ISTANBUL is L Dekker-Vermeulen HOEST? -*+ Nog dagen kunt U profiteren van onze Opruiming! J Tijdelijk: Winter- en Tweedjassen reeds vanaf i 79,15 ■Cl p naar Prins Mauritsstraat 15 S. J. L. ORTELEE Familie - drukwerk Fa. J. C. Vink - Axel 7^1 V net dienstmeisje Telefonisch aangesloten onder no. 54 Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Wij kochten nog juist een grote partij courante goederen welke wij U tegen AFBRAAKPRIJZEN aanbieden. Kom en zie Uw voordeelonder meer Meisjes- en Kindermanteltjes alle leeftijden Mantelcostuums reeds vanaf i 39,75 Alle nog voorradige Japonnen halve prijs Swaggers en Mantels vanaf 129,75 Speciale aanbieding Zwarte Damesmantels van prima Duvetin in de maten 40 tot en met 50 f 69,75 Grijze kamgaren Mantels in de maten 40 Hm 50 159,75 kleine partij Poplin Damesregenjassen f 27,50 Grote partij lste klas HERENCOSTUUMS in de moderne kleuren en dessins Sensatieprijs f 98f75 Enorme sorteringGabardinejassen vanaf f 69,75 Jongensjassen - P1 u s f o u r c o s t u u m s - Plusfours Pantalons - Colberts - Overhemden enz. enz. Ook gedurende de opruiming staan wij borg voor kwaliteit Telefoon .16 V^RDAME^U|R|NC^|||CTIE Tele|oon TERNEUZEN HOTEL „DE POST1' Gevraagd voor dag of dag en nacht. Bureau van dit blad adverteren doet verkopen Te koop een jongensfiets leeftijd 12-15 Prijs f 15.— Julianastraat 15. Axel Te koop 3 3 witroek Schot se Pauwstiait. ge-ingd N.M B 75. Wolfaartsdijk Hierbij delen wij onze geachte Clientèle mede. dat wij zijn VERHUISD van Stationstraat 8 Manufacturen, Matrassen, Dekens, Werkkleding, Woninginrichting, Babyuitzetten enz. Depót: Palthe Stomen en Verven. Dames en Herenkapsalons Parfumerie „ASARA Prins Hendrikstraat 9 AXEL Voor Uw Grote sortering Geboortekaartjes Verlovingskaartjes Huwelijkskaarten Huwelijksbrieven Naamkaartjes naar Markt 12 - Telefoon 56 IIP F UIT TÜBK IJ Ei II. Hoewel niet meer zo geweldig als vroeger, kunnen Turken soms nog altijd een hoop spectakel jken. Zo. b.v. op een kruispunt van wegen, iar nog al eens een opstopping kan plaats vinden, iioneren heeft men moeten verbieden, maar als verkeersagent het verkeer uit de ene rich- stil zet om het andere door te laten, ver- hijnen uit de stilstaande rij al heel gauw wat ;ppen door de ramen, die schreeuwen of loeien jrwijl men met de vuist op de buitenkant van it portier trommelt. Als het wat lang duurt, «moeien de voorbijgangers er zich nog mee en Jan is het een kabaal van je welste. Maar ge- „ccnlijk is het alleen om de herrie te doen want feitelijke haast heeft een Turk nooit. „Yavash" is er stellig het meest gebruikte woord. „Yavash" (langzaam) zegt de verkeersagent en hij legt het hele verkeer stil om een kat in de gelegenheid te stellen z'n twee krij,sende jongen over de straat te dragen. „Yavash" zegt de buschauffeur van het vlieg veld en zet z'n bus stil om een praatje te maken met een collega, terwij) men iedere halve minuut nodig heeft om het vliegtuig te halen. „Yavash" zegt de werkster en heeft een hele dag nodig om 3 lakens slopen en pyama's te was sen. De trams kruipen door de straten en de winkelbedienden doen het evenzeer op hun slofjes als de telegrambestellers en de reinigingsdienst. In Hollend zouden ze mischien geschikt zijn voor proefsnurkers op een matrassenfabriek of iets dergelijks. Ze zijn niet ongeschikt, ze zijn zelfs wel vriendelijk en hulpvaardig, maar op de manier en de tijd die hun schikt „a la Turca". Over het algemeen zijn ze zeer impulsief. Ze lachen ge makkelijk maar ook om een kleinigheid schieten ze uit met fonkelende ogen en dreigen met moord en doodslag. Zoals wij hier hadden Frederik Fluweel en Tom poes en Adamson, zo heeft ook de Turk zij)4 „moppenman" „Marettin Hoca" en het is onge lofelijk hoe populair Hoca (spreek uit Hosja) is. Als de naam Hoca gehoord wordt, staat elke Turk al bij voorbaat te gniffelen en wacht met span- omg op een van de nieuwste boevenstreken. „Moet je horen" zegt een trampassagier tegen zijn buurman, „Marettin Hoca (meteen draaien alle koppen zich richting spreker) wou een pan lenen van zijn buurvrouw Goed, zegt buurvrouw, en zij geeft een grote pan mee. De volgende dag brengt Hoca de pan netjes terug, maar als buur vrouw in de pan kijkt blijkt er een kleine pan in te liggen, hoe kan dat Ja, zegt Hoca glim lachend, je pan heeft vannacht een kleintje ge kregen. Verheugd bedankt ze Hoca en maar al te graag geeft ze een paar dagen later aan Hoca vijf pannen te leen als hij er om komt vragen. Maar nu schijnt de bevalling niet zo vlot te ver- iepen, want de buurvrow wacht en wacht, maar geen Hoca en geen pannen. Als er een dag of tien verstreken zijn komt ze Marettin Hoca toevallig tegen en als ze voorzichtig informeert naar haar pannen zegt Hoca met een treurig gezicht „Och ja, die pannen, dat is een triestig geval, die zijn doodgegaan". Bulderend gelach door de hele tram en 's avonds zit half Stamboel te schateren cm die gekke Marettin Hoca. t Kr zijn ook soldaten en matrozen in Istanbul, die men heel vaak twee aan twee door de stad ziet dwalen. Als grote kinderen hand in hand. Ook de staat schijpt ze zo te beschouwen en denkt er bij een kinderhand >s gauw gevuld, want het salaris dat een soldaat ontvaugt komt overeen met een koopwaarde van bij ons1 j cent. Eerlijkheids halve moet er bij gezegd worden, dat er verschil lende vervoermiddelen zijn en vier bioscopen, waar van ze zonder betaling gebruik mogen maken. Niet alleen soldaten, maar ook mannen in bur ger ziet men vaak hand in hand of gearmd lopen. Stel je voor, baas Dieleman en baas de Fuiter stief gearmd deur de Noordstrate. Maar dat niet alleen. Een kus die men in het openbaar zou geven aan zijn vrouw of dochter of andere dame, loopt gevaar zwaar beboet te worden, maar twee heren der schepping, die elkaar een klinkende klapzoen geven, of elkaar onder de kin kietelen, is heel normaal. Wat een zot ge zicht dat voor ons „nuchtere Westerlingen" is, kust u begrijpen als u zich weer voorstelt hoe twee willekeurige Axelse boeren op de markt el kaar zouden „aflikken" of over de baardstoppels zouden strelen. Is het niet om je wild te lachen V Hoe sterk tnen gebeten is op het kussen door lieden „van beiderlei kunne" blij,kt wel uit de pclitiebepaling, waarbij voorgeschreven is dat in taxi's 's avonds de binnenverlichting moet bran den. Er mocht eens een vrij,end paartje in zitten. Het gevoel voor „mijp en dijn" is bij de Turk cok vrij slecht ontwikkeld. Bekend is de vraat zucht der kamelen. Wanneer de „accountant' van de Sultan bij diens onderhorigen de kas kwam opnemen en er bleken één of meer duizend pias ters te ontbreken, werd er een onvoorziene post in de staten ingelast Opgegeten door de kamelen zoveel piasters. Niets meer aan te verhelpen. Foetsi. Zo probeerde onze bloedeigen groenteman ons ook te beduvelen. Uiteraard gaan de bedienden niet met geld om. De benodigdheden worden op al- roep geleverd en eens in de maand betaald. Dit zou volgens hem 108 pond (f 90) bedragen. Wij wilden hem voorrekenen dat het niet meer dan de helft kon zijn, waaro pde man kwaad en mop perend wegliep. Maar de volgende dag kwam hij tcch maar zijn f 45 halen. Hij straalde van ge noegen, gaf ons allemaal een hand en beloofde beterschap Zo zijn de Turken. Neen, het is niet helemaal ten onrechte als de uitdrukkingen in onze taal, waarin de naam Turk voorkomt, niet altijd gunstig zijn. Maar zeg dat niet tegen de Turken zelf. Volgens hen zouden de geallieerde?., nooit de oorlog gewonnen hebben, als de Turken niet zo dapper geholpen hadden. Napoleon was van Turkse afkomst, Bismarck had een Turkse vader, Churchill een Turkse moeder of groot moeder en Miss Europa „was' toch maar een Turkse enz. Maar maak daar maar geen ruzie om. of lach ze er niet om uit, want dan zouden ;ze wel eens echt kwaad kunnen worden. En niets is hier erger dan een beledigde, woest geworden Turk. En soms zijn ze wat men noemt gauw aangebrand. Een paar maal per week leest men in de Stam- boelse Axelaar, dat de een de ander om zeep ge holpen heeft. Soms om een kleinigheid, soms hele maal om een duistere reden. Het winkelen in Istanbul komt in sommige wij ken nog overeen met het winkelen in de Egyptische steden. Hier komen echter steeds meer zaken in Westerse (rant, waar alles tegen vastgestelde prij zen wordt verhandeld. De echte Oosterse zakenman daarentegen houdl nog vast aan de vroegere me thode van overvragen en afdingen. Onder het genot van een gul aangeboden kop mocca en een sigaret en gezeten in een gemakkelijke stoel, pro beren ze met een minzaam gezicht het vel over je oren te trekken. Maar ook als men reeds tol het uiterste heeft afgedongen zijn de prijzen voor onze begrippen afschuwelijk hoog. Een liter melk kost 80 cent, een ons ham f 1.35 en een kg. boter f 15. Nog veel erger dan in Nederland vliegt hier het geld je portemonnaie uit. Zoals bij ons de melkboer langs de deur gaat, gaat hier nog in vele wijken de waterboer door de straten en ver koopt aan dorstige voorbijgangers een pintje water. Drinkwater is op vele plaatsen een vrij schaars artikel. Ook yoghurt wordt op straat verkocht. Evenals bijna alle artikelen per Kg. Twee kilo melk astublieft en een halve kilo yoghurt. Het klinkt voor mij nog altijd gek. Yoghurt is hier de volksdrank bij uitnemendheid en wordt op velerlei wijze gedronken of gege'en. Ook met suiker en vruchten als bij ons, maar ook met radijs en zout of met knoflook of met ge bakken aubergine. Ook olij,ven worden met hopen gegeten en de olijfolie wordt rijkelijk gebruikt bij het bereiden van allerlei spijzen Het gebak druipt van olijf olie en honig en is dan ook voor onze Hollandse begripeen wat men noemt mierzoet. Wel eens van Turkse klei gehoord Misschien niet. Welnu dat is een echt Turks snoeperijtje, net gestolde honing met een kleurtje en een smaakje ,van bananen of peren. De Turken noemen het logoem, de Engelsen en Grieken Turkish delight en de Hollanders Turkse klei, omdat het zo verschrik kelijk zwaar is. Eén ons Turkse klei is maar een miserabel klein stukje, nog niet eens als een ge woon s chij.f je koek. Op nog één merkwaardig verschijnsel in de Turkse straten wil ik nog even wijzen dat is de ,hamal" een lastdrager. Men moet deze vooral niet vergelijken met onze Hollandse kruier of pakjesdrager of boodschapjongen. De lasten die een hamal dragen kan zijn ongelofelijk. Een sta pel zakken of pakken, die men niet zonder srchaamte op een paard zou leggen, sjouwt hij rustig dooi de stralen van Istanbul. Naar men zegt zou hij zelfs een piano niet laten staan. Met dit, in letterlijke zin „sterke staaltje" wil ik het voor deze keer weer eens laten. Een andere keer eens over enkele bijzonderheden van Istanbul. Wist u dat hier een echte Nederlandse kerk staat, met het Nederlandse wapen in het hekwerk en tal van Nederlandse opschriften Tot een volgende keer. 4 f Phia. Doos 50 ct. i 306 Zoals N O VA is er geen Dat kan N O VA alleen GEVONDEN VOORWERPEN. Een blauwe want, Stationstraat 37c een rose kinderwant, Oosterstraat 48 een geblokte sjaal, Bernhardstraat 18; een militaire baret, Wal- straat 2 een padvinjdersriem, Walstraat 7 een paar kinderwanten (hopfdkleur groen), Rijkspolitie zen padvindersriem, 'Joost de Moorstraat 1 een gebloemde sjaal met gele cand, Stationstraat 30 een muntbiljet, Rijkspcditie een kinderwant, Prins Hendrikstraat 56 een balljxointpen (groen), Joost de Moorstraat 21 een paajr bruine lederen hand schoenen, Rijkspolitie een paar blauwe gebreide kinderwanten, Ds. Jan Schnrpstraat 14 een kin- iderportemonnaie, Oosterstri jat 52. en wel in op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 28 t/m 30 Jan. van 10-5 uur in Nieuwstraat 60 Daar wordt U hel ideale BROOKS Breukapparaat ge heel gratis gedemon streerd. BROOKS Breukapparaat, dat duizenden vóór li reeds verkozen boven hunouderwetseknel- —«i lende breukband. [BROOKS Breukapparaat, dat U Uw breuk doet vergeten, kunt ge U daar ook door onze deskundige taten aanmeten. 10 DAGEN GRATIS PROEF Verzuim deze gelegenheid dus met Btiif niet met Uwbreuk doorsukkel en. Ook U kunnen wij afdoende helpen. Brooks Breukapparaten Bedrijf Singel 25 (207 Bi Amsterdam-C.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3