AXELSCHE IE COURANT Reis naar de Maan VAL DA Tien-jarenplan in de Belgische Congo D.D.D. PUROL k. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Neem een doos echte MINGVAN GRIEP SPORTNIEUWS. Frankering bij Abonnement Aiel. ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 67e JAARGANG No. 20 Abonnements- prij«: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel hinnen de kom 11 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè 11. Buitenland fl. I - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. ■■he Adverteutièn i^. -imum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra Het Amerikaanse weekblad Colliers" heeeft een tweetal artikelen gepubliceerd aangaande de tech- van kwikdamp, waarmee de turbine voor een elec- trische centrale in werking zal worden gesteld. expeditieleden aan tafel gaan worden zij, met een riem vastgebonden aan draaistoelen. Schalen en borden bewegen zich \ia gleuven op aanvoerbinken naar de tafel opdat zij, niet los door de ruimte zullen gaan zweven Dit geldt natuurlijk alleen RA STILLES De Aziatische grondstoffen zijn voor een groot deel voor Europa verloren, sinds de landen in Z.O. Azië onafhankelijk zijn geworden. Daarom moet Afrika in versneld tempo worden ontsloten, het moet voor Europa bet „Indië" van nu worden. Dat kan alleen, als de betrokken koloniale mogend heden een groots opgezet plan voor die ontsluiting maken. Dit is veelal gebeurd het belangrijkste van deze plannen is vermoedelijk het Belgische tienjarenplan voor de Congo belangrijk niet alleen voor de kolonie en het moederland, maar voor de gehele Europese economie. Wie Afrika wil ontsluiten, moet allereerst aan dacht besteden aan de uitbreiding en de ontwik- keling van de inheemse bevolking. Men kan een land, al is het nog zo rijkaan grondstoffen, niet tot ontwikkeling brengen als de geschikte ar beidskrachten ontbreken. Daarom is de ontwikkeling van de Midden-Afrikaanse economie in de eerste plaats een demografisch probleem. In 1949 toen een aanvang gemaakt werd met het tienjaren plan telde de inheemse bevolking van de Congo 11.073.000 zielen voor de medische ver zorging waren aanwezig 1506 ziekenhuizen en eerste- hulpposten met 60.000 bedden. In 1949 werden in deze inrichtingen 2.064.000 negers behandeld. Bovendien werden er bijna vijf millioen inheemsen onderzocht in speciale instituten voor tropische geneeskunde (dat is dus bijna de helft van de be volking). Van deze vijf millioen werden er 180.000 verder behandeld. De kolonie beschikte over 440 artsen, 40 apothekers en 24 tandartsen. Deze wer den bijgestaan door 949 blanke en 3250 zwarte hel pers en verpleegsters. In de eonsultatie-bureaux controleerde men meer dan 160.000 zuigelingen. Men kan dus gerust zaggen, dat het Belgische be stuur op dit gebied behoorlijk veel doet. De arbeider moet evenwel niet alleen gezond, maar ook onderlegd zijn, zeker in een tijd, waarin de machine een steeds belangrijker rol speelt. In de Belgische Congo waren in 1949 25.159 scholen met 902,224 leerlingen. Er waren 1886 blanke en 34.371 zwarte leerkrachten. Het tienjarenplan wil het aantal scholen, het aantal leerkrachten en het aantal leerlingen verdubbelen. Ten slotte moet de arbeider ook een prikkel hebben om te werken In een gebied, waarin men een karig bestaan kan verdienen door twee maande», per jaar te werken, most men de arbeider er toe brengen 12 maanden per jaar te werken door zijn levensstandaard te verhogen betere voeding, bete re kleding, woning, enz Een goede economische planning zorgt er voor, dat de lonen redelijk en de verbruiksartikelen goedkoop zij,n. De economie van de Belgische Congo is zeer kwetsbaar het land most leven van zijn expert en het exporteert nagenoeg alleen grondstoffen, waarvan de prijs niet in eigen land, maar op de wereldmarkt bepaald wordt. Daarom is het zaak althans eeen deel van de grondstoffen in de Congo te verwerken, omdat men dan de grondstofprijzen iets meer in eigen hand houdt. Met koper is dit reeds het geval, dat wordt niet als erts, maar als halfproduct uitgevoerd. De economie van de Belgische Congo inoet reke ning houden met een tweeledige structuur men heeft de Europese ondernemingen, waar 15»/o van de inheemse bevolking werkt, maar daarnaast heeft men inheemse landbouw, waarin 85»/o van de be volking haar brood verdient. Deze 850/0 leven nog in een zeer primitieve staat en zij tellen als con sumptiegroep met mee. Wil men het levenspeil verhogen, dan moet de inheemse landbouw gemo derniseerd worden. Hiermee was België al voor de oorlog begonnen Maar de oorlog heeft de ontwikkeling van het land zo versneld, dat zij, hier en daar dreigde scheef te lopen Het moge vreemd klinken in een zo dun bevolkt tropisch land maar er dreigt in de Congo voedselgebrek, dat mede veroorzaakt wordt door de zeer exten sieve landbouw, die in sterke mate grondcrosie ten gevolge heeft gehad De industriële ontwikkeling in de oorlog heeft ook het probleem van de transportmiddelen urgent gemaakt. Al met al stoad. het tienjarenplan dan ook voor geweld.ge opgaven 1. Het nemen van techn.sche, sociale en finan ciële maatregelen om het grootste deel van de be volking (85 o/o) er toe te brengen zich als boer op een rendabel bedrijf te vestigen, terwijl het andere deel (15o/0) moet worden opgeleid tot ge schoolde arbeiders, ambtenaren, onderwijzers enz. 2. Het ontwerpen van een plan voor een goed geleide industrialisering om de Congo-economie een binnenlandse markt te verschaffen en om de bevol king gcedkope verbruiksartikelen te bezorgen. 3. Uitbreiding en verbetering te bewerkstelligen van het verkeersstelsel om de verhoogde productie zo snel en voordelig mogelijk te kunnen vervoeren. Er moeten energie-bronnen ontsloten worden om de industrialisering mogelijk te maken. 4. Modernisering van landbouw en industrie om de negers zoveel mogelijk in hun eigen milieu als boer te kunnen laten werken en om tegelijk de nieuwe bedrij.ven aan de nodige arbeidskrachten te kunnen helpen. Voor de verwezenlijking en de goede coördinatie van al deze opgaven, voorziet het tienjarenplan in de werving van 5000 blanke technici en specia listen. Voor de uitvoering van openbare werken moeten 3 5.000 negers worden geworven. Dat is een zeer gering aantal en daarom moeten die werken ook zoveel mogelijk mechanisch worden uitge voerd. Voor de wegenaanleg denkt men b.v. te kunnen volstaan met 4000 neger-arbeiders en een groot aantal machines, vroeger zou men minstens 47.000 man hiervoor nodig gehad hebben. De kosten van het plan worden geschat op 50 milliard francs, waarvan er 25 bestemd zijn voor de mechanisatie en oprichting van industrieën en bedrijven. Deze 25 milliard moeten worden opge bracht door de ondernemers zelf. De andere helft komt voor rekening van de regering. Vij.f milliard vloeit later weer in de schatkist terug de 20 milliard komen uit het Marshallplan en uit staats leningen. Het plan streeft met alleen naar een systematisch uitkiezen van de gewassen, die op de plantages verbouwd moeten worden en een vergroting val de productie daarvan, maar ook naar hst behoud van de natuurlijke rijkdommen van de grond. Het bestrijdt erosie en het houdt zich bezig met het veredelen van de gewassen. Hiervoor heeft men de beschikking over het wereldbekende land bouwproefstation INEAC, dat zowel de plantage- bezitters als de inheemse boeren helpt. De ontbossing wordt bestreden, niet alleen door dat er jaarlijks de 1500 ha bos, die gerooid wor den, opnieuw moeten worden aangeplant er komt ook jaarlijks 3500 ha nieuw bos bij. Deze her bebossing speelt een zeer belangrijke rol bij de bestrijding van erosie Dierenartsen helpen verder mee om de veestapel te verbeteren Voor de verwerking van de menc en het vises zijn zuivsl-, kaas-, en vleesconserven- f abri eken opgericht. De sterke industrialisering hoopt men te be reiken 1. Door een aanvankelijke verwerking van de grondstoffen men wil in ds toekomst geen erts, maar metaal exporteren, geen palmpitten, maar palmolie enz. Hierdcor krijgt men waardevoller export-producten. 2. Door vervaardiging van goedkope verbruiks artikelen voor de inheemse bevolking. Hierbij kan men zich afvragen, in hoeverre de Europese export-industrie door deze politiek ge schaad wordt. Deskundigen zijn van mening, dat er van schade geen sprake zal zij,n Europa zal alleen andere artikelen naar de Congo moeten gaan exporteren, geen gebru'ksartikelen meer, maar ka pitaalsgoederen, met inbegrip van bouwmaterialen. De nieuwe industrieën in de Congo zullen allerlei artikelen nodig hebben, die tot nog toe niet naar Midden-Afrika werden geëxporteerd verpakkings materiaal, soda, chloorproducten, landbouwwerk tuigen, machines enz. enz. In het plan is bij.ua 13 milliard francs uitge trokken voor de technische uitrusting. Behalve ver- verbetering van de technische hulpmiddelen bij de openbare diensten (voor stedenbouw, kartographie, geodesie, hydrologie, meteorologie enz.) beoogt men de bouw van een groot aantal vemen, koelhuizen enz., waar men de producten bij ongunstige con junctuur eventueel kan bewaren tot de prijzen op de wereldmarkt weer stijgen. Er zullen nieuwe electrische centrales gebouwd worden in be paalde gevallen worden de rivieren gekanaliseerd de havens worden vergroot en er worden nieuwe aangelegd. De vraag is, of men de mechanisatie snel ge noeg kan verwerkelijken om de nodige arbeidskrach ten vrii te maken voor de nieuwe industrialisering. (Uit een artikel van Mathieu Gilot in „Zeitschrift für Geopolitik". Voetbal. TWEEDE KLASSE B. Rood-Wit—Alliance 4—2. Alle andere wedstrij den afgelast. DERDE KLASSE D. OdioR.K.F.C. 2—6 Biervliet—R.C.S. 1—3 VlissingenNieuw Borgvliet 40 ClingeZee- landia 0—1 Corn Boys—De Zeeuwen 1—3. VIERDE KLASSE H Hulst—Aardenburg 1—1. Alle andere wedstrijden afgelast. BES. TWEEDE KLASSE C Axel 11Zeelandia II 71. AXEL II—ZEELANDIA II 7—1. Doordat het terrein van Middelburg was afge keurd behoefde Axel I Zondag de reis naar de Zeeuwse hoofdstad niet te maken. Het Axelse terrein dat echter onder bijna alle weersomstandigheden te bespelen is was ook nu in goede conditie en zo konden de reserves van de andere Middelburgse ploeg Zeelandia naar de Axelse watertoren komen om de strijd aan te binden tegen Axel II. De hocfdstedelingen maakten niet veel klaar en ofschoon onze stadgenoten ook geen puike partii, ten beste gaven wisten zij het toch tct doelpunten te brengen en niet zo weinig ook. Met verplet terende cijfers (71) konden de Zeelandia-reserves het terrein in het Axelse bos verlaten en de thuis reis over de Schelde aanvaarden. Schaken. BRESKENS I—S. V. LANDAU L Maandag speelde S.V. Landau I haar tweede competitie-wedstrijd en wel te Breskens in hotel „De Valck" tegen Breskens I. Ook ditmaal kwam de Axelse schaakvereniging met een overwinning uit de bus (41/251/2). De gedetailleerde uitslag is als volgt Breskens I S. V. Landau I. ri. A. J. Punt J. v. d. Hagen 0 1 2. J. A. Smits C. de Putter 0 1 3. A. J. Scheele M. Jansen 1 0 4. J. Hovestadt M. Wondergem V»—Vl 5. P. J Priester A. Ruijtenburg 0 1 6. L. A. de Vlieger J. v. d. Ree ViVa 7. I. Verduin R. H. de Ridder 1 0 8. J. H. v. d. Sande M. Mattelé Va-1/» 9. F. Goethals D. Jansen 0 1 10. H. van Melle H Peeters 1—0 OOSTBURG II—S.V. LANDAU II. Terwijl S. V. Landau I Maandag haar tweede overwinning behaalde te Breskens speelde tege lijkertijd S. V. Landau II te Oostburg in hotel „De Vuijst", alwaar zij tegen Oostburg II haar eer ste overwinning behaalde (31/241/2). De gedetailleerde uitslag is als volgt Oostburg II S. V. Landau II 1. K. Hamelink A. Verlinde 0 1 2. H. de Ridder C. van Beesd tyiVs 3. L. v. d. Beukei W. van Doeselaar 1 0 4. P. Catsman J. de Ridder V2V» 5. W. de Wolf J. Jansen 1 0 6. v. d. Waag J. Verstraeten 0 1 7. J. Cauwels C. Jansen V2V2 8. B. Bruggeman J. Haak 0 1 zou ik van u willen vernemen kan krijgen waarin de Wegen Op het nieuwe rijbewijs B t dit ook geldig is voor een e wielen. A.N.W.B. 2. Neen, dat is niet rijjiewijs A zijn. B geldt voor icht voor het vervoer van ten 1 en motorrijtuigen met een ogste 3500 kg. de huurder 's Maandagsmorgens iwe haalt dan de sleutel, wie huur betalen. 2. Aan de muur Verboden fietsen te plaatsen", dal verwijderen en laten ver- oude huurder betaalt huur tot gging der woning. De nieuwe rschuldigd met ingang van de woning gehuurd heeft. Vallen „aansluitend" dan is het de der geworden. Wil hij de sleu ven dan tegen betaling der zij,11 zaak. De nieuwe huurder - weten wat hij doet, of de :kken dan overeengekomen is de woning betrekken op de woning gehuurd heeft. 2. Wie rdje bevestigd, de oude huur- In het eerste geval kan de zonder meer verwijderen en dient men te vragen aan de iet dat bordje voor heeft. Men n een huis toch nimmer ver plaatsen tegen het door hem ben en peuteren maakt de al steeds erger. De helder bare D.D.D. dringt diep in poriën door, zuivert, ontsmet EGEN JGEN verplicht is om de afrastering rder van een zijner huizen ten ieu nodig heeft, te betalen. natuurlijk niet. Stel u voor auto koopt, dan moet <}e ver even ecu garage voor hem ■li hebben inwoning gekregen, ren. Het is ons veel te druk. I deurwaarder ontruiming vra- hter. Kan het door het huis- 3 geregeld worden. Een ont- omslachtig en nog al duur :en beginnen de deurwaarders Het schoonhouden van put- beerputten komt ten laste lien het tegendeel niet is be- •eengekomen dat u hiervoor moeten nu de inwouers ook L luders hebben financiële steun sringen, die zij reeds out- ten wij bijdragen p plaatselijke steunuorm lail tn de vastgestelde uitkeringen geeft Sociale Zaken een tce- t rokkenen. De kinderen wor- >ken, ieder naar draagkracht, r Sociale Zaken en is plaat- Bovendien moet er reke- 1 met allerlei factoren (van ;o maar niet kunnen beoor- nader overleg met Sociale vens dat u de aangelegenheid en, dan zal men op dat bu- zij,n, opdat een billijke ver- It. jver grote en kleine tafels. fone uitschuiftafel lij.kt ons ;ral in de handel grote of Ook tafels met z.g. inleg- overal kopen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3