D.D.D. dRIEP interhemden? PUROL UIT ONZE OMGEVING. AXEL ft Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. TËRNEUZEN. FILMNIEUWS. SPORTNIEUWS. PLATTELANDS.AVOND VAN DE Z.P.M. EN L.J.G. Vrijdagavond hielden de Axelse landbouwers- jongeren, georganiseerd in Z.P.M. en L.J.G. hun jaarlijkse plattelandsjongeren-avond in „Het Cen trum" alhier. Zoals gewoonlijk was deze bijeen komst gewijd aan zang, volksdans, declamatie, mu ziek en toneel. De benedenzaal was bijps tot de laatste plaats bezet toen de heer M Murre een welkomstwoord richtte tot de aanwezigen, waarna het programma werd geopend met volksdans, onder leiding van mej C. de Feijter. Vervolgens declameerde de heer Jac. den Hamer het gedicht „De dieren", waarna een zangkoortje onder leiding van mej. J. P. A. de Feij,ter aan de beurt kwam. Nadat dan nog mej. E. Dekker voor het voetlicht was getreden met de Ballade van de polder, werd het eerste gedeelte van het programma besloten met enige muzieknummers door het Z.P.M.- ensemble, onder leiding van mej. M. de Feijter Ieder optreden van dit afwisselende programma wtrd door de aanwezigen met een dankbaar ap plaus beloond. In de pauze werd een goed geslaagde verloting gehouden, waarna het tweede gedeelte van het pro gramma de opvoering van het blij,spel in drie be drijven „Vader Vrijgezel" van de auteur P. Otter- loo, vermeldde. Het was een vlotte en vrolijke vertoning, welke door de komische situatie's en verwikkelingen de ene aanval na de andere op de lachspieren der aanwezigen lanceerde. Mede door de zeer ver dienstelijke weergave, onder de kundige regie van de heer A. J. Sol, heerste er in de gehele zaal een vrolijke sfeer, zodat vastgesteld kon worden dat allen hiervan uitbundig hebben genoten en de dames en heren o phet toneel kregen dan ook een hartelijk applaus toebedeeld. Met een slotwoord door de presidente van de Z.P.M., mej. S. de Putter, waarin deze aan allen die aan het slagen van deze plattelands-avond het hunne hadden bijgedragen, dank bracht, werd de bijeenkomst besloten en keerde het publiek vol daan huiswaarts. De toneelgroep en verdere executanten bleven in de foyer nog een poosje gezellig nakaarten over de succesvolle avond, waarbij, de heer A. J1 Sol uit erkentelijkheid voor zijn belangeloze medewer king een fraai aandenken met inscriptie kreeg aan geboden, hetgeen door deze zeer op prijg werd gesteld. E.H.B.O.-CURSUS. Voor de alhier gehouden E.H.B.O.-cursus, onder leiding van dokter Schiltman, slaagden vorige week voor het door dr. Ramselaar afgenomen examen "Vcor de eerste maal slaagden de dames A. van üriel, S. van Driel, J. Faas, Ie Feber, Ida Ma- rijp en Eva Terpstra, benevens de heer E. van Kruij.ssen. Voor het her-examen slaagden de dames J. van Hiel en J. Verberkmoes en de heren J. de Feijter, L. K. Ortelee, A. P. van Riel, J. Wisse, E. Bree- poel, en P. Maat, wier diploma daardoor werd verlengd. Geen der geëxamineerden werd afgewezen. EEN AFSCHEID. Op 1 Januari a.s. zal de heer J. R. de Jonge, onderwijzer aan de Chr Nat School Ui de Nieuw- straat, alhier, officieel, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn werkkring vaar wel zeggen. In verband met de vacantia voor de komende feestdagen vond het afscheid evenwel vroeger plaats. Op uitnodiging van het bestuur der school, ver schenen de heer de Jonge en zii,n echtgenote Vrij dagavond in de bestuurskamer, die daarvoor ge zellig en feestelijk ingericht was. De voorzitter, de heer W. A. den Boggende, me moreerde in zijn afscheidsrede het vele, dat de heer de Jonge in de uitzonderlijk lange tijd, n.l. 42 jaren. Mat hij, aan de school was verbonden, tot de opvoeding van de Axelse jeugd heeft bijge dragen. Vanwege het -door de tijdsomstandigheden vaak wisselende personeel, werkte de heer de Jonge met niet minder dan 66 collega's samen. Ongeveer 2000 kinderen werden in dit tijdsbestek voor de tij,d van een jaar aan zijn leiding toe vertrouwd. Het hoofd der school, de heer J. J. de Ridder, herdacht in zijn toespraak de onafgebroken ijver een kenmerk van de oudere generatie, waarmede de heer de Jonge, die ook geen ziekte heeft ge kend, zijn taak steeds heeft vervuld. In een gezellig samenzij/i, onder gebruik van koffie en gebak, werd de avond, in tegenwoordig heid van het bestuur en het onderwijzend perso neel met hun dames verder doorgebracht en wen sten de aanwezigen bij het afscheid de heer en mevrouw de Jonge onder Gods zegen een lang genot van de welverdiende rust toe. T| i* Zuiver en ontsmet uw huid UIllCllQC met de helder vloeibare .L liildlllJd D.D.D. De jeuk bedaart, de -» ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUI DAANDOENINGEN Een passend blijk van waardering, in de vorm van een gemakkelijke fauteuil werd aangeboden door het bestuur, terwijl het onderwijzend perso neel de scheidende collega een fraai boekwerk aanbood. Nadat de heer en mevrouw de Jonge Maandag avond te hunnen huize aan de collega's nog een afscheidsavondje hadden aangeboden, waren het Dinsdag, o pde laatste schooldag van dit jaar, de schoolgaande kinderen, die een kleine tractatie in ontvangst haddgen te nemen. Wederkerig verrastten de leerlingen hun „mees ter" met een paar nuttige geschenken, n.l. een fraaie electrische lantaarn en een scheer-apparaat, die in denk werdeD aanvaard. „MONDACCORDEOLA" MAAKTE EEN TRIP NAAR MAASBERGEN. De Axelse Accordeon- en Mondaccordeonvereni- ging had reeds geruimen tijd geleden een uit nodiging ontvangen van het bekende opvoedings gesticht „Valkenheide" te Maasbergen in de na bijheid van Utrecht om te komen concerteren voor de jongens van de inrichting. Door „Mondaccordeola" werd vanzelfsprekend aan dit verzoek gehoor gegeven en zo werd Vrijdag morgen alhier gestart om per autobus deze trip te aanvaarden. Na een vlot verlopen reis arriveerde het gezel schap aan dit opvoedingsgesticht, een waarlijke model-inrichting met een eigen ambachtsschool, een boerderij en sportvelden, gelegen in een prachtige omgeving. Het behoeft wel geen betoog dat de heer W. Meulmeester met zijn orkest hier een succesvol debuut maakten. De populaire muziek viel reus achtig in de smaak bij de jonge luisteraars, die zich met dit concert geweldig hebben geamuseerd, evenals trouwens de orkestleden, die zich al weken lang in het uitzicht op deze trip hadden verheugd. Het tijdstip van de terugreis brak dan ook veel te vroeg naar de zin van de Axelaars en hun gastheren aan en na een eveneens vlotte terugreis door het nachtelijk duister, via Antwerpen, arri veerde „Mondaccordeola" onder de morgen weer terug in Axel. PREDIKBEURTEN. Woensdag 24 December 1952. Ned. Herv. Kerk. 9 uur n.m. Kerstwijdingsdienst (collecte „Zickendienst".) Donderdag 25 December (le Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, (medewerking Kerkkoor), 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. (In beide diensten collecte voor het Orgelfonds.) Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Vrijdag 26 December (2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. 4 uur Kerstfeestviering van de Zondagschool. Zondag 28 December 1952 Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. v. d. Graaf, van Nieuwvliet. Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. Hordijk, van Goes, 2.30 uur Ds. A. Kuijper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kindertasje, De Ruijterstraat 22 een ball pointpen, Julianastraat 32. VERENIGING „ZIEKENHUISVERPLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN". Zaterdagmiddag werd te Terneuzen de gewone jaarlijkse algemene vergadering dezer vereniging gehouden, onder voorzitterschap van de heer Maas van Biervliet. Gememoreerd werd dat het op 3 November 11. 20 jaar geleden was dat een aantal personen bijeen kwam om te komen tot oprichting van een ver eniging voor ziekenhuisverpleging, zoals deze alom in den lande bestonden. Op 16 Januari 1933 werd besloten tot oprich ting der vereniging. De Zaterdag gehouden vergadering was dus de 19e jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat dn financiële omstandigheden nog steeds zorgelijk zijn en dat het jaar 1951 sloot met een tekort van f 10.000, terwijl ook de verwachting over 1952 eenzelfde tekort aangeeft. Vooral de steeds stij gende ziekenhuiskosten zijn verantwoordelijk voor deze tekorten. Op voorstel van het bestuur besloot de ver gadering dan ook de contributie iets te verhogen en te brengen voor klasse A (alleen ziekenhuis verpleging 3e klasse) op 30 cent voor klasse B (ziekenhuisverpleging en specialistenkosten 3e klas se) op 50 cent voor klasse C (ziekenhuisverple ging en specialistenkosten 2e klasse) op 65 cent voor klasse E (aanvullende 2e klasse verzekering vcor ziekenfondsverzekerden) op 30 cent. Dit alles per week en per persoon, terwijj meer dan twee kinderen onder 18 jaar vrij van betaling zijn. In de klassen A, B en C heeft men tevens recht op een tegemoetkoming in de onkosten van sana- tcriumverpleging van f 4 par dag. Overwogen werd nog deze laatste vergoeding te laten vervallen en zo nodig ook verder de uit keringen te verlagen, teneinde zo contributiever hoging te ontgaan. Gezien echter de zware finan- 'ciële gevolgen werd hiertoe niet overgegaan en wil de men liever een iets hogere contributie betalen met een zo hoog mogelijke uitkering. Ook werd nog gewezen op de mogelijkheid van een aanvul lende verzekering voor sanatoriumverpleging. Te 5 uur werd de zeer matig bezochte vergadering door de voorzitter gesloten. WITH A SONG IN MY HEART. Het Kerstprogramma in „Het Centrum" brengt gedurende beide Kerstdagen vier voorstellingen van deze lang verwachte film, die reeds millioenen ont roerde. Susan Hayward speelt in deze rolprent op onnavolgbare wijze, het muzikale en realistische verhaal van een groot artiste, Jane Froman, de meest beroemde radio- en revuester ter wereld, wier brandende eerzucht en onuitputtelijke levens moed alle lichamelijke tegenslagen overwonnen. Een zwakke, energieke vrouw, gemarteld door vele cperatie's en zenuw-instortingen weet vol te hou den, terend op de gloed van haar kunstenaarsziel. Susan Hayward zingt in deze film 26 beroemde top hits, met een stem, die men nooit zal vergeten. Het meest aangrijpend in deze ontroerend mooie film is het optreden voor de gewonde militairen, van dc zelf invalide zangeres. Met één bee in het gips, terwijl ze zich op krukken voortbeweegt, kemt zij deze gewonden een hart onder de riem steken. Door haar onverwoestbare levensmoed maakt zij in de kampen een geweldige indruk en het wordt een ware triomftocht. Het is een mu ziekfilm zonder weerga, die een onbeschrijfelijk drama omlijst 1 Dit adembenemende filmwerk, vol liefde, strijd en zelfoverwinning, mag waarlijk geen enkele echte filmliefhebber missen. Voetbal. TWEEDE KLASSE B. TerneuzenAxel afg. R.A.C.De Baronie 21 MiddelburgGoes afg. DoskoRood-Wit 32. DERDE KLASSE D. OdioR.C.S. 13 VlissingenZeelandia afg. BiervlietDe Zeeuwen 11 ClingeMeto 63 Corn BoysBreskens afg. VIERDE KLASSE H AardenburgP.S.K. afg. HulstSteen 54 KoewachtIJzendij.ke afg. OostburgE.M.M. afg.; RiaSluiskil afg. RES. TWEEDE KLASSE C. Breskens 2Corn Boys 2 afg. Goes 2Zeelan dia 2 41 Middelburg 2Vlissingen 2 afg. Axel 2Terneuzen 2 42. Voor de tweede achtereenvolgende Zondag kon de Zeeuwsch-Vlaamse derby tussen de elftallen van Terneuzen en Axel, die in Terneuzen zou worden gespeeld, tengevolge van het door de slechte weers omstandigheden niet bespeelbare terrein geen door gang vinden, zodat de talloze voetballiefhebbers in enze streek, die ongetwijfeld reikhalzend naar deze ontmoeting uitzien, nog wat geduld zullen moeten hebben. Axel IITerneuzen II 42. Het Axelse terrein was wel bespeelbaar en zo kon hier Zondagmorgen de wedstrijd tussen de reserve-elftallen van Axel en Terneuzen doorgang vinden. De oranje-hemden trokken aan het langste eind en haalden door een 42 overwinnning de volle buit binnen. Axel IIIBreskens III 54. Ook het derde elftal van Axel dat in de middag uren het veld betrad tegen Breskens III wist deze tegenstanders met lege handen huiswaarts te sturen. Het was wel o(> het nippertje met de cij.fers 54 maar juist voldoende om de verlopen Zondag al thans voor de lagere Axelse elftallen succesvol te kunnen noemen Automobilisme. ZEVAC-ORIENTATIERIT. Zaterdagmiddag hield de „ZEVAC", de nog slechts enkele maanden geleden opgerichte Zeeuwsch-Vlaam se automobielclub, haar tweede sportieve oriën tatie-rit voor haar leden. Blijkbaar maj deze club zich in de belangstelling van een steeds groeiend aantal automobilisten ver heugen, want namen de vorige keer het zeker at bevredigende aantal van ruim 30 automobilisten deel aan de rit, ditmaal was het aantal uitgegroeid tot 47, een aantal, dat bij da start op het Ledel- plein te Oostburg een indrukwekkende rij vormde. Voor de start deed dit onverwacht hoge aantal de sportcommissie op hoogspanning werken oj allen tijdig van de vereiste papieren te voorzien, maar het lukte voortreffelijk en stipt om twt( uur kon de voorzitter, jhr. van Bönninghausen, dj eerste auto starten. Met kronkelingen door vele Oostburgse straten, die velen al danig in de war brachten ging het door de West Zeeuwsch-Vlaamse polders over mod. derige en smalle wegen, tot men ten slotte na verse verraderlijk opgestelde controles, waar vela in de opgestelde val liepen, via Biervliet en Phi. lippine in het Oostelijk deel belandde en nu hier ook nog met de nodige kronkels tussen vijf uut en half zes aan het eindpunt „Het Centrum" j Axel arriveren. Natuurlijk werd er wel eens gemopperd en gt. klaagd, maar dat hoort er bij en toen dan ook aan het slot de ruim honderd bestuurders .et kaartlezers aan een koffietafel op de bovenzaal van „Het Centrum" waren verenigd heerste ai een ongedwongen en gezellige stemming toen dl voorzitter de einduitslag bekend maakte en dt prijzen uitreikte aan onderstaande deelnemers 1. H. A. van de Vijver, 0 strafpunten 2. J J de Backer, Hulst, 2 strafp. 3. G. Weij,ns, Axel, 4 strafp. 4. L. Huijssen, Terneuzen, 5 strafp, 5. (tevens eerste dames-equipe) de dames Diike en Bruijnzcel, Schoondijke, 6 strafp. D. Meeusen, Terneuzen, 6 strafp. 7. J. Coone, Terneuzen, 7 strafp 8. tnr. C. C. Wabeeke,, Ter neuzen, 8 strafp 9. M. Hendriks, IJzendijke, strafp 10. H. J. Maat, Oostburg, 8 strafp.' STICHTING „BIO-VACANTIEOORU" WORDT UITGEBREID. Vestiging van een nieuw gebouwen-coinplex nabij Arnhem. 1952, het jubileumjaar van de Stichting „Bio- Vaeantieoord" wordt afgesloten met de verv ui- ling van een belofte, die de voorzitter der Stich ting heeft gedaan in zijn rede, gehouden tijdens de officiële herdenking van het 25-jarig bestaan der Stichting. In deze rede deelde de voorzitter o.a. mede, dat er zeer spoedig uitbreiding zou worden ge geven aan het werk der Stichting door de vesti ging van een tweede huis. Ter voorbereiding hiervan werd een studie-bouw commissie benoemd - Deze commissie heeft inmiddels de richtlijnen voor het uitbreidingsplan voltooid en de Stichting „Bio-Vacantieoord" heeft ter uitvoering hiervan een perceel grond aangekocht aan de Rijksstraat weg EdeArnhem, Maasbergseweg en Wekeromse- weg dit terrein is gelegen 6 km. van de be bouwde kom van de gemeente Arnhem en bestaat uit circa 6 ha dennenbos, een groot gedeelte eiken hakhout, heide en berken, terwijl het terrein ge heel sterk geaccidenteerd is, met een prachtige heuvel, welke wordt aangeduid als de Germaanse Heuvel. Het gehele terrein is 20 ha. groot en thans nog genaamd De Schrikberg. Het nieuwe complex zal een zeer belangrijke uit breiding betekenen van de werkzaamheden van het Bio-Vacantieoord. Het verlaat daarmee de wegen, die het 25 jaar lang heeft 'bewandeld om uit sluitend zwakke en verwaarloosde, niet-zieke kin deren door een langdurig verblijf in haar kolonie huis te Bergen aan Zee wederom nieuwe krachten en gezondheid te schenken. Want dit nieuwe ko loniehuis zal een grotere en meer (uitgebreider functie gaan vervullen De Stichting zal zich hier met zeer speciale zorg gaan wijden aan de nazorg van vele ernstige kinderziekten. Kinderen, die herstellende zijn van ernstige ziekten en eigenlijk de ziekenhuizen moe ten verlaten, doch thuis niet de nodige na-ver- pleging kunnen genieten, zullen hier langdurig op genomen worden, teneinde na volledig herstel huis waarts te keren Verpleegruimte zal worden geschapen voor kin deren, herstellende van ernstige chirurgische be handelingen, verzwakten door langdjirige ziekten, asthma-patiëntjes, enzterwijl een zeer groot deel speciaal zal worden ingericht voor de na-behan deling van kinderverlammingspatiëntjes. Om deze doelstelling te kunnen volvoeren zal niet een groot centraal gebouw worden gesticht doch een complex van gebouwen, bestaande uit een groot hoofdgebouw voor administratie, directie, keukens en woonruimten voor het personeel een speciaal gebouw voor medisch onderzoek met quarantaine- en zieken-afdeling een afzonderlijk sportgebouw met turnzaal, kamers voor massage en waterbehan deling en een overdekt zwembad de kinderen worden ondergebracht in aparte paviljoens, welke elk beschikken over 12 bedden, terwijl in elk pavil joen recreatie-ruimte komt en verplegend perso neel permanent zal worden ondergebracht. De to tale verpleegruimte in alle paviljoens tezamen zal plaats kunnen bieden aan 120 kinderen. Het bestuur der Stichting „Bio-Vacantieoord" gelooft, dat het met de verwezenlijking van deze plannen, waarmede in het jaar 1953 zal worden begonnen, de kroon op haar 25-jarige arbeid heeft gezet en dat het er volledig van overtuigd kan zijn, dat het Nederlandse volk in al haar geledingen haar volle medewerking zal blijven geven. Het be stuur hoopt en vertrouwt, dat de a.s. Kerstcol lecte 1952 een groot succes zal worden, waardoor de Stichting in staat zal zij,n op nog groter schaal dan voorheen haar werkzaamheden, zowel in haar Kcloniehuis te Bergen aan Zee als in het nieuw te stichten tehuis, te kunnen voortzetten Kerstmis is cok op het huisvrouwen geen probleei konijn met i lekkere pudc gebruikelijke Voor degei gezinstraditie! anders willei 1. Krijgt u vertrouwd op een dag 2. Zorg - klaargemaakt u op het lai nog moet b moeten wort 3. Pas de servies en i over u besc 4. Wanne kent, zet hi vreemdsoorti

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2