31/2 tons Humber, opereerden. Toen beschieting van de smokkelwagen geen resultaat opleverde, besloten de douane-ambtena ren tot een andere methode over te gaan. Zij reden met hun pantserwagen recht op de vee auto in en met een harde klap botsten de beide zware wagens tegen elkaar op. Een krachtproef tussen de beide kolossen volgde en hierbij bleek de veewagen de sterkste te zijp. Langzaam maar zeker schoof de Humber weg en maakten de smokkelaars vrij baan om hun weg te vervolgen. Ten slotte was de versperring opgeruimd en alhoewel de douane-ambtenaren nog trachtten de veewagen schietende aan te hou den, wist deze dank zij, de zware pantsering door te rijden en was de smokkelbuit enkele minuten later op Belgisch gebied. A.N.W.B. VRAAGT VERBETERING VAN BLIKSTRAAT EN FERLEMANSTRAAT. De Toeristenbond A.N.W.B. ontvangt zeer veel klachten over de slechte toestand waarin de Blik- straat en Ferlemanstraat verkeren. Deze wegen vormen, een belangrijke verbinding tussen de provinciale weg TerneuzenAxel ,e« het dorp Sluiskil aan de rijksweg TerneuzenSas van Gent, voor het verkeer dat zich, komende van het veer KruiningenPerkpolder, begeeft naar het industriegebied langs het kanaal van Gent naar Terneuzen De toestand van beide wegen is zodanig, dat zij nagenoeg onberijdbaar zijn. De A.N.W.B. heeft het college van Ged. Staten dan ook verzocht een spoedige verbetering van deze wegen zoveel mogelijk te bevorderen. HERSTELLEND NA ZIEKTE versterkt U met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN BESLUIT WIJZIGING VERKEERSMAATREGELEN. Burgemeester en wethouders van Axel brengen overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de -secretarie der gemeente is nedergelegd hun besluit van 20 Ja nuari 1953, tot wijziging van de maatregelen be treffende het verkeer in de gemeente Axel, vast gesteld d.d. 3 October 1951 (3e wijziging). Axel, 27 Januari 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. P. J. van Bendegem, wnd. VIII. Het moet niet geacht worden tot de onmogelijk heden te behoren, dat te zijner tijd behoefte zou worden gevoeld aan het doortrekken van het ka naal aan de Axelse Sassing Bij, de omlegging van het kanaal Terneuzen-Gent zou er reeds een gunstige gelegenheid bestaan om te trachten in dezen een oplossing te bevorderen BELASTING-OPBRENGSTEN. De opcenten op de hoofdsommen der verschil lende belastingen worden tot de toegestane maxima geheven, terwijl ook de andere belastingen (honden belasting, vermakelijkheidsbelasting, vergunnings- en verlofsrecht) niet meer kunnen worden opgevoerd. Zeer zeker zal de opbrengst der grond- en per sonele belasting stijgen in verband met de uit breiding van de woningbouw, doch de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting loopt iets terug. Ook zullen tengevolge van de toename van het aantal inwoners der gemeente de algemene belas ting-uitkering stijgen. Gezien echter het feit, dat het nuttig effect van de stijging der grond en/of personele belasting te niet gaat, doordat de belastinguitkering met een zelfde bedrag wordt verlaagd, is voor de gemeente alleen van belang de stijging van de algemene uit keringen tengevolge van de bevolkingsaanwas. Aangezien deze uitkering bedraagt f 6,9042 per inwoner, zet ook dit niet veel zoden aan de dijk De enige kans voor het behoud van een slui tende begroting zal, bij, handhaving van de hui dige financiële verhouding, gelegen zijp in een verhoging van de bijzondere uitkering Of De regering zou de onbillijkheid moeten in zien van haar standpunt, dat wegens gemis van de opbrengst der ondernemingsbelasting van de Am- moniakfabriek der C. N. de 1'Azote (hetgeen voor de gemeente een jaarlijkse schade van f 100.000 a f 200 000 betekent) geen compensatie kan wor den gegeven. Over deze kwestie is echter reeds zo vaak met verschillende instanties gesproken en gecorrespon deerd, dat het pijplijk is, daarover steeds opnieuw te moeten handelen, zonder tot nog toe enige redelijke kans op 6ucces. Er blijft dus, wanneer een compensatie wegens het gem-s der ondernemingsbelasting wordt uitge schakeld, slechts één mogelijkheid, n.l. verhoging van de bijzondere uitkering, omdat verhoging van eigen belastingen naast de verhoging der riolerings rechten niet meer mogelijk is. Zou verhoging van de bij,zondere uitkering niet mogelijk zijn, dan zouden al de door de uitbreiding der gemeente noodzakelijk geworden werkzaamheden niet kunnen worden uitgevoerd, waardoor deze uit breiding zou worden verstikt Wij vertrouwen, dat dit zeker niet de bedoeling van de financiële verhoudingsregeling is. KAPITAALSDIENST. In 1952 zijn de kapitaalsuitgaven, die in de eerst volgende jaren geheel zouden zijp afgeschreven, ineens versneld afgeschreven met gebruikmaking van de gedeblokkeerde uitkeringen uit het ge meentefonds over de jaren 1948 tot en met 1950. Het zal dus in de eerstkomende jaren niet voor komen, dat op de gewone dienst middelen, rente en afschrijving vrijkomen, omdat kapitaalsuitgaven volledig zijp afgeschreven, in het algemeen zal op de thans nog in de gemeenterekening Jverant- woorde investeringen gedurende betrekkelijk lange tiid moeten worden afgeschreven. SLOTBESCHOUWING Het behoeft geen betoog, dat voor al de hier voor genoemde kapitaalswerken geen geld aan wezig is. Daarmede zouden enkele millioenen ge moeid zijp. Ook zijp de werkep genoemd in de volgorden waarin zij, op de diverse begrotingshoofdstukken zouden voorkomen en niet in de volgorde van belangrijkheid of urgentie. Enerzijds omdat het benodigde kapitaal niet aan wezig is en anderzijds omdat het ene werk meer urgent is dan het andere, moet daarom een plan opgesteld worden, waarin de werkzaamheden over een korter of langer periode verdeeld, naar ur gentie en streefdatum van uitvoering gerangschikt Een feit is echter, dat, om dit plan ook maar enigszins te kunnen realiseren, op (de gewone dienst zo sterk mogelijk moet worden bezuinigd. In de aanvang van dit plan hebben wij, al een overzicht opgenomen van hetgeen tot het jaat 1955 zo mogelijk zal worden uitgevoerd. Het schema is uiteraard alleen opgesteld tot het jaar 1955, omdat verdere planning praetisch niet reëel zou zijn, Het hoofd der openbare lagere school verzocht ons nog te willen vermelden dat enige gegevens zoals die onder de rubriek onderwijs in het kapi- taalsplan voorkomen met (meer) juist zijp. Zo wordt gesproken van aanstelling van een vijfde leerkracht, terwijl <n feite thans reeds een zesde leerkracht als tijdelijk :s benoemd en een defini tieve benoeming van deze zesde leerkracht kan worden verwacht. Verder is vermeld dat uit onze gemeente 8 leerlingen een openbare U.L.O.-school elders bezoeken, terwijl dit aantal thans 12 be draagt.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2