AXELSCHE SË COURANT De justitie in de branding „Met raad en daad' VALDA IVOROL nrriEfl WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM natuurzuivere Neem een doos echte VERKOUDHEID Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare siu'.k. Simpelweg één ol twee Vètfrk laten smelten op de tong. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijr,. Verkouden T DAMPO Proberen blijft begeren! Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 17 JANUARI 1953 67e JAARGANG Nc. 31 N Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal* abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen tn Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland fl. f Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiên tmcxlmum 8 regels) 1 3 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Men mag zich niet ontveinzen, dat de onzeker heid, die het kenmerk vormt van deze tijd, zich ook uitstrekt over het terrein van het recht. Door welke normen wordt het bepaald, welke denk beelden moet men in acht nemen bij de behande ling van de misdadiger,, welke mate van voortva rendheid moet men betrachten bij de vervolging nu de samenleving meer dan ooit bedreigd wordt dcor de misdaad en de rechterlijke macht meer dan 'ooit lijdt aan overbezetting De belangstelling welke de vlucht van zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis van Breda bij het publiek heeft ondervonden is niet alleen te verklaren uit het opzienbarende van de gebeurtenis, maar ook uit het feit, dat die gebeurtenis allerlei gedachten deed opwellen, omtrent dit fundamentele onder deel van het maatschappelijk leven. Wij zijn bezig ons langzaam te bevrijden uit de rechtsverdraaiing, die het nationaal-socialisme op zijn geweten heeft. Wij zijn bezig ons te verlosset van de gedachte, die jarenlang de geesten vergif tigde, toen de nazi's verkondigden, dat het recht op het volksgevoelen zou zijn gegrondvest en dat de rechter niet een onafhankelijke uitspraak mocht doen, maar de wil had te volbrengen van 'de politieke leiders van de staat. Als goede demo craten begeren wij, dat het rechtsbeginsel en de rechtvaardigheid iedere rechterlijke actie en rech terlijke uitspraak zal beheersen. Maar is de practijk van het rechtswezen, zoals die zich na de bevrijding heeft voorgedaan niet nog in vele opzichten beïnvloed gebleven door de nawerking van Duitse opvattingen V De algemene indruk is, dat de bijzondere rechtspleging op vele punten heeft gefaald en dat niet steeds de politieke delinquenten zijn behandeld volgens de humane beginselen der democratie. Aan de andere kant is het psychologisch begrijpe lijk, dat rechtsvervolging en rechtsbedeling ten upzichte van politieke delinquenten zich slechts moeilijk aan zekere volksovertuigingen en volks gevoelens kunnen onttrekken. Er bevinden zich, naast vele gevallen, die onbillijke behandeld zijn, de raonsterlijkste beulen van ons volk onder de om politieke redenen geïnterneerden en dat ten aanzien van hen de vergeldingsgedachte het in onze nationale gemeenschap wint van de verbeterings- gedachte, wie kan zich er over verwonderen Wat is er aan een wild dier als Lages nog te verbeteren De problematiek van de politieke delinquenten verbleekt met de tijd. Maar nu heeft plotseling het Bredase geval de gemoederen opnieuw wakker geschud. Politieke misdadigers ontvluchten aan de sterkste gevangenis in ons land. Zij blijken de steun te hebben van intelligente krachten uit de vrije maatschappij, de vlucht is perfect georga niseerd en het vermoeden is uitgesproken, dat auto riteiten in het buitenland bij de opsporing niet die medewerking hebben verleend, welke men bij, de herstelde internationale verhoudingen had mogen verwachten. In ieder geval is het ontvluchtingsgeval enderworpen aan diplomatieke besprekingen tus sen onze regering en die van West-Duitsland. De schrik slaat ons om het hart. Wij zijn de vijfde colonne van 1940 nog niet vergeten en de vrees voor vijfde colonnes hebben wij sedert de communistische bedreiging geenszins verleerd. Wat is er gaande zo vragen wij. Welke geheime inter nationale organisatie ondermijnt de werking van het Nederlandse staatsgezag Zonder de ambtenaren van de Bredase gevangenis te willen beschuldigen krijgen wij toch niet de indruk, dat er in Breda die uiterste voorzorgen aanwezig waren, welke de otityluchting hadden kunnen verhinderen. Het feit, dat één der g- interneerden het personeel indachtig maakte op de voorgenomen ontvluchting en dat desondanks nist terstond kon worden ingegrepen wijst op een ernstige leemte in de organisatie. De minister heeft in de kamer eerlijk en open gesproken en geen fouten verbloemd. Dat heeft de storm wat doen luwen, hoewel de kamer toch niet geheel be vredigd scheen. Maar voor welke schier onoplosbare moeilij.kheden bevindt zich deze minister Wij gaven aan dit artikel het opschrift De justitie in de branding. Inderdaad wordt het be leid der justitie door een gevaarlijjce controverse bedreigd. Men staat, en terecht, de gedachte voor van een humaniserin gder strafbehandeling. Maar het is de grote puzzle, hoe men deze verenigen moet met de geboden waakzaamheid. Zeer zeker niet, door delinquenten, die elders (te Veenhuizen) tijg geïnterneerd krachtiger aan te pakken op grond van een gebeurtenis, waaraan zij, geen deel heb ben gehad. De eis is. dat de moderne strafopvattingen moe ten samengaan met een verbeterde bewakingstech niek. Een kerstfeest overstroomt ons met de liefdcsimpuls wij willen dan gaarne zoveel mo gelijk mensen gelukkig zien. Wij willen de ge vangenen dan een afleiding geven en wij willen het personeel zoveel mogelijk laten genieten van vrije dagen. Maar een zo grote vrijheid als tij dens het laatste kerstfeest werd verleend, is niet verenigbaar met de algemene verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap Het is niet toelaatbaar dat de verbindingen met het departement zijn verbroken, dat er noodzakelijke druk-werken mne ten werden uitbesteed. Er zijn in onze samenleving mensen nodig, die de wacht betrekken op ogenblikken, waarin het grootste deel van de bevolking zich aan de viering overgeeft van een heilig feest. Zij vervullen een harde, maar edele taak. Denk aan een groot ge deelte van ons spoorwegpersoneel, denk aan onze medici I Die wachten moeten aanwezig zijn en moeten wor den vermeerderd ten opzichte van onze justitie, dat wil zeggeu van onze maatschappelijke veilig heid. Eerst wanneer die veiligheid verzekerd is, kan men voortgaan met het nobele experiment, de humanitaire gedachte in de strafbehandeling te ontwikkelen. Wij, hopen dat bij onze overheid en ons volk de rechtsgedachte en de gedachte der menselijkheid zich zullen ontplooien. Maar onder de voorwaarde, dat niet abrupt, maar stelselmatig een betere tech niek der beveiliging wordt beoefend. Dr P. H. Hitter. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal tn uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjej Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt. De heer lijke smaak brengt U weer in de juiste stemming, de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht J. J. Heeft een gedeelte van een huis gehuurd op huurcontract en wil weten of hij daar uitgezet kan worden Antwoord U kunt er alleen uitgezet worden als daarvoor een geldige reden is, b.v. huurschuld, overlast bezorgen, enz. en ook als de huiseigenaar het op economische gronden zelf nodig heeft (art. 18 huurwet). Hij moei tenzij u uit vrije wil wilt vertrekken een beschikking van de kantonrechter zien te krijgen. U kunt dit rustig afwachten i. B. Betaalde in 1951'52 over 5 maanden meer personele belasting dan over 1952 gedurende 12 maanden. Antwoord U hebt toch over de 7 maanden in 1951'52 ook in een huis gewoond Hiervoor beul u toch ook aangeslagen Vraagt u maar (eens inlichtingen aan de inspecteur der belastingen: Had u in het eerste geval ook kinderaftrek C. S. Heeft een pensioentje plus ouderdomsrente. Heeft hij nog recht op ,,Drees"-uitkering Antwcord Vermoedelijk wel gaat u maar naar de Baad van Arbeid en toon aldaar alle op uw in komsten betrekking hebbende papieren. P. S. Waarom voegt inen tussen de twee delen van de samenstelling „ambtgenoot" niet een „s" terwijj men dit hij andere samenstellingen met „ambt" wel doet, b.v. ambtsdrager en ambtsgewaad. Antwoord lil de gesproken taal wordt dikwijls een kleine nuance in betekenis onbewust goed aan gevoeld en uitgedrukt in verbuiging der waarden (zoals in de verschillende naamvallen de betref fende woorden in iets ander verband worden ge bruikt en daaröm alleen niet worden verbogen). Nu staat ook het „ambt" in ambtgenoot in een andere, verhouding tot genoot, dan in „ambtsge waad" en „ambtsdrager". Er is in de twee laat ste woorden iets van „bezit" of van „bijbehorend" en dat zit in „ambtgenoot" niet. Vermoedelijk in overeenstemming daarmede zit er meestal niet een bindings „s" iu woorden met „genoot" (echtge noot, deelgenoot). In volksgenoot weer wel, maar daar is de betekenis ook iets anders. Een volksge noot is een „genoot" van het volk, maar een deelgenoot is niet een genoot van het deel. C. M. Moet ik na 1 Januari 1953 nog inwoning nemen in inij,n eigen huis. Antwoord Van die bepaling is ons niets be kend. Ziet u deze moeilijkheid te regelen met het huisvestingsbureau. Als uw eigen ruimte inder daad zo beperkt is, zal men daarmede toch wel rekening houden, temeer daar u niet onwillig bent en desnoods een kleinere ruimte af wilt staan. PAS T ILLES TEGEN N. N. Heeft een zelfstandige inet één kind recht op kinderbijslag V Antwoord Neen, alleen als u meer dan twee kinderen hebt. In dat andere door u genoemde geval zal deze weduwe wel rentetrekster zijn. Hier voor geldt een andere regeling als voor zèi» standigen. Z. Vraagt of hij zonder te hebben gevaren naar een binnenvaartsehool kan gaan. Antwoord Dat kan. Alleen geeft u niet op welke schoolopleiding u hebt gehad en in welke richting u wilt gaan studeren, zodat wij u geen verdere bijzonderheden kunnen geven. K. W. Ik bezit een klein café-restaurant, waar ik alleen 's zomers hulp nodig heb. Nu komt a.s. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. (Ingezonden mededeling) Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheuma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochteud die heilzame kuur. zomer mijn broer, die Amerikaans burger is, mij helpen. Mag dat en moet ik alle sociale lasten betalen Antwoord Over het te werk stellen van buiten landers dient u zich in verbinding te stellen met het arbeidsbureau, waaronder uw plaats van in woning ressorteert. Vermoedelijk zal er geen be zwaar bestaan tegen de indienstneming van uw broer. Indien hij bij u in loondienst komt, dan moet hij ook belasting bitalen naar zijn loon, waar bij met kost en inwoning rekening wordt gehouden. Bovendien moet u voor hem de aan zijji be trekking verbonden sociale lasten betalen, ook berekend naar zijn loon. Dit alles geldt indien hij in loondienst is Kuilt u een vorm van samenwer king vinden, waarbij hij niet bij u in loondienst treedt, dan behoeft u voor hem geen sociale lasten te betalen, terwijl er dan ook geen sprake is van loonbelasting. Uw broer betaalt dan zelf belasting naar zijn inkonlen. C. E. 1. Kan iemand gerechtelijk vervolgd wor den als hij in kerkelijke belasting aangeslagen is voor een bedrag dat hij, onmogelijk kan betalen Ter verduidelijking diene nog, dat hij geen loon belasting behoeft te betalen vanwege het grote huisgezin. 2. Hoe oud moet men zijn om in de kerkelijke belasting te worden aangeslagen. Antwoord U kunt uw bezwaren bij, de ontvan ger der kerkelijke belastingen naar voren brengen. Er zal dan wel een oplossing gevonden worden. 2. Men meet 21 jaar oud zij,n.' H. S. Als kippen met wormen behept zijn, kun nen dan ook hun eieren met wormeneieren besmet zii,n en kunnen die dan ook bij mensen tot ont wikkeling komen Krijgt men maden ook door het gebruik van rauwe eieren Antwoord Het is mij, niet bekend of dezelfde wormen die bij, kippen voorkomen, ookdarm parasieten van de mens kunnen zijn, maar het is niet onwaarschijnlijk Als de eieren de- wonnen zich op de eieren der kippen zouden bevinden, be hoeft dat intussen nog niet schadelijk te zijn voor mensen die rauwe eieren eten, want daarbij wordt dan toch de schaal niet gebruikt. G. B. Onze vader is overleden met achterlating van zijn derde vrouw en kinderen van zijn eerste vrouw. Daar deze derde vrouw steunt trekt is onze vraag moeten wij kinderen voor haar bij dragen 'i Antwoord Inderdaad. De wet bepaalt immers, dat kinderen verplicht zijn hun ouders en andere bloedverwanten in de opgaande lijn, wanneer zij behoeftig zijn, te onderhouden. u <£g> Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die hét 'm doet M. S. Ik beyooa een huis nut ijzeren ramen. Door het krimpen en rekken en roest springen de ruiten. Nu wil de eigenaar geen nieuwe in laten zetten, mijns inziens moet hij de kosten betalen Antwoord Heeft u een huurcontract en staat daarin iets vermeld over defect raken van ruiten Zoja, dan is dit contract van toepassing. Heeft u geen huurcontract, dan is de eigenaar verpl'cht te zorgen voor vervanging der defecte ruiten, als u tenminste kuilt bewijzen, dat de door u naar voren gebrachte roest vorming e.d. de oorzaak is. Een minnelijke schikking onderling lijkt ons de aangewezen weg, teuzij, u een (proef) proces voor de kantonrechter prefereert.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1