AXELSCHE IS COURANT Wat mankeert er aan de werkloosheidswet? „Met raad en daad D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP De oorzaak van moeilijkheden bij de administratieve uitvoering NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie- AXEL, Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM V. Frankering bij Abonnement Axel ZATERDAG 10 .JANUARI 1953 67e JAARGANG No. 29 Abonnement» prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê fl. Buitenland fl. C Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. p'ie Adverteutiên imum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Velen zijn nog niet voldoende bekend niet de prectijk van de Werkloosheidswet. Aan een arti kel van de hand van J. Rcukema in „De Vakbe weging'- ontlenen wij derhalve onderstaand over zicht Om de zaak duidelijk te stellen is het nodig eerst nog een opmerking over de op 1 Juli 1952 af geschafte Overbruggingsregeling te maken De Overbruggingsregeling werd door de regering gefinancieerd en dcor de gemeenten uitgevoerd De arbeiders betaalden geen premie voor de uit- loering van deze regeling. De uitkeringen waren voor gehuwden en kostwinners vastgesteld op 110o/o van het „kale" uurloon, maal het aantal volgens de C A.O te werken uren. Zodoende kreeg eet. landarbeider als hij 's-winters werkloos was een uitkering gebaseerd op een 36-urige werkweek, omdat in het landarbeiderscontract staat, dat er in bepaalde streken van ons land 's winters slechts 36 uur gewerkt wordt In andere delen van Neder land werken de landarbeiders echter 44 per week en daar werden de uitkeringen dan ook berekend naar die 44 uur GEEN VERSCHIL. Dat de landarbeiders 's zomers 52 uur werk ten, maakte voor de uitkering geen verschil Men kreeg 's winters uitkering naar het loon, dat men zou kunnen verdienen als men niet werkloos was geweest Voor de D.U.W.-, bouwarbeiders enz. was het van hetzelfde laken een pak. De overbruggings uitkering hield geen verband met het werkelijke loon, dat men, voordat de werkloosheid intrad, verdiend had. De invoering van de Werkloosheidswet maakte aan het bestaan van dï Overbruggingsregeling rj dicaal een einde. Eén van de gevolgen hiervan was dat de gemeentelijke diensten, die gedurende vele jaren de regeling hadden toegepast, overbodig wer den en hier en daar zelfs volledig werden opge heven. Behoudens misschien een enkele ambtelijke dienst zullen er niet veel zijn, die een traan hebben ge plengd hij de begrafenis van de Overbruggings- cu Sociale Bijstandsregeling. Misschien waren bij velen de verwachtingen om trent de reeds zo lang en zo fel begeerde wacht geld- en werkloosheidsverzekering wel wat hoog gespannen. Hierdoor ontstond immers een onaan tastbaar recht op uitkering 1 Het is izelfs niet on denkbaar, dat velen gedacht hebben, dat de uit keringen uit deze W. en W.-verzekering aanmer kelijk hoger zouden zijn dan die, welke zij vroe ger krachtens de Overbruggings- of Sociale Bij,- staildsregeling ontvingen. BEGRIJPELIJK. Gedachten, die weliswaar niet reëel waren, maar die men toch begrijpen kan als men weet dat de mensen, die veel met werkloosheid te kampei! heb ben, al vele winters achtereen met kleine Over bruggings- en Sociale Bijstandbedragen moesten zien rond te komen. De hoop, dat het na de invoering van de Werkloosheidswet heter zou worden, werd bovendien nog gevoed doordat de arbeiders ver band gingen leggen tussen het inmiddels met de premie verhoogde loon dat ze verdiend hadden en de uitkeringen die ze bij werkloosheid krachtens de Werkloosheidswet zouden krijgen. Ze moesten nu immers premie betalen en on willekeurig legde men daardoor, veel meer dan ooit bij de Overbruggingsregeling was gebeurd, verband tussen het loon, waarover de premie voor de W. en W.-wet was betaald, en de wachtgeld- of werkloosheidsuitkering. „Als ik van een hoog loon premie betaal", zo redeneert menige arbeider, „dan heb ik ook recht op een hoge uitkering". Deze redenering is cm twee redenen fout. In de eerste plaats, omdat de wet ér in het algemeen van uitgaat, dat men een uitkering naar Tiet gederfde loon krijgt. Naar het loon dus, dat men zou kunnen verdienen als men niet werk loos was. Hier ziet men al, dat uitkering el. premie los van elkaar staan. Maar in de tweede plaats is die redenering fout, cmdat men ook om geheel andere redenen niet graag de hoogte van de uitkering afhankelijk zou willen stellen van de betaalde premies. Zou men dit wel doen iti de W, eu W.-wet, dan moet men het ook doen in b.v. het Ziekenfondsenhesluit en de Oudcrdomsverzekering. En weet u wat de ge volgen daarvan zouden zijjn Dat de oude* van dagen het eerste het loodje zouden leggen. De ouden van dagen hebben soms in het geheel geen of in andere gevallen van een zeer klein loontje een premie voor de oude dag betaald. Wil men hier nu ook de uitkering aan de betaalde premies binden, dan vrezen wij, dat er van een behoor lijke cudedagvoorziening niet veel terecht zal komen. LOS VAN HET LOON. Neen, men moet de uitkeringen los zien van het loon, waarover de premie betaald is. Zon men dit niet doen, dan zou de landarbeider, lie 's winters maar 36 uren werkt (en daarover ook premie betaalt), als hij 's zomers werkloos wordt óók een uitkering moeten hebben op basis van het 's winters verdiende loon. Helaas leidt dit principe er toe dat waar 's winters tengevolge van korte werkweken lage lonen gelden ook lage uitkeringen worden uit betaald. Dat dl' voor velen, die zich nooit of ternauwernood in de Werkloosheidswet hebben ver diept, een teleurstelling is, valt te begrijpen. Voor de landarbeiders zou in dezen een op lossing gevonden kunnen worden door uit te gaan van een gemiddelde w|erkweek van 48 uur over het gehele jaar Een scheve verhouding tussen loon en uitkering zou hierdoor niet ontstaan, want ten landarbeider verdient in het grote landbouw gebied (exclusief de pensioenpremie) 's winters 44 maal f 0,85_ is f 37,40, terwijj de uitkering 85 maal 48 mail 80/100 is f 32,64 zou zij.n. JM De arbeiders uit de bcuwbedrijven, de D.U.W., de C.T.D.. de metaalnijverheid, de textielbedrijven, enz., zijn er met de invoering van de werkloos heidswet wel op vooruit gegaan. Want zij kregen vóór 1 Juli 1952 bij werkloosheid een overbrug- gingsuitkering, gebaseerd cp het „kale" uurloon en nu op basts van het uurloon plus de gederfde accoordoversehrijding van 8 tot 200 oHun in komsten zijn dus zeker ten opzichte van de in de vorige winter geldende uitkering met een f j tot f 5 per week verhoogd. Voor zover deze uitkeringen dan nog liggen onder de bedragen, die hij (zij) zou krijgen bi} opname in de Sociale Voorziening, groep B (deze regeling geldt eigenlijk voor diegenen, die uit getrokken zijn van de W. en W.-wet), wordt een aanvulling tct dit bedrag gegeven. Deze regeling geldt nog maar vanaf begin De cember 1952. In het begin van dit artikel is er al op ge wezen, dat de Overbruggingsregeling geheel door het rijk en de gemeentelijke overheden werd uit gevoerd. De vakorganisaties hadden met de toe passing van deze regeling weinig of niets van doen. De gemeenten zorgden voor de uitvoering en de regering betaalde. De Werkloosheidswet maakte finaal een einde aan deze situatie. Rijk noch gemeenten hebben bemoei ingen met de uitvoering en de toepassing van de Werkloosheidswet. De uitvoering van deze wet is opgedragen aan door de vakorganisaties ingestelde Bedrijfsverenigingen. Daartoe werd het gehele Ne derlandse bedrijfsleven in 26 groepen (bedrijfstak ken) ingedeeld en in iedere bedrijfstak werd een bedrijfsvereniging ingesteld. Er kwam dus een B.V. voor de landbouw, het bouwbedrijf, het metaal bedrijf, de textielindustrie en ga zo maar door. ZELF DOEN. Een aantal van deze Bedrijfsverenigingen voerde de aan de uitvoering van de wet verbonden admi nistratie gezamenlijk in het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor. Anderen, b.v. de bedrijfs verenigingen voor de landbouw, het bouwbedrijf, de typografie, enz., namen de uitvoering zelf ter hand omdat zij met de uitvoering van de Ziekte wet en de Kinderbijslagwet reeds ervaring hadden opgedaan. En dat kan natuurlijk ook. Een zo goed als ge sloten bedrijfstak als de typographic kan de wet natuurlijk zelf ook best uitvoeren. En dat kan een bedrijfsverenig'ng als die in het bouwbedrijf ook. Veel moeilijker was de situatie in het landbouw bedrijf. Men mcfet namelijk weten, dat de D.U.W. en de Cultuur Technische Dienst beide hij, de land bouw zijn ondergebracht. Hei viel dus te voorzien, dat als op zeker (onverwacht) ogenblik de vorst de gehele D.U.W. en d; C.T.D. zou stil leggen, er een stormloop op de Agrarische Bedrijfsvereniging zou komen. En dat is dan ook gebeurd. Toen begin December het buitenwerk tengevolge van de vroeg ingevallen winter biipa overal stil gelegd moest worden, kwamen de D.U.W.- en de C.T.D.- arheiders en de werkloos geworden landarbeiders zich in dichte dremmen melden om een uitkering. Tegen zo'n stroom was de Agrarische Bedrijfs vereniging niet opgewassen en de uitkeringen, die anders al te laat verstrekt werden, konden nu helemaal niet meer op tijd worden uitbetaald. Dat een dergelijke moeilijkheid niet in het bouw bedrijf is ontstaan, kan in hoofdzaak toegeschreven worden aan het blijven bestaan van het Risico fonds, waardoor de vorst-werkloze bouw-arbeider 90o/o van zijn loon gewoon bij zijn baas kan halen Maar deze regeling bestaat helaas niet in de land bouw, zodat men hier het volle gewicht van de vorst werkloosheid op de zelfadministraterende Be drijfsvereniging voor de Landbouw ziet neerkomen. En daar komt nog bij dat de gemeenten geen toe slagen kunnen uitbetalen, zolang de Bedrijfsver eniging niet precies het uitkeringsbedrag heeft paald Zodoende zit alles soms vast en hebben de Bedrijfsverenigingen, die nog niet volledig zijn- ingesteld op hun nieuwe, omvangrijke taak, vele tekortkomingen getoond. Men mag verwachten, dat zij maatregelen zullen nemen, die een herhaling van het gebeurde zullen voorkomen. VERSCHIL IN UITKERING. Nu nog een enkele opmerking over het ver schil in uitkering krachtens de W. en W.-wet. Men komt gevallen tegen, dat een landarbeider in de winter werkloos is en uitkering ontvangt zo in de buurt van f 30 per week. Zij.n buurman is ook landarbeider, maar werkt bij de D.U.W. Die krijgt nu als hij werkloos is een uitkering van f 33 per week En een andere buurman, die ook landarbeider is, maar werkloos is geworden bij de C.T.D., krijgt ongeveer f 37 per week. Deze verschillen in uitkering zijp een gevolg van het verschil in loon Hieraan neemt men vooral op het platteland aanstoot. Dit kan alleen op gelost worden als minister Suurhoff zijn plannen met betrekking tot de reorganisatie van de D.U.W. snel doorvoert. Ten slotte moet nog één vergissing worden weg genomen. Men hoort wel eens beweren, dat emand uit de Sociale Voorziening meer ontvangt dan hij met werken zou kunnen verdienen. Dit is natuur lijk niet waar, want in art. 45 van de Sociale Voor ziening is uitdrukkelijk bepaald, dat een werk loze uit de Sociale Voorziening niet meer kan krijgen dan 950/o van het voor hem geldend loon. Wat de uitkeringen uit de Sociale Voorziening zo hcog doet schijnen is de wekelijks uitbetaling van de gezinsledenbijslag. Te overwegen is of de kin derbijslag ook niet wekelijks bij de uitkeringen krachtens de werklcosheidswel verstrekt kan wor den. Het zou in ieder geval het schijnbare grote verschil in uitkering tussen Sociale Voorziening en W en W.-wet grotendeels wegnemen. Z. W. In ons vorig huis hadden wij, een bedstede zonder deuren er voor. We lieten hier voor eigen rekening deuren voor maken. Nu zijp wij ver huisd en hebben deze deuren meegenomen. Mag dat Antwoord Ja, dat mag. U dient de bedstee in de oude toestand terug te brengen. Beschadigingen zijn voor uw rekening. Lezer. Is zeven jaar eigenaar van een huis, het welk hij verhuurd heeft. Nu wil hij er zelf in. Hoe moet hij dat aanleggen Antwoord U doet het beste dit direct in handen te geven van een deurwaarder, die dan wel voor het nodige zal zorgen. Hoe lang het duren zal voor de tegenwoordige huurder er uit is, durven wij niet te zeggen. Is de tegenwoordige hnurdcr niet te vinden voor een ruiling op de een of andere manier. R. v. R. Hoe komt het dat aardappelen die droog in de kelder zijn gegaan, na enige dagen geheel nat werden Antwoord Als u de aardappelen op een z.g. vlon dertje legt van hout of op turf zullen ze niet nat worden. Dus niet op een cementen vloer. Gratificatie. Moet van een jaarlijkse gratificatie b.v. een St. Nicolaasgave (in geld) ook ziektewet worden betaald Antwoord s Ja, dat moet wel. De werkgever kan deze premie ook voor zijp (haar) rekening nemen. inTT!T Niet krabben. De helder vloei- ,11-1 H bare D.D.D kalmeert de Jeuk U AJU1\ in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN t diep in de huidponen J. M. Stelt vier vragen over paardenvoer. Antwoord 1 Appels zijn geen bijzonder goed voer voor paarden 2. Aardappelschillen, een em mer per dag, goed schoon gewassen kan geen kwaad, dus geen zand er aan. Voor een ruin zijn ze niet goed. 3. Groen suikerhieteuloof is niet bijzonder best, althans maar heel weinig per dag geven. 4. Bermgras dit soort gras eten de paarden wel graag. Het voedselgehalte opvoeren door bemes ting zal weinig baten M. P. Hoe krijg ik het weer uit een spiegel Antwoord Probeert u het eerst eens door op het glas droge, zeer fiipe lijm te strooien en dit daarna met een wollen lap goed afwrijven. 'Gaat het op deze wijze niet, wendt u zich dan ^tot een vakman. W. te G. Heeft een olievlek in een lederen acte- tas. Hoe kan die verwijderd worden Antwoord Dat is een lastig gevalletje, vooral voor een leek. U kunt het proberen met een schoon lapje, waarop wat tetra, maar stevig wrijven en snel werken om kringen te voorkomen. Een papje van magnesia en tetra wil wel eens een gunstig re sultaat opleveren, maar wij kunnen u helaas geen gunstig resultaat garanderen. Wcetniets. Worden er nog examens afgenomen ter verkrijging van het politiediploma. Zo niet, wat is daar dan voor in de plaats gekomen Antwoord U richt uw verzoek om aanstelling tot politie-agent aan de hoofdcommissaris van de plaats waar u geplaatst wenst te worden. Is er gelegenheid tot plaatsing dan ontvangt u een op roep. Men neemt u dan een klein examen af. Is alles goed, keuring ook, dan volgt plaatsing op de politiecursus ter plaatse. Filmster. Is Christiane Maylead een filmster Antwoord Deze naam komt in „Motion Picture Almanac" niet voor. Wij kunnen u dus helaas niet van dienst zijn. X. Y. Z. De huiseigenaar heeft een proces aan hangig gemaakt om mij, uit het huis te krijgen. Hij, verloor dit. Nu wilde h ijgedurende dit proces geen huishuur ontvangen en komt er nu wel om. Heeft hij, daar nog recht op Antwoord Ja, natuurlijk heeft hij daar nog recht op. U had beter gedaan de verschuldigde huur per postwissel op te zenden, dan was u van alle narig heid af geweest. J. te M. Kunt u mij een middel noemen om vogelveren (slagpenveren) te huigen, zo dat u ook deze gebogen stand behouden 'i Antwoord U zoudt het kunnen proberen door eerst een koperen draad door de veer te schuiven en dan deze boven de stoom in de gewenste vorm te huigen (gedurende het afkoelen vasthouden). Een ander middel is ons helaas niet bekend. X. Wil marconist worden bij de K.L.M. Hoe moet hij te werk gaan Antwoord Richt u eens een schrijven tot de af deling Personeclzaken-Vliegend Personeel, Gebouw Operations der K.L.M. te Schiphol. Onderzoeker. Wil weten hoe men in de medische wetenschap denkt over de werkzaamheden van de heer S. involgen naam en adres). De vraagsteller omschrijft het beroep van de heer S. als „water kijker" en „kruidendokter". Antwoord Wij kennen deze heer S. niet, maar wij zijn er van overtuigd dat het hier wel weer een kwakzalver zal betreffen, d.w.z. iemand die de geneeskunde uitoefent zonder daartoe bevoegd te zijn. Kom, ouderzoeker, dan weet u toch ook wel hoe de medische wetenschap daarover denkt. En het ware te wensen dat alle mensen er precies zo over dachten. Dat zou dan heel wat narigheden voorkomen. Mocht de heer S. echter een Neder lands artsdiploma bezitten dan verandert dat de zaak natuurlijk geheel en al, maar dan zal hij zichzelf ook niet aandienen onder de door u ge noemde kwalificaties. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPTLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletje*

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1