AXELSCHE iE COURANT Gemeenteraad van Axel (i Plan voor Kapitaalswerken kwam gereed VALDA rWERMOGENf Een urgentieplan voor de eerstvolgende drie jaar /- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Adres Redactie en Administratie- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie T C. VINK-van VESSEM Zitting van Dinsdag 30 December 1952 Wem. SPIERPIJN, SPIT... Neem een doos echte keelpijn Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 3 JANUARI 1953 67e JAARGANG No. 27 Abonnementi- prl)1 Losse nummert - Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland Ned. Indié fl. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine AdverteUtën ^u*-Aimum 8 regels) 1 - S regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Op de op een na laatste dag van 1952 kwam de emeenteraad van Axel nog bij.een om een vrij uit breide agenda af te werken. Op deze zitting „ren alle l.eden aanwezig behalve de heer Won- Na opening door de voorzitter op de gebrike- ijke wijze, werden de notulen goedgekeurd overeen- omstig het aan de leden gezonden ontwerp. Een aantal ingekomen stukken, o.a. een 12-tal wdkeuringen van eerst door de raad genomen «luiten (w.o. de gewijzigde verordening op de jrermakelijkheidsbelasling) werd eveneens in snel einpo afgewerkt. Aangaande diverse stukken en rapporten de Z. Ijamse Waterleiding Mij betreffende, die ook fi de ingekomen stukken waren gevoegd, merkten e heren van Bendegein en Pijpelink op, deze stuk en te uitgebreid en van te veel betekenis te chten om deze zonder meer bij de ingekomen stuk- -en op te nemen. De heer Scheele bepleitte nog e Uf aansluiting van onrendabele gebieden. Op eerder door de leden gestelde vragen deel- en B. en W. het volgende mede Op de vraag van de heer C. van Bendegem kan Lorden medegedeeld dat er geen sprake van kan Lij, dat er zc mogelijk een brievenbus in plan-West kan worden bijgeplaatst. De dienstvoorschriften 'van de P.T.T. laten dit niet toe. Ora deze bus van de Wilhelminastraat weer naar di Prins Hendrikstraat onder een lantaarn terug |,e brengen, brengt opnieuw kosten met zich en |de nieuwe plaats is met zorg gekozen na meei- malen ter plaatse ingesteld onderzoek vanwege ie P.T.T, en het gemeentebestuur. Over de verlichting van de postzegelautomaten L het overleg nog lopende. Hierop kan nog geen antwoord worden gegeven. Op de vraag van hetzelfde iid kon worden mede- Bedeeld dat B en W, het juiste moment moeten afwachten om het toegewezen aantal woningen te bouwen, zo mogelijk nog een groter aantal. Deze plannen hebben de aandacht van het gemeen e - stuur, gezien dat er nog een belangrijk groot aan tal verzoeken om een woning liggen te wac ïtui Op de vraag van de heer J. Pijpelink waarom de verbeteringen aan de Graaf Jansdijk zijn stilge legd, terwiil de aannemer reeds met de werkzaam- heden begonnen was, wordt medegedeeld dat het om technische reden niet verantwoord was om di werk in die regenperiode te laten uitvoeren. Dat de aannemer reeds was begonnen was S*6» °P' dncht van B. en W. Dit is voor eigen van de aannemer geschied. Op de vraag van hetzelfde lid om aan de haven van de Axel se Sassing een kraan van de waterleiding ten behoeve van de schippers te .Plaat8e0' medegedeeld dat dit niet mogelijk is daar v b meentewege niet het minste toezicht op het waU - gebruik kan worden uitgeoefend. e 5 zullen, zo zij, dit wensen, tegen een matige geeding, ongetwijfeld door één of andere bewoner in die omgeving kunnen worden geholpen. Om aan het Spuipaadje de nodige -«dacht te henken wordt medegedeeld dat dit gedeel v*g steeds in het oog wordt gehouden, d-h da u over het hoofd mag worden gezien dat dit paadje danig te Lijden heeft van de werkzaamheden in landbouw Aan de heer Scheele wordt medegedeeld da, op tijdige toezending van de stukken voor de leden vl de raad, zoveel mogelijk wordt gelet Er zgu wel eens oorzaken buiten de wil van het college, die de verzending van de stukken aan de raads leden op korte termijn niet mogelijk maken. Naar aanleiding van de opmerking van de heer H v. d Berg over de afbakening van het terrein van de heer Ph. Haak wordt medegedeeld dat be langhebbende is aangeschreven dat het pr draad daar verwijderd moet worden omdat het - boden is om langs de openbare weg terrein af bakenen met prikkeldraad De betrokkene heeft hierop meegedeeld dat het ankelij,k was afgescheiden met een gladde De heer Haak heeft nu gevraagd om op een halve meter afstand van de openbare weg prikkel draad te mogen aanbrengen. De voetgangers kun nen daarvan geen overlast ondervinden en hij als betrokkene heeft kans minder schade te hebben aan zijn eigendommen B en W. verklaren hiertegen geen bezwaar te hebben. De heer H. Smies Cz„ die op 1 Januari perio diek moest aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd in deze functie herkozen. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, welke commissie eveneens in haar geheel periodiek moest aftreden werden benoemd de heren J. Blok, P. J. van Driel, W. E. I. de Ja ger, A. J. M. Kesbeke, P. P. M. de Kort, M. Bran- des, J. L. J. Maris, J. J. de Ridder en I. Scheele. Zcals te verwachten was ageerde de heer C. van Rendegem bij deze beide punten fel tegen het ont breken van P. v. d. A.-vertegenwoordigers in deze commisgie's. De heer van Bendegem heeft deze zaak al meerdere malen naar voren gebracht en wij, me nen derhalve kort te kunnen zijn over zijn grie ven, die wij bij onze lezers bekend veronderstellen. Wethouder van Bendegsin verklaarde dat toch in diverse belangrijke commissies wel P. v. d. A - leden zitting hebben en verklaarde dat het zelfs is voorgekomen dat een P. v. d. A.-vertegenwoor- diger een hem aangeboden functie niet ambieerde. De heer C. van Bendegem ging hier nogmaals uit voerig op in, verklarende dat hij, van het college bleef verwachten dat zij op een eventuele voor dracht ook mensen zouden plaatsen die tot oor delen bevoegd zijn op bepaald terrein en dat zijn fractie zeker mensen kan aanwijzen die aan de te s1 ellen eisen kunnen voldoen. In verband met de sterkte van de P. v. d. A. in Axel noemde spr. het in striid met alle democratie dat zijn fractie systematisch wordt geweerd bij. de samenstelling van diverse commissies. Vooral het B. A. zat spreker hoog t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Op verzoek van de minister van Binnenlands' Zaken werd een wijziging gebracht in de verordening geneeskundige verzorging gemeentepersoneel. Het percentage van uitkering werd gewijzigd en het maximum is verhoogd. Voorts werden B. en W. gemachtigd tot het op nieuw verhuren van diverse percelen tuingrond, waarvan de huur per 1 Januari 1953 afloopt. De huurprijs is 4 cent per c.a. Vervolgens kwam aan de orde het aankopen en ruilen van gronden in verband met het afgraven van de Armendijk, het egaliseren van gronden, het maken van een speelweide enz. Bericht is ont vangen dat van overheidswege een subsidie zal wor den toegekend voor de uitvoering van deze werken. De gemeente zal voor dit werk te investeren heb ben een bedrag van f 50.000, van welk bedrag de benodigde gronden moeten worden aangekocht. Het omvat de wallen achter de Gentsevaartstra.it, de tuinen van de. R.K. Kerk, enige stukken wei land en tuingrond in die omgeving, een en ander nader aangeduid van de heren A. Haak en L. H. de Kraker de percelen wal, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G no. 3797, sectie G no. 2068 en 2069 van de heer J. C. Scheele c.s. het perc?el sectie G no.3733. van de familie Lippens te Moerbeke enige per celen weiland aan de Buitenweg. van de heer S. de Putter een perceel dijk, sec tie D no. 1539. van de heer J. Ie Feber de percelen Armendijk, sectie D no 1538, 1518 en G. 2852. legen achter de Gentsevaartstraat, sectie G no. 891 en een gedeelte tuin van de pastorie te ruilen met een ander stuk grond gelegen achter de tuin van de pastorie en de R.K. begraafplaats, in eigen dom komende van de gemeente. Bij deze ruiling van grond wordt vanwege lief 11.K Kerkbestuur als voorwaarde gesteld dat het perceel Polenstraat 1 door de gemeente wordt over genomen voor de prij.s van 1 2250. Aangezien deze voorwaarde onherroepelijk is ver bonden aan deze ruiling wordt, aangezien men het werk op korte termijn in uitvoering wil bren gen, besloten dit perceel in eigendom over te ne men. Dit perceel dat een verkeersobstakel is vod de hoek Polenstraat—De Ruijterstraat zal na verloop vin tijd toch moeten verdwijnen. De heer C. van Bendegem vindt de eis door het R.K. Kerkbestuur gesteld niet sympathiek, maar aangezien hij een warm voorstander is van de uitvoering van dit project in zijn geheel wil hij de uitvoering niet vertragen door hier tegen te stemmen. Als volgende punt word» eveneens in verband met de uitvoering van dit plan besloten tot over name van een gedeelte weg (de Polenstraat en de Armendijk tot aan het spoorhuisje voorbije de le Verkorting) van de polder Beoostenblij, Benoorden. Het polderbestuur zal als tegemoetkoming een bedrag van f 4000 storten in de gemeentekas, te voldoen in 20 jaarlijkse termijnen van f 200 met het recht dit bedrag eerder af te betalen. Aan de heer D. v. d. Berg wordt een strookje grond ter grootte van 13 ca verkocht gelegen naast zijn woning in de Prins Mauritsstraat tegen een prijs van 3.25 per ca. Verder verzochten B. en W. machtiging tot het instellen van een civiele vordering tegen een 011- derwijzer van de R.K. School, welke de hem toe gekende uitkering voor verplaatsingskosten met binnen de gestelde termijn h#eft terugbetaald. Correspondentie met deze vertrokken onderwij zer is gevoerd, waarin deze zijn verplichtingen erkende maar betaling is nog niet gevolgd. De heren Kesbeke en v. d. Berg vinden dat de gemeente in dezen onsympathiek en ontactisch is opgetreden, terwijl ook de toon van de grieven on aangenaam is. De heer Kesbeke deelt verder mede, dat hel bedrag thans dcor de betrokkene -a terug gestort, waarop B. en W. hun voorstel intrekken in afwachting van een afbetaling binnen dedaar voor uiterlijk gestelde termijn, welke op 31 De- cember afloopt. Een verzoek van de afdeling Axel van de Bond van Ouden van Dagen om kolentoeslag te verlenen wordt mede op advies van de financiële afgewezen. Ook de principiële redenen hebben bij dit besluit gegolden Aan een tweetal ingezetenen wordt een vergoe ding toegekend voor vervoer van hun kinderen „aar een onderwijsinstelling op grond van artikel 13 der LO.-wet 1920. Een derde verzoek wordt afgewezen. Een 3-tal rekening-courant overeenkomsten, resp. met de Bank voor Ned. Gemeenten voor een bedrag groot f 90.000 met de Ned. Middenstandsbank voor een bedrag groot f 100.000 en met het V a- eantie- en Risicofonds bouwbedrijven voor een be drag groot f 600.000, wordt in verband met het verstrijken van de termijn waarvoor deze zijn aangegaan verlengd De verzekering van gemeentegelden bij de Fraude en Risico Onderlinge van gemeenten wordt even eens verlengd Vastg isteld wordt de staat van oninbare posten dienst 1951 Op voorstel van de heren C. van Bendegem, Pijpelink en Kesbeke wordt een post niet oninbaar verklaard De rekening van het gemeentelijk woningbedrijf dienst 1948 wordt voorlopig vastgesteld. Aangebeden worden de gemeentebegroting, als mede die van het gasbedrijf, het woningbedrijf, de vleeskeuringsdienst en het burgerlijk armbestuur dienst 1953. De verordening op de heffing van marktgelden die per 1 Januari 1953 afloopt wordt ongewijzigd verlengd. Goedgekeurd worden nog een drietal wij.zigingen in de gemeentebegroting 1952. Een verzoek van de heer H. P. Dieleman om de heffing op cultureel goedgekeurde films in de toekomst achterwege te laten wordt afgewezen. Hiermede is de 20 punten tellende agenda afge werkt en volgt nog de rondvraag. De heer C. van Bendegem verzoekt op de ge vaarlijke hoek Crijnssenstraat—Kanaalkade zo mo- lijk een lantaarn te plaatsen. Verder vraagt spr. B. en VV. te willen bevorderen dat de bouw van een nieuwe openbare lagere school op de urgentie- lijst voor scholenbouw zal worden geplaatst. Wan neer men dan t.z.t. tot de bouw zal kunnen over- gaan, zal men althans met het verkrijgen van een \ergunning geen moeilijkheden meer hebben. De heer Kesbeke vraagt de aandacht voor de toestand van het „stoofpaadje" dat de verbinding vormt tussen de Buthdiik en de provinciale weg. De heer Scheele vraagt om voor met de af graving van de Armendijkwrrrdt begonnen een ioet- en fietspad aan te leggen ten gerieve van arbeiders en schoolkinderen die van deze weg ge bruik maken. De heer MÏsseghers informeerde nog naar uit breidingsmogelijkheden van een bedrijf van een Axels inwoner i.v.m. het uitbreidingsplan en vroej; naar de behandeling van zij.n eerder gestelde vrt gen betreffende de afsluiting van de Noordstraat en de bestrating in de Zeestraat. De heer Pijpehnk vroeg nogmaals de aandacht voor de Graaf Jansdiik, die nu wel met de werk zaamheden is begonnen doch deze voorlopig niet wordsn voortgezet in nog deplorabeler staat ver keert dan tevoren het geval was. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. terrein 3anvs1iK.tn.1- ««- B ^idlir^veJljden8! de stapels hout afgedekt van de heer H Duijm-vai, Vlossevelde een ge- met uolfplaten, als speelplaats te gebruiken war van het perceel sectie G no 30.0. hem reeds grote financieele schade heeft hero end. PASTILLES Besloten wordt tot aankoop van deze percelen met verrekening van het verschil in grootte na -&kad opmeting in totaal voor de som van f 38.000. Tevens wordt een bedrag van f 12.000 beschik baar gesteld voor het uitkeren van eventuele schade loosstellingen. Verder zal met het R.K. Kerkbestuur grond wor den geruild. Dit betreft een perceel tuingrond, ge- Op de laatste dag van 1952 is door de commissie van liiistand in het beheer der gemeentefinanc.en (voorzitter wethouder de Putter) een belangrijk document toegezonden aan de leden van de raa van in de toekomst uit te voeren kapitaalswerke- „1 een uitvoerig en grondig gedocumenteerd plan met diverse bij,lagen en een urgentieplan voor d, eerstvolgende drie jaar In haar inleiding verklaart de commissie het nodzakelijk te achten dat de gemeente over een plan van in de toekomst uit te voeren werken beschikt. In onze zeer snel uitbreidende gemeente, waarin „aast de door particulieren gebouwde woningen „a 1945 tot heden 451 woningen (waarvan 9- du- plexwoningen) door de gemeente werden gebouwd, terwijl momenteel nog 185 gezinnen als woning zoekenden staan ingeschreven, wachten zeer ve e problemen op een oplossing. Deze problemen worden te groter, nu een grool aantal arbeiders van de C.N. de 1'Azote te Sluis kil (gemeentel Axel), die vóór de oorlog en ook vlak daarna zich per rijwiel of autobus van hun woon plaats naar de fabriek en terug begaven, zich in Axel metterwoon hebben gevestigd, terwij.l zich daarnaast een nieuwe industrie heeft gevestigd, die grote aspecten opent. In dit verband hebben de huisvestings- en recrea tiemogelijkheden de aandacht gevraagd en vragen die nog steeds. Van de woningbouw in plan-Oost b.v. was de omlegging van de rijkswaterleiding een gevolg, waaraan weer vast zit de bouw van een rioolwater- zuiveruigs- installatie. Door de uitbreiding van de gemeente is ook het aantal onderwijsinstellingen uitgebreid, terwijl het leerlingenaantal belangrijk toegenomen is en nog steeds toeneemt. Naast onderwijs, woningbouw en recreatie vrat gen straataanleg rioleringen e.d. de volle aandacht. Dit klemt temeer, nu na de oorlog Axel zich is gaan ontwikkelen van plattelandsgemeente tot een gemeente met een meer klein-stedelij.k karakter een gemeente, die hoe lander hoe meer uitgroeit tot een centrum van geheel Oost Zeeuwsch-N la anderen- Dit blijkt vooral des Zaterdags, ije marktdag, wanneer 'de marktkramers hun tentjes opslaan en daarmee de gehele Noordstraat in een dubbele rij bezetten, terwijl reeds thans ook in zijstraten de kramen staan opgesteld. Op deze dag komen zeer velen uit omliggende gemeenten naar Axel, hetzij per autobus, per particuliere autg' of een ander vervoermiddel. Het aantal auto's dat des Zaterdags in de ge meente parkeergelegenheid zoekt is zo groot, dat het parkeerterrein, het marktplein en verschei dene straten vol staan met parkerende auto's.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1