ISTANBUL Puistjes 1 Sa napje» Plan voor kapitaalswerken in de gemeente Axel D.DJD IJIT ONZE OMGEVING-" AXEL HULST PRINSES MARGRIET WORDT 10 JAAR. Fluisterend, maar blij, ging het op 20 Januari 1943 in het donkerst van de oorlog van mond tot mond Er is gisteren een derde Prinsesje geboren. Margriet Francisca is haar naam of Bloem der Vrijheid Sindsdien heeft Margriet of heel huiselijk Pietie met haar vrolijjce, parmantige verschij ning haar eigen, grote plaats in de Nederlandse harten veroverd. Maandag a.s. viert zij haar 10e verjaardag. BONTE AVOND VAN „DE SPAR". Dinsdagavond verzamelden zich in „Het Cen trum"' enige honderden „Spar' -cliënten, die uit vrijwel geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen per auto bussen hierheen waren gebracht om een bonte avond te bezoeken die hen door de „Spar -winkel centrale werd aangeboden. De benedenzaal van „Het Centrum was dan ook bijna geheel bezet toen de groep Herman Tholen met het bonte programma een aanvang maakte. Naast enige sketches, waarin vanzelfsprekend ook een plaats was ingeruimd voor reclame voor de „Spar'-artikelen, evenals dit ook in verschillende liedjes het geval was traden o.a. nog op „The Dutch Rolling Stars", een jongedame en 2 heren. Dit nummer was wel het hoogtepunt van de hele avond, want wat dit drietal op rolschaatsen en op een platform van slechts enkele vierkante meters presteerden, was waarlijk fantastisch. Dit was wer kelijk een op internationaal niveau staand variété nummer. Verder vermelden wij nog het Larriugton-trio, eveneens een jongedame met twee heren, die zich ontpopten als vaardige mondorgel-virtuosen. De muzikale omlijsting van het geheel berustte bij, Wim Bosch, die zich dan weer als accordeonist en pianist en ook met zijn uit vijf personen be staande revue-orkestje verdienstelijk maakte. Al met al werd da aanwezigen in vlot tempo een gevarieerde amusementsavond gebracht, welke in de smaak is gevallen, te merken aan de opgewekte stemming, die er in da zaal heerste en het dave rend applaus dat de artisteu ten deel viel. DE JEUGDHERBERG. VOORSTELLING. Naar wij van het bestuur van onze plaatselijke jeugdherberg „Bleye-Haghe" vernemen was de uit voering alhier in „Het Centrum" van het toneel stuk „De Kunstenmaker Pamphalon" de best ge slaagde van onze provincia. Onder dankzegging voor de getoonde belang stelling en medewerking, deelt het Jeugdherberg dat voor het goede doel een bedrag t was van ruini f 270. PENING LUNCHROOM. ar andere plaatsen en speciaal in de cgen van „Noorderlingen" is Axel stellig niet arm aan café's enz., maar op het gebied van tea rooms of iets dergelijks miste men tot nog toe liter alles. iiij Deze week is hierin verandering gekomen nu de heer A G. J. de Jonge op de Markt zijn brood- en banketbakkerij, heeft uitgebreid met een lunch room, die vreemdelingen en ook Axelaren in de gelegenheid stelt in rustige sfeer een kopje thee of koffie met gebak te gebruiken, dan wel om een broodje, croquetje of iets dergelij,ks tot zich te nemen om de hongerige of snoeplustige maag tevreden te stellen. Wij, hebben na de opening eens een kijkje ge nomen in de nieuw ingerichte lunchroom en het mag gezegd, het geheel maakt een prettige indruk. Vloeren, wanden en meubilair zijp in smaakvolle lichte kleuren gehouden en maken het verblijf in de lunchroom tot een aangename onderbreking van een middag winkels kijken of zaken bezoeken. De vele bloemstukken die de initiatiefnemer bij de opening mocht ontvangen droegen nog extra bij tot een feestelijk aanzien. Ook de banketbakkerswinkel, die gelij.ktijdig en kele veranderingen heeft ondergaan is weer aan de eisen van het hedendaagse publiek aangepast en biedt wat meer ruimte op drukke middagen. CAUSERIE OVER KOREA. Onder verwijzing naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer, maken wij onze lezers op merkzaam op de causerie over Korea, welke Ds. J. Couvée alhier Maandag a.s. voor de Stich ting Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek hoopt te houden in de Chr. Bewaarschool. Zeals men weet, is ds. J. Couvée een jaar als legerpredikant in Korea werkzaam geweest. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 Januari 1953. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Avondmaal), 2.30 uur Ds. P. J- Pennings (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging). Geref. Kerk. 9.30 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kinderwantjes, Walstraat 4 een kin derwantje en een schaatssleuteltje, Weststraat 21. JAARVERGADERING VAN „DE VIER AMBACHTEN". De Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" te Hulst hield Woensdag haar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter, Drs. Boeze- man volgden het jaarverslag van de secretaris en penningmeester, waaruit bleek dat de sedert vorig jaar voor het eerst sedert de oorlog weer op levende vereniging zich weer in de belangstelling van vele oudheid-liefhebbers mag verheugen. Ook financieel was het afgelopen jaar bevredigend en eindigde men met een batig saldo van f 443,87. In de toekomst wil men het bodemonderzoek in de gemeente Hulst gaan stimuleren waarbij dan wellicht de oude Waterpoort die onder de Molen berg op de wal moet zijp verborgen en een schep ping van Keldermans zij,n zou, te voorschijn zou kunnen komen. Ook het kasteel van Maelstede hcopt men bij het bodemonderzoek te kunnen cpsporen. Wat betreft de uitgifte van de bekende jaar boeken, laat de financiële positie niet toe dit werk thans weer ter hand te nemen, doch wel licht zal men in de vorm van een renteloze lening voor dit doel toch deze traditie weer kunnen voortzetten, ook al zal dan van een kosteloze ver strekking aan de leden geen sprake kunnen zijn. Ten slotte hoopt men de Hulsterse Oudhheid- kamer in het stadhuis tegen de komende zomer te kunnen heropenen, hetgeen vooral voor de vele Belgen die Hulst bezoeken weer een belangrijk toeristisch object zou kunnen zijp. OVERVERMOEID? neem PLEEGZUSTER BLOED WIJN VLISSÏNGSE BEVOLKING NAM IN 1952 MET 748 ZIELEN TOE. De bevolking van Vlissingen bedroeg op 1 Januari 1952 24.653 zielen (12.372 m. en 12.381 vr.). Op 1 Januari 1953 bedroeg het inwonertal 125.401 (12.747 m. en 12.654 vr.) De bevolking van Vlissingen nam over 1952 dus met 748 zielen toe. Op 9 September 1952 werd de 25.000 bereikt. Er werden in 1952 198 huwelijken voltrokken er werden 21 echtscheidingen ingeschreven. BRKEF UIT TURK IJ E: 1. j. Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Het is al weer een paar maanden geleden dat ik de sensatie beleefde van het eerste ontwaken in deze vreemde Turkse stad en het plotseling door mijn slaperig brein schoot Grote grutjes, ik ben in Istanbul. Toen was ook meteen de morgentraag heid uit mijp botten en stond ik in een letterlijke wip op mijn baleonnstje. Daar lag mijn nieuwe woonplaats te baden in het zonnetje. Een over weldigend mooi tafreel. Waar gisteravond de on telbare lichtjes flikkerden in het diepe donke., daar ligt nu een glanzende blauw-groene water vlakte met honderden schepen. Grote passagier en vrachtschepen en een enorm aantal kléine zeil scheepjes, jachten en motorbootjes. Op de achter grond hoogopgaande bergachtige oevers, hier en daar rijk bebost en gestoffeerd met "prachtige grote witte villa's en recht tegenover me, langs de water kant, een groot stadsdeel. Uskudar. Azië. Binnen enkele dagen zullen we oversteken en daat gaan wonen en wordt dat het derde werelddeel waarop ik mijp voeten zetten mag. En vanzelf gaan mijp gedachten even terug naar dat andere werelddeel waar ik een tijdlang gewoond heb Afrika, met een eigen sfeer van geheimzinnigheid. Eiyjst Afrika en straks Azië. Mensen, mensen, je moet maar boffen. En wat fijn dat ik me niet behoef te haasten, dat er geen touringcar staat te loeien, die me onder leiding van een jachtige gids in een paar dagen Istanbul zal laten „doen". Neen ik mag hier blij ven en leven en werken en me inleven in dit nieuwe vreemde land. Nieuw, ja voor mij. maar eigenlijk is het een oud land. Misschien niet zo oud als Egypte, maar toch veel ouder dan onze jaartelling. Toen ons eigen landje nog grotendeels water was en het leven der mensen er maar wei nig verschilde van dat van da beesten, was hier al een rijke cultuur en woonden de mensen hier in paleizen en machtige steden. Als ik ooit had kunnen dromen nog eens in Turkije te zullen wenen, had ik er misschien vooraf wel een studie van gemaakt. Maar nu zal ik het mogen doen op eigen hodem, met de bronnen en de objecten vlak ender mijn bereik. Istanbul, Constantlnopel, Byzantium. Drie ba reemde namen voor eenzelfde stad en tevens drie belangrijke tijdperken en drie begrippen. Over de geschiedenis van de stad kan ik mis- shien later nog wel eens vertellen, voornamelijk van hetgeen er nu nog van te zien is. Machtig interessant an indrukwekkend. Maar nu wil ik het eerst eens hebben over het Istanbul van nu, ziektekiemen woraen V.' Nu de recreatie ter sprake is, wordt nog ge wezen op de in deze gemeente aanwezige sport terreinen, n.l. een tweetal voetbalvelden en twee tennisbanen. Teneinde de mogelijkheid om de sport te be oefenen, te vergroten, zal ook aan dit onderdeel der recreatie meer aandacht moeten worden be steed. Bij de post „Onderhoud van pompan en riolen" wordt opgemerkt, dat het, zoals bekend, tengevolge van de uitbreiding van de woningbouw in plan „Oost" met het oog op de volksgezondheid nood zakelijk was om de rijkswaterleiding, vormende de zuidelijke grens van de bebouwde kom der ge meente, om te leggen Dit werk is in D.U.W - verband uitgevoerd. Door deze omlegging werd een nieuwe riolering noodzakelijk. Deze riolering loopt echter tot aan de Kinderdijk-Zeestraat en loost haar vuil in het nog niet gedempte gedeelte van de waterleiding, die gelegen is langs de geprojecteerde Zuidsingel, waar reeds een paar woningen zijp gebouwd. Deze toestand is daar, vooral bij, warm weer, onhoud baar. Doortrekken van dez rioleering is dringend, ja zeer dringend noodzakelijk Een andere noodzakelijke riolering is het leg gen van het bekende stamriool in plan „West". Deze rioleringen lozen dan echter hun vuil in de z.g. Grote Kreek. Het staat vast, dat het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht tegen deze lozing van ongezuiverd rioolvuil binnen afzien bare tijd bezwaar zal maken, zodat verwacht moet worden dat na verloop van enkele jaren de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie ter hand zal moeten worden genomen. Hiermede is de zaak der rioleringen nog niet afgedaan. Met het oog op de enorme toename van het aantal woningen heeft het Ingenieursbureau Drok te Terneuzen een nieuw rioleringsplan voor de kom der gemeente ontworpen, naar welk plan de riolering in de nieuwe wijken reeds is gelegd. Na verloop van enkele jaren zal echter de oude riolering moetsn worden gesaneerd. Vooraf zu\- len echter nog enkele partiële verbeteringen in de riolering in de kom der gemeente moeten wor den aangebracht, met name in de Pieter Paulus- straat, Ds. Jan Scharpstraat en Stationstraat. Het behoeft geen betoog, dat bovenstaande werken zeer aanzienlijke bedragen zullen vorderen. Om reeds enigszins de kosten te dekken, zal zo spoedig mogelijk begonnen dienen te worden met een drastische verhoging van de rioolbelasting. Gedacht is, deze te brengen op gemiddeld f 15 per perceel. Hierop zullen wij, bij de behandeling der ontvangsten terugkomen. Ten aanzien van de Algemene Begraafplaats moet in de eerste plaats worden medegedeeld, dat deze door de uitbreiding van de gemeente en door de geprojecteerde Zuidsingel geheel binnen de be bouwde kom is komen te liggen. Bovendien moet deze begraafplaats worden uitgebreid en gekeerd. De vraag kan worden gesteld of het niet juister zou zijn om de bestaande begraafplaats af te slui ten en een nieuwe aan te leggen buiten de be bouwde kom. Ook de .kosten van de gemeentereiniging zijn te laag geraamd. Deze raming kan voor de vol gende jaren niet worden gehandhaafd 1 Bovendien is de auto, waarmede het huisvuil op gehaald wordt (aangeschaft in 1946) niet meer geschikt als zodanig. Overwogen zou moeten wor den of het mogelijk zou zijn (evenals dit gesckjrk met de beerruimingsauto) een auto aan te schaf fen, speciaal geconstrueerd voor het ophalen van huisvuil, welke auto dan ook in de omliggende gemeenten (Hulst, Kloosterzande, Zaamslag) het huisvuil zou moeten ophalen. Als slot van hoofdstuk VI moet ook nog wor den genoemd de toestand, waarin het gebouw van gemeentewerken verkeert. Nu de gemeente zo sterk uitbreidt en sedert 1945 een auto voor de reinigingsdienst en een faecaliiën-auto is aangekocht, zal binnen niet te lange tijd tot het bouwen - 1 een nieuwe werk plaats met garages >rden overgegaan. Wordt vervolgd) zcals het zich aan mii. bevoorrechte Axelaar, voor doet. De naam is een verbastering van het Griekse woord „Eistanpolis" dat letterlijk terugvertaald betekent „naar de stad". Het aantal inwoners is het millioen reeds gepasseerd. Het is daarmee wel de grootste stad van Turkije, maar niet meer de hoofdstad Enkele jaren geleden werd Ankara tot hoofdstad en zetel van de regering gemaakt, maar voor 95o/o van de Turken is en blijft Istan bul „de stad'.'. Hier toch is de oude geschiedenis van Turkije gemaakt. Hier zijn nog de overblijfselen van de oude burchten en paleizen van de legendarische sultans en kaliefen en van hun stammen de heer lijke sprookjes van de 1001 nacht. Het oude Stam boel is ook nu nog een belangrijk deel van de stad en is gelegen op een landtong tussen de ret van Marmora en de beroemde haven „de gouden Hoorn". Er zijn nog twee stadsdelen ieder met een eigen sfeer en de ene geheel verschillend van de andere. Het best kan men zich de stad voorstellen, als men zich de situatie indenkt bij, de fabrieken te Sluiskil. Het grote kanaal is dan de Bosporus (de doorvaart van de zee van Marmora naar de Zwarte Zee) en het kanaal naar de Sassing komt dan overeen met de Gouden Hoorn. Als men zich indenkt dat de grote fabrieken Stamboel heten, dan is Strodorpe, Uskudar en de Axelse vlakte, Beyoglu het incest Europa-achtige gedeelte. Stamboel dan is het oudste en het schilderach tigste deel van Istanbul. Hier vindt men de oude bouwwerken het aquaduct van Vespasianus, de renbaan van Septimus Severus, de oude Aya Sophia- meskee en „de Muur" van keizer Theodosius. Van deze muur, die oorspronkelijk 20.000 meter of 20 km lang was, 18 meter breed en «13 meter hoog, met 400 torens en 50 poorten, zijn nog slechts stukken over. Aanvankelijk gebouwd om het Chris tendom te beschermen tegen de Islam, heeft de muur later gediend om het Mohammedanisme te be schutten voor het Christendom. Vele prachtige moskeeën met slanke minarets (gebedstorens) en mooie parken, de prachtige bruggen over de Gou den Hoorn, maken dit deel tot het meest interes sante van do stad. Aan de overzijde van de Gouden Hoorn, ver bonden door de reeds genoemde machtig mooie bruggen, maar nog aan de Europese kant, ligt Beyoglu, met de zakenwijk Galatha. Hier zijn de meeste grote Europese handelskantoren, Danken en winkels. Als men daar wandelt, b.v. door de Onafhankelijkheidsstraat, verschilt deze niet zo veel van de Kalverstraat in Amsterdam, de Nieuwstraat in Brussel of de Bondstreet in Londen enz. Het grootste verschil is, dat in de andere steden me-stal het vrouwelijk element in de meerderheid is, ter wijl men hier in Beyoglu opvallend weinig dames ziet. Het spreekwqord Die zijn vrouw liefheeft, laat ze thuis, wordt door de Turk gaarne in prac- tijk gebracht. Dcch daarover straks. Ten slotte Uskudar, vroeger meer bekend onder de naam Scutari, dal aan de overzijde van de Bosporus, dus in Azië ligt. Dit is het grootste en het meest Oosterse van de drie districten, mei schilderachtige nauwe straatjes en trage Turken. Afwijkende ki 'derdrachten worden in de stad niet veel meer gezien. De beroemde, machtige dic tator Kemal Ataturk, heeft in 1923 verboden an dere dan Europese kleding te dragen. De sluier voor de vrouwen en de fez van de mannen werden af geschaft, harems werden verboden en het Turkse schrift buiten gebruik gesteld Maar na zijn dood zijn er heel wat scherpe kantjes afgesleten en zo ziet men op tal van plaatsen het oude Turkse schrift weer terug terwijl een gesluierde vrouw ook geen zeldzaamheid meer is. Op het platte land schijnt de oude klederdracht nooit geheel verdwenen te zijp. Daar vindt inen nog de bont gekleurde doeken om het hoofd, halsbanden en armbanden met rinkelende munten en de enorm wijde rokken die van onder gedeeltelijk zijn dicht genaaid, zodat er alleen ruimte is om de voeten door te laten Een soort baby-trappelzak met sloffen. Om „haar lijn" behoeft de Turkse vrouw zich niet te bekommeren, want daar geldt lit regel hoe dikker hoe liever en hoe bonter hoe mcoier. Veel sieraden is een teken van welstani. De echte Turk houdt van weelde, schittering en overdaad. Het is een genot voor hen zich te kunnen vergapen aan de schatten uit de vroegere glorietijd, monsterachtige kledingstukken, letter lijk stijf van goud en edelstenen, in de musea. Ik heb in het oude sultanspaleis van Stamboel de beroemde gouden troon gezien. Voor onze be grippen een wanstaltig gevaarte met grote ro bijnen van de grootste kostbaarheid. De bevolking van Istanbul is zeer gemengd. Heel veel Grieken, Italianen, Armeniërs, Russen,' Roemen én Bulgaren enz. wonen hier met een 60-tal Hollanders min of meer broederlijk bijeen. Er wordt veel Grieks gesproken, maar in de zaken wereld is Frans de meest gesproken taal. Het u echter helemaal niets bijzonders als een gewoon mens uit bet volk drie, vier of meer talen spreekt. Phia. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2