Bescherming burgerbevolking VALDA Neem een doos echte VERKOUDHEID UIT ONZE OMGEVING. AXEL OVERSLAG. SLUISKIL. SPORTNIEUWS. V»-1 V»-1! Va—Vl Woensdagavond vond op het stadhuis een bijeen komst plaats voor ingezetenen uit Axel en om liggende gemeenten, waarop door een der heren van de stichting Bescherming Burgerbevolking, de heer Verwaayen, een uiteenzetting werd gegeven over doel en werkwijze van dit instituut, alsmede van de noodzakelijkheid van het bestaan en het ver lenen van medewerking aan deze instelling. De ruime raadzaal was geheel gevuld toen burge meester van Oeveren met enkele woorden de ver gadering opende en de spreker inleidde. Burge meester van Oeveren wees èr op, dat wij allen graag maar leven bij de dag van vandaag en niet meer denken aan hetgeen geweest is in de periode 1940'45 en ook niet denken aan hetgeen de toe komst ons aan onaangenaams zou kunnen brengen Het is evenwel onze plicht om naast ons leven van de dag ons ook te bezinnen op de*toekomst en thans maatregelen te treffen die ons, wanneer het onverhoopt zo ver mocht komen, van nut kun nen zijn in tijden van gevaar. De heer Verwaayen schetste het ontstaan van de organisatie Bescherming Burgerbevolking en ont kende met stelligheid dat men zo het ooit tot een strijd tussen Oost en West zou komen machteloos staan zou om have en goed en zichzelf te beschermen. De voorbije oorlog heeft ons wel '"anders geleerd. Wie herinnert zich niet meer het bombardement op Rotterdam in Mei 1940 V Nog steeds zijn de wonden hiervan in onze grootste havenstad duidelijk zichtbaar en dit alles van één bombardement. Dit was niet nodig geweest en wan neer wij. toen over een goede organisatie hadden beschikt om de ramp te bestrijden zou èn de ver woesting en het aantal slachtoffers stellig veel geringer zijn geweest. De feiten hebben dit be wezen, want zowel in Duitsland als in Engeland heeft men dank zij, een perfecte burgerlijke orga nisatie de omvang van een ramp ten gevolge van luchtbombardementen sterk weten te beperken. Men mag als vaststaand aannemen dat de gevolgen van een totale oorlog voor de burgerbevolking tot de helft kunnen worden teruggebracht, mits elke man en elke vrouw weet wat te doen en er een goed uitgeruste en goed geoefende hulpverlenings-orga- nisatie is. De toestand in Nederland is nu anders als in 1940, de regering toont thans begrip voor deze burgerlijke bescherming en heeft reeds nu aan zienlijke bedragen gevoteerd voor aanschaf van materiaal en veel materiaal is al aangekocht en over heel het land gedistribueerd. Maar er moeten ook mensen zijn die dit mate riaal snel en vakkundig kunnen bedienen en hier voor zijn in het gehele land circa 200.000 man nodig. Zeeuwsch-Vlaanderen zal ongeveer 750 man personeel vragen en Axel zal een dienst moeten vor men, die uit ca 100 man bestaat, zowel mannen als vrouwen voor brandweer-, opruim- en reddings dienst, geneeskundige dienst, sociale verzorging en politie. Men dient te bedenken dat dit aantal moet worden gevonden uit degenen die in tijden van gevaar nog vrij zijn, zodat degenen die dan bij leger, luchtmacht, marine, nationale reserve, reserve-grensbewaking of politie dienst zullen doen niet in aanmerking komen. Honderd man is dan een groot aantal en stellig zal een ieder die hiertoe in staat is goed gebruikt kunnen worden, wanneer dit hulpverlenings-apparaat in werking zou moe ten komen. Maar op dat moment moet men kant en klaar gereed staan en dat wil zeggen dat nu moet worden begonnen met voorbereidingen, oetc- nen met het materiaaf, het volgen van E.H.B.O.- cursussen enz. Spreker deed een beroep op alle aanwezigen zich beschikbaar te stellen voor deze dienst en ook anderen hiervoor warm te maken. Het is een ge meenschapsbelang en wannéér u nu klaar staat, zal het wellicht straks mogelijk zijn anderen en wellicnt uw eigen gezin of bezit te sparen voor onnodig oorlogsleed. Spreker wees er op, dat Nederland thans kan profitereeu van de vele ervaringen die men in de oorlogvoerende landen tijdens de laatste oorlog heeft opgedaan, zodat de kinderziekten in de orga nisatie al zijp overwonnen. Wat de opbouw van deze organisatie betreft deel de spreker nog mede, dat het gehele land is verdeeld in A-gemeenten en B-kringen. In Zeeland zij,n de gemeenten Vlissingen en Terneuzen als A-gemeenten ingedeeld, terwijl overigens alle eilanden een eigen kring vormen en ook Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen elk een eigen kring zijn. Hoofd van de kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer Roe- lands. Wanneer het apparaat zal moeten functionneren is het de bedoeling dat iedere gemeente of gc- meentedeel (Axel wordt onderverdeeld in vijf „blokken") poogt zichzelf te redden. Is dit niet mogelijk dan kan een beroep worden gedaan op PAS T ILLES TEGEN het materiaal dat in dc gehele kring aanwezig is, b.v. alle brandweermater-aal, medische installatie. Verder zijn er zes Rijksmobiele colonnes welke zijn voorzien van veel en zwaar materiaal voor grote rampen, waarin ook het kringmateriaal te kort schiet en die dan direct naar een getroffen gebied k'unnen worden gedirigeerd. Uit den aard der zaak is dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet rechtstreeks van veel betekenis, doch aangezien de gehele organisatie ook internationaal is opgezet, zal men hiervan toch kunnen profiteren en zo nodig kunnen beschikken over Belgisch zwaar ma teriaal dat gestationneerd is in Gent of Antwerpen. Na de uitvoerige en interessante rede van de heer Verwaayen volgden nog een tweetal filmpjes over de burgerlijke verdediging in Engeland, waarna spreker zich nog bereid verklaarde eventuele vra gen te beantwoorden. Wie onder de aanwezigen op deze bijeenkomst nog mocht hebben getwijfeld aan het nut van de Bescherming Burgerbevolking' zal deze avond stel lig overtuigd zijp geworden van de betekenis van deze instelling in tijden van gevaar. Ook burgemeester van Oeveren kon in zijp slot woord tot zijn genoegen vaststellen, dat bij de ge stelde vragen geen der aanwezigen zich in defai tistische toon uitliet inzake deze noodzakelijke, doch hopelijk overbodige burgerbescherming. JAARVERGADERING „A.S.V." Woensdagavond hield de Axelse Supporters Ver eniging in haar clublokaal, café „Poland bij de heer P. Deij, haar vijfde jaarvergadering, welke slecht bezocht was. De voorzitter, de heer Ch. Tie- rleman, wijdde in zijn openingswoord o.m. enige I woorden aan het bereiken van dit eerste lustrum. In de notulen van de vorige jaarvergadering I bleek bij de voorlezing een kleine fout te zijn ge slopen en na de toezegging van de secretaris, de heer P. A. Hillaert, dat hierin een wijziging zal worden aangebracht, werden deze goedgekeur. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er in het afgelopen verenigingsjaar niet minder dan zeven maal was meegereisd met de v.v. „Axel De penningmeester, de heer P. Deij, deelde mede d it er momenteel een batig saldo in kas is van f 395,28. Namens de kascommissie rapporteerns de heer P. Scheele Rz. dat alles in goede orde was bevonden. In de nieuwe kascommissie werden aan gewezen de heren F. Groothaert, G. Jonkman en F Zegers. Aan dc beurt voor periodieke aftreding waren de bestuursleden, Ch. Tieleman, voorzitter, P. Deij, penningmeester en P. de Putter. De voorzitter stelde zich niet herkiesbaar, terwijl de heer Deij zich liever ontheven zag van zijn functie als penningmeester. Door de hiertoe gehouden stemmingen werd de heer Deij, als voorzitter aangewezen, terwijl in de hierdoor ontstane vacature van penningmeester- bode weed voorzien door de benoeming als zo danig van de beer P. Scheele Rz. In de plaats van de heer P da Putter werd de heer Jos. 'van Eek tot bestuurslid gekozen. De rondvraag deed nog al wat stof opwaaien over enige aangelegenheden betreffende het reizen en de bestemming van dc hiervoor te verstrekken reis kaarten, wanneer men zelf verhinderd is een be paalde reis mee te maken. Ook werden tijdens de rondvraag uit de ver gadering nog waarderende woorden gericht tot de aftredende voorzitter voor al hetgeen hij in de eerste vijf moeilijke jaren in het belang van de supportersvereniging had verricht. In zijn slotwoord dankte de heer Tieleman voor de aan zij.n adres gerichte woorden en verklaarde dat hij de vereniging verder trouw zou blijven als lid. Verder hoopte de heer Tieleman dat zijn op volger zich, evenals tijdens zijn vijfjarig penning meesterschap, ook nu met hart en ziel in het belang van „het supportersclubje" zou inzetten, en dat bet hem mag gegeven zijn om de vereniging tot verdere bloei en grotere omvang te brengen. Hierna werd de vlot verlopen vergadering ge sloten. JAARVERGADERING NIEUWE KOERS. De afdeling Axel van „Nieuwe Koers" hield in de bovenzaal van „Het Centrum" haar eerste jaar- vergadeering. Voor deze vergadering was ook van buiten „Nieuwe Koers" nogal belangstelling. Na het openingswoord van de voorzitster, mevr. N. Maas-Dieleman werden de jaarverslagen be handeld. Het jaarverslag van de secretaris P. Scheele, getuigde van een zeer opgewekt afdelings leven. Dc heer C van Bendegem sprak als vertegen woordiger van de Partij van de Arbeid over de taak der jeugd en haar perspectief. Hierop volgde een interessante discussie. Na de pauze werd het programma gevuld met ■voordracht en een „Jongeren-forum". ONGEVAL. Momenteel is men nabij Magrette doende met het leggen van de persgasleiding voor het afstands- gas dat straks door de Cokesfabriek naar Zuid- Beveland zal worden geleverd. De 15-jarige V., die Vrijdagochtend bij het machi nale graafwerk aanwezig was kreeg hierbij een flinke vracht grond tegen het been, dat hierdoor bekneld geraakte. Een beenbreuk was hiervan het gevolg. NIEUW RADIODISTRIBUTIENET. De aanleg van het nieuwe radiodistributienet met bovengrondse kabel vordert al flink. Steeds ziet men weer in andere straten de kabelrol en de werklui met ladders verschij.nen. In plan Oost, Polenstraat, Walstraat en Markt zijn thans ook de huisaansluitingen al gereed en kunnen de radiodistributie-abonné's al van deze grote verbetering profiteren. Men beschikt daar nu over een prima storingvrije ontvangst van vier programma's. SCHOOLTENTOONSTELLING. Volgende week zal in het gymnastieklokaal van de openbare school alhier weer een speciale onder wijstentoonstelling worden gehouden voor de di verse scholen in onze gemeente. Ditmaal zal speciaal worden getoond hoe de fabricage van linoleum geschiedt, waarbij de diverse grondstoffen zullen worden getoond met hun be en verwerkingen tot het eindproduct. De tentoonstelling zal van 25 November tot en met 1 December toegankelijk zijn voor de scholen uit Axel en omliggende gemeenten. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte, welke in October alhier gehouden is ten bate van Zeeuwse cultu rele doeleinden heeft in onze gemeente f 314.te- opgebracht. In totaal is tot dusver ingezameld een bedrag van ca. f 5000, waarbij de gemeente Aagtekerke aan de kop gaat met een gemiddelde van 20 cent fper inwoner. PROJECTIE. A VOND FOTOCLUB. Donderdagavond kwamen diverse Axelse amateur fotograven bijeen in de zaal van hotel „De Graan- beurs" alhier om gezamenlijk te genieten en te leren van diverse opnamen die in projectie door de heer Feij,ter-But werden getoond en toegelicht. Jammer genoeg was alhoewel zich enkele ■nieuwe leden hadden opgegeven de belangstel ling ook nu weer gering. In totaal heeft men nu circa 15 belangstellenden en gezien dit aantal wil 'men toch -het initiatief doorzetten. Wanneer in derdaad deze 15 leden ook actief willen meewerken aan de opbouw van deze club, dan is succes zeker mogelijk 1 Nieuwe leden zijn vanzelfsprekend nog van harte welkom. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 November 1952. Neid. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. van Egmond, van Rijnsburg. (In beide diensten col lecte voor uitw. zending). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Coumou, van Heinoord. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. vtf. 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwarte glacé dameshandschoen, Ds. Jan Scharpstraat 20. AANBESTEDING. In het gemeentehuis werd het schilderwerk aan besteed voor drie percelen, t.w. perceel I (28 woningen) perceel II (20 woningen en perceel III (6 woningen). Ingeschreven was als volgt Olifiers N.V. te Rotterdam (voor de massa) f 10.098 W. P. Ant- heunis, perceel I f 2996, perceel II en III f 2730; Fa. H. J. Hoebé, perceel I f 2523 A. de Waard perceel II en III f 2151. OVERGEPLAATST. De rijksambtenaar de heer Kox van Nieuw- Namen werd overgeplaatst naar Overslag wegens vertrek van de heer Audenaerdtk STROPERS IN DE VAL. De jachtwachter van L. te Overslag, welke in de nacht van Maandag op Dinsdag op dienst was in het jachtterrein in de Varmpé-polder, bemerkte dat er enkele personen met lichtbakens en ge weren aan het stropen waren De jachtwachter ver wittigde de politie, waarna zij gezamenlijk de stro pers in de val lokten. Het waren twee Belgen, die op clandestiene wijze probeerden enige haasjes te pikken en deze frauduleus trachten uit te voren. Dit kwam hun echter niet goed, daar één van hen nog een maand gevangenisstraf in Nederland te goed had. Deze persoon is overgebracht naar Middelburg. De andere kreeg een proces-verbaal en werd over de grens gezet. j GROOT AANTAL JUBILARISSEN OP DE COKESFABRIEK. Dinsdag werd op de oudste groot-industrie uit de streek, de Cokesfabriek te Sluiskil een intieme plechtigheid gevierd Zeventig leden van het per. soneel hadden zich in het cantine-gebouw ver. enigd om gezamenlijk hun jubileum van 25 en meet dienstjaren te vieren. Onder hen bevond zich E F. Willems van Sluiskil met 40 dienstjaren, ge. volgd door de hoofdboekhouder, de heer C. H. de Broeck, met 33 dienstjaren en verder gevolgd doet een lange rij van personeelsleden met 25 ik DJ dienstjaren op de Cokesfabriek. Hieronder laten we de namen volgen van jubilarissen P. G. Willems, C. A. Spitael, L. Tazelaar, L. A. Bracke, H. Schelfaut, J. L. J Cock. A. B. Bracke, J. Wulleins, D. Scheele, G. van Doeselaar, J. E. Federmann, P. F. Joos, J van Troost, E. van Hii.fte, E. E. Schooff, D. Liebers, A. E. v. d. Velde, C. A. Bracke, J. S Anjdriessen, M. F. J. Lafort, C. P. Goossen, J. Schelstraete, E. A. van Kruijssen, A. Jansen Dubbeldam, A B. P. Dumoleijn, A. de Caluwé, C P. van Hij,f te, O. A. de Vos, H. de -,Feber, B Verbrugge, W. Broekhoven, Joh. den Beer, v di Bos, P. F. Velleman, P. J. van Meelen, C van Bendegem, M Roosï, A. E. de Vos, A. Audenaerdt, J den Beer, J. J. Potters, C. Verberl moes, D. J. Mareels, A. J. Pijnacker, Kr. de Vo C. Rcgiest, W. J. de Feijter, F. Willems, L. vi Aerde, A. Notté, J. G. Doeselaer, F. P. Notté, F. Steel. C. L. Dellaert, Th. Vettenburg, O. Stendaert, J. Riemens, M. A. M. Fermont. W. J. de Wolf, P. A. Claes, M. van Arenthals, C, de Bock, D. Koekkoek, J. A. E. Lafort, F. L. Lj fort, N. F. U. de Wolf, J. J. Federmann. Baron Seillière, onlangs benoemd tot presidei van de raad van beheer, in plaats van wijlen ron d'Huart, stond er op, als eerste geste va zijn presidentschap, bij deze plechtigheid tegei woordig te zijn. Hij, huldigde de jubilarissen met enige w< kozen woorden en sprak zijn gelukwensen uit lx nevens die van de raad van beheer voor de vel jaren van toegewijde arbeid. De directeur, de heer Ledune, verenigde zich mi de woorden van de president, waarna de voorzittt van de fabriekscommissie, de heer A. Jansen, ee toespraak hield, waarbij, hij in het kort de moei lijkheden van de fabriek memoreerde, die hij e zijn kameraden, mede-jubilarissen hebben beleef' Ten slotte brachten de twee jongste leden va het personeel, zoons van werknemers, hun gt lukwensen over Hierna reikte president Seillière de insignei de diploma's en de traditionele enveloppen mi inhoud uit aan elk der jubilarissen. Het was een welgeslaagd feest, dat de jubila rissen niet spoedig zullen vergeten. BROODPRIJZEN GEWIJZIGD. Als gevolg van de opheffing van het kunst matige prijsverschil zullen binnen enkele wekei de maximumprijzen van het volkswittebrood en va het bruine kropbrood met 1 cent per 800 graa worden verhoogd, terwijl het z.g. luxe wittebrooi ten minste 3 cent in prijs zal kunnen worden vet laagd. Dc prijs v«n het ongebuilde tarwebrood be hoeft niet te worden gewijzigd. Ten slotte zullei Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem ii prijs worden verlaagd. Schaken. S.V. LANIIAU—S.V. TERNEUZEN 6—4. Woensdagavond speelde op de bovenzaal vai „Het Centrum" de Axelse schaakvereniging „Lan dau" de eerste competitiewedstrijd van dit nieuwi seizoen en wel tegen S.V Terneuzen. De gedetailleerde uitslag is als volgt Landau Terneuzen -J. v. d. Hagen A. Hamelink 1 -C C de Putter A. de Coninck 1 -C M. Jansen C. Boerman 0-1 M. Wondergem H. Barentsen 0 1 A. Iiuijtenburg J. van Bemmelen V2-V1 R. H. de Ridder J. Francois J. Bakker J. de Waal 1-0 D. Jansen J. van Bortel H. J. Peeters P. J. Simpelaars 1 -0 C van Beesd W. Bakker S.V. LANDAU II—V.S.V. II 3—4- Terzelfdertijd speelde S.V. Landau II tegen hei Sluiskilse V.S.V. II, waarvan de voorlopige uitslag 34 was, daar één partij onbeslist bleef. De gedetailleerde uitslag is als volgt Landau II V.S.V. II A. Verlinde F. v. d. Hooft 1 0 W. van Doeselaar E. Tacq 0 J. de Ridder A. Dourleijn t/21/j A. Verstraeten M Schooff onbeslist J. Jansen J. Philipsen 10 C. JensenAd. Dourlijn 0 1 O. van Dobschutz J. Dubbeldam 1/2Vl M. Kaijser J. Casteleijn 0 I

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2