AXELSCHE m COURANT De schim van Hitier! „Met raad en daad Thermogene F - GRIEP r*— DAMPO NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM t Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Stop dat branden op Uw maag! Heem 'n paar Reünies, RHEUMATIEK... Griep, zware hoofd- en borst verkoudheid, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 24 JANUARI 1953 67e JAARGANG No. 33 N Abonnements prijs Loise nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê fl. Buitenland fl. - k Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlén (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Er gaat een legende, dat Hitler eenmaal zou gezegd hebbeu „Wanneer ik onderga, dan sleep ik heel Europa mee in mij,n vaart 1" Wat is er van die voorspelling uitgekomen Hebben de ja ren die op de bevrijding gevolgd zijn, de .her leving tot stand gebracht van de democratie, of staat de wereld nog altijd onder de doem der totalitaire gedachte V De vraag is actueel, omdat die totalitaire ge jachte in de laatste weken zich meer dan ooit heeft verheven. Men moet er zich niet over ver wonderen. De westelijke geallieerden willen de Duitse kracht inzetten tegen Rusland en weigeren .oorlopig over de hereniging der beide Duits- landen te onderhandelen. De Russen willen dat wel hun staat een Groot-Duitsland, dat in laatste aanleg vazalstaat zal zij,rf van Rusland, voor de geest. Het ogenblik is daar, waarop de Russen inzien, dat ideaal te moeten prijsgeven. Zij kiezen eieren voor hun geld en zij zeggen waneer wij onze invloed niet langs de weg der verdragen tot aan de Noordzee kunnen u-tstrekkeu, dan annexeren wij het Duitse gebied Sat in ons bezit is, zodat wij ten minste zeker zijn van dat wat wij hebben. Naar ons inzien moeten de zuiveringen, welke thans in Oost-Duitsland plaats hebben in dit licht worden bekeken. De Oost-Duitse regering wordt van de laatste resten harer onafhankelijkheid be roofd en Oost-Duitsland wordt door middel van steeds slaafserwordende regering, al vaster en vas ter getrokken bij het Russische gebied. Het is niet toevallig, dat zich tegelijkertijd een geweldige openbaring van nazistische gezindheid in West-Duitsland aan het voltrekken is. Wanneer men het hart van elke Duitser open doet, dan vindt men daar het verlangen naar het herstel der Duitse eenheid. Het is niet aldus, dat men leven en goed wil offeren voor Amerikaanse of Engelse belangen, maar gaat men mee met iiei westen in een eventuela oorlog, dan krijgt men de kans op een herstel van het Rij.k. Deze over weging en niet de geestdrift voor de Atlantische gedachte, geeft de psychologische verklaring voor West-Duitslands bereidheid. Er is verband te vinden tussen de Russische mani festatie, die zich in de zuiveringen openbaart en de Duitse manifestatie, die zich doet gelden in een herlevend nationaal-socialisme. Tegenover het Rus sische zelfbewustzijn verheft zich het Duitse. Het Duitse volk hunkert naar zijp algehele bevrijding. En het grijpt, de gruwelen van het nazi-regiem ver getend, naar de dichtst in het verleden liggende traditie. Op een Duitse nationale democratie, die nooit bestaan heeft, kan geen Duits volksgevoelen worden geënt Middelerwijl verzwakt hel geloof in de verwer kelijking der Europese verdediging. Men kan die, tonder Duitsland niet effectueren, tnaar over de samenwerking met Duitsland heerst nog steeds een bestendig conflict. De nieuwe regering-Mayer in Frankrijk is zeer gebonden aan de Gaullisten met de vrees van de Fransen voor herleving van het Duitse militairisme moet men ernstig rekening houden, wanneer men droomt over een parate Europese afweer. De fascistische gedachte is, acht jaar na de be vrijding, nog niet gestorven. De gehele Ooste lijke wereld is totalitair en in Zuid-Europa en omgeving heeft niet alleen Spanje zijn totalitair bewind bestendig gehandhaafd, maar zij,n twee fon kelnieuwe dictaturen ontstaan, die van Tito in Joego-Slavië en die van Naguib in Egypte. In Italië speelt het neo-fascisme nog een belangrijke rol. Tegenover deze rijke opbloei van een nieuw fascisme, vertoont de ontwikkeling der democratie een povere figuur. Frankrijk weigert nog steeds regeerbaar te worden en de andere landen van West-Europa geven eindeloze moeilijkheden en cri ses te aanschouwen in hun democratisch bewind. En wat nog erger is, de democratie begint haar bezielende kracht te verliezen in de gebieden, waai zij zich handhaafde. Zij wordt niet langer gesteund door een krachtige volksbalangstelling en velen vragen zich af, wat er nog overgebleven is van de waarden der vrijheid en verantwoordelijkheid, die grondslagen van ieder democratisch bewind, in de tot het uiterste gedirigeerde, geadministreer de en door de fiscus tot 'de laatste druppel bloed uitgemergelde bevolkingen van de zich democra tisch noemende staten. Is de afstand tussen de dictaturen en de soort demccratiën, welke men tegenwoordig aanschouwt, zo groot als men doet voorkomen V Wat is er over ?van het zelfstandig cordeel van de kiezer nu de volksovertuigingen via de evenredige vertegen woordiging door een groep van politieke partijen worden geregistreerd V Wij schrijven dit artikel niet om onze lezers te beangstigen. Maar omdat de democratie tot onze diepste levensovertuigingen behoort, willen wij tot bezinning over de democratie opwekken. En dat kan niet, zonder dat wij, en onze lezers de- ogen geopend hebben, voor de gevaren die haar bedreigen. De democratische staten van Europa zijp omringd door burchten van fascisme. Eli het lijkt -er wel op, dat, terwijl wij een yraad van Europa aan het timmeren zijn, men uitsluitend de blik gericht houdt op die gezellige bijeenkomsten, terwijl men blind blijft voor de aan alle kanten opdoemende nieuwe en zeer daadwerkelijk6 Se~ varen. Er is maar één middel om de democratie pe redden en dat middel is, dat men haar ten spoe digste herziet. Dat men teruggrijpt naar haar zuiver beginsel en haar reinigt van die uitwassen, waardoor de democratische staten bedenkelijk gaan lijken op hun totalitaire broeders. Een nieuwe en nuchtere beleving der democratie is een ge biedende eis van het ogenblik. Alleen wanneer zij zich doet gelden in haar prin cipiële beleving zal zij bij machte zijn, de schim van Hitier te verdringen, die thans met een grijns lach over het nauwelijks van zijn worden herstelde Europa heerst. Dr P. H. Ritter. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheu- matiek. NOG 54 NIEUWE GEVALLEN VAN MOND- EN KLAUWZEER. Inenten blijft geboden. Ip de week van 4—11 Januari 1953 zijp nog 54 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd De meeste gevallen, te weten 19, traden cp in Noord-Brabant. Daarop volgen Zuid- Holland met 11, Gelderland met 8, Limburg en Noord-Holland 4, Zeeland en Utrecht 3 en Overijsel 2 nieuwe gevallen. De provincies Groningen, Fries land en Drente zijn vooralsnog vrij van nieuwe besmettingen gebleven. Vergeleken met de daaraan voorafgaande week kan derhalve een lichte daling, met name met 3 gevallen, werden vastgesteld. Dit neemt niet weg, dat het mede in verband met de reeds aangekon digde maatregeleu ten aanzien van het vervoers- verbod voor rundvee, noodzakelijk blijft, de vee stapel op grote schaal in te enten. Met ingang van 1 Februari a.s. mag geen vee meer worden ver voerd, dat minder dan twee weken voordien en langer dan 6 maanden nadien is ingeënt. Boven dien zal de vergocdingspremie voor rundvee, dat na een nader te bepalen datum aan mond- en klauwzeer lijdende is met 20°/o worden verlaagd. Ook al om deze redenen is inenting van het rund vee een gebiedende eis voor de veehouder geworden: A.N.W.B. BEPLEIT BETERE VERBINDING WEST-BRABANT—ROTTERDAM. Opnieuw verzoek tol Ged. Staten gericht. Anderhalf jaar geleden heeft de A.N.W.B. zich gewend tot Ged. Staten van Noord-Brabant en aangedrongen op een betere verbinding tussen West-Brabant en Rotterdam, aangezien vele be drijven in de N.W.-hcek van Brabant en ook op S( houwen en Duiveland op Rotterdam zijn ge oriënteerd. De Bond stelde zich hiermede achter de actie van een aantal gemeente-besturen in dit gedeelte van Noord-Brabant, welke de aanleg be oogt van twee nieuwe wegen, n.l. Oudenbosch Willemstad en Diuteloord—Moerdijkbrug, waarvan vooral de laatste zeer urgent is te achten. Ook met het oog op een verdere industriële ontwik keling van dit gebied vormen deze wegen een gebiedende eis. De A.N.W.B. heeft zich thans opnieuw tot Ged. Stal :n gewend en er met klem op gewezen, dat het bestaande wegennet in deze streek niet meer berekend is op een veilige en vlotte afwerking van het intensieve vrachtverkeer. De Bond hoopt, dat indien er althans geen andere mogelijkheden zijp, de uitvoering van de gevraagde wegen in het kader van de werkverruiming ter hand kan wor den genomen. ff P. S. Waar komt het woord „paket" vandaan uit de naam „Koninklijke Pakelvaart Maatschappij en wat betekent het Antwoord i Zoals Koenen het omschrijft b: tekent paketvaart dienst van paketboten, en peketboot (eng. Packetboat) snelvarend stoom schip, dat op gezette tij,den de brievenmail over brengt en mede ingericht is tot vervoer van per sonen en goederen. Oosterling. Hoe krijg ik een wonderolievlek uit mijn grijze kamgaren costuum Antwoord Tetra is het aangewezen middel. U moet het watje niet te nat maken, dat ter voor koming van kringen. N. N. Ik heb een inkomen (rente van de rijks verzekeringsbank) van f 14,4(1 per week en de f 400 waterschade die ik moest betalen hebben twee van mijn drie zoons voor mij betaald. 1. Hoe kan ik o pzijn voordeligst er voor zorgen, dat na mijp overlijden de schuld aan die zoons zal wor den bewezen en voldaan 2. Zou ik op enige wijge nog voor een verhoging van mijn in komen in aanmerking kunnen komen Antwoord Wij hebben uit uw brief kunnen op maken, dat u in het bezit bent van de bewijzen van betaling dcor die twee zoons en ook dat de notaris hiervan op de hoogte is. Zonder inzage van die stukken kunnen wij geen juist inzicht in deze kwestie krijgen, met name of deze stuk keu voldoende bewijzen verschaffen van de vor dering van nw zoons op u. Daar de notaris van de onderhavige kwestie op de hoogte is, raden wij u aan zich op zijn oordeel te verlaten. Ons lijkt anders het voordeligst een op zegel gestelde door u zelf geschreven schuldbekentenis. Wat betreft uw tweede vraag wendt u zich persoonlijk tot de Sociale Dienst van uw gemeente. Daar u 64 jaar bent, lij,kt het ons mogelijk, dat u in aan merking komt voor een uitkering van de nood wet ouderdomsvoorziening, doch dit hangt af van de voor uw gemeente vastgestelde inkomensgrens. Mcj. O. Ik woon „gemeubileerd". Kom ik ook in aanmerking voor huurverhoging Antwoord Als de huishuur voor de hoofdbe woner omhoog gaat, mag deze verhoging naar rato verhaald voorden op de kamerhuurder(s), die als zij of hij loontrekker is, toch ook meer loon zal ent vangen. Lezer. Het is mij opgevallen dat in verschil lende nieuwe boerderijen, dus die na de oorlog gebouwd zijn, een Nederlandse leeuw aangebracht is. Betekent dit dat deze boerderijen aan het rijk behoren Antwoord i Neen, dat is zuiver een stukje „ver siering", een ornament. In zekere zin een stukje „cultuur" waarmede men wilde zeggen, dat de Nederlandse leeuw weer uit de vlammen (ver woestingen) is te voorschijn gekomen. Abonné. Een bemiddeld weduwnaar met k-nderen hertrouwt niet >n gemeenschap van goederen. Als hij komt testerven, zal dan zijn tweede echtgenote meedelen in do nalatenschap of is alles voor de kinderen uit het eerste huwelijk Uit het tweede huwelijk zijn geen kinderen geboren. Antwoord Indien er geen testament is, wordt de langstlevende echtgenoot met een wettig kind van de overledene gelijkgesteld zegt de wet. Doch met dien verstande dat bij tweede of verder hu welijk, indien ar kinderen uit het vroeger huwe lijk aanwezig zijn, de nieuwe echtgenoot niet meer mag erven dan het minste gedeelte dat een van die kinderen gsniet en zonder dat in enig geval het erfdeel van die nieuwe echtgenoot het vierde deel van de goederen van de erflater mag te boven gaan. Indien er wel een testament is ge maakt, waarbij aan de nieuwa echtgenoot goederen worden nagelaten, dan wordt, indien het gezaraen- Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. liik bedrag van hetgeen zonder testament en vol gens testament wordt verkregen het bovengenoemd maximum overschrijdt, het eerstbedoelde bedrag zedanig ingekort, dal hot gezamenlijk bedrag bin nen de bovengenoemde grenzen blij,ft. Abonné. Mijn zoon thans 17 jaar, heeft de ge woonte zijp nagels af te bijten. Het is zo erg. dat hij bijna geen nagels meer over heeft. Een waar schuwing van de ouders helpt telkens maar voor vijf minuten. Onder het werk heeft hij er geen last van. Wat is hieraan te doen en welke nadelfó gevolgen kan dit voor de gezondheid hebben Antwoord Helaas is het bij een jongen van deze leeftijd niet zo gemakkelijk om deze ge woonte Ie doorbreken. Misschien is het goed als er een zenuwspecialist wordt geraadpleegd. Be spreekt u dat eens met uw huisarts. U behoeft evenwel niet te vrezen dat het nagelbij,ten op zichzelf schadelijke gevolgen voor zijn gezondheid zal hebben. Mej. J. S. Wij hebben in 1933 een huis gekocht en kunnen dit nu weer verkopen voor een veel hoger bedrag. Is voor de winst extra belasting verschuldigd Antwoord s „Hogere prijzen" bij verkoop van onroerende goederen zijn voor het verschil alleen belast indien het speculatie betreft. Speculatie wordt verondersteld bij verkoop binnen twee jaar in het algemen. In casu is de winst ad f 12.000 dus vrij. De vraag omtrent het „hoeveel" zal alleen te beantwoorden zijp, wanneer het overig inkemen bekend is en alle andere omstandigheden (leeftijd, tariefgroep, eventuele buitengewone las ten en personele verplichtingen enz.) is echter hier dus niet van belang. Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. H. K. Hebben wij recht o pkinderbijslag voor een zwakzinnig meisje van 31 jaar, dat geheel ten laste is van de ouders 1 Antwoord Neen, helaas niet. Stelt u eens in verbinding met sociale zaken. Wellicht kan deze afdeling als daar aanleiding voor bestaat, finan cieel wat voor u doen. II. B. Kan het water bij, de schroefbladen van een schip niet naar binnen stromen Antwoord Die schroefstaug loopt door een astunnel. Deze laatste loopt naar de achtersteven van het schip iets naar beneden en sluit boven dien vrij, „pas'- af aan hst einde. Er komt geen druppel door I Lezer. Ik heb in mijn cocosmat enkele grote vlekken zitten afkomstig van brillantine. Weet P een middel om dit er uit te krijgen. Antwoord U moet deze vlekken behandelen met tetra. G. B. Mijn vader is overleden en was voor de derde maaj getrouwd, waarvan wij kinderen van de eerste vrouw zijn. Verder zijn er geen kinderen. Deze derde vrouw is nog geen 65 jaar en heeft al twee jaar steun getrokken door vaders ziekte. Moeten wij voor haar bijdragen Antwoord Als u bedoelt, dat uw stiefmoeder reeds steun trok toen uw vader nog leefde, dan zeer zeker, althans voor het gedeelte voor uw vader. Kreeg uw stiefmoeder echter steun na het overlijden van uw vader, dan hoeft u niet bij te dragen. Hebt u tijdens de ziekte van uw vader reeds bijgedragen, dan houdt dit op na het over lijden van uw vader. De mogelijkheid bestaat ook nog, dat Sociale Zaken uitgaven gedaan heeft ten behoeve van uw vader. Ook deze uitgaven kan Sociale zaken dan nog verhalen op de kinderen. Alle uitgaven ten behoeve van de derde vrouw zijp niet verhaalbaar op de kinderen, die niet vau haar zijp.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1