Plan voor kapitaalswerken in de gemeente Axel VAL DA D.D.D. UIT ONZE OMGEVING. AXEL PARTIJ VAN DE ARBEID HEEFT NU OOK EEN VROUWENGROEP. SPORTNIEUWS. FILMNIEUWS. Neem een doos echte UW HOEST BEKENDMAKINGEN. HOND BEET SCHAAP DOOD. Reeds in de herfst betrapte de slager B. een hcnd op het nazitten van schapen, waarbij een schaap in angst de Kreek werd ingejaagd en met mceite kon worden gered. Begin Januari wist de landbouwer W. op Drie- schouwen op een nacht zij,n schapen nog te red den door een hond met geweerschoten te verjagen en nog enkele malen kreeg men vermoedens dat een hond de schapen nazat Ook konijnenbezitters in de omgeving van Drieschouwen misten al eens een paar van hun dieren Donderdag sloeg een hond weer zijp slag en beet een schaap dood, waarna evenwel de politie het dier wist op te jagen en de hond kon volgen, Zodat vastgesteld kon worden wie de eigenaar van net bloeddorstige dier was Dit bleek te zijn de familie M in de Walstraat., die nu dus de be nadeelden zal moeten schadeloos stellen Vast staat in elk geval dat meerdere malen deze zelfde hond het vee heeft nagejaagd, terwijl nog nader door de Rijkspolitie wordt onderzocht in hoeverre de hond aan de overige gevallen sthul- dig is. VERPLAATSING ZAAK. Zoals reeds per advertentie aangekondigd gaat de heer A. Dekker-Vermeulen verhuizen van de Stationstraat naar de Prins Mauritsstraat vanwaar hij als voorheen zijn klanten zal blijven bedienen. Velen zullen ongetwijfeld de vertrouwde zaak missen Jarenlang heeft ieder de heer Dekker gekeild op de hoek van de Stationstraat en vooral ook de buitenbewoners die hij, trouw pe: auto bezocht kenden dit hoekje. Ook al zullen deze laatsten de heer Dekker in de toekomst nog even regelmatig als voordien op bezoek krijgen, wanneer zij hem tussentijds van node hebben zullen ook zij de heer Dekker in de Prins Mauritsstraat moeten gaan opzoeken. Het lijdt wel geen twijfel, dat hij ook daar steeds opgewekt zijn klanten op dezelfde wijze zal be dienen, zoals zij dit steeds van hem gewend zijn geweest. Op een vergadering van vrouwen uit de Partij van de Arbeid alhier, welke bijeenkomst werd bij gewoond door een delegatie uit deze partij,, werd besloten als afdeling aansluiting te zoeken bij de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid. De vrouwen kwamen tot hiertoe al geruimei tijd bijeen in een leesclubje. Het bestuur werd als volgt samengesteld J. Hamelink-de Visser, voorzitster C. Verpoorte- van Tatenhove, secretaresse en C. Roose-den En- gelsman, penningmecsteresse. De heer C Haraelink hield een toespraak, waarin hij de vrouwen met het genomen besluit feliciteerde. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond a.s. zal de gemeenteraad haar eer ste zitting in 1953 houden. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor Voorstel tot benoeming van twee onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand, tot benoeming van een voorman en aanstelling van een werkman bij, de dienst gemeentewerken en voorstel tot be noeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Verder een voorstel tot definitieve benoeming van de heer J. v. d. Berge als marktmeester, een voorstel tot grondverkoop in de bew. Buitenweg aan de heer J. J. Wieles, een voorstel tot aanvaarding van grond- en bouwvoorschotten voor gebouwde weningen. Voorgesteld wordt de regeling tot vergoeding van verplaatsingskosten in te trekken, terwijl ver der in diverse verordeningen wijzigingen worden voorgesteld. Ook de gemeentebegroting 1953 en het plan voor Kapitaalswerken zullen in deze vergadering ter tafel komen. KADERDAGEN L. J. G. In de Axelse Jeugdherberg „Bleye Haghe wor den momenteel de kaderdagen gehouden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, die als onderwerp hebben ,,Een Verenigd Europa' Donderdagmiddag tussen 3 en 5 uur arriveerdeu de deelnemers in totaal circa 50, die allen een onderdak hebben gevonden in de Jeugdherberg, waarna om half zes de deelnemers werden ver welkomd door de prov. voorzitter, de heer Ad. Doeleman uit Dreischor, terwijl de ontvangst was verzorgd door de streek Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren van de L.J.G. Om half acht volgde een lezing door drs. Schip horst, met als onderwerp een algemene beschou wing over een Verenigd Europa. Voor dit onder werp bleek veel interesse te bestaan, wat zich uitte in een uitvoerige discussie na afloop van de toespraak van drs. Schiphorst. Vrijdagochtend sprak mr. Abbing over de Agra rische aspecten in Europees verband, waarna bij, het ter perse gaan van dit nummer het woord ge voerd werd door Thys Booy. Vrijdagavond volgde nog een voordracht door de heer J. Lauxstermanu, terwijl Zaterdag de laatste dag mevr. Huis- man-Griep de vrouwelijke aspecten van het onder- AXEL-INTERNOS Voetbal. VII. De Bijzondere Scholen. Ook het aantal leerlingen der bijzondere scholen in de kom der gemeente neemt steeds toe. Dit toont het volgende overzicht. Christelijke Nationale School Gemiddeld aantal leerlingen in 1940 36? Gemiddeld aantal leerlingen in 1945 425 Gemiddeld aantal leerlingen in 1948 371 Aantal leerlingen op 16 Sept. 1952 415 Ook het leerlingenaantal op de R.K. Lagere School neemt steeds toe. Gemiddeld aantal leerlingen in 1940 139 Gemiddeld aantal leerlingen in 1945 151 Gemiddeld aantal leerlingen in 1948 160 Aantal leerlingen per 16 Sept. 1952 270 Deze toename is zodanig, dat in 1952 reeds moest werden besloten een gebouw als noodlokaal in te richten omdat de school reeds te klein was. Uitbreiding der R.K. lagere school is derhalve (noodzakelijk. Ook de Chr. Nationale School zal, zij, het niet zo spoedig als de R.K. School, uitbreiding behoeven. Noch de Chr. Nat. lagere school, noch de Chr. U.L.O.-school bezitten een gymnastieklokaal. Voor dit onderwijs wordt, wanneer niet buiten kan worden geoefend, gebruik gemaakt van het gym nastieklokaal der O.L. School. Het moet echter gewenst worden geacht, dat ook de bijzondere scholen de beschikking hebben over een eigen gymnastieklokaal. De Chr. U.L.O.-school. De Chr. U.L.O. School is tijdelijk ondergebracht in de verbouwde Hervormde Zondagschool Dit werp zal belichten. Vanzelfsprekend bestond er tussentijds ook ge legenheid tot het beoefenen van sport en spel in de ruime conversatiezaal van de Jeugdherberg, terwijj ook wandelingen konden worden gemaakt, zodat de deelnemers ook Axel konden leren kennen. K. GUBBELS BEGRAVEN. Woensdagmorgen werd op de R.K. begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vorige weèk bij, het fabrieksongeval op de C. N. de 1'Azote zo tragisch verongelukte voorman- incnteur K. Gubbels, die in dienst was van de fa. de Vries Robbé, welke firma op deze fabriek co» structiewerken uitvoert Naast de familieleden werd de baar o.ra. ge- JAARVERGADERING V. V. V. Dinsdagavond hield de Axelse V.V.V. op de bovenzaal van „Het Centrum" haar jaarvergadering, azop apuodo 'jojjizjooa-odia 'atnuiBQ uba aaag 9Q met een terugblik over het voorbije jaar, waarbii hij, inzonderheid het verscheiden van de oprich ter en voorzitter van V.V.V., de heer A. van Maale memoreerde. De notulen die door de heer Esselbrugge werden voorgelezen werden goedgekeurd, waarna de heer Esselbrugge een uitvoerig jaarverslag gaf. Ook deze memoreerde nog het onherstelbare verlies dat de vereniging trof met het plotseling overlijden van de heer van Maale. Spr. noemde verder als punten van activiteit de actie tijdens de landbouw- dagen (concert en boerendansers) en de uitgave van de folder, die als eerste van onze plaats algemeen een succes wordt genoemd. Na dit over zicht werd de heer van Maale met een minuut stilte herdacht. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Schauwaert bleek dat het ledental iet^ is terug gelopen, vier nieuwe leden werden geboekt, ter wijl er zes bedankten, waardoor de vereniging nu 83 leden telt. De vergadering betreurde algemeen dat onder degenen, die meenden de vereniging niet langer te kunnen steunen personen voorkwamen die juist direct belang hebben bij, het vreemdelingen verkeer. Wat de financiën betreft bedraagt het totale bezit thans f 1111,42 terwijl in het afgelopen jaar een winst geboïkfb werd van f 391,42. De kascommissie rapporteerde de bescheiden in orde te hebben bevonden. In de bestuursvacature, ontstaan door het over lijden van de heer van Maale werd gekozen dfc heer J. R. de Jonge. Bij de plannen voor 1953 deelde de voorzitter mede, dat men thans voornemens is het V.V.V.- werk in de ware zin des woords uitgebreider ter harte te nemen, d.w.z. het verstrekken van alle mogelijke inlichtingen aan bezoekers of toekomstige bezoekers, alsmede het stimuleren en medewerken aan actie's die door de plaatselijjce verenigingen worden georganiseerd. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord be sloot de voorzitter deze geanimeerde en goed be zochte vergadering. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 Januari 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (medewerking Kerkkoor), 2.30 uur Ds. K. Ver beek, van Hontenisse. Geref. Kerk: 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. volgd door vertegenwoordigers van de directie der constructie-firma, door de technisch-directeur van de 1'Azote, :r. Watz, door collega's uit de montage- ploeg van het slachtoffer en door een deputat'e u>'t de Partij van de Arbeid. Een viertal kransen dekten de baar en een grote menigte getuigde van zijn belangstelling e? medeleven met de achtergebleven jonge weduwe, was een noodoplossing, omdat na de bevrijding geen scholen konden worden gebouwd. De Raad heeft echter bij besluit van 6 Maart 1951 medewerking toegezegd bij, de bouw van een nieuwe bij,zondere U.L.O.-school, uitgaande van de vereniging voor Chr Nat. Schoolonderwijs. Daar deze nieuwe U L.O. School gebouwd zal worden in de onmiddelij,ke nabijheid van de van genoemde vereniging uitgaande lagere school, zou den beide scholen in dat geval met één gezamenlijk gymnastieklokaal kunnen volstaan, waarvoor ook reeds medewerking werd verleend ingevolge art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 bij raadsbesluit van 6 Maart 1951. Ten aanzien van de ontvangsten kan worden medegedeeld, dat voorgesteld zal worden, het ver- menigvuldigingscijfer voor het U.L.O.-onderwijs te brengen op 2. Onder verwijzing naar het in ons vorig nummer gepubliceerde aangaande de Openbare Lagere School en de Landbouwhuishoudschool kan hier worden volstaan met de mededeling, dat de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool de minst kost bare oplossing zal zijp. Hierdoor zal de O.L. School de beschikking over drie lokalen extra kunnen verkrijgen. Aangezien reeds thans de ruimte in de Open bare Lagere School te klein is, moet de bouw van een Landbouwhuishoudschool eveneens urgent wor den geacht I DE MUZIEKDENT. De muziektent is zeer bouwvallig, zodanig, dat de bouw van een nieuwe muziektent noodzakelijk is. Wel is enkele jaren geleden een comité ge vormd met het doel gelden bijeen te brengen voor de bouw van een nieuwe muziektent. Dit comité heeft met haar actie echter tot nu tce jveirng succes gehad Gezien het fe;t, dat in deze gemeente een twee tal zang- en kinderkoren en dr:e muziekgezel schappen zijn, zal toch tot de bouw van een nieuwe muziektent moeten worden overgegaan, zij het dan op kosten van de gemeente SOCIALE ZORG. Door de uitbreiding van de gemeente nemen ook de uitgaven voor sociale zorg toe, Verschillende uitgaven (uitkeringen ingevolge de sociale voorzieningsregeling e.d.) worden weliswaar volledig voor rekening van het Rij.k genomen, doch andere uitgaven (uitkering aan armlastigen, kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen, jaar wedden van ambtenaren en bureaubehoeften) blijven voor rekening der gemeente. Ondanks de wet op dï werkloosheidsverzekering moet worden verwacht, dat de uitgaven nog zullen stijgen. Ook de uitgaven van het Burgerlij,k Armbestuur gaan ieder jaar omhoog Daar dit Armbestuur geen eigen inkomsten heeft, moet het gemeentelijk sub sidie met deze verhoogde uitgaven gelijke tred blijven houden DE INDUSTRIALISATIE-POLITIEK. In verband met de industrialisatie-politiek en de bevordering van industrie-vestiging in de ge meente zal in de toekomst heel wat moeten worden gedaan voor het in orde brengen van industrie terreinen e d. De doorgaande mechanisatie in de landbouw en andere takken van bedrijf brengt mede, dat hoe langer hoe meer arbeidskrachten «tvorden ver vangen door machines Reeds meerdere malen is het voorgekomen dat voorgenomen industrie-vestigingen in deze gemeente zijn afgestuit omdat de gemeente niet onmiddellijk bouwrijp industrie-terrein beschikbaar had en de aankoop en het bouwrijp maken van de beoogde terreinen te lange tij.d zou vorderen. Het is daarom noodzakelijk om reeds thans over te gaan tot aankoop en bouwrijp maken van enkele in het ontwerp-uitbreidingsplan aangegeven in dustrieterreinen. Bovendien is het noodzakelijk gelden beschikbaar te hebben voor de bouw van een of meer industrie- hullen. Juist door het beschikbaar hebben van leegge komen gebouwen van de gemeentelij,ke gasfabriek hebben wij, een industrie kunnen aantrekken, die belangrijke aspecten opent In een ander geval hebben wij, door de bouw van een industrie-ruimte, die op voor de gemeente be hoorlijke voorwaarden wordt verhuurd, textiel-in- dustrie kunnen aantrekken. Pogingen zullen zeker moeten worden aangewend om zo mogelijk met medewerking van het ministerie wan Economische Zaken, bouwrijpe industrie-ter reinen te verkrijgen Mede met het cog op de ligging van de gemeente moet vestiging van industrieën, die op België zijn aangewezen, aantrekkelijk worden geacht (Wordt vervolgd.) Na zes voetballoze Zondagen, waarin weers omstandigheden en terreingesteldheid in deze wis selvallige winter het voetbal in competitieverband lam legde, ziet het er thans gelukkig weer naar uit, dat het voor Zondag vastgestelde schema wel doorgang zal kunnen vinden. Zo zal Axel Zondagmiddag Internos op bezoek krijgen, want de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft de Zeeuwsch-Vlaamse derby tus sen Terneuzen en Axel kon niet doorgaan, zo dat inmiddels de returnwedstrijden al op het pro gramma staan, waarvan de eerste voor onze stad genoten, de uitwedstrijd tegen M.O.C. ook al werd afgelast. jjL Van het bezoek in Etten wisten de oranjehemden een punt van Internos mee naar huis te nemen en met wat meer geluk zou Axel toen zelfs de volle buit hebben bemachtigd. Hieruit willen wii de conclusie trekken, dat onze stadgenoten Zondag in het geheel niet kansloos zijn tegen de kam pioen van vorig jaar, die dit seizoen een uitzon derlijk slechte beurt maakt. Thans kan het terreinvoordeel voor de oranje mannen een doorslaggevende factor betekenen om hun eerste wedstrijd in de 2e klasse te winnen. OPERATIE CICERO. De film „Operatie Cicero", welke film cultureel gekeurd is, is gebaseerd op het boek van L. G. Moyzisch, die gedurende de laatste oorlog als „militair attaché" aan de Duitse ambassade ver bonden was, waar de toenmalige ambassadeur Franz von Papen de scepter zwaaide. De feiten, zoals Moyzisch ^e vertelt, lijken fan tastisch, maar zijn enige jaren geleden in {het Lagerhuis, na publicatie van het boek, door Bevin volledig toegegeven. De toenmalige Britse ambassadeur té Ankara, Sir Knatchbull Idughessen, verdacht zijp huisknecht nimmer van spionnage, maar Cicero wist de brand kast te openen en de meest geheime documenten te fotograferen als Zijne Excellentie in het bad zat. De volledige bijzonderheden van de grote nvasie werden op deze wij,ze aan de Duitsers overgeleverd en het is slechts aan dï enorme controverse tussen von Ribbentrop. de toenmalige minister van bui tenlandse zaken en de chef van het Reichssicher- heitshauptamt Kaltenbrunner te danken, dat aan de documenten nagenoeg geen aandacht werd ge schonken. Dit adembenemende, op historische feiten ge baseerde verhaal van de meest geraffineerde en best betaalde spion ter wereld wordt Zaterdag en Zondagmiddag vertoond in „Het Centrum". PAS T ILLES VOOR PAARDENFOKKERIJ Het hoofd van plaatselijjce politie te Axel her innert, dat het volgens artikel 8 der Paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren ol ouder te houden zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de stamboek vereniging, als de hengst in een stamboek is ingeschreven en anders bij het hoofd van plaat selijke politie der gemeente, waarbinnen de hengst wordt gehouden. Deze verstrekt de aangever een bewijs van aangifte. Het bewijs van aangifte is slechts geldig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de gemeente van aangifte is gevestigd, en voor de daarop vermelde hengst, zolang deze binnen die gemeente ter dekking is gestationneerd. Indien een bewijp van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het terugzenden aan de stam- bcekvereniging of het hoofd van plaatselijke po litie, die het heeft verstrekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongeldigheid heb ben geleid. De stamboekvereniging of het hoofd van plaat selijke politie verstrekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een andere ge meente betreffen dan die van het hoofd \van plaatselijke politie die het bewijs van aangifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mede deling aan het hoofd van plaatselijke politie van die andere gemeente. Formulieren voor het doen van aangifte zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Axel, 16 Januari 1953. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, Van Oeveren. Huid- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder lllLSIaQ v'oeibare D.D.D. dringt diep in Hoewel n i Turken iken. Zi aar nog laioneren verkei ig stil i lijnen u tppen do •rwijl me portie lemoeien Ian is he foonlijk is feitelijke I er steil de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2