k f AXELSCHE COURANT Vergane Glorie van een oud geslacht l DDD WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag y Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. de natuurzuivere UIT ONZE OMGEVING. AXEL NATIONALE RESERVE. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en viet vrij van pijn. Dames! Voorul nu Hamea-Gelei voor IJv\ handen Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 67e JAARGANG No. 16 xN Abonnement» Pril" Lone nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé 11. Buitenland 11. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. KMne Adverteutièn ^a... Aimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Dc heer J Blankert te Rotterdam zond ons het rolgende ter plaatsing Genoemde heer houdt zich ;egenwoordig onledig met het verklaren van Axelse familienamen, wat betreft herkomst en ook in lommige gevallen de betekenis. Zo trof hem zeer, dat prof. dr. J. H. Kernkamp, loogleraai en rector-magnificus der Nederlaudse iconcmische Hogeschool te Rotterdam een rede lield bij gelegenheid van de 39e Dies Natalis van jeze hogeschool. Deze rode handelde over Johan van der Veken en zijn tijd. Wij Axelaars van de oude tijd hebben Jan en Bette en hun vader Kees van der Veken van nabij jekend. „Toen Jan met een helper de palen plant- le voor de Jaarmarkt", schrij,ft de heer Blankert, „stond ik er als jongen met mijn neus bij. Misschien stoad ik wat in de weg. Althans hij zond mij naar Bram Broeke, de knappe timmerman om een xierkant rondetje. Ik ging er om maar hij had er geen I en lachte eventjes tegen zijn zoon Piet. iToen ik de boodschap overbracht lachten Jan en zijn helper. Ik begreep niet waarom'" Volgens een schrijven door de heer Blankert aan prof. dr. Kernkamp gericht en aan ons ter in zage toegezonden geeft deze hem de vrij,heid met het verslag van bovengenoemde rede naar wille keur te handelen. Natuurlijk heeft hij onmiddellijk aan onze cou rant gedacht en heeft hij, verwacht dat zijn zen ding beschouwd zal worden als een voorbeeld hoe afstammelingen van zeer voorname families (b.v. Martin, Samijs) vaak door de omstandigheden alle glorie, wat positie in de wereld betreft, hebben verloren. Thans volgt het verslag. Ter gelegenheid van de 39e Dies Natalis der Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam, sprak op 8 November de rector-magnificus, prof. dr. J. H. Kernkamp een rede uit over Johan van der Veken en zijn tijd. Aan de hand van talrijke niéuwe gegevens, geput uit de vaderlandse geschiedbronnen, aanwezig in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage en de gemeente-archieven te Leiden en Rotterdam, be lichtte de hoogleraar in de economische geschie denis deze ondernemende Rotterdammer, wiens beeltenis prijkt aan de voorgevel van het stadhuis der Mazestad. Dat van der Veken's tijdgenoten in hem de meest representatieve groothandelaar van zijn stad hebben gezien, concludeert spreker uit een merk op een der pakken met koopwaren, die voorkomen op de zeldzame prent van 1615 met een panorama van Rotterdam in de Atlas van Stolk. De aandacht werd ook thans gevestigd op deze vooraanstaand? figuur koopman, reder, bankier en diplomaat die leefde in de periode, dal Rotterdam hard op weg was zich op te werken tot de tweede plaats van Hollands stapelmarkt, welke markt pas universeel zou worden, toen de Zuidelijke Nederlanden steeds meer door het nood lot werden getroffen en het „ver sacrum van de volkskracht aan het Noorden moest afstaan. Tot de 55.000 emigranten behoorde ook Johan van der Veken. Hij begaf zich naar Rotterdam, waar hij als p ensionnaris Johan van Oldenbarnevelt aan trof Beide mannen zouden spoedig ondervinden, wat zij aan elkaar hadden. Het soort groothandelaren, waartoe van der Ve ken gerekend mag worden, zijn kooplieden in hart KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. en nieren. Het familieverband is een heel sterke zijde in deze koopmansbedrijven, daar bijna ieder huwelij,k bedoeld is om relaties aan te knopen of te versterken en er zijn altijd neven en ongetrouw de familieleden genoeg om in de vreemde als agent op te treden Bij een goede „parture" draagt soms de gehele familie bij aan de bruidsschat, opdat het begeerde huwelijk tot stand komt. Het trekt verder de aandacht bij de vroegere goederenhandel, dat dezelfde kboplieden in zo verschillende waren handel drijven. Als er maar flink aan te verdienen valt, zij,n zij gaarne van de partij,, of het nu witborstels of schilderijen betreft. Vaak bleken de oude relaties der Zuidnederlanders zeer nuttig en waardevol te zij,n, gelijk ook het geval was, toen de Grote Vaart op de agenda in de koopmanskantoren van Holland en Zeeland werd geplaatst Johan van der Veken zal onder de Rot terdammers hierbij een hoofdrol vervullen. Hij speelt het spel beter dan zijn collega s De Mouche- ron en Le Maire Van der Veken weet namelijk de verdiensten ondanks tegenslagen bij,een te hou den en laat zijn kinderen een machtig kapitaal Zijn belangstelling gaat in den beginne naar de handel met Frankrijk, Spanje en Portugal uit, maar ook di Baltische landen vallen met betrekking tot de aanvoer van hout, tarwe en vlas onder zij.n ge zichtshock. Menigvuldig zijn de door hem tot stand gebrachte vrachtbrieven en handelscontrac ten in de notariële protocollen van de Rotterdamse notaris Jacob Symons. We ontmoeten ook daar de „deurgangsvaarders", die de directe verbinding tus sen het zuidwesten en noordoosten van Europa ver zorgden. Naast de meer uitgestippelde reizen komt de wilde vaart voor, waar de schipper moet tonen wat hij op handelsgebied waard is. Het valt op, dat de Amsterdamse magneet nog niet alles naar zich toetrekt. Van der Veken hield zich tevens met exploratie tochten onledig. Bij zulke reizen viel vooral veel te verdienen, maar ook werden soms grote risico s gelopen. Nu eens hoort men over een winst van 700 pet. spreken, dan weer luiden de berichten „Dit sal een quaedc reyse voor de reeders zijn". In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPTL.L.ETJES om die liter £al op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d e gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpiUetjes Johan van der Veken werd in de loop der jaren een man van gezag. Als geldschieter heeft hij grote diensten bewezen aan het land. Het nuttigst heeft hij zich jegens de Republiek gemaakt door op aandrang van Oldenbarnevelt, wiens particu liere financiële aangelegenheden hij ook behandelde, de gelden te fourneren voor de aan Engeland ver schuldigde sommen, waardoor in 1616 de pandste den Den Briel en Vlissingen weer volkomen staats werden. Ik zal met hulp van God de eer ipn het crediet van het land helpen bewaren, schrijft Van der Veken op 30 Mei 1616 bij deze .kracht proef aan Oldenbarnevelt „al sonde ick er niet enen penninck an proffiteren". Het gevaar van een Nederlands G.braltar werd daarmee voor ons afgewend. In 1612 veroorloofde de Rotterdamse koopman en bankier zien de heerlijke goederen Capelle en Nienwerkerk van graaf Carel van Arenbergh, heer van Zevenbergen te kopen. In de stad betrok 'van der Veken een voorname woning bij, de oosthoek van de Zeeriddersteeg, aan de noordzij.de van dc Hoogstraat, waar hij regelmatig de uitoefening van de katholieke godsdienst liet plaats vinden, want ondanks alles verzaakte hij het geloof zijner vaderen niet en legateerde zelfs voor de missie. In zij,n huiselijke leven is van der Veken niet voor verdriet gespaard gebleven. Bij al de liefde Van zijn huisgenoten en de waardering van buiten bleef een ding hem als Zuidnederlander ontzegd. Hij mocht geen regeringsambt bekleden. Wel gun de men hem een zetel in het college van bewind hebbers ter Kamer Rotterdam van de V.O.G. Vanaf 1613 sukkelde van der Veken met een kwaal aan één zijner benen, doch onvermoeid bleef hij voortwerken, gesteund door het medeleven van Johan van Oldenbarnevelt, totdat op de 28e Augus tus 1616 het einde kwam. De stad Rotterdam ver loor in hem een harer beste zonen. Het geluk is bestendig voor wie het verdient, was zij,n devies. Welnu, zii.n lijfspreuk werd door zijn loopbaan be vestigd. De fortuin was hem op enkele uitzonde ringen na getrouw, omdat hij het verdiende. De nationale reserve in onze streek blij.kt steeds meer activiteit te ontplooien. Werd van de zomer aan verschillende marsen deelgenomen, zoals de Vierdaagse en de Airborne-mars, nu het winter seizoen is aangebroken, blijkt de actie zich in een andere richting te ontwikkelen. Dezer dagen zal een kadercursus worden opge richt, zodat voor de beste vrijwilligers de moge lijkheid wordt geopend om b.v. sergeant te kunnen worden. Dat door de legerleiding deze mogelijk heid gegeven wordt bewijst wel dat de opleiding bfj deze reservedienst niet minderwaardig is en het is voor de reservisten zeker een voldoening dat uit eigen kring het kader kan worden opge- opgebouwd. Dat deze kadercursus in Axel zal worden ge houden bewijst te meer dat onze gemeente als cen traal gelegen, daarvoor in de eerste plaats ge schikt is. Behalve enige vrijwilligers uit de om geving zullen aan deze cursus uit onze gemeente deelnemen de vrijwilligers korp. S. Hamelink en de vrijwilligers le klas P. J. Wolfert, J. Buijze en J A. Pleunis. Als leider van deze cursus zal optreden de be kende kapitein Fassaert instructeur wordt serg. E. Hallegraaff te Sluiskil. Wij, wensen deze cursus een goede start. Het feit dat dit kan geschieden moge voor an dere jonge mensen aanleiding geven zich bij, de nationale reserve aan te sluiten. Aanmeldingen kunnen worden gedaan ten stadhuize, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te bekomen. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rhenma- tiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. siaste medewerking. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen zal de eer hebben om de J.H.-ouders te zien optreden en wel op Donder dag 18 December a.s. in „Het Centrum" te Axel. Gezien de waardering die men in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen heeft voor de fraaie Jeugdherberg te Axel, zal het daar op 18 December vermoedelijk niet aan belangstelling ontbreken. Een comité is opgericht om de uitvoering zo goed mogelij,k te doen slagen. Hieronder volgt een korte inhoud van het stuk „De kunstemaker Pamphalon". Het verhaal uit de eerste eeuwen van het Chris tendom, heeft als hoofdfiguur Jermie, een rijjee ambtenaar van de Byzantijnse keizer Theodosius. Jermie die een afkeer krijgt van het wufte wereldse leven verdeelt zijn geld en goed onder de armen en wordt kluizenaar Als hij hoort van Pamphalon, een hansworst in Damascus, die zijn brood ver dient met malle fratsen te verkopen in huizen van vermaak en volgens zijn eigen verklaring een verachtelijk leven leidt en er geen moraal op na houdt, besluit Jermie, Pamphalon te gaan bekeren. Maar al spoedig ondervindt Jermie dat Pam phalon een goed en warm hart heeft en midden in de wereld een echte Christen is met veel levens wijsheid en zelfs in staat om Jerröie nog veel .te leren. Het is een pittig stuk waar jong en oud van kan genieten. Met het oog op het goede doel van deze avond, wordt thans reeds aller belang stelling gevraagd. Niet het minst van die ver enigingen en organisaties die gewoon zijn ver gaderingen of lezingen of uitgaansavonden te organiseren. De 18e December is voor Axel en omgeving de J.H.-dag. Houdt die zoveel mogelijk vrij I JAARLIJKSE UITVOERINGEN VAN DE HARMONIE „CONCORDIA". De data van de jaarlijks weerkerende winter- uitvoeringen welke de harmonie „Concordia" der traditie getrouw aan haar leden en donateurs aan biedt zijn vastgesteld op 9 en 11 December a.s. Naast het muzikale gedeelte van de harmonie zal door „Concordia's Toneelensemble" een klucht worden opgevoerd, getiteld „De kilometervreter' TTnifTTT Niet krabben. De helder vloeibare 11 (j- a I M D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele WlJlUiU seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. TONEELAVOND VOOR JUBILEUM JEUGDHERBERGCENTRALE. De grote dagbladïn en de radio hebben reeds uitvoerig melding gemaakt van het feit dat in 1953 de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale 25 jaren zal bestaan Aanvankelijk klein en eenvou dig opgezet, is de N J.H.C. thans een instelling van nationale en internationale betekenis en van belang voor alle lagen der bevolking. Als zodanig heeft zij dan ook recht op aller be langstelling en ongetwijfeld zullen velen een blijk van belangstelling willen geven. Om nu eens af te wijken van de traditionele col lecte, heeft de jeugdherbergvader Jan Post, het boek „De kunstemaker Pamphalon" van Nicolaï Ljeskof omgewerkt tot een toneelstuk, dat door een aantal artistieke jeugdherbergouders zal wor den opgevoerd. De opbrengst van de circa 50 uitvoeringen zal als jubileumgeschenk aan de N.J.H.C. worden aangeboden. Dit mooie plan heeft overal in het land grote belangstelling ondervonden. Zo heeft een grote (drukkerij reeds toegezegd gratis het drukwerk te verzorgen. De Fordfabrieken stellen een ver voermiddel ter beschikking, grote textielzaken ge ven costumes en decors en overal is een enthou- GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar bruine handschoenen, Drieschouwen 2a. drie muntbiljetten, Joost de Moorstraat 1 een groen kinderwantje, Julianastraat 35 een plastic portemonuaie met inhoud, Rijkspolitie, Prins Hen drikstraat een wollen want, Pieter Paulusstraat 28; een kinderportemonnaie, den Hamer, Polenstraat; een zilveren damesarmband, Emmastraat 94 een dubbeltjes-armband, Oudewijk 55 een sleuteltje. Legrand, Noordstraat Er zijn mensen di? nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1