AXELSCHE Sfi COURANT Belasting en Rechtsbewustzijn „Met raad en daad" m WEK DE GAL IN UW LEVER OP Snisif era wrijf NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM natuurzuivere Maak Uw bloed zuiver roet Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatischo Fijnen. ^OODT mU/S doos 75 ct Frankeriog bi] Abonnement Axel. ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 67e JAARGANG No. 22 N Abonnementi- prijt. Losse nummert* Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatien ln Nederland en Ned. IndlA II. Buitenland 11. Advertentie prijt 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiën (u.^-tlmum 8 regelt) 15 regelt 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. De belasting in normale omstandigheden een willig vervulde plicht van de burger jegens de staat, is in onze tijden verworden tot een aantasting van veler economisch bestaan en tot een ver woesting van veler geluk. Klachten over te hoge belastingen zij.n er g weest, zolang er belastingen worden geheven. Maar na de tweede wereldoorlog heeft het belasting- vraagstuk het aanzien gekregen van een diep ernstig probleem. Want het thans heersend be lastingstelsel contrasteert met het rechtsbewustzijn van het volk en vloekt tegen de gezindheid, welke in een goed democratische gemeenschap aanwezig moet zijn. Wij behoren de staat te kunnen ziet» als een instelling, die de sociale rechtvaardigheid bevordert en die haar zorgende hand uitstrekt ook over het leven der minder-bedeelden. Maar heet is tegenwoordig aldus, dat zeer velen de staat zijn gaan haten, sedert hij in zijn fiscale verschijning meer neemt van de burgers dan zij voor hun levensbestendiging kunnen missen en afbreuk doet aan een billijke verdeling der ge- eiste offers. Wij laten in dit artikel de vernietiging van 's lands welvaart en daardoor van de tewerk stelling van de bevolking, die thans als emigranten in drommen het land moet verlaten, buiten be schouwing Het zegt wat, dat bij, de begrotings debatten over „Economische Zaken" in de Tweede Kamer geconstateerd werd, dat de hoge belastingen een rem zijn voor de industrialisatie, de enige methode, volgens welke wij, ons naar regevings- inzicht uit de ellende omhoog moeten trekken liet zegt ook wat, dat er gevallen bestaan, foals prof Russel en die vermaarde belasting-accountant kan het weten in een rede te Rotterdam aan toonde waar in de belastingheffing, het inkomen te boven gaat Maar het is er ons thans 'om be gonnen, te onderzoeken in hoeverre door de ten top gevoerde belastingen het nationale rechtsbe wustzijn en de nationale zedelijkheid verzwakken Wij, willen echter vooraf enige cijfers ten toon stellen, die wij, putten uit een zeer lezenswaardig artikel van dr W. H. van den Berge over „As pecten van het belrstingvraagstuk" in het Novem bernummer van het tijdschrift „Wending Voer het jaar 1952 is, bii een nationaal inkomen van 20,5 milliard, de opbrengst van de gewone door het rijk geheven belastingen op plmj 5 mil liard, dus op 25o/o van het nationaal inkomen ge raamd. Zeer globaal kan dus gezegd worden, dat de burger, die 25o/0 vau zijji inkomen aan be- lastiegen directe of indirecte betaalt, het gemiddelde percentage voldoet. Wij, stellen daar naast dat de rijksuitgaven voor de gewone dienst en van de buitengewone dienst I (totaal 4400 mil lioen) als volgt kunnen worden verdeeld kosten van de overheid en rente f 34.70 millioen, mili taire uitgaven f 1241 millioen, burgerlijke uitgaven f 1670 millioen, rente f 561 millioen, uitkeringen om niet aan oorlogsslachtoffers 381 millioen, sociale voorzieningen 556 millioen. De militaire uitgaven bedragen dus meer dan het dubbele van de sociale voorzieningen. Reden voor de vraag of er niet alles aan gedaan moet worden, door internationale onderhandelingen, om de militaire uitgaven naar beneden te brengen. Want Nederland gaat er, voor de oorlog komt aan ten gronde, terwijl het niet eens zekerheid heeft, dat het zal worden verdedigd. Het zo even geciteerd artikel uit „Wending be moeit zich met het probleem van de verhouding tussen belastingheffing en rechtsbewustzijn „Belastingheffing, welke in overeenstemming is met het zorgvuldig nagespoorde en zo objectief mogelijk vastgestelde algemene rechtsbewustzijn' zo schrijft dr. van den Berge, „staat sterk en is verantwoord." Verder komt in zijn opstel de vol zin voor „Het a prioristisch de voorkeur geven aan sociale eisen is niet met de gerechtigheid in overeenstemming en miskent het feit, dat het al gemene rechtsbewustzijn een meer omvattende cate gorie is dan het gevoel voor sociale rechtvaardig heid." In onze huidige belastingwetgeving wordt het rechtsbewustzijn van het volk miskend. Er van andere groepen, die door de fiscus aan de rand der bestaanszekerheid zijn gekomen. Terecht worden bepaalde groepen bevoordeeld, ten koste heeft prof. Russel in zii,n Rotterdamse rede gezegd, „dat de gewetens van vele belastingplichtigen door de belastingpolitiek van de laatste zeven jaar zijn aangetast. Zij zien in de fiscale wetten geen in geweten bindende bepalingen meer, maar slechts een soort politie-verordeningen. De enige zorg is dan om niet tegen de politiële of justitiële lamp te lopen. Ook uitvoerende ambtenaren lijden onder im- morale fiscale voorschriften. Zij belasten hun ge weten door ze naar de letter uit te voeren zij kemen in strijd met hun ambtseed door ze ter zijde te leggen. Regeringen en Staten-Generaal, die wetten maken, welke n>et door de redelijke over tuiging der bevolking worden gedragen, zondigen zwaar. Zij maken fatsoenlijke mensen tot misdadi gers in de zin der wet en leveren hen over aan ambtenaren, die op niets ontziende wijze langs de weg van strafrecht en van gezinnnen-vernietigende navorderingen hun formeel-wettelij,ke plicht menen te vervullen." Wij, voegen aan dit citaat een beschouwiug toe uit het reeds genoemde artikel van dr. van den Berge „Bij de handhaving van belastingwetten is behoedzaamheid noodzakelijk, omdat te zware be lastingen de fraude in sterke mate in de hand werken en aldus verzwakkend werken op de mo raai. Daarbij sluit zich de gedachte aan, dat het onjuist is belastingregelingen tot stand te brengen die niet deugdelijk kunnen worden uitgevoerd. Doet men dit toch. dan wringt het op ten minste twee punten. Vooreerst geldt dan feitelijk voor de bur gers een geheel ander regime dan wettelijk is voor zien. Het gevolg it dat van een behoorlijke ver deling van de belastingdruk weinig terecht kemt, dat willekeur entstaat an dat het gezag van de wet wordt ondergraven. Zodanige regeling schept bovendien een meer dan normaal verantwoorde verleiding en voert dus tot abnormaal grote fraude" .Wij weten allen dat de belastingpolitiek der laat ste jaren „als acn zuigpomp heeft gewerkt om dus financiële levenssappen weg te trekken, waardoor Nederlands handel, industrie, beurs- en scheep vaartwezen zijn droog galegd." Maar de belasting politiek heeft meer op haar geweten dan deze economische ruïne. Zij is bezig het rechtsbewust zijn en de moraliteit van onze bevolking aan te tasten. In hoeverre moeten wij de reeksen van ver mogensdelicten die wij dagelijks in de couranten lezen op haar rekening stellen Maar als er geen verband is, dan kunen wij, toch constateren, dat het leven ondragelijk is geworden en dat de |jelajstiingheff>ng een der belangrijkste aspectein wordt van onze nood. Dr. P. H. Ritter. originele samenstelling uit het edele natuurproduct is KING pepermunt lekkernij en medicijn tegelijk. De natuur is met te verbeteren C te G. Wat is er aan te doen als, na regel matig oin de veertien dagen wassen met shampoo, het haar, twee of drie dagen na het wassen weer vet wordt. Antwoord Wassen om de 14 dagen is te dik wijls 1 Ook vet haar moet niet vaker dan éénmaal per maand met shampoo gereinigd worden, anders wordt de hoofdhuid te veel geprikkeld en dan wordt de vclvorming steeds erger. D. H. van D. Wat staat er vermeld in artikel 3 van het Tuinbouwreglement 1951. Antwoord Een tuinbouwreglement 1951 is ons niet bekend. Waarschijnlijk wordt hiermede door vragensteller bedoeld het „Coll. Arbeids Ov reen- komsten"-boekje, kortweg aangeduid met C.A.O. voor 1952'53. Artikel 3 hiervagj luidt als volgt Dienstverband. 1. Onder vaste arbeiders worden verstaan a. zij die worden aangenomen voor een of meer volle contractjaren b. zij, die ge durende een contractjaar worden aangenomen het zij voor het resterende gedeelte daarvan, hetzij voor het resterend gedeelte van een of meer vol gende contractjaren nadien. 2. Onder losse ar beiders worden verstaan alle overige arbeiders. 3. In het bijzonder gedeelte vau deze G.A O. kan worden bepaald, dat mede als vaste arbeiders wor den beschouwd, zij die bij het in werking treden van deze C.A.O. reeds gedurende twee volle con tractjaren bij de betrokken werkgever in dienst waren zonder dat zij op grond van het bepaalde in lid 1 als vaste arbeiders kunnen worden be schouwd en niet uitdrukkelijk als losse arbeiders worden aangegeven De uitleg is duidelijk daar de tekst voor zichzelf spreekt Anders is het echter welke consequentie's hieraan verbenden zij,n in ver band met de te betalen premies Voor losse arbei ders vn de landbouw moet door de werkgever meer premie betaald worden Het tarief is n.l. zo, voor losse arbeiders 8,8 o/o, waarvan de helft voor rekening van werkgever en de helft voor werk nemer Voor vaste arbeider 2,2o/0 (dito). De werk nemer ontvangt echter ter compensatie van zijn gedeelte een loonsverhoging gelijk aan de door hem te betalen premie Mocht dit niet de bedoeling zijn richt u dan weer even tot Raad en Daad Lezer. Vreest dat een klein smokkelzaakje na delig zal zijn voor zijn emigratie Antwoord Zeer vaak wordt er wel rekening ge houden met dergelijke delicten Of dit in uw geval ook zo zal zij,n weten wij helaas niet Dit wordt beoordeeld door de emigratie-autoriteiten. Leg uw moeilijkheid eens voor aan de emigratie afdeling op het Gew. Arbeidskantoor. N. v. d. U. Heeft een vlek in een graniete» vloer. Antwoord Voor zover ons bekend is verwarmde terpentijn het enige middel. Nawassen in lauw zeepsop. HET IS NIET MOEILIJK voor Uw zieken en herstellenden bij de komende feestdagen een welkom geschenk te kiezen. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN is heerlijk van smaak en daarbij zeer versterkend. W eet niets. Waaraan outleent de voogdijraad haar bevoegdheden. Antwoord Aan het Burgerlijk Wetboek, verder is een en ander geregeld bij de wet van (6 Febr. 1901 (Staatsblad 62). H. A. W. Stelt een vraag over het „canasta"- spel. Antwoord U moogl de 9 alleen nemen, wan neer u nog twee jiegens in de hand hebt en eerst 90 kunt maken samen met de drie negens. Een klein voorbeeld van een speler, die met 90 op tafel moet komen B.v. de beurt is aan west. Deze trekt de bovenste kaart van de stapel en legt een vijf op de stock. De beurt is nu aan noord Hij legt eerst 2 vijven op tafel, vervolgens 2 nonnen plus een echte joker. Hij heeft nu nog niet het vereiste minimum van 90 puuten, immers 3 vijven (lage kaarten) is 15, 2 nonnen plus „echte" joker is 70, maakt tesamen 85 punten. Daarom legt hij. eerst nog uit zijn hand 3 negens op tafel. Nu legt hij, de topkaart van de stock (de 5 das) bij de andere 2 vij,ven en nu pas mmag hij de rest van de stock bij zijn hand voegen. Men moet dus altij,d 2 kaarten van de reeks in de hand hebben Wel mag men als men al op tafel ligt (en de stock is niet geblokkeerd met 1 heer plus joker een heer \an de stock nemcu. Nooit mag men De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijn- verwekkende onzuiverheden, die zich anders vast zetten in spieren en gewrichten dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bii Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. echter een reeks vormen van 2 heren en 2 jokers, zoals B. heeft gedaan. Heer, heer, joker en tweo mag dus niet, hij, mag die twee wel bij leen andere reeks leggen, b.v. 5, 6, 7, 8 enz. Ook mag hij met heer, heer, joker, dat is dus 70 en met 2 negens in zijn hand plus de 9 van de tafel samen 100 maken. Een speler die probeert op tafel te komen en zij,n kaarten al op tafel heeft en 'merkt dat hij niet genoeg heeft, krijgt 50 strafpunten. Nog iets over strafpunten 50 strafpunten krijgt de speler, die a. de topkaart of de gehele open stock neemt zonder de minimum uitleg op tafel te hebben of zonder de vereiste 2 kaarten eerst neer te leggen b. de top-kaart of de gehele gtock neemt en vervolgens ontdekt, dat hij deze eigen lijk niet kan nemen. Nu hopen we maar dat u ons hebt kunnen volgen, wij, wensen u veel succes met dit aardige spel. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met F. K. Hoe hoog is het frequentiebereik van 1. Een moderne kristal-pickup 2. radio-centrale (lijnuitzending) 3. Werkelijke radio-ontvaugst 4. Frequentie-modulatie ontvangst Antwoord Het is moeilijk op uw vraag betref fende het frequentie-bereik van pickup, radio, enz. een concreet antwoord te geven, daar dit van vele bijkomstige factoren afhankelijk is. 1. Voor een eerste klas moderne kristal pickup kunt u 30.1000 Hz rekenen. In de practijk be paalt de luidspreker en de toonregeling op de versterker of dit bereik inderdaad weergegey<"- kan worden. Voor de normale handelsgramofoou- piaten komt u echter niet hoger dan plm. 6000, met de microgroefplaten komt u misschien tot 10.000H2 in de gunstigste omstandigheden. 2. Radio-ontvangst wordt theoretisch begrensd door de afstand tussen twee "'naburige zenders 9000 Hz tot 4500 Hz. In de practijk gaat men verder en voor goed verzorgde studio-uitzendingen gaat men wel tot 8000 en soms nog hoger. De door snede luisteraar bederft dit weer met de toon regeling (op dof max. b.v. 2000 H2). 3. Radio-centrale wordt ongunstiger door de kabelverliezen (capaciteit) en is sterk afhankelijk van ds plaatselijke situatie. Een maximum vau 5000 Hz. kunt u als oriëntatie aanhouden. 4. Bij frequentie-modulatie is een bereik van 20 tot 20.000 Hz. zeer goed mogelijk eu door toe passen van bepaalde luidsprekersystemen (bas en tweeter) ook mogelijk, maar geen toonregelaar terugdraaien 1 IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjea J. W. Stelt drie verschillende vragen. Antwoord Toch zal de oorzaak te zoeken zijn in de (wijze van bereiding) cement. Willen gemet selde muren waterdicht gemaakt worden dan moet inen nemen één deel cement en twee delen zand. Dit zand moet goed droog zijn eu goed met de ce ment vermengd worden, alvorens men het met water aanmaakt. Laten uitgassen is het beste. U kunt ook de vloer inwrijven met terpentijn. Goed stevig inwrij ven en daarna de planken dicht maken met stop- was. Deze bewerking zult u echter nog wel eens moeten herhalen. Een notariële acte is absoluut nodig.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1