AXELSCHE SE COURANT Moeilijkheden in de Verenigde Naties na<te9cl° „Met raad en daad" Puistjes DDD Uw No\qende s\qare1 smaaW beter «m-- verfrissende^^ V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ HocTdredactie: T C. VINK-van VESSEM t*1 Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. CPRGL De echte Chlorophyll-tandpasta uit"önzeömgeving. AXEL Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 67e JAARGANG No 18 fN Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland ®n Ned. In dié fl. Buitenland fl. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. •Mne Advertei-tién {u. Jmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties plotseling zijn ontslag indient en een der nauw aan hein verbonden ambtenaren zelfmoord pleegt, dit zijn zulke verbijsterende feiten, dat wij er even bij willen vertoeven. Deze dingen hangen niet samen met de poli tieke tegenstellingen, die in de Verenigde Naties aan de orde zijn van de dag. De oorzaak ligt elders. Mag men de mededelingen geloven die uit de naaste kring vail Trygve Lie tot ons zijn gekomen, dan is zijn onlust om de belangrijke func tie die hij vervult te bestendigen voortgevloeid uit de tegenwerking, welke hij ondervond bij zijn streven om als vertegenwoordiger der interna tionale gemeenschap, zii,n plicht te doen. Zijn pacifistisch werk is door de Russen weerstreefd maar ook Amerika heeft ingegrepen in de auto nome sfeer der Verenigde Naties. De dood van Feller, Lie's medewerker schijnt te wijten te zijn aan een wanhoopsstemming die in hem opkwam bij de verdediging van Amerikaanse ambtenaren der Verenigde Naties tegen wilde verdachtmakingen cn oterdreven aantijgingen. De wereld kan niet anders dan eerbied hebben voor de trouw, waarmede de hoogste functionnaris- sen der Verenigde Naties de zaak der volkeren gemeenschap, d.w.z., de zaak van de vrede hebben gediend. Het is nu uitgekomen, dat het een moor dende taak is, rechtvaardig en objectief te han delen, wanneer men geklemd wordt tussen twee zulke agressieve mogendheden als die, welker geschil de wereldvrede bedreigt. Rusland heeft niets nagelaten 0111 achterdocht te wekken bij de volken die zich in een ander blok bevinden dan het zijne. Het voert een geheimzinnige politiek, die men niet kan beoordelen, omdat zij nalaat haar argymenten te openbaren. Middelerwijl gaat de Rus voort met zijn satelliet- landen steeds verder te kluisteren in een ondrage lijke slavernij en 011s het voorbeeld voor ogen te stellen van wat ons wacht, als het de West- Europese landen in bezit zou hebben genomen. Wij begrijpen de angst, die in het Westen heerst voor de vijfde colonne. Haar strategische macht is ons gebleken in de jaren van het nationaal- socialisme. En wij ontkennen geenszins de nood zakelijkheid haar af te were'11. Maar de wilde jacht op communisten in Amerika, waarbij mensen ver dacht worden, die niets met het communisme to maken hebben is even gevaarlijk voor het behoud van de vrede als het ondergronds wroeten der ge heime sovjet-agenten. Zodra deze onberaden actie de grenzen der staatsmacht overschrijdt en ii: dringt binnen de internationale instanties vernie tigd zij het enige instituut, dat voor de vrede waakt. Churchill heeft eens gezegd, dat de enige spij ker, waaraan de vrede hing, de atoombom was. Rusland heeeft nu ock atoombommen, zódat Chur chill's woord thans is verouderd. De enige verzekering van de vrede is thans het bestaan van de Verenigde Naties, waarvan Rusland nog steeds deel uitmaakt. Men moge nu vaststellen dat de functie van deze wereldraad der volken in uitstel ligt en vage beslissingen, maar dat de tegen over elkaar zich bevindende wereldgroepen, ondanks de veto-politiek van Rusland en ondanks de be stendige moeilijkheden nog altijd formeel een Unie vormen, daarin zien wij een waarborg voor de vrede. De hoofdfiguren, die het werk der Verenigde Naties hebben te regelen, bezitten maar één plicht de geest van deze volkerenraad te dienen. Deze plicht heeft Trygve Lie verstaan. Als men hem in het uitoefenen van die plicht belemmert en hij gaat daarom heen, dan handelt hij, volgens de be ginselen, welke aan het instituut der V.N. ten grondslag liggen. I Het zal moeilijk zijn deze bekwame en ervaren staatsman te vervangen cn de vraag is gewet tigd, of onder het bewind van een volgende secre taris het brekelijke huis der internationale ver standhouding niet met ineenstorting zal worden bedreigd. Alleen de volkomen correctheid en de bóvenpartiidigheid van het bestendig bestuur, kan bij, de aanwezige geschilpunten de instelling in stand houden. Onze oren daveren van de pleidooien voor een supra-nationale organisatie. Maar terwijl wij ons laven aan dergelijke luchtspiegelingen dreigt het apparaat der V.N. een verlengstuk te worden van de nationale politiek van bepaalde landen. Van Rusland, dat de vredesbemiddeling van Trygve Lie afwees, maar ook van Amerika. De supra nationale functie van de instantie, die reeds een supranationaal karakter heeft, wordt aangetast door de inmenging van een bepaalde staat, die jurisdictie heeft over zijn eigen ambtenaren, maar niet over de ambtenaren, al zijn zij zijn burgers, die zich in dien it bevinden van de gemeenschappe lijke organisatie. Men moge voortgaan met de afweer der commu nistische besluipiug. Maar men moge zich bevei ligen tegen een Amerikaanse razernij,, die (in iedereen een communist ziet, zelfs in de film acteur Charlie Chaplin, die werd ontvangen door de Britse koningin. Dr P. H. Ritter. II. E. M. J. Hoe ontstaat een dubbele regenboog Antwoord Een bijregenboog ontstaat (bij sterk licht) door inwendige reflexen van het zonlicht in een regendruppel. De gebroken zonnestralen ver laten dan dus elke regendruppel in twee rich tingen. Trekt men een regenboog tot onder a- horizon door dan ont3taat er een cirkel waarvan het middelpunt (dat dus ouder de horizon komt te liggen) het „tegenpunt van de zon" heet het rood van de hoofdboog ligt dan op 42 graden van dit tegenpunt af, van de bijboog op 50 graden. De afstand tussen beide bogen is dus altijd 8 graden. II. B. Mijn kostganger heeft f 8 ingehouden voor een volle dag afwezigheid, terwijl hij 1? per week betaalt. Is dat in orde Antwoord Dat is helemaal niet in orde. Dat kostgeld komt overeen met f 74 per maand en dient feitelijk gesplitst te zijn in kamerhuur en pension- prijs Bij vroegtijdige kennisgeving mag 1/40 ge deelle van het bedrag, hetwelk voor pension ge rekend wordt, worden ingehouden voor iedere volle dag dat hij afwezig is. De kamerhuur blijft buiten beschouwing, dus daarop mag nimmer iets ge kort worden. Voor die ene volle dag afwezigheid mag hij, in geen geval meer dan f 1,50 aftrekkeu, dat is reeds een zeer voordelige berekening voor hein. Het is overigens geen prettige behandeling van hem om voor die ene dag nog iets in te houden. Zit hij ook bij uw kachel J. de V. Wil gaarne het adres weten van een in Argentinië uitgegeven weekblad in de Neder landse taal. Antwoord s Ons is geen Nederlands blad in Argentinië bekend. U zoudt echter kunnen in formeren bij de heer A. de Best, a/c Diadema Ar- gentinia S.A.P., Cas de Coreao 1133, Buenos Aires, Argentinië. Landbouwer. Hoeveel haver en gerstemeel moe ten we per dag aan 10 biggen van 7 weken oud geven ii Antwoord Per dag 12 kg. (dus 6 kg. havermeel en 6 kg. gerstemeel) en 16 liter ondermelk per dag Het verdient ten zeerste aanbeveling dat deze hoeveelheid over 4 of 5 voederperiodes per dag verdeeld wordt Alionné. Indien men ouderdomsuitkering ontvangt volgens de noodwet-Drees, hoeveel mag men dan vrij geld bezitten, voordat aftrek wordt toegepast en hoeveel mag men biiverdienen 2.Ik meen, d.at dergelijke rentetrekkers ook vermindering heb ben bij het betalen der radiocontributie aange sloten bij de radio-centrale hoeveel bedraagt dat en tot wien moet men zich wenden 3. Komen daar nog andere categoriën voor in aanmerking, zo ja, welke Antwoord 1. Spaargeld tot maximum 1 500 is vrij. Bij verdiensten tot maximaal f 150 per jaar heeft volle uitkering van „Drees" plaats. 2. Inderdaad bestaat die mogelijkheid, u moet op het postkantoor een formulier aanvragen, invullen en dan wordt het beoordeeld. 3. Ook blinden en eventueel gewone „steuntrekkers" verder mini maal gepensionneerden etc. kunnen voor vrijstelling in aanmerking komen. Ook zij moeten handelen als onder 2 vermeld II. van K. De prei in mijn tuin is aangetast door de maden van de uienvlieg. Wat ,is hieraan te doen Antwoord Het is ons niet bekend, dat lood- acetaat in oplossing te gieten, de uienvlieg in uw prei zou doden. Indien het zo was, is het grote bezwaar, dat de uien dan al aangetast zijn, dus mosterd na de maaltijd, terwijl het lang niet denkbeeldig is, dat het middel gevaar f op kan leveren De bestrijding van de prei vlieg (uien- vliegt moet al geschieden voor het „zaaien, daar het zaad behandeld moet worden met .calomal. Is het werkelijk een preivlieg ol een prciinot De eerste leeft in de grond in de knolvormige verdikking, de andere leeft bovengronds in en lussen de bladeren. Tegen een preivlieg is bijna niet anders op te treden dan door de al ge noemde zaadbehandeling. Begietingen tijdens de groei hebben nog zeer weinig resultaten gegeven. Op veengrond heeft de zaadbehandeling vaak wei nig resultaat. Tegen de preimot kan gespoten wor den met 0,lo/o nicotine en uitvloeien tegen de eieren Er wordt door de radio gewaarschuwd als het hiervoor tijd is. Tegen de rupsjes met Para- thion spuiten en uitvloeien. Spuiten zodra de aan tasting wordt waargenomen en na 10 dagen her halen. Hiermede niet spuiten als binnen drie weken geoogst moet worden Er is nu niets meer aan te doen. Kom volgend jaar weer eens hierop terug, wanneer er gezaaid of geplant moet worden. W. te A. Heeft reeds jaren bouwland gehuurd van dezelfde eigenaar. Hij heeft dit nu gedeelte lijk al weer bezaaid. Mag de eigenaar dit land zon der meer met inging van 1953 terugnemen Antwoord Beneden 20 are blijft in de meeste provincies buiten de bepalingen van de pachtwet. Dit is overal niet gelij.k, dus is het raadzaam de grondkamer in uw gewest te raadplegen. In ieder geval moet de verhuurder u een seizoen van te voren opzeggen. y Abomné. Zit met woningmisère. Antwoord U kunt u vervoegen bij B. en 'W. Eveneens kunt u een klacht indienen bij de mi nister van binnenlandse zaken te Den Haag. Het zijn erg lastige problemen, waaraan weinig eer te behalen is. Elf personen in één woonkamer en in twee slaapkamers dat is toch ook wel erg bar. U kunt de gemeentelijke gezondheidsdienst ook inschakelen. O. S. Heeft een kwestie over het honorarium van de architect. Antwoord De architect B.N.A. (d.w.z. lid van de bond van Ned. Architecten) is verplicht, zich te houden aan de door deze bond vastgestelde re geling, samengevat in een boekje, hetende ,,Di- Algemene Regelen, betreffende de honorering van de architect en de verdere rechtsverhouding tussen opdrachtgever en architect, A.R. 1932". Uw archi tect zal u deze regelen ter inzage kunnen geven. Ik raad u aan zulks te vragen. Voor een eenvoudig werk is het honorarium, tenzij, niet anders is over eengekomen, volgens artikel 7 bepaald op 8.72% van de bouwkosten, aldus 8.72% van f 12.700 is f 1107.44. Mochten door de opdrachtgever mate rialen zijn bijgeleverd dan moet hier wel rekening mee gehouden worden Bovendien brengt hij vol gens artikel 17 in rekening de gemaakte onkosten, zoals reis- en verblijfkosten, de kosten voor het vermenigvuldigen van bestek en tekeningen en eventueel gemaakte revisie-tekeningen. Deze kos ten zijn de werkelijk gemaakte kosten. Reductie op honorarium bestaat niet. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. MUNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D Tube 120 - 95 - 70 ct. bij Apothekers en Drogisten ONBEGRIJPELIJK EN ONVERSTANDIG. Onbegrijpelijk is het dat men inet het mistige weer en de door sneeuw en regen glibberige wegen nog steeds vele auto's op de weg tegenkomt, die het niet nodig oordelen onder deze omstandig heden ook bij dag met vol licht dus niet ge dimd te rijden. Minstens de helft der auto's rijdt nog met parkeer- of stadslichtjes, die men eerst ziet, wanneer de auto vlakbij, is en het te laat is om zo nodig vaart te minderen of verder uit te wijken. Te meer waar al deze automobilisten toch ook zelf bemerken dat zij hun tegenliggers met vol brandende koplampen wel zien naderen en de stadslichten van anderen ook dan pas zien, als de auto zelf al lang zichtbaar is, terwijl van de zijde van de verkeersbonden regelmatig wordt ge wezen op de wettelijke verplichting om bij mist met vol licht te rijden. Een woord van lof verdient zeker onze plaat selijke politie die w ijdezer dagen op verschillende punten actief bezig zagen weggebruikers op hun foutieve handelwijze te wijzen en die zodoende zeker een belangrijke bijdrage leverde tot veiliger verkeer onder de moeilijke omstandigheden van de laatste dagen RESERVE GRENSBEWAKING. Maandag a.s. zal in „Het Centrum" een verga dering gehouden worden voor de werving van vrijwilligers voor de reserve-grensbewaking. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. I11 die bijeenkomst zal een film worden vertoond, een spreker optreden en zal door de burgemeester aan enige ex-militairen het ereteken voor orde en vrede worden uitgereikt. Gaarne wordt de aandacht op deze vergadering gevestigd. Tot nog toe werd alhier geen propa ganda gemaakt voor de grensbewaking, welke een uitbreiding lieetekent van het wapen der Kon. Marechaussee. De grensbewaking is eem mooie dienst, die on getwijfeld de bijzondere belangstelling zal heb ben van velen. In bijzondere omstandigheden zal de normale sterkte van het wapen der Kon. Marechaussee uitgebreid moeten worden opdat de dan zoveel zwaardere en omvangrijker taak in voldoende mate zal kunnen worden uitgevoerd in het belang van ons land en volk. Flinke jonge mannen die bereid zij,n enige tijd te geven voor een grondige opleiding als reservist zijn nodig. In genoemde bijeenkomst zal over een en ander nadere mededelingen worden gedaan. Allen, die belang stellen en het wel menen met ons land en volk, zowel dames als heren, in het bijzonder jonge mannen, worden opgewekt deze bijeenkomst te bezoeken. Het bindt tot niets. Eri ongetwijfeld kunt u er wat leren en een ge zellige avond hebben. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de hyid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUI DAANDOENINGEN ZEEUWSE COLLECTE NADERT DE 10.000 GULDEN. Weer zijn van enkele gemeenten de opbrengsten van de Zeeuwse collecte bekend geworden. De gemeenten die het hoogste gemiddelde per inwoner behaalden (thans is het record al 20 p cent per inwoner) zijn de volgende 's-Heer Abtskerke 20,5 f 88,10 Renesse 18,3 1 154,13 Zonnemaire 18,1 f 144,70 Biervliet 17,8 f 376,16 Hoedekenskerke 17,6 f 275, Biggekerke 17 f 153,25 Nisse 17 f 110,54 Noordgouwe 15,2 f 131,81 Nieuwvliet 14,2 f 68,25 Poortvliet 14 f 238,65 Totaal kwam binnen f 9201,63 of 7 cent per inwoner van 130.893 inwoners.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1