PHILIPS RADIO PU ROL GENEEST KOEWACHT SINT NICOLA AS BEZOCHT AXEL SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. C.J.M.V. „WAAKT EN BIDT". De afdeling Axel van het Christelijk Jonge Man nen Verbond „Waakt en Bidt" alhier gaf Donder dagavond in samenwerking met haar onderaf deling de Christ. Jongensclub „Gideon" in „Het ,Centrum", zoals telkenjare met Dankdag weer een uitvoering voor hagr donateurs eo verdere belangstellenden, die de zaal bijpa geheel vulden. Stipt half acht werd deze bijeenkomst geopend met het gemeenschappelijk zingen van het Ge zang „Lof zij, den Heer", waarna de voorzitter van de ring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de C.J.M.V., de heer J L Hamelink voorging in ge bed en daarna een kort propagandistisch woord richtte tot de aanwezigen. Door leden van de C.J.C. „Gideon" werd een jeugdtoneelspel opgevoerd, getiteld „Het Geluks kind", een vrolijk sprookje in twee bedrijven door P. de Boer. Na samenzang van enige volksliederen ouder lei ding van dec heer J. Smies werd gepauzeerd. Het verdere programma stond in het teken van toneel en voordracht. En het getuigt van de moed van de C.J.M.V.-leden die dit toneelspel moesten vertolken, dat zij, een dergelijk, voor dilettanten moeilijk speelbaar stuk hadden uitgekozen. Het was Anton Coolen's meesterwerk „De Vreemde ling" hetwelk voor het voetlicht werd gebracht Het zou ons te ver voeren om de gebeurtenis sen die het rustige en regelmatigeleven van een dorpssmid en zijn gezin verstoren door de komst van een aan lager wal geraakte vreemdeling, hier tot in details weer te geven Wij, volstaan er mee, te vermelden, dat dit toneelspel, waarin enige rol len voorkwamen die hoge eisen stelden, door de dames en heren verdienstelijk werd vertolkt en het dankwoord door de heer H. Teunissen ge richt tot al degenen die meegewerkt hadden aan het welslagen van deze avond en een bijzonder woord van lof aan de toneellisten voor de op offeringen die zij zich hadden getroost om dit stuk in te studeren was dan ook zeker op zijn plaats plaats. Ter bestrijding van de onkosten werd tussen de bedrij.ven door nog een verloting gehouden. Hiervan zijn nog met alle prijzen afgehaald en wij verwijzen de bezitters van loten naar de elders in dit blad voorkomende advertentie om na te gaan of zij, misschien tot de prijswinnaars behoren. Het was reeds na middernacht voor het uitge breide programma was afgewerkt en allen zich voldaan ter ruste konden begeven. ZIEKEN EN HERSTELLENDEN geeft U bij de komende feestdagen natuurlijk ook een fles PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Heerlijk van smaak en daarbij zeer versterkend PREDIKBEURTEN. Zondag 30 November 1952. Neid. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. Scholten, van Terneuzen. Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen GEMEENTERAAD. Komt er weer een fanfare Behalve de heren Martens en v. d. Goore wa ren alle raadsleden aanwezig. Als eerste punt van de agenda werd de toewij,zing van het bouw volume behandeld. Dez? kwestie werd breedvoerig besproken in verband met de toekomstige plannen van de bouw van een lagere landbouwschool en de daaraan verbonden onderwijzers woning. Be sloten werd dit punt aan te houden, hoewel de heer Baert voorstander is van onmiddellijke toe wijding. De diverse aanvragen voor verbetering van woningen met rijkssteun worden voorlopig goed gekeurd. Van hogerhand zullen dan t.z.t. de wo ningen die hiervoor in aanmerking komen worden aangewezen. Hierna werd de begroting 1953 ter tafel ge bracht. Daar ieder lid een uittreksel hiervan thuis gestuurd had gekregen was alles reeds ingestu deerd, waardoor een vlotte afwerking kon plaats vinden. De heer Baert vroeg nog enkele inlich tingen omtrent de posten woningverbetering, land bouwschool en schoolbenodigdheden. Gezien de noodzakelijkheid om over te gaan tot vernieuwing van schoolbanken stellen B. en W. voor tot aan koop van de nodige schoolbanken voor de jongens-, meisjes- en huishoudschool, welk voorstel wordt goedgekeurd. Tevens werd een voorstel gedaan om in de ka zerne der rijkspolitie te Koewacht over te gaan tot woningsplitsing. Door de gemeente-opzichter zal hieromtrent een rapport moeten worden uit gebracht. De heer Polspoel haalde nog iets heel anders uit de bus en vroeg of er een oplossing te vin den zou zijn tot het heroprichten van een fanfare. Na enige discussie dacht men een vergadering te beleggen, waartoe alle oud-muzikanten, donateurs en het vroegere bestuur zullen worden uitgenodigd. Naderhand was men echter van mening een beter resultaat te verkrijgen met de huis-aan-huis be stelling van een circulaire waarin alle sympa- thiserenden tot de vergadering worden uitgenodigd. Een verzoek van Ged. Staten van Zeeland om van gemeentewege over te gaan tot overname van de onderhoudsplicht van een gedeelte van de Kar- jiiemelkstraat werd ingewilligd. Aan Blindenzorg en Kath. Thuisfront werden de gevraagde subsidies toegekend, doch de verzoe ken van de stichting lager onderwij,s en fruitteelt- proef werden afgewezen. In verband met verzoeken tot het plaatsen van lichtpunten vroeg de heer Polspoel aan B. en W. een onderzoek te willen instellen waar eventueel nog lichtpunten noodzakelijk zijn. B. en W. zeg den toe, hieraan de volle medewerking te verlenen. Het belangrijke punt woningbouw - zal krachtig ter hand worden genomen en alles zal in het werk worden gesteld om hiervoor een bevredigende oplossing te vinden. Op waardige wijge heeft Axel Woensdagnamiddag de goede Sint ontvangen. Tegen drie uur arri- verde de goed heilig man te paard aan het stad huis. Was het daar enige tijd voor de komst nog leeg, zodra de scholen, die deze middag vroeger met de lessen eindigden, uitgingen stroomde de Markt vol met schooljeugd, terwijl ook vele oude ren niet of zonder kleine kinderen een plaatsje hadden gezocht om de aankomst en ont vangst van de Sint gade te slaan. Aan het hek van het raadhuis werd de Sint door burgemeester van Oeveren begroet, die hem en zijn knechts daarna begeleidde naar zijn kamer en hem als volgt toesprak Hooggeachte Sint Nicolaas en Zwarte Pieten. Het is me een grote eer en vreugde U namens de gehele bevolking in deze gemeente welkom te heten. We jsijn allen zeer verblijd dat ge ook dit jaar weer de weg naar Axel gevonden hebt. Wanneer ik nu het voorrecht heb enkele woor den tot U te mogen richten, zult Ge, hoop ik, mijn stamelend spreken willen verontschuldigen, omdat dit voorkomt uit beschroomdheid. Wie zou niet onder de indruk komen van Uw eerbiedwaar dige verschijning en hoge leeftijd Wie zou niet verbaasd staan wanneer hij merkt, dat Gij, on danks Uw hoge leeftijd zo jeugdig zijt gebleven. Mag ik zo vrij,moedig zijn een treffende overeen komst aan te wijzen tussen U en de gemeente die U vandaag met Uw bezoek wilt vereren Evenals U is ook Axel in de grijze oudheid geboren, maar evenals U heeft het zijn jeugd behouden en blijft het als de jeugd veel van de toekomst verwachten. En nu, vol verwachting klopt ons hart. Ons hart het hart van jong en oud. Gij zijt de vriend van de jeugd. En ze weet het. Ze omstuwt U wan neer ge U te paard door de straten begeeft en ze wacht met spanning op het ogenblik dat de zakken der zwarte Pieten opengaan. Ik weet zeker, dat het gedrag van het meren deel der kinderen U niet hoeft te weerhouden om met milde handen uit te delen. Maar ik zou ^me kunnen voorstellen dat Gij, wanneer Ge bij hen komt, die ook dit jaar weer de plantsoenen heb ben verpield en de bosaanplanting hebben bescha digd, opdracht zoudt kunnen geven aan de zwarte Pieten hen in de zak te steken. Mag ik dan hier voor hen pleiten en U vragen om, als ze beter schap beloven, hen ook dit jaar met Uw gaven te verrassen In die vernielzucht spreekt nog de afstamming van de Noormannen. Maar die heb ben ook iets goeds gedaan, ze hebben Axel gesticht. Hooggeachte Sinterklaas. Het verheugt me zeer dat Axel een handeldrijvende middenstand bezi. die zich zeer beijvert om Uw taak te verlichten. In hun winkels hebben ze een keur van goederen verzameld die zeker Uw hoge goedkeuring zullen wegdragen. U kunt daar te kust en te keur .gaan kopen om de zakken Uwer zwarte Pieten te vul len met verrassingen voor oud en jong. Ik twij fel er dan ook niet aan of in de woningen van onze Axelse bevolking zal straks weer de vreugde heersen die Uw hart zal verblijden, een vreugde die voor U de belon ng zal zijn voor de moeite volle tocht van het zonnige Spanje naar ons gril lige klimaat. En nu zou ik ten slotte, als U het mij toestaat, bij de vele verlanglijstjes die U dezer dagen ter hand worden gesteld, ook willen voegen het lijptje samengesteld door het gemeentebestuur van Axel. Ik beloof U, ik zal zeer bescheiden zijn en alleen maar het hoognodige noemen dat door de uit breiding en ontwikkeling van de gemeente nood zakelij,k is geworden. Ik zou dan allereerst Uw aandacht willen be palen bij onze ondergrondse belangen. Ik weet niet welke route Gij, hebt genomen op Uw weg naar het stadhuis. Ik hoop echter zeer dat Gij niet gekomen zijt ter plaatse waar bij de Zuid singel het riool uitmondt Minder aangename geu ren zouden U daar getroffen hebben. Voor U, die gewoon zijt in hoger sferen en reine luchten te ademen des te moeilijker te verdragen. Doortrek king van dit riool, uitbreiding en vernieuwing van andere riolen, een rioolwaterzuiveringsinstal latie, dat alles is zeer urgent. Een zak met gouden (A.T.A.C. - CLUBKAMPIOENSCHAPPEN. Dinsdagavond vonden de finales plaats van de clubkampioenschappen van de plaatselijke tafel- tennisvereninging A.T.A.C. Er werd in twee klas sen gespeeld. De resultaten van de gespeelde wed strijden waren- als volgt Klasse A. Klasse B. 1. G. van Dorsselaer 1. L. Ortelee 2. W. Singer 2. M. Jansen 3. J. Geensen 3. Ch. Scheele 4. Mej. A. Kool 4. C. de Jonge 5. H. Bouvain 5. F. Hamelink 6. R. van Egdom 6. K. van Drongel«n Deze kampioenschappen zijp voorafgegaan aan de competitie van de Z.V.T.B. Voor A.T.A.C. is deze competitie Woensdag al begonnen met de wedstrij,d voor heren tussen Animo 3 en A.T.A.C. 3. Deze wedstrijd bracht onze stadgenoten een, B2 nederlaag. Geen al te beste start voor de nieuwe competitie van het derde team van A.T.A C- Een volgende keer beter. Voor de eerstvolgende dagen staan op het wed- stitijdprograPima Vrjjdag (dames.) C.N.A, I A.T.A.C. I i (heren) te Axel A.T.A.C. IF.T.G. I en A.T.A.C. II—F.T.C. II. Belangstellenden kunnen deze wedstrijden in het clubgebouw „Het Centrum" gratis bijwonen. ducaten zou ons zeer welkom zijp om deze «verken te kunnen financieren. We hadden eigenlijk verwacht dat U Zaterdag onze gemeente zoudt bezoeken. Ik ben blij, dat U dit niet gedaan hebt. U hebt dit natuurlijk niet gedaan omdat U wist dat 's Zaterdags de straten zo vol staan met auto's, dat het verkeer door straten haast onmogelijk is. Nu ik dit gezegd hek moet ik U excuus vragen voor deze dwaze ver- onderstelling. Immers, normaal voert Uw weg over de daken en slechts bij uitzondering over de weg Maar laat het dan waar zijp dat U als geoefend ruiter de paardekrachten van auto-motoren vtr. smaadt en zelfs onze wegen niet nodig hebt, is Vt te veel gevraagd wanneer ik U verzoek zich in gedachten te verplaatsen in de belangen van ons nietige straatgebruikers. Een parkeerterrein en ecn autobusstation, een betere verbinding Noord-Zuid hebben we dringend nodig. Voor de bestrijding van deze kosten zal weer een zak met gouden ducaten nodig zijn en liefst geen kleine. Dat we een nieuw brandspuithuis en een nieuw muziektent nodig hebben hebt U gezien toen l zo pas over de markt reed. En ja nu kom ik op een punt dat ik met aarzeling aansnijd. Niet omdat dit niet uiterst be- langrij.k zou zijn maar omdat dit voor U meer werk meebrengt. Dagelijks komen er mensen hier op deze kamer om te vragen om een woning. zijp dan de huisvestingscoramissie al gepasseeerd en hebben daar gehoord dat er geen woningen zijn. Dan komen ze bij mij, misschien weet de burge meester raad V Wat moet ik dan zeggen U kan alleen zeggen Ik ben geen Sinterklaas. 11 ben het niet, maar Gij zijt het wel. Hiervoo- vra gen we niet in de eerste plaats goud, neen, in de eerste plaats vragen wij een toewijzing van wo ningen om de woningzoekenden te kunnen helpen Wij voorzien dat dit aantal woningzoekenden groeit omdat wij ook nog zoveel woningen hebben die eigenlijk die naam niet verdienen. Wrakke bouw sels met wankele schoorstenen. Als U niet zulk een jeugdige lenigheid en vitaliteit bezat zouden we U moeten aanraden Ga die huizen voorbij want de kans is groot dat Ge ergens klem zult zitten in een schoorsteen Ik zou nog veel meer moeten noemen b.v. het scheppen en uitbreiden van mogelijkheden tot in dustrie-vestiging, verbetering en aanleg van be stratingen, bouw van scholen en uitbreiding en verbetering van het Axelse zwembad. Ik vertrouw dat het noemen van dit laatste object in deze win terse temperatuur niet als een koudwaterbad zal werken, waardoor het enthousiasme waarmee 1 onze wensen hebt aangehoord, zou worden be koeld Integendeel, ik ben er van overtuigd dal U al het mogelijke zult doen om ons bij de ver vulling van onze wensen te hielpen. Laat ik mogen eindigen met de wens dat Uw verblijf in onze gemeente U een grote voldoening zal geven en dat de herinnering aan de vreugde die Uw kc-iust en verblijf hier heeft gewekt, U op Uw terugrei» naar Spanje moge vergezellen. Nadat de Sint in het kort de toespraak ..ad beantwoord verscheen hij onder luid en lang-, rif gejuich weer in de ingang van het stadhuis, wi.,.i- na hij te paard Sint's schimmel was dit jaar niet meegekomen maar de Sint wilde toch de de tocht te paard maken, waarbij h ij een beter uit zicht had en ook de toeschouwers de eerbiedwaar dige grijsaard beter konden aanschouwen. Voorafgegaan door de beide plaatselijke mu ziekcorpsen trok Sint door geheel Axel, daarbij de nieuwe wijken in Oost en West niet vergetend en overal vergezeld van zijp twee knechts, waarvan éên zijp paard geleidde en de andere met kwis tige hand peperbollen rondstrooide. Voor de jeugd was dit zo'n attractie dat de zwarte knecht het somtijds te kwaad kreeg met de honderden kin deren en nauwelijks gelegenheid had zijn meester te volgen. Aan het slot van zijp bijna twee uur lange rondrit sprak de Sint cp het balcon van hotel „Het Gulden Vlies" de Axelse jeugd toe, waarna hij onder gezang en luide toejuichingen afscheid nam. Het was een feestelijke middag en de Axelse winkeliersvereniging verdient zeker een woord van lof voor de vele moeite die zij zich ge geven heeft om Sint Nicolaas bereid te vinden dit langdurig bezoek aan Axel te brengen en voor de voortreffelijke wijze waarop zij deze intocht had geregeld. Mogen vele aankopen van de oude kindervriend het resultaat zijn van deze middag I KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op Donderdag 4 December a s., des namiddags vanaf 3 uur in het gymnastiek lokaal der Openbare Lagere School, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze in enting of hcrinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe aanmelden of daartoe worden voor gebracht Bij twijfel omtrent de gezendheidstoestand van de in te enten persoon, raadplege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Axel, 27 November 1952. Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. Vraag uw handelaar wat uw oude toestel bij inruil waard is U geniet pas werkelijk van een melodie als U de „klankkleur", het timbre kunt regelen en wan neer U de muziek kunt „kleuren" naar uw eigen gevoel. Laat U de klankkleur-regeling van een Philips toestel eens demonstreren. Luister bij uw handelaar eens naar de klankkleur-grammofoonplaat. In prijzen van f 136.-, f 162.-, f198.-, f 243.; f 295.- en hoger. Philips 610 met dubbele klankklcurregcling Prijs f498.-. Ook kunt U hiervoor sparen, terwijl U luistert Contant f 50.45 en f 28.60 per maand.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2