YR0E6E KOU geeft een LANGE winter Axel I Vert Zo Jong Advertere Het Cen Schaf nu zo n heerlijk warme Swagger, geklede Mantel of Japon aan of de Heren een warme Winterulster, halfzware Tweedjas of sportieve Canadian met teddykraag. FA Drui Fa. J. C. VIN! Voor Uw Kinderen heerlijk warme beschuttende WINTERKLEDING die volledige bescherming geeft o.a. in all 3& m m Voor In w Warn Iedereen wee Visser-Koole Grootst Denk! De Prijzen ziji Kom vroeg, dai Zondag 7 De< Entree 6C Lidmaatschap- en sei Bergplaats voo Telefoon 99 Zaterdag 6 Decen Zondag 7 Decern Alexander Carlo Weense dan Een junglefilm va ondergaat men de de jungle oproept spanning in dez dubbel attractief de opnamen die werking met de Brazilië, Bolivia t Zondag 7 en Wo met Catherine Een alles onthulle standen in Ame voor meisjes Mei in een vijandige KLEi worden do( en mi Vraagt prijzen, UIT ONZE OMGEVING. AXEL MIST. TERNEUZEN. PROEFVAART COASTER „GERRY S". OVERSLAG. mam V j Engeland en geheel West-Europa zijn al enkele dagen lang gehuld in een dikke ondoordringbare grijze m'st, die het zicht soms tot enkele tientallen meters beperkt. Ook onze streek krijgt hiervan zijn deel en al schijnt het op sommige plaatsen nog aanmerkelijk erger te zijn, toch ondervindt men ook hier de last van dit onaangename winterse natuurver schijnsel. De bootdiensten doen hun best, maar af en toe stagneert de zaak. Zondag was de radar op PerkpolderKruiningen defect en lag de diens", geruime tijd stil. Omstreeks elf uur kon een tocht vice-versa worden gemaakt, waardoor vele Zeeuwsch- Vlamingen, zij het dan laat, toch nog huiswaarts konden keren. De dienst VlissingenBreskens heeft vrii. veel vaarten moeten laten vervallen, maar toch is ook o pdeze dienst de verbinding niet geheel ver broken geweest en kon nog alle dagen meerdere keren worden gevaren. De dienst Terneuzen Heedekenskerke, alhoewel niet zo druk bezet, func- tionneerde vrij, normaal. Ook te land deed de mist zich gelden, doch be houdens stagnatie's en enkele lichte aanrijdingen kwamen gelukkig geen bijzondere gebeurtenissen voor en kon het verkeer met de nodige voorzorgs maatregelen normaal voortgang vinden. SINT N1COLAAS DEED GROTE INKOPEN IN AXEL. Deed de laatste November-week de winkeliers vrezen dat het dit jaar niet zou worden wat ,het andere jaren geweest was, de afgelopen week gaf een zonniger beeld te zien. Ook elders heeft men dit verschijnsel kunnen constateren, blijkbaar stelt het publiek zijn aan kopen langer uit en hopen deze zich meer op tot de laatste dagen. Gelukkig evenwel heeft ook nu weer iedereen de traditie in ere gehouden en mede daardoor konden de winkeliers zeer bevredigende successen boeken. Mede wellicht door de toenemende betekenis van Axel als inkoopcentrum voor de gehele streek kan men aanrM&Mui dat de totaal-omzetten van de Axelse winkeliers nog beduidend hoger waren dan vorig jaar, toen men ook al zeer tevreden was. Slechts weinigen zagen dit jaar een teruggang van hun Sint Nicolaas-omzet en wij geloven wel dat bij de meesten van een meer of minder grote s,'j.g'ng van de verkopen kan worden gesproken, waarbij men in grote trekken wel kan aannemen, dat de omzetten in zuiver luxe artikelen minder waren en Sint Nicolaas zijn aandaxcht meer be paalde tot practische gebruiksartikelen, zoals b.v. wollen kledingstukken, huishoudelijke artikelen, pan toffels, handschoenen, enz. Voor Axel als geheel is het zeker een bemoedi gend teken, dat niettegenstaande de geldschaarste en de het laatste jaar toch niet belangrijk gewij- zigde prijzen de totaal-omzetten der winkeliers zijn gestegen en de Axelse winkeliers hebben de waar dering. die het publiek door grotere aankopen toonde stellig verdiend door hun in het algemeen zeer royale colleetie's en fraaie etalages. Dok Zaterdag 6 December, een dag waarvan velen weinig verwachtten, was voor onze gemeente nog een bijgonder drukke dag en de drukte in de winkelstraten deed deze middag bijna grootsteeds aan. TWEE BEKENDE OUD-AXELAARS GINGEN HEEN, Op 78-jarige leeftijd is Zaterdag te Eindhoven overleden dokter George Philip Ittraann. Sinds dokter Ittmann zich ongeveer vijftig jaar geleden als tweede arts in Axel vestigde was de situatie nog in vele opzichten afwijkend van 4e tegenwoordige De ouderen onder ons zullen zich herinneren, dat de dokter toen nog met paard en rijtuigzijn buiten-patiënten bezocht Dokter Ittmann was toen reeds een warm voor stander van de socialistische gedachte, voor welker verspreiding hij ijverig werkte, want het aantal aanhangers van de socialistische partij was hier toen nog zeer miniem. Ook zijn opvolger, dokter P. A. Jens, eveneens bewoner van het aloude doktershuis iu de Noord straat is vorige week, op 73-jarige leeftijd, over leden. Dokter Jens liet de politiek buiten beschouwing doch dankte zijn populariteit aan zijn sportiviteit. Door zijn toewijding beleefde de Axelse voetbalclub „Wilheltnina" destijdxs roemrijke dagen „DE KUNSTENMAKER PAMPHALON". Zoals wij reeds eerder hebben bericht is door de ouders van de jeugdherbergen in ons land be sloten om volgend jaar bij het 25-jarig jubileum van de N J.H.C. een jubileumgeschenk aan te bieden De originele wijze om tot inzameling van een bedrag voor dit geschenk te komen is zeker sym pathiek Deze verschillende jeugdherbergvaders en -moeders zullen nu n 1. cen toneelstuk opvoeren, waarvan de opbrengsten voor dit jubileumgeschenk bestemd zullen zijn Met dit stuk „De kunstenmaker Pamphaloiv' wordt een tournee gemaakt door ons land en zelfs zal ook een opvoering worden gegeven in de Koninklijke Opera te Antwerpen Op 18 December a.s. zullen de jeugdherbergouders ook in Axel een voorstelling geven. Een comité vap aanbeveling is thans gevormd, bestaande uit de volgende dames en heren Burgemeester Van Oeveren, voorzitter de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten van Zeeland mevr. W. M. Bouman-Thies, mevr. Lörzing-Poel- man, de heren J. C. Vink, B. Teunissen, J. Blok, A. P. Esselbrugge, J. W. de Putter, mej. J. C. Wieland en de herbergvader J. van de Ree. Verder is vergaderd met de besturen van diverse plaatselijke verenigingen, die ook hebben toege zegd mede te willen werken deze avond zo voor te bereiden dat deze een succes wordt. De N.J.H.C. heeft in Zee uwsch-Vlaanderen en we lin Axel een jeugdherberg gebouwd, laten de Zeeuwsoh-Vlamingen en inzonderheid de Axelaars nu ook tonen dit te waarderen door deze avond de zaal van „Het Centrum" tot de laatste plaats te vullen I GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kinderwantjes, (bruin met groen), Oudeweg 30 een paar bruine kinderwanten, Wil- helminastraat 41 een paar blauwe gebreide heren wanten, Emmastraat 68 een zakdoek, A. Jansen, K 35 een blauw-wit geblokte sjaal, Wilhelmina- straat 8 een bruine kinderwant, Nieuwstraat 23; 'twee sleutels met ring, Beatrixstraat 9 een witte herenzakdoek, Juliana6traat 44 een grijze wollen kinderhandschoen, Julianastraat 50 een kinder- wantje (bruin), Slager Wieland, Prins Hendrikstraat: een blauw kinderwantje, Rijkspolitiekazerne eet: rood gebreid kinderwantje, De Ruij,terstraat 30. RECTIFICATIE. Boven de Burgerlijke Stand van de gemeenten Axel, Koewacht en Overslag in de nummers van ons blad van 3 en 6 December stond abusievelijk vermeld „Gedurende de maande December 1952" Aandachtige lezers zullen natuurlijk wel be grepen hebben dat dit moest zij.e November 1952. Het was Zaterdag voor Terneuzen een belang rijke dag. Die dag werd n.l. de officiële proef vaart gehouden van het op de Terneuzense scheeps werf gebouwde schip „Gerry S", een kustvaarder van bijna 500 brt. Het is het grootste schip .be neden de 500 brt. dat tot nog toe in ons land gebouwd werd en hoewel vanwege de tonnage nog een kustvaarder, is het schip toch geschikt voor de grote vaart Na een proefvaart op de Schelde tot Vlissingen volgde voor Terneuzen de overdracht van het schip aan de opdrachtgevers, de Rotterdamse Kolen centrale Thans staat nog een nieuw schip voor dezelfde maatschappij op stapel en wel een zeeschip van 3000 brt Dit wordt het eerste zeeschip dat te Terneuzen is gebouwd Men hoopt het volgend jaar September te water te kunnen laten GESLAAGD. Aait de Risschoppelij,ke Kweekschool voor onder- wijzers te Breda, slaagde voor het diploma Gods dienst, onze dorpsgenoot de heer Achiel Maas. Aan de Maria Kweekschool voor onderwijzeressen te Breda slaagde voor het diploma Godsdienst, onze dcrpsgenote mej. Atty Maas. Aan het Instituut Roermpnd, slaagde voor bet diploma opvoeding en Gregoriaans voor het 4e jaar, onze dorpsgenote, mej Riet Maas. OEFENING NATIONALE RESERVE. Te Clinge werd Zaterdag een veldoefening ge houden door de vrijwilligers van de nationale reserve uit Axel. Hulst, Koewacht en Philippine. V olgens het schema moest een verzetsgroep, die zich in het dorp had verschanst, verdreven ol opgeruimd worden. Nadat beide groepen hun posities hadden inge nomen begon de opmars. Z>"ch zoveel mogelijk dekkend, trachtten de aan vallers het dorp binnen te dringen. Geen woord w»rd gesproken. Door gebruik van walkie talkies werden de bevindingen van de verkenners en de bevelen doorgegeven. Al spoedig verraadde geweervuur de positie van de vijand, die verder het dorp ingedreven werd. en trachtte door het leggen van een rookgordijn Zorgvuldig de omgeving afzoekend werd langzaam opgerukt. De vijand kon zijn posities niet houden zich terug te trekken. Verkenners hadden al spoedig het spoor weer gevonden de vijand was langs de Clitexfabriek gevlucht naar een dichtbij gelegen bos. Een flank beweging wist de vijand van de bosrand te ver drijven, zodat over het tussenliggend open terrein verder kon worden opgerukt. De aanvallers moes ten echte rmeermalen zich languit laten vallen van- wege het vijandelijk vuur. Het gelukte de bosrand te hereiken en na enige tijd was dit moeilijke ter rein gezuiverd. De verzetsgroep bood echter hardnekkig tegen stand en wist achter een rookgordijn door cen jonge bosaanplant verder het veld in te trekken ën een ander bos te bereiken. Thans werd de grote aanval ingezet. Mortier granaten bestookten het vijandelijk front. Een vuurgroep werd vooruit gezonden om de aanvallers te dekken. Nijdig mitrailleurvuur zuiverde het ter rein. De aanvallende groep werd over een grote breedte ingezet en nadat een prachtig geslaagd rookgordijn was gelegd rukte nten snel vooruij, de laatste honderd meter in looppas. Een hevig treffen volgde, de lucht was vervuld van geweer en mitrailleurschoten en electrischt bommen wierpen hopen grond de lucht in. De verzetsgroep bleek niet in staat weerstand te blijven bieden aan di opstuwende aanvaller en werd voor het grottste deel vernietigd. Een enke ling wist te ontkomen naar een dichtbijzijnde boer derij, doch lichtkogels maakten het mogelijk hun gangen te volgen, zodat deze ook spoedig ge liquideerd waren. De oefening, die met animo werd uitgevoerd, had een vlot verloop en het bleek daarbij, hoe goed het is dergelijke practische oefeningen te houden. Verschillende eenheden bleken de tactiek reeds goed onder de knie te hebben. Het was goed zien dat in sommigen een up-to-date soldaat stak. Vanzelfsprekend werden er ook fouten gemaakt, doch de bedoeling is juist deze door oefeningen te 1 eren kennen en later te voorkomen. WEGENAANLEG DOOR DE BRAAKMAN. Vorige week hebben de besturen van 2eeuwsch- Vlaamse gemeenten hun wensen inzake de door de BAraakman te leggen wegen aan het provinciaal bestuur kenbaar kunnen maken. Ged. Sttaen hadden een secundaire Noordweg on geveer langs de nieuwe dijk geprojecteerd en een .tertiaire middenweg, doch zoals nu bleek zijp slechts weinig gemeenten (alleen Breskens, Hoofd plaat en Schoondij.ke) van dit plan gediend. De overigen prefereren alleen een secundaire midden weg, hetgeen o.i. ook wel met de mening van het overgrote deel der weggebruikers zal .overeen stemmen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2