AXELSCHE IS COURANT „Met raad en daad" Puistjes ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 67e JAARGANG No. 24 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitqeefster: Adres Redactie en Administratie- Hoctdredactie: UIT ONZE OMGEVING. AXEL FILMNIEUWS. H U LST BAJONETTEN OP. SPORTNIEUWS. Prankering bij Abonnement Aiel n Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tt Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlé 11. RnüonlfrnH fl Advertentie prijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. k' «<ne Adverteutlèn amum 8 regels) 1 - 5 regelt 60 cent Iedere rege' meer 12 cent extra I N. N. Op het aanslagbiljet van de Ned. Herv. Kerk komt o.rn. voor dat bij niet betaling men hiertoe gerechtelijk gedwongen kan worden. Op Kelke grond berust dit Men gaat dit lidmaatschap neestal aan op een leeftijd dat men volgens de net nog niet bevoegd is een overeenkomst af te sluit en. 2. Is het juist, dat indien men het lid- uaatschap der Ned. Herv. Kerk wil beëindigen, lit moet geschieden door middel van een deur waarder en advocaat Antwoord 1. Hebt u het lidmaatschap aange gaan toen u minderjarig was, dan kan men niet gedwongen worden. Was u wel meerderjarig, dan wel. als u het lidmaatschap hebt bevestigd door b.v een kerkelijk huwelijk of bij doop van kinderen. 2 Opzegging is voldoende door eenvoudige kennis- ges ing aan de Kerkeraad. Abunné. Ik zou graag het adres willen weten waar men het boek „Vliegende Storm" kan ver zijgen. Antwoord t Bij de U tg Mij. „Het Wereldven- Iter", Herengracht 433 c, Amsterdam-C. Het boek kost ongeveer f 8, maar is in de meeste biblio theken wel verkrijgbaar Mej. F. van R. Van 1934 tot en met 1944 ben ik m een pensioenfonds geweset waarvan de helft door de werkgever werd betaald en de andere helft van het loon afgehouden werd. Na 194J ben ik niet meer in betrekking en heb een premie- vrije polis ontvangen, a. Indien het staatspensioen komt, heb ik dan nog recht op deze uitkering Of vervalt dit b. als ik nu afkoop houdt men dan nog belasting af Antwoord a. Of de polis vervalt als het staats pensioen komt hangt af van de bepalingen ver meld in de polis. Wanneer daar niet staat dat hij cp een of ander tijdstip vervalt (n.l. wanneer het staatspensioen komt, of als de uitkering slechts ten zeker aantal jaren loopt, of iets dergelijks) so blijft de uitkering lopen. In iedere polis kunnen daaromtrent verschillende bepalingen zijn opge- Sornen b. afkoop van een polis, waarop perio- dieke uitkeringen komen, is wanneer men daarnaast ■ett of weinig inkomen heeft, in het algemeen onvoordelig. Of de gehele afkoopsom, dan wel een deel (het deel dat geacht kan worden rente te zijn van de betaalde premies of koopsom) hangt af van de polis. Van lijfrente-uitkeringen is de gehele afkoopsom belast wel tiaar een spe ciaal ttt het algemeen lager tarief, maar toch is dit wanneer men weinig ander inkomen heeft in het algemeen zeer onvoordel-g. Waarschijnlijk be treft het hier zo'n polis. Iu andere gevallen is alleen het rente-eleuieut belast omdat de destijds betaalde premie of koopsom ook niet aftrekbaar as voor de inkomstenbelasting. Ook dit is meestal onvoordelig. Als men een en ander precies wil kunnen beantwoorden - moet men de polis er bij hebben en voorts precies de overige financiële Omstandigheden weten Abunné. Hoe moet ik een konijnenhuid looien i wat is daarvoor de geschiktste tijd Antwoord 100 gram aluin en 50 gram keuken zout oplossen in een liter water. De huid hierin een dag of 3 looien Daarna ongeveer 24 uur in water leggen (dit water meermalen verversen). Vervolgens de huid ill zeepsop wassen, waarna op spannen om te drogen, niet in de zon. Bijna droog zijnde, de huid in verschillende richtingen rekken over een rond voorwerp, b.v. een ronde tafelrand. De haren steeds aan de bovenkant houden. Ge durende het trekken der huid, deze dikwijls itt- rijven met talkpoeder, om het soepel worden te bevorderen. A. S. Kan men van niet meer rokende (door gebrande) briketten iu een komfoor, hoofdpijn krijgen V Antwoord Briketten al dan niet doorgebrand, houden steeds een prikkelende geur. Niet ieder een kan daar tegen. Het is natuurlijk ook moge lijk dat de hoofdpijn een andere oorzaak heeft dal zal uw huisarts eventueel wel kunnen consta teren. Neemt u eens een proef door geen ver warming te verkrijgen door middel van briketten verdwijnt de hoofdpijn dan, dan zal de hoofdpijn wel komen door de briketten. X. Heeft een aanslagbiljet ontvangen in de in komstenbelasting 1950. Hij heeft vrouw en drie minderjarige kinderen. Antwoord Bij een inkomen van f 2200 in 1950 betaalt iemand met 3 minderjarige kinderen f 22,50 het tarief 1948 is in 1950 nog van toepassing, in 1951 niet meer. I Abonnc. Hoe ontstaat voehtaanslag tegen de binnenkant van het glas van een waterdicht pols horloge Antwoord t Door de lichaamswarmte. Als u b.v, uw handen wast in koud water, met het pols horloge om, ontstaat een vrij snelle afkoeling van dat lichaamsdeel, terwijl het horloge lichaams temperatuur houdt. Daardoor beslaat het glas van binnen. W. «1 e H. Heeft kippen die windeieren leggen Wat kan de oorzaak zijn Antwoord Goed kippenvoer moet bestaan uit een mengsel van maïsmeel, havermeel, gerstemeel, zemelen, sojameel, vismeel, diermeel, mineralen, biergist et» rode wortelenmeel. Voor de winter maanden is toevoeging van enig A-D-vitaminen- preparaat noodzakelijk. Voor windeieren is in de handel verkrijgbaar Dohyphralolie. Het is na tuurlijk altijd verstandig voor dit vreemde ver schijnsel, dat al uw kippen windeieren leggeD, een dierenarts te raadplegen. W. K. Wil gaarne een adres weten, waar hij de bouwtekeningen kan krijgen van het motorschip „Graatje". Antwoord De door u bedoelde bouwtekeningen zijn uitverkocht. Misschien kan het Bureau voor Modelbouwers, Mauritslaan 5, Amersfoort, u nog aan een exemplaar helpen. Voor de goede orde maken wij u er (ttog op attent dat de Stoomvaart maatschappij „Nederland adres „Het Scheep vaarthuis",, Javakade te Amsterdam thans bouw platen van het m.s. „Oranje" uitgeeft. Gencemdc bouwplaat kost f 2,50. PAMPHALON. Het toneelgezelschap, samengesteld uit enige ar tistieke jeugdherbergouders, dat zoals men weet momenteel een tournée maakt door on3 land, ten einde gelden in te zamelen voor een jubileum geschenk ter gelegenheid van het 25-jarig be staan in 1954 van de Ned. Jeugdherberg ^Centrale trad Donderdagavond alhier in „Het Centrum op met het stuk „De Kunstemaker Pamphalon". De jeugdherbergvader Jan Post heeft het ge lijknamige boek van Nicolai Ljeskof voor dit doel tot toneelstuk omgewerkt en hieraan is onder zijn regie door een aantal jeugdherbergouders ge stalte gegeven. Dat Axel de zaak van de jeugdherbergen een goed hart toedraagt, bleek uit het feit, dat de uitvoering vereerd werd met een tamelij.k bezette zaal, ondanks het feit dat deze week twee andere zeer belangrijke uitvoeringen werden gegeven. Naar werd medegedeeld waren er in Axel tneer bezoekers dan ïn de drie andere Zeeuwse steden tezamen. De inhoud van het stuk werd reeds eerder uit eengezet, zodat die voldoende bekend geacht mag worden. Ernstig, leerzaam en voorbeeldig, geheel in de geest en de stijl van de jeugdherberg-idea listen. De vertolking van het stuk was over het alge meen zeer goed, vooral in de hoofdfiguren Pam phalon en Jermie Jammer dat bij het eerste taferaal het scherm te weinig open ging, zodat slechts de helft van de aanwezigen de „pilaar heilige op zijn voetstuk heeft zien staan. De vertelster die tussen de bedrijvn de ge schiedenis verhaalde, was in sommige opzichten wel wat vlak. Na de pauze stelde spreker Z'ch beschikbaar voor het beantwoorden var vragen, waarbij di verse practische problemen naar voren werden ge bracht, inzonderheid door de diverse buschauffeurs- die dagelijks met hun grote wagens vele passagiers veilig moeten vervoeren. Spreker wist ook deze vraagstellers tot tevredenheid te beantwoorden, waarbij vaak interessante discussies ontstonden. Tot slot volgde nog een tweetal Amerikaanse films, waarvan de eerste de grote verantwoorde lijkheid van de buschauffeur die het vervoer van kinderen verzorgt, toonde door de belevenissen van een schoolbus-chauffeur in beeld te brengen, terwijl de tweede op de verantwoordelijkheid van iedere automobilist wees. Een rijbewijs is niet maar een simpel papiertje, maar een vergunning om te rijden, een vergunning waar verplichtingen onverantwoordelijkheid aan verbonden zijn. De fraaie natuuropnamen maakten ook deze film een lust voor het oog. In de namiddag waren voor de schooljeugd een tweetal voorstellingen gegeven van de film „Twee Jongens en een Auto". Uit de reacties van de jeugd bleek wel dat zij deze film wist te waarderen en een totaal opkomst van ca. 450 leerlingen mag zeker ten volle bevredigend worden genoemd. Ook van officiële zijde bleek belangstelling voor deze Veilig Verkeers-actie. 'sMiddags waren o.a. kapitein Stoorvogel van de Rijkspolitie en burge meester van Be veren aanwezig, terwij) 's avonds wethouder van Bendegem het gemeentebestuur ver tegenwoordigde GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dcnderdag herdacht het echtpaar P. de Jouge- Weeda in de Prins Hendrikstraat alhier de dag dat zij voor 50 jaa in de echt werden verbonden Temidden van kinderen en kleinkinderen en verdere familie, werd de dag gezellig doorgebracht en natuurlijk bleven ook de buurtbewoners weer niet achter met een stoffelijk blijk van hulde. Voor de aanvang van het stuk sprak 1 burge meester van Oeveren nog zij,n waardering uit voor het jeugdherbergwerk en hoopte dat deze jeugd herbergouders het gestelde doel zouden weten te bereiken, terwijl hij na afloop, namens de gemeete Axel het gezelschap dank bracht voor het vertoonde. Een gebruikelijke verloting met mooie prijzen slaagde uitstekend. VERKEERSFILM. Woensdagavond vond in de jeugdherberg „Bleye- Haghe" alhier een propaganda-avond plaats, geor ganiseerd door de afdeling Axel van het Ver bond voor Veilig Verkeer iu samenwerking met de gemeente en de Motor- en Autoclub „MA.C.A. Opperwachtmeester F.dzes vertoonde op deze avond aanvankelijk een aantal kleuren-projectie- plaatjes door hem zelf vervaardigd in het nor male verkeer. Hierop kwamen de diverse gebods- bods- en verbodsborden naar voren, alsmede de vele fouten die door de diverse categoriën weg gebruikers dagelijks worden gemaakt. Op zeer deskundige en prettige wijze wist de heer Edzes deze lantaarnplaatjes toe te lichten en voor de aanwezigen, zelf voor het overgrote deel automobilisten of motorrijders was het zeker een prettige en leerrijke vertoning. Jammer was dat mede door het gure weer het aantal Bezoekers tot ca. 50 beperkt bleef. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VERONTWAARDIGING OVER FOTO VAN KONING BOUDEWIJN. Mislukte postzegel rampzalig voor het land. In België is verontwaardiging ontstaan over de afbeelding van koning Boudewijn op de nieuwe serie postzegels, welke sedert enkele weken in omloop is. Men vindt dat de gelijkenis geheel zoek is De trekken in het gelaat zijn veel te hard en men vraagt zich af, waarom koning Boudewijn niet is afgebeeld zoals iedereen hem kent, namelijk met zijn bril op. Sommigen gaan zelfs zo ver. te spreken van majesteitsschennis en een der dag bladen stelt voor dat als men dan toch de'ab stracte kunst de vrije teugel wil laten, men de regerende vorst nog beter op de postzegels zou kunnen weergeven door een aantal vliegende scho tels op een oceaan van spinazie en tomaten. De liberale volksvertegenwoordiger, Demuiiter, heeft de minister van verkeerswezen schriftelijk vragen over deze kwestie gesteld. „Het is verwonderlijk, dat een land als België, dat talrijke kunstenaars van naam heeft, niet in staat is een behoorlijke postzegel te vervaardigen en nog merkwaardiger is het, zo merkt de Muiiter op, dat men niet eerder de grove fouten heeft ontdekt, die aan de pas uitgegeven serie post-r zegels met de beeldenaar van de koning kleven". Demuij.ter vraagt een onderzoek naar deze af faire, die hij rampzalig voor het prestige van de koning en het land noemt. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine gebreide kinderhandschoen, Oude- wijk 55 een broche met rode steen, Koestraat 5; een rood kinderwantje, jJulianastraat 13 een ge breide groene sjaal, Pools Kruis K 35 een rood wit gebreid kinderwantje en een bruine datnes- eeintuur, Rijkspolitiebureau een rood-witte dames- want, Oosterstraat 48 een muntbiljet, Etnma- straat 90 een vulpen, O 82 een wieldop, Oude- wijk 85 een sleutel, Irenestraat 32 een paar rubber kinderlaarzen, Stationstraat 37a. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 December 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings 3 uur Ds. Van Swigchum, van Rotterdam. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds S. Doornbos, van Amsterdam. Gerei. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdiensi. CONFLICT TUSSEN GEMEENTE HULST EN KRAAMVERHUURÜER UIT TERNEUZEN. Zoals ook elders gebruikelijk wenst de firma Scheele te Terneuzen in Hulst marktkramen te verhuren voor de wekelijkse kraampjesmarkt. Door de gemeente Hulst is dit verboden, waarop de gemeente door de fa. S. in kort geding werd gedagvaard met de vordering dat de gemeente Hulst dit verbod tot verhuur van kramen in zou trekken. De president stelde de gemeente Hulst evenwel in het gelijk, waarop de firma Scheele hoger beroep heeft aangetekend bij het gerechtshof te Den Haag. De gemeente Hulst heeft thans in haar deze week gehouden raadsvergadering besloten tot ver weer in hoger beroep tegen de door de fa. S. gestelde eis. OPHEFFING BUREAU VASTSTELLING OORLOGSSCHADE TE OOSTBURG. Tot dusver was in Oostburg een onderafdeling van de afdeling Vaststelling Oorlogsschade in de provincie Zeeland gevestigd. De kantoren van dit bureau waren de laatste tijd ondergebracht in bet pand Oude Stad 16. Nu het mogelijk is de werkzaamheden inzake de vaststelling van de oorlogsschade in Zeeland in één kantoor te concentreren zal het Bureau Vast stelling Oorlogsschade te Oostburg. worden opge heven. Van 1 Januari 1953 af zal de administratie en afwikkeling worden verzorgd door de afdeling Vaststelling Oorlogsschade te Middelburg, Seis- singel 4. Dat is de Nederlandse titel van de AtnerU kaanse film „Fixed Bayonets", welke Zaterdag avond en Zondagmiddag in „Het Centrum" wordt vertoond. Gefilmd aan het front in Korea, toont het witte doek een heldendioht van een Amerikaans infan- teristen-peleton, „het peleton des doods", dat moe dig stand hield op „Heartbreak Hill", tegen een geweldige overmacht. Een peleton wordt geofferd in hevige achterhoede-gevechten, teneinde een di visie te redden. Mcedig vechten deze baardige mannen in hun witte camouflage-pakken in de Koreaanse sneeuw- veelden. De mannen, die evenals alle strijdkrachten van de Verbonden Troepen, hun vaderland ver lieten om vrijwillig op te trekken tegen het on recht. Een grootse film. zo actueel dat niemand hem mag missen I LAAT HET FEESTDAGEN ZIJN in December ook voor Uw zieken, herstellenden en ouden van dagen. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN is heer lijk van smaak en zeer versterkend. Biljarten KERSTPRIJS - WEDSTRIJD. Dinsdagavond organiseerde de Axelse Biljart Club „A B.C." in haar clublokaal, café „Het Wapen van Zeeland" bij, de heer Ed. Tieleman, alhier, tijdens haar wekelijkse clubavond een kerstprijs- wedstrijd voor haar leden Het was de eerste maal dat een dergelijke wedstrijd door deze biljartclub op touw werd gezet en dit idee is bij de leden zeer in de smaak gevallen. Alvorens de wedstrijden aanvingen, releveerde de voorzitter van „A.B.C.", de heer R. Dieleman, het verheugende feit, dat de belangstelling voor de biljartsport in onze gemeente groeiende is en dat dit ook te merken is in de ,,A.B.C."-gelederen, daar er door de leden steeds wordt geoefend met een animo als nooit tevoren. Hij hoopte dat dit in de toekomst zo zou blijven. De prijzen van de hierna gespeelde wedstrijden vielen als volgt ie. P. Wakker 2e. P. Dobbelaar 3e. Ch. L. G Molier 4e. R. Dieleman 5e. G. A. Mattheeuws 6e. J. Gommers 7e. J. de Rijke 8e. Ed. Tiele man 9. M. v. d. Have 10e. -L. Schauwaert Ue. Th. Tieleman 12e. P. Groothaert 13e. Aug. de W'aele 14e J. Verstraeten 15e. J. Lippens. Na afloop van deze kerstprijg-wedstrijd reikte de voorzitter met enkele toepasselij.ke .„woorden de behaalde prijzen uit, welke bestonden uit fraaie en specifieke Kerstsurprises. Met een genoegelijk samenzijn tot in de kleine uurtjes werd deze gezellige en geslaagde clubavond besloten.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1