AXELSCHE SS COURANT at 1952 bracht voor onze streek Kerstviering hamea*** fypkaoe echte Chlorophyll-ia ndpasta NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Firma J. C. VINK het verenigingsleven. UIT ONZE OMGEVING. AXEL Frankering bij Abonnement Axel WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 67e JAARGANG No. 26 Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II Alle andere plaatsen in Nederland en Ned Indlè tl. Buitenland tl. .-"t *ès iTi&ïSi;. V u «-k r> f vï Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. f !««-ie Adverteutlèn ifci^Almum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Kén van de hoofdpunten in dit jaar waardoor xel drukke dagen beleefde was wel de landbouw instelling die door de kring Axel van de [,M. in Juni werd georganiseerd. De voorbe dding hiervan gaf aan velen handenvol werk en drie tentoonstellingsdagen waarop in totaal enige enduizenden vreemdelingen Axel bezoehten gaf 1K gemeente een recordbezoek in zo'n kort tij.ds- [5tfk Ook de Axelse verenigingen bleven deze (ge„ niet achter om een bij.drage te leveren voor et welslagen van dit geheel. Overigens bloeide het verenigingsleven in dit Lr toch op. Vele organisatie's zowel van al- ■emene als van zakelijke of sportieve aard waren eer actief. „Montlaccordeola'% één van de jonge Axelse ver- Lenigingen kan op een bij,zonder succesvol jaar terugzien. Meerdere malen maakte zij, excursie s zowel in Stekene als in Brussel en Utrecht haalde ,.Mondaccordeola" succes. Ook „K.T.C." in de volksmond „de Koestraat Wioemil. leefde wee rop en trad dit jaar meer aar voren dan het vorig jaar door diverse om standigheden mogelijk was geweest. De landbouworganisatie's waren bijzonder act^ 'ij memoreerden al de grote landbouwtentoon stelling die de Z.L.M. organiseerde. |)e C.J.B.T.O. hield iu Januari een vierdaagse imferentie waar diverse vooraanstaande sprekers et woord voerden en waarvoor uit het hoge Noor- bn van ens land veil belangstelling bestond. De varkensvereniging te Spui bleek ook een levenskrachtige vereniging want deze jubileerde Uit kar en herdacht haar 50-jartg bestaan. Ook dc varkensvereniging te Kijkuit- bestaat al ,en hele tijd want deze vierde haar 25-jarg De- taan, waarbij nog diverse oprichters een bestuurs- junctie bleken te vervullen. Nog een verenig;ng jubileerde de afdeling Axel hn de Smedenbond vierde haar 40-jang bestaan. Voor de C.B.T.B. was 23 Mei een heugelijke dag op deze dalmw werd «e Silo aan de Sassing [lie een voortzetting is van het zo sterk gegioeicl «drijf op de Magrette, geopend. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale is een organisatie die men in Axel eerst dit jaar goed heef. leren kennen. Op 5 Juli kwam de jeugd- :rberg „Bleye Haghe" gereed en werd het ge- 10uw door dc wnd.-commissaris der Koningin in gebruik gesteld. Ongeduldigen hadden gehoopt dat de J.H. nog voor hit begin van hit seizoen ge reed zou zijn geweest, maar ook nu was het nog p tijd om in de vacantiemaanden een druk bezoek naar Axel te trekken, waar de jeugdherbergouders het echtpaar v. d. Ree hun best deden om de bezoekers kennis te laten maken met Zeeuwsch- [Vluamse gastvrijheid in jeugdherbergverband. Vermelden wü nog dat Axel weer een nieuwe organisatie rijker werd in de vorm van de foto- amateurclub. Een nog jonge club, van beschcden omvang, maar waarvoor naar onze mening in een plaats als Axel toch zeker wel een hoopvolle toe komst bestaat. Als laatste punt uit het verenigingsleven menen wij, hier dan nog te moeten memoreren het ini tiatief van de Hervormde Jeugdraad om over te gaan tot het organiseren van instuifavonden in de Jeugdherberg. Een initiatief dat met zoNee ces bekroond is in enige weken tij,da dat men de jeugd bijna niet meer kan bergen I ook deze club met enthousiasme en activiteit met succes kunnen voortbestaan Op 16 Augustus kwam een tweede nieuwe tak van sport tot ontwikkeling met de opening van de tennisbanen, die in enkele weken tij.ds werden aan gelegd bij, de Kleine Kreek Kort daarop volgde ook de oprichting van de tennisclub „Axel", waar van het ledental zelfs de verwachting van de meest enthousiaste tennissers al spoedig overtrof Tenslotte verdient zeker ook vermelding de ac tiviteit van de Axelsche wielersupportersclub, die eind 1951 overging in de Wieier- en Supportersclub „Volharding" en als zodanig op 15 Augustus haar eerste wielerkoers organiseerde De vele fraaie prestatie's van onze plaatselijke amateur-renner Rinus Verhelst, die Axel op wiélersportgebied een naam bezorgde mogen hierbij ook worden genoem£ Ook de dames stonden haar mannetje in de sport en wel in het bijzonder bij het tafeltennissen, waar het A.T.A.C.-damesteam het Zeeuwsch-Vlaamse kam pioenschap wist tc behalen in de strijd tegen ver scheidene sterke tegenstanders. ALGEMEEN. 1952 was een jaar waarin de smokkelhandel welig tierde. De strijd tussen de smokkelaars en douane werd dit jaar verbeten gevoerd. Vooral in het begin van het jaar werd veel geopereerd met pant serwagens voor de botersmokkel, maar toen dé douane enige malen achter elkaar zware wagens vclheladen wist buit te maken, verminderde de activiteit wel. Later bloeide de smokkel in vee weer op en ook nu tiert de smokkelhandel nog welig. Overigens een verschijnsel dat één is met Zeeuwsch-Vlaanderen en dat iedere Zeeuwsch-Vla- ming van zijn geboorte af heeft gekend, voor zo ver hij er al niet zelf op kleine of grote schaal aan heeft meegedaan. De kraampjesmarkt breidde zich nog meer uit en dit is wel een van de symptomen waaru't bleek dat Axel zich nog steeds verder ontwikkelt tot centrum-gemeente van Oost Zeeuwsch-Vlaauderei... Tientallen jaren heeft Axel zich deze positie laten ontgaan, maar nu toont men op ieder gebied deze schade te willen inhalen. De winkeliers waren actief, velen breidden hun zaken uit. moderniseerden enz. en ook de winke liersvereniging „Axel Vooruit" deed weer haar test het publiek naar Axel te trekken door diverse spe ciale attractie's Ook P.T.T. toonde besef voor de groei van Axel en begon met de vernieuwing van het radio- distributienet en men is hiermee thans vrijwel gereed. Ook de telefoon-automatisering nadert haar voltooiing. Op landbouwgebied beleefde Axel een primeur door het bespuiten van vlas uit de lucht Door -een sproeibedrijf werd dit in samenwerking met de landhouwvoorlichtingsdienst gedemonstreerd. Verliezen leed Axel door het overlijden of ver trek van enige vooraanstaande Axelaars, die zie op verschillend terrein actief hadden getoond. Zo overleden notaris Fanoy, de heer A. van Ma ale en nog slechts enkele dagen geleden de heer J. M. Oggel, terwijl dr. Salomé Axel verliet wegens het vervullen van een functie elders. Zij allen bewogen zich actief in het Axelse leven en heb ben medegewerkt aan de totstandkoming of in standhouding van vele betekenisvolle zaken in onze gemeente. Wij willen dit overzicht besluiten met de ver melding van enkele, feiten die voor onze gehele streek van betekenis waren en hierbij, mag dan wel in de eerste plaats genoemd worden het twee daagse bezoek dat Prms Bernhard in October aan Zeeuwsch-Vlaai\deren bracht. Vele problemen zijn toen ter sprake gekomen en wij, mogen verwachten dat hieraan in regeringskringen thans de nodige aandacht wordt of nog zal worden besteed. V erdei openden zowel IJzendiike als Hulst dit najaar hun grondig gerestaureerde stadhuizen. Op geestelijk terrein kwam er enige verandering door de intrede van Ds Verbeek te Hontemsse als opvolger van de zo tragisch verongelukte ds. Soc- tekouw. terwijl Zuiddorpe een nieuwe herder kreeg als opvolger van pastoor Martens, die vorige maand in het ziekenhuis te Sluiskil overleed. DE SPORT. Tot nog toe hebben wij uitsluitend de verenigin gen van niet sportieve aard genoemd, maar ook op sportgebied was 1952 voor Axel niet zonder be tekenis. Laten wij beginnen met de V.V. Axel, die p 23 Maart het kampioenschap in de 3e klasse wist te veroveren door een 2-0 overwinning op Corn Boys. Later in de promotie wist Axel te zege vieren over Hieronymus en daarmede de zo vurig negeerde plaats in de 2e klasse te veroveren. Wij zullen hopen dat het Axel zal gelukkm uo het komende jaar deze eervolle plaats tc b ijy..n behouden. In Maart volgde de oprichting van de M. AC. waarmee de motor- en autosport ook in georga niseerd verband een plaats vond in Axel In voorbije jaar wist M.ACA. meerdere geslaagde ritten te organiseren en gezien het ledental Het is een mooie en goede traditie dat tal van verenigingen en organisatie's het Kerstfeest vie ren in hun eigen kring om zo stil te staan bij het stemmige Vredesfeest, dat over de gehele we reld in alle landen en door alle volken, ongeacht godsdienstige en politieke overtuiging, wordt ge vierd. De Landbouwhuishoudschool. Dinsdagnamiddag vierden de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool hun Kerstfeest in de grote zaal van de Jeugdherberg. Deze was voor deze gelegenheid smaakvol ver- si'rd met dennengroen en bloemen en een grote kerstboom was midden in de zaal opgesteld. Na een welkom door de directrice, mej. Zwee- dijk werd gezongen „Komt allen tesamen", waar na een uitvoerig Kerstprogramma volgde. In het i;a. 40 nummers tellende programma kre gen alle leerlingen de gelegenheid persoonlijk aan deze kerstviering mede te werken in de vorm van voordracht, zang en dergelijke. In de pauze werden door de leerlingen verver singen aangeboden, terwijl aan het slot mej. Zwei dijk ook aan het adres van de jeugdherbergouders woorden van dank sprak voor de deze middag door hen verleende medewerking. De Bond van Plattelandsvrouwen. In „Het Centrum" vierd ede Bond van Platte- lafldsvrouwen samen met de afdeling Axel van dt Z.P.M. haar Kerstfeest, waar gezamenlijke zang van „Stille nacht" op passende wijze de middag opende. Verder was er deze middag zang door het Z.P.M.-koortje, een kerstverhaal door mevr. Maris en voordracht van een aantal toepasselijke novellen door de declamatrice Truus Hooyer uit Den Haag. Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei - Gave h ander wiize en verder waren er tractatie's, werden spel letjes gespeeld en gezongen, zodat ook voor de kleintjes deze kerstviering tot een feest wer in kinderlijke vorm. Kerstdienst voor iedereen. Aan de vooravond van Kerstmis werd in de Ned. Hervormde Kerk een Kerstdienst voor iedereen gehouden, geleid door ds. P. J. Penning, en -p bijzondere wijze vocaal en instrumentaal begeleid door de medewerking van het Hervormd Kerk koor en van de organist de heer J. Smies en de violist de heer St. Kowarski. Deze sfeervolle dienst ts zeker een initiatief dat herhaling verdient en ook minder trouwe bezoe kers aanleiding kan geven juist op deze dagen het bezoek aan de kerk te hernieuwen. uitgivoerd en zowel de dirigent, de heer Brakman, als de organist de heer Harry Pool en het koor hebben zeker huil beste krachten gegeven om ook deze uitvoering weer tot een succesvolle te maken. En zeker zijn zij hierin zowel wat het vocale als wat het instrumentale deel betreft ten volle ge slaagd, wat tc meer, gezien de zware opgave die men zich met verschillende der te vertolken num mers had gesteld, een bijzondere prestatie genoemd kan werden. Aan het slot dankte de voorzitter het bestuur van de Geref. Kerk voor de verleende medewerking door de belangeloze beschikbaarstelling van het ge- houw voor deze avond De neutrale kleuterschool. Zaterdag vierde tenslotte de jeugd van de neu trale Fröbelschool uit de Nieuwstraat met de Ouders het Kerstfeest Hiervoor had meen de beschikking over de grote zaal van „Het Centrum" en het is zeker een juiste beslissing geweest deze zaal hiervoor te kiezen, want de belangstelling was zo groot dat de zaal vrijwel geheel gevuld was. Vanzelfsprekend sierde een grote kerstboom de zaal en na de opening door ds. Pennings ver telde mej. S. de Krijger het Kerstverhaal. Verder kregen de kleuters presentjes in de vorm van prentenboeken en diverse lekkernijen, terwijl rond de Kerstboom spelletjes werden gespeeld met elfjes en kabouters. Het was laat in dc raiddag toen kinderen en ouders voldaan huiswaarts keerden. Het dames comité dat zich dit jaar met de voorbereiding van dit Kerstfeest heeft belast, kan zeker met voldoening terugzien op de voortreffelijke wijze waarop dit is geslaagd. J M. OGGEL f Te laat om nog in ons vorig nummer te ver melden bereikte ons het bericht, dat op Dinsdag 23 December in het ziekenhuis te Sluiskil onver wachts was overleden de heer J. M. Oggel, ge durende lange jaren een vooraanstaande persoon lijkheid, zowel op zakelijk, als kerkelijk en poli tiek terrein. De overledene zou op 18 Januari a.s. zij,n 79ste verjaardag hebben bereikt. Ondanks zijn hoge leeftijd bleef de heer Oggei, wanneer hij zich op straat bewoog, nog steeds een flinke verschijning en stelde hij als geboren en getogen Axelaar, hoewel hij zich uit het open bare leven had terug getrokken, nog levendig be lang in alles wat onze gemeente en zijn bevolking betrof. En geen wonder, want wederkerig kende ieder Axelaar de heer Oggel en had met hem in een of ander opzicht contact gehad. lil 1910 nam de heer Oggel als vertegenwoordiger van de anti-revclutionnaire partii zitting in de gemeenteraad. In 1919 werd hij tot wethouder ge kozen, welk ambt hij tot 1939 heelt bekleed. Voor zijn zorg, tijdens de eerste wereldoorlog aan de Belgische vluchtelingen betoond, werd hem in 1919 da Albertorde toegekend. Vanaf de oprichting van de burgerwacht was de overledene voorzitter dezer instelling. Als leider van de firma D. J. Oggel, grossierden} in kruidenierswaren, welke zaak hij in 1912 te- samen met zijn broer van hun vader had over genomen en als hoofdagent van de Centrale Suiker Mij. en als secretaris van de Vereniging van bieten- agenten. had de heer Oggel cok buiten onze ge- meentc vele zakenrelaties. Kerstfeest Hervormde Zondagschool. Ook de Zondagschool vierde op tweede Kerst dag op de gebruikelijke wijze haar Kerstfeest ,n de Ned. Hervormde Kerk. Wethouder van Bendegem opende dit Kerstfeest in zijn functie als voorzitter van de school, waarna verder Kerstverhaal en zang het programma vulden Kerst-uitvoering „Asaf" Ook de Chr. zangvereniging „Asaf" heeft van zelfsprekend haar traditie gehandhaafd en tweede Kerstdag een uitvoering verzorgd, de sfeer van deze dagen waardig, in het gebouw van de Ge reformeerde Kerk zij het dan dat men het d.t jaar uitgevoerde programma niet specifiek een Kerstprogramma kan noemen, zoals ook de voor- zitter verklaarde. De diverse nummers werden op de juiste wijze MUNHARDT De Chr. kleuterschool. De kleuters van de Chr. Fröbelschool vierden Dinsdag hun Kerstfeest. De onderwijzeres vertelde het Kerstverhaal op voor da kleintjes bevattelijke bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en U Tube tao - 95 70 cc bij Apotheken en Drogisten Als gevolg hiervan werd hij gekozeii tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Z- Vlaanderen, voorzitter van de afdeling kleinbe drijf en lid van het hoofdbestuur van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bovendien was de heer Oggel lid van het Econ. instituut en van het Borgstellingsfonds voor de middenstand, terwijl hij va» 1933 tot 1937 ook nog bestuurslid was van de Nederlandse Grossiers- hend. Ook het kerkelijk leven had zijn volle aandacht. Eerst als diaken en later als ouderling nam hij in de Gereformeerde Kerk van Axel een vooraan staande plaats in. Na vele jaren het voorzitterschap van de Ver eniging voor Chr. Nat. gchoolonderwijs te hebben hekleed. werd hij bij zijn bedanken benoemd tot erevoorzitter. Ten slotte zij nog vermeld, dat ook de afdeling Axel der Vereniging tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom, hem als voorzitter koos. Wie de familie Oggel van nabij heeft gekend en weet, dat ondanks al deze beslommeringen de heer Oggel nog een zorgzaam echtgenoot en vader was. moet wel overtuigd zijp ,dat de overledene is heengegaan na een welbesteed leven.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1