Hullies! VooraS nu UIT ONZE OMGEVING. A X E Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak t 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht da bevrijding. Maar anders... BOEKBESPREKING- FILMNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN Hamea-Gelei voor Uw banden BURGERLIJKE STAND KOEWACHT OVERSLAG. K T. C SPEELDE „FILMMANIAKKEN". Niettegenstaande de overvloed van ontspannings avonden, welke het uitgaande publiek ieder seizoen weer opnieuw te wachten staan en waarbij het ama teur-toneel in onze gemeente een vooraanstaande plaats inneemt, weet de toneelvereniging K.T.C. nog steeds een goede plaats in te nemen en de belangstelling te trekken van een groot aantal liefhebbers van het amateurtoneel. Weliswaar ging het donateur-aantal de laatste jaren omlaag, maar met dit euvel hebben talrijke verenigingen te kam pen en wat K.T.C. betreft schijnen er symptomen aanwezig te zijn waaruit men de verwachting mag koesteren, dat na een tijd van depressie thans weer een tijd van opleving tegemoet wordt gegaan Zo gaf K.T.C. Dinsdagavond voor een bij,na ge heel gevulde zaal haar eerste winteruitvoering van dit seizoen in „Het Centrum". In zijn openingswoord deed de ijverige voorzitter, de heer A. van Hiel Sr., naast een hartelijk welkom woorden van dank toekomen aan allen die deze uitvoering mogelijk hadden gemaakt. Speciaal de heer E. van Rijn, die geheel belangeloos de taak op zich had genomen het decor te vervaardigen, kreeg voor deze mooie geste waarderende woorden. Verder kon de heer van Riel een prettige avond in het vooruitzicht stellen daar ditmaal een stuk gekozen was waarom eens hartelijk gelachen kon worden. Ook omtrent de vertolking kon men het beste ver wachten daar K.T.C. ditmaal gelukkig niet door pech en tegenslagen was achtervolgd en het stuk gespeeld kon worden in de oorspronkelijk vast gestelde rolverdeling, iets wat de vorige maal helaas door diep-tragische familie-omstandigheden waardoor enige spelers werden getroffen, onmoge lijk was en waaronder toen ook de opvoering van het toenmalige stuk vanzelfsprekend te lijden had. Toen het doek voor de eerste maal vaneen ging, was aller aandacht en bewondering de eerste ogen blikken gevestigd op het fraaie en frisse door de heer E. van Rijn, ontworpen en uitgevoerde decor, dat het terras voorstelde voor het pension „De Duinroos" tegen een achtergrond van de zacht- glociende duintoppen. Op dit terras speelde zich de kostelijke, uit gijn en nonsens bestaande inhoud af van het blij,spel „Filmmaniakken" van Henk Bakker. Kostelijk is er gelachen om de verwikkelingen die voortvloei den uit de situaties die twee landlopers zich op de hals haalden door zich uit te geven voor ,de filmacteurs Watt en 1/2 Watt, die hun vacantie noodgedwongen en vanwege de gelijkenis in dit pension komen doorbrengen. Dit ncnsensicale blijspel werd over het geheel ge nomen op verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht, zowel door de meer geroutineerde spe lers en speelsters, als door de drie jongedames die nog slechts zelden op de planken hadden gestaan. Slechts één opmerking zouden wij willen maken wat betreft het spelterapo, dat voor de vlotte weer gave en afwikkeling van bepaalde scenes, welke de vertolking van een blijspel nu eenmaal vergt, vooral in de twee bedrijven na de pauze, enige taialen onvoldoende was. De verzorgde grimering door de heer J v. d. Hout, deed de gevarieerde typen goed uitkomen en dit vormde naast decor en spel een bijdrage tot het welslagen van het geheel De voorzitter zeide dan ook in zij,n slotwoord tijdens de opvoering te hebben kunnen concluderen dat de aanwezigen zich best hadden geamuseerd en hij maakte hieruit op, dat allen weer een ouder wetse gezellige avond hadden beleefd. In de pauze had ter dekking van de onkosten nog een verloting plaats, terwij) deze geslaagde avond met het traditionele gezellige bal werd be sloten. JEUGDDIENST. Zondag 7 December a.s. hoopt de bekende Rot terdamse predikant Ds. J. H. Mulder de jeugddienst te leiden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Zijp onderwerp is naar aanleiding van de tekst uit Hebreeën 11 vers 30a. AANBESTEDING. In opdracht van de heer W. M. Dieleman te Axel werd dezer dagen door de Stichting Bouwbureau vpor de Landbouw in Zeeland te Middelburg open baar aanbesteed de bouw van een schuur voor de opslag van aardappelen te Axel De uitslag van deze aanbesteding was als volgt Gebr. Matthijssen te Axel f 43.850 F. J. Lensen te Axel f 46.200 Gebr. Krieckaert te Hengst dijk f 46.600 R. A. van Wiemeerseh te Axel f 46.800 L. W. Hamelink te Zaamslag f 46.993: Fa. P. A. van Hoeve Zn. te Axel f 47.441; Fa. de Nij,s-Koemans te Hulst f 47.520 Fa. Gebr. de Theije te Hulst f 47.600 S. A. Gazmi te Axel f 48.550. Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben Innemen doen ze die ta bletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U I BENOEMD. Onze oud-stadgenoot, de heer Ph. A. Hoebé, bouwkundig opzichter bij de N.V. Waterleiding Mij. te Terneuzen, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot bouwkundig opzichter-tekenaar, bij de N.V. Waterleiding Mij, Gelderland, ter stand plaats Doetinchem. SINTERKLAAS-BEZOEKEN. De Sint heeft het zoals alle jaren ook nu weer bijzonder druk met het afleggen van bezoeken bij diverse verenigingen enz., waar hij, zijn opwach ting moet maken. Enkele malen hebben wij hem deze dagen ont meet zo o.a. Woensdagmiddag, toen de Bond van Plattelandsvrouwen nu eens geen St. Nicolaas-avond maar een St Nicolaasmiddag organiseerde voor de kinderen van d: leden. Eerst werden verschillende spelletjes gespeeld, waarna een tekenfilmpje volgde, vertoond door dokter van der Lee, wat vanzelfsprekend bij, de kinderen bijzonder in de smaak viel. Daarna volgde het hoogtepunt van deze middag. Omstreeeks 5 uur kwamen Sint en zwarte Piet de zaal binnenstappen. Even was het stil maar toen zongen de kinderstemmen welgemeend „Sinterklaas kopi maar binnen met je knecht." Mevr. de Feijter-de Regt sprak een kort offi cieel welkom tot de Sint, die dit jaar weer een bezoek heeft willen brengen aan deze Sinterklaas middag van de Plattelandsvrouwen. Vanzelfsprekend was de goede Heilige niet met lege handen gekomen en een grete mand met zakjes deden dan ook de kinderhartjes sneller kloppen. Eén voor één mochten allen hun surprise komen afhalen. Verschillende versjes werden nog gezongen, ter wijl de kinderen nog een glas limonade kregen en toen moest de Sint druk bezet met talloze be zoeken. weer vertrekken. Dit betekende ook het slot van deze middag en met een woord van dank aan Sint en Piet en aan dokter v. d. Lee voor zijn medewerking, besloot mevr. de Feijter deze goed geslaagde middag. Donderdagmiddag bracht de hoge gast een offi cieel bezoek aan de landbouwhuishoudschool en ook daar was het een feestelijke middag die duurde van half twee tot bijna zes uur. Door de leerlingen waren versjes en voordrachten ingestudeerd, er waren werkstukjes gemaakt voor deze gelegenheid en er werden volksdansen uitge voerd. De leiding van deze middag berustte bij, een der leraren van de schoo' de heer Hielkema. De Sint bracht ook hier verrassingen mee en in formeerde naar de verlangens, waarbij de belang rijkste wens wel was die van de directrice, die hoopte dat Sint haar een mooie nieuwe school zou willen schenken. Gezien het leerlingen-aantal, dat nu al mee rdan 50 bedraagt, zeker een gerechtvaar digde wens, mmaar wij vrezen dat zelfs de schier onbegrensde schatten van de heilige een zware ader lating zullen hebben ondergaan als hij, alle Axelse wensen op het gebied van bouwen en uitbreiding moet vervullen. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 December 1952. Ned. Herv. Kerki 10 uur en 2.30 uur Ds, P. J. Pt nniugs Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. OUDEN VAN DAGEN rien met verwachting de komende feestdagen tegemoet. 'n Fles PLEEGZUSTER BLOED WIJN zullen zij beslist op prijs stellen. Heerlijk van smaak en zeer versterkend. VEERTARIEVEN BLIJVEN ONGEWIJZIGD. Minister Algera heeft voor Zeeland en speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen enkele belangrijke mede delingen aan de Tweede Kamer gedaan. Hij zal de tarieven voor de veren over de Westerschelde voorlopig niet wijgigen hij heeft besloten tot de bouw van vier reserve-aanleg-inrichtingen, zowel voor het veer KruiningenPerkpolder als v or de verbinding Vliss:ngenBreskens. Wat betreft de tarieven merkt de minister op, dat hij, van plan is maatregelen te nemen, als blijkt, dat wielrijders en tweede-klasse passagiers, die kosteloos worden overgezet op zodanige wijze hiervan misbruik maken, dat het bona fide ver keer daardoor wordt belemmerd. Om het huidige tarief te kunnen handhaven heeft de minister een bedrag van f 500.000 extra nodig De minister zegt voorts over de aanleg van een veerhaven in Breskens, die ongeveer 3 mil- lioen gulden zal kosten, dat de aanvankelijke op lossing n.l. een verbetering van de bestaande haven mond, aan de kant moest worden gezet, omdat modelproeven en berekeningen hadden aangetoond, dat een afzonderlijke veerhaven een betere op lossing zou zijn. De plannen zijn nog in studie, maar inmiddels vraagt de minister voor 1953 voor de uitvoering van het werk een bedrag van f 500.000 aan. In het algemeen maakt de minister nog de op merking dat de verbindingen erg kwetsbaar zijp. Zodra er iets aan een aanl eg-inrichting onklaar is geraakt, is het betreffende verkeer uitgeschakeld. Te dien einde is de bouw van vier reserve-aanleg- inrichtingen, waarvan de kosten worden geraamd op 4 millioen gulden, gewenst. In 1953 zal met twee van deze reserve-aanleg steigers een begin worden gemaakt. Minister Al gera vraagt daarvoor aan de Tweede Kamer een bedrag van f 750.000 aan. F"*- ZEEUWS IN DE AETHER. In de rubriek „Streekuitzendingen" wordt op Zaterdag 6 December, 's middags van 2.35 tot 3 uur een Zeeuws programma uitgezonden, ver zorgd door de heer K. Koets en waaraan meewerken het zangkoor van de Zeeuwse vereniging „Zee- landia" te Rotterdam onder leiding van Piet Doller Jr., mevr. H. A. Vogel-Koets, mej. Su- zanna Verhage en de heren A. F. H. Kraak, oud en ere-voorzittcr van bovengenoemde vereniging, Sacco van der Made en Adri Kaan. ZEEUWSCH-VLAAMSE STRANDEN VAN PALEN BEVRIJD. I11 Januari 1953 zal de marine op verzoek van rijkswaterstaat in Cadzand een begin maken met het opruimen van de betonnen palen die in het afgelopen seizoen vele badgasten aan de Zeeuwsch- Vlaamsc s tranden verwondingen hebben toegebracht. De gehele kust van Zeeuwsch-Vlaanderen zal op deze wijze van de palen worden bevrijd. BELGISCHE DOUANE NAM VEEWAGEN IN BESLAG. Door leden van de z.g. „vliegende brigade" van de Belgische douane in de grensgemeente De Klingc (B.) is dezer dagen een Hollandse veewagen na. tien kalveren aangehouden en in beslag genomen De ambtenaren, die op post stonden langs een van de vele grenswegen in de buurt van De Klinge zagen een personenwagen passeren die op illegale wijze de grens gepasseerd moest zijn en vermoed den, dat dit een z.g „verkenner" was, die weldra, zou worden gevolgd door de smokkelwagen. Om deze volgwagen de weg te versperren zetten zii, hun eigen auto, die verdekt stond opgesteld, dwars over de weg. Zij slaagden er op deze wijze inderdaad in de veewagen tegen te houden, ook al doordat deze bij pogingen om rond de douane-auto heen te rijden in de zachte berm naast de weg vastliep. f Auto en vee werden geconfisceerd en de smok kelaars werden in verzekerde bewaring gesteld. Er zijn talloze gevallen ook onder Uw be kenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. (Ingezonden mededeling) „RIJDT VEILIG". Zo juist verscheen een nieuwe A.N.W.B.-uitgave „Rijdt Veilig", waarin, gemakkelijk te overzien, de vele regeli van de weg zijn vervat, zowel de wettelijk voorgeschreven regels, als die welke het verkeersfatsoen stelt. Voor alle categorieën weggebruikers bevat het waardevolle tips waardevol omdat met het nege ren van de geschreven en ongeschreven wetten mensenlevens gemoeid zijn. De Bond heeft gemeend door een uitvoerige illu stratie inet foto's de voorschriften duidelijk te moeten laten spreken. Tevens zijn enige belangrijke verkeerstechnische begrippen uiteengezet, die vele weggebruikers nog niet duidelijk zijn, o.a. „kleur bekennen" en „voorsorteren", terwij) de vele ver keersborden en verkeerslichtseinen, welke nog zo dikwijls niet worden begrepen, in dit boekje zijn afgedrukt. Veel aandacht hebben de samenstellers voorts besteed aan de voorraugsregels, daar herhaaldelijk blijkt, dat zeer veel weggebruikers ongeweten tegen deze uiterst belangrijke verkeersregels zondigen. Ook aan de verlichtings- en uitrustingsvoor schriften van auto's, motoren, wagens, rijwielen en bakfietsen is in „Rijdt Veilig" uitvoerig aandacht besteed. Eveneens wordt de betekenis uiteengezet van de verschillende documenten zoals rijbewijs en (nat ioaialiteitsbewiis. De A.N.W.B. hoopt met de uitgave „Rijdt Veilig" bij te dragen tot een grotere kennis bij de weg gebruikers van de verkeersvoorschriften, waarmee toch de verkeersveiligheid wordt bevorderd. Het boekje >s verkrijgbaar bij de A.N.W.B.- kantoren en -agentschappen. De prijs' bedraagt 55 cent In „Het Centrum" alhier draaien deze week twee uitzonderlijk mooie films, waarvan wij ten gerieve van onze lezers-filmliefhebbers, maar ook ten dienste van hen die niet tot de geregelde filmbe- zoekers behoren, een korte beschrijying laten vol. gen en er speciaal bij hen die tot deze laatste catc- gorie behoren er op willen aandringen dat men deze films moet gaan zien, daar het ditmaal geen gewone amusementsfilms ziin die worden vertoond maar filmwerken met een leerzame inhoud, die er zo men zijn blik op verschillend terrein wil ver ruimen, een beroep op kunnen doen aan deze eisen te voldoen. VERBODEN JUNGLE. Dit is de titel van de film die Zaterdagavond en Zondagmiddag zal worden vertoond De opnamen hiervoor werden vervaardigd met toestemming en in samenwerking met gouverne- ments-atnbtenareu van de republieken Bragiliè, Bolivia en Peru en er is een avonturenfilm ont staan met authentieke opnamen in de jungle, zoals nog nimmer vertoond werd. De geheimzinnige riten van woeste Indianen, stammen, de gevreeesde piranavissen, vraatzuchtige kleine monsters, die in enkele minuten van een lichaam een schoongevreten skelet maken, de ge- vaarlijke anacorida, de grootste slangensoort ter wereld, die ziin slachtoffer dooddrukt, de woeste koppensnellers uit het zelden betreden Matto- Grossogcbied van de Amazone en de bloeddorstige krokodillen, die d-ze rivier bevolken, dit allee kunt u zien in de mysterieuze en spannende film „Verboden Jungle" die dubbel attractief is dooi wij herhalen dit de authenticiteit van de opnamen. ZO JONG!... ZO SLECHT? Deze film staat voor Zondag- en Woensdagavond op het programma en dit filmwerk behandelt het probleem van de jeugd in nood. Een harde film ongetwijfeld, waarin vele scènes voorkomen, die de toeschouwe rtot verontwaardiging zullen prikkelen, Een verontwaardiging, gevoed door het besef, dat de toestanden hier geschetst zijn naar de werkelijk heid van verschillende (gelukkig niet alle) op voedingsgestichten in Amerika. Wat bracht deze meisjes op het pad der zonde! Wat is de oorzaak van het feit dat dit opvoedings gesticht zo'11 enorm aantal „terugkomers" heeft 1 Wat vervulde deze meisjes van haaten heb ben zij geen reden om te haten Op deze en nog veel meer vragen geeft dit fel realistisch zeden- drama een antwoord. Maar bovenal gaat er nog een ernstige waarschuwing van deze film uit, dit men kan samenvatten in de veelzeggende zin 1 Dit kan ook uw kinderen gebeuren I In verband met de inhoud van deze beide rol prenten zij er op gewezen dat strikt de hand zal worden gehouden aan de leeftijdsgrens die voor deze films is vastgesteld en dus beslist de toegang zal geweigerd worden aan personen beneden de 18 jaar. 1 INSTUIF - AVONDEN. Nu de „instuif" op gang is nopen de practische ervaringen tol herhaald overleg. Zo werd besloten dat de „Instuif" voortaan ge opend is van 79.30 uur. Wie dus vroeger komt is er zelf de schuld van dat hij een poos in de kou moet staan. Daar komt nog bij dat zowel leidinggevend personeel als de bezoekers en de ouders van de bezoekers weten waar ze aan toe zijn, Een busje stelt de bezoekers die daartoe bereid zijn, in de gelegenheid te helpen voorzien in de onkosten zoals zaalhuur, aanschaf van spelen, ping-pongballen en andere instuifbelangen. De opzet van de „instuif" is absoluut niet „de jeugd uit huis en gezin te halen", doch alleen om ze van de straat te halen en daarom isj bij nader inzien besloten de aangekondigde St. Nicolaas- viering niet te laten doorgaan tevens ook geen Kerstavond, dit in verband met de huiselijke sfeer van deze feesten. Wel zal de „instuif" normaal doorgang vinden behalve op Zaterdag 20 December a.s., dan is er geen instuif. Denkt u nog even aan de gezelschapsspelen f Alles is welkom hoor 1 Bij voorbaat onze dank. Namens het instuif-comité, C. VAN HERMON, secretaris. .1 Gedurende de maand December 1952. Gehuwd. Julien van Megroot, 23 j. en Maria Wouters, 21 j. Gerard van Regenmortel, 27 j. en Germaine Janssens, 26 j. George Herman, 25 j. en Anny Inghels, 19 j Albertus van der Goore, 25 j. en Ivonne van der Vloet, 19 j. Geboren. Marian, d. van E. van Vooren-Martens. Joseph, z. van C. Elegeert-van Damine. Gehuwd. Petrus Verrnue (van Schoondijke), 29 j. en Gabrielle de Cock, 27 j

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2