AXELSCHE IS COURANT ordt de kleding goedkoper? Nieuwe gezichtspunten in het emigratiebeleid. Ontwakend Azië en Zuid-Afrika voorzien zeer binnenkort in eigen behoeften NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ook meer rayon. Is Qj de vjam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. hinderwet. fit: de veilige 3 jrensd genezend griep en pijnen. icbt, gezondheid voor Uw huid Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 67c JAARGANG Np. 14 Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen In Nederland Ned. Indlè 11. Buitenland fl. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutièn Vuiuximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Een derde product van belang is de rayon o! kunstzijde, die bij de kledingfabricatie een steeds grctere rol gaat spelen. De productie er van is in de oorlog zo enorm opgevoerd en de daaruit vervaardigde kleding bleek zo goed, dat de rayon Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lijders "-""r nemen ook Rennies bij, i sluitstuk op hun maal- pel, gewoon maar laten 5n Rennies zijp nog anil Krundand Dinsdag 11 November is door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer de tweede nota over de emigratie aange boden. In dit stuk zijn vele cijfers en feiten ver werkt over de emigratie van Nederlanders in het afgelopen jaar en worden de inzichten ontvouwd over het emigratie-beleid, dat de regering zal voeren Wat dit beleid betreft, zijn er enkele nieuwe gezichtspunten. GEWIJZIGDE OMSTANDIGHEDEN. Er heeft zich in het laatste jaar een duidelijke wijziging voltrokken in het emigratie-verkee- van Nederlanders naar diverse landen. In de jaren 1947—1951 zijn vele tienduizenden Nederlanders naar verschillende emigratie - landen vertrokken, waar de arbeidsmarkt een abnormale onderbezetting vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilij.k, werk te vinden in hun nieuwe vaderland. Aan het vak, dat zij voordien hadden uitgeoefend en aan hun vakbekwaamheid werd in de „ontvangende" landen niet veel aandacht be steed. Voor wie werken wilde, was er werk te vinden. Dit tijdperk schijnt nu wel te zijn af gesloten. In de verschillende emigratie-landen gaat zich nu de behoefte aan bepaalde categorieën van immigranten steeds duidelijker aftekenen. Met an dere woorden, deze landen nemen bij, voorkeur «og slechts arbeidskrachten op in takken van bedrijf waarin een tekort aan arbeidskrachten heerst. Het spreekt vanzelf dat Nederland zich aan die behoefte moet aanpassen, wil men althans de emi gratie van Nederlanders op dezelfde of zelfs nog grotere schaal mogelijk blijven maken. En dit is zeer zeker de bedoeling. SCHOLING VAN TOEKOMSTIGE EMIGRANTEN. In verband met deze gewijzigde omstandigheden overweegt de regering verschillende maatregelen op het gebied van de voorlichting en voorbereiding van a.s. emigranten. Eén van die maatregelen zal zijn, het scheppen van de mogelijkheid voor a.s. emigranten om zich in de uitoefening van een bepaald beroep te bekwamen. Op de Rijkswerk plaatsen zullen ieder jaar enkele duizenden a.s. emigranten gelegenheid krijgen zich te laten scho len of omscholen, b.v. tot metaalbewerkers of bouwvakarbeiders. Ook een zekere voorbereiding voor agrarische beroepen ligt in het voornemen Bovendien zal werden gestreefd naar een grotere spreiding van de emigranten naar verschillende landen. Tot nu toe toonde de Nederlandse enu- gront een grote voorkeur voor Australië en voor Canada. In de meeste gevallen was die voorkeur min of meer willekeurig Door een actievere voor lichting hoopt men de a.s. emigrant er toe te brengen, zich er van te overtuigen, welk emigratie- land hem in zijn bepaalde omstandigheden de beste kansen biedt voor het welslagen van zijp Emigratie. De regering onderzoekt voorts, welke moge lijkheden er liggen in landen als b.v. Brazilië, waar zich tot nu toe slechts weinig Nederlanders vestigden. MEENEMEN VAN BEZITTINGEN. Een belangrijke maatregel, die binnenkort is te verwachten, heeft betrekking op het meenemen van bezittingen uit Nederland. Aan emigranten zal worden toegestaan jen bedrag van hoogstens f 15.000 in geld te laten overkomen, mits dit geld zal worden gebruikt voor het zich zelfstandig ves tigen of voor huisvesting in het nieuwe vaderland. Dit zal gelden voor alle emigratielanden, behalve voor die in het doliargebied, waarvoor een maxi mum zal gelden van f 9000. Wie in plaats van geld goederen wil laten overkomen, krijgt daartoe ook de gelegenheid, eveneens tot een maximum van f 15.000. Bovendien zal het mogelijk worden een montage-woning te laten overkomen of aan te schaffen tot een waarde van f 10.000. En daar naast zal de mogelijkheid worden opengesteld jaar lijks bedragen van f 1000 tot een maximum van f 4000 te laten overkomen. In totaal zullen enn- gronten dus tot een waarde van hoogstens f 29.000 achtergelaten kapitaal in hun nieuwe vaderland IcPnPen aaiXwenden. Deze maatregelen zullen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden genomen. SUBSIDIE-REGELING. Ook in de subsidiëring van de emigranten zal een wijziging worden aangebracht. De regering zal er bij, die subsidiëring van uitgaan dat het aan iedere Nederlander, die tot emigratie geschikt en bereid is, mogelijk moet worden gemaakt naar een ander land te vertrekken. Alleen in die ge vallen waarin de a.s. emigrant een onmisbare plaats inneemt in het productieproces in Nederland, zal een uitzondering op deze regeling worden gemaakt. Het minimumbedrag aan deviezen dat gesubsidieerde emigranten bij hun vertrek mochten meenemen, zal niet langer van kracht zijn. Afhankelijk aan hun individuele omstandigheden, zal aan deze emi granten de uitvoer van een hoger bedrag aan deviezen worden toegestaan. De mogelijkheid tot het verlenen van voorschotten zal nader worden onderzocht, aldus de minister van Sociale Zaken in de tweede nota over de emigratie. P. Z. (Nadruk verboden) Voetbal- TWEEDE KLASSE B. RAG -Internos 2-2; Middelburg-Terneuzer, afg.': DoskcAxel 4-2 Rood-Wit-De Baronie 0—0. DERDE KLASSE U. Clinge-Nieuw Borgvliet 0-4. De overige wed strijd :n werden afgelast. VIERDE KLASSE H HontenisseE.M.M. 2-1. De overige wedstrijden werden afgelast. RES. TWEEDE KLASSE C. Axel IICorn Boys II 4-1. De overige wed strijden werden afgelast. een offensief en waren nu de meerderen van de overigens tekhniseh betere thuisclub. De aanvallen van Dosko werden nu steeds goed onderbroken door de Axelse verdediging, terwijl de roodgelen wan neer ze toch in de Axelse doelmond waren door gedrongen het te mooi wilden doen en zodoende goede scoringskansen onbenut bleven. Na bijna een half uur in de tweede helft kwam het Axelse overwicht in een doelpunt tot uit drukking. Het was opnieuw v. d. Velde die van grote afstand inschoot en de Dosko-doelman voor de tweede maal het nakijken gaf (42). Axel bleef in de meerderheid, maar hoewel zij dapper doorzettend de Dosko-veste onder schot namen, was de voorhoede niet productief goenoeg om nog resultaten te kunnen boeken. Kort voor het einde scheen het nog 43 te zullen worden toen v. d. Velde door de verdediging van de Ber- genaren wist te breken, maar deze kans ging ver loren. doordat de Axelse midvoor nogal hardhandig werd gevloerd, waardoor het spel even onderbroken moest worden. Aangezien Dosko het in de tweede helft ook niet verder kon brengen den enige hoek schoppen kwam er geen verandering meer in de stand en hadden de oranjehemden, zoals trouwens te v erwachten was weer een nederlaag te slikken gekregen, overigens met wat het vertoonde spel betreft flatterende cqfers. \.-i AXEL II—CORN BOYS II 4—1. Corn Boys II was hier te gast bij, de Axelse reserves en ofschoon de Sassenaars het eerst van het windvoordeel wensten te profiteren namen onze stadgenoten al na twee minuten spelen de leiding. Corn Byos verscheen wel talrijke malen voor het Axelse doel, maar wist pas na een half uur gelijk te maken (11). In deze stand kwam voor de rust geen verandering meer. Na de hervatting kreeg de Sasse verdediging meer werk daar onze stadgenoten nu gesteund door de straffe wmd gemakkelijker in de buurt van de doelmond der gasten kwamen. De Axelse reserves wisten de geboden kansen beter te be nutten dan hun Sa3se collega's voor de rust het hadden gedaan. Nog driemaal gaven zij, de doel- verdediger van Corn Boys II het nakij.ken en wisten aldus een volkoraeu verdiende 41 zege te boeken. DOSKO—AXEL 4—2. Zondag moest Axel te Bergen op Zoom in het veld treden tegen Dosko en onze stadgenoten ver schenen met uitzondering van v. d. Berge in de- zefde opstelling als vorige week tegen Rood-Wif binnen de lijnen. In ds plaats van v. d. Berge stond nu Borgstijn op de rechtervleugel. Dosko was volledig. Gesteund door de straffe wind was het de thuis club die het eerst het Axelse doel belegerde. Daarna ondernamen de oranje-witten een aanval maar Schelleman wist de geboden kans niet te benutten. Een paar corners aan beide zijden leverden evenmin een doelpunt op. Na een kwartier /.pelen hadden de oranje-witten geluk toen Bennaars een hard schot inzond. Dit kon de Danschutter niet goed onder controle krijgen zodat een der rood-gelen kans kreeg nogmaals in te schieten, maar dit schot ging rakelings naast. Ook een schot van dc Dosko-rechtsbuiten miste zijn doel. Bij een der Axelse aanvallen die nu volg den bleek weer het gemis aan een goede links buiten, zodat ook deze poging faalde. Direct hierop nam de thuisclub, na ongeveer 20 minuten spelen de leiding, profiterend van een weifeling in de verdediging der gasten (1-0). Onze stadgenoten werden door dit tegenpunt aangespoord -tot fellere strii.d en vijf minuten na dit eerste doelpunt stelde Jonkman de vrij,staande' v. d. Velde in de ge legenheid om een ver en hard schot te lossen, hetwelk meteen de gelijkmaker betekende (1—1). Voor open doel miste Schelleman hierna een voor zet van Deij, zodat een prachtkans voor de oranje hemden om de leiding te nemen verloren ging. In de laatste 10 minuten voor de rust werden onze stadgenoten door een offensief van de rood gelen totaal overrompeld en kort achter elkaar werd de Axelse dcelverdediger driemaal gepasseerd. Borgstijn kreeg vlak voor het rustsignaal nog een kans, maar deze bleef onbenut, zodat de Axel-elf met een 41 achterstand de thee gebruikten. In de tweede helft, toen Axel profiteerde van de wind in de rug, ontketenden de Axelaars direct HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat het verzoek van J. A. Risseeuw te Zaamslag, Spui D 24, om op het perceel kadastraal nekend gemeente Zaamslag, sectie G, no. 1292, een timmerwerkplaats te mogen uitbreiden door plaatsing van een lintzaagmachine, gedreven door een electro-motor van 3 pk. door burgemeester en wethouders van Zaamslag is ingewilligd. Axel, 8 November 1952 Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, de Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Compagnie Neerlandaise de 1'Azote, te Axel, Sluiskil, om vergunning tot het uitbreiden van haar transport-installatie met een laadinrichting op de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nrs 1148, 1146 en 1143. Op Dinsdag 25 November a.s. des voormiddags elf uur, zal ten gemeentehuize zitting worden ge houden om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten Zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemacfltigde ojf de boven bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 11 November 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris Van Oeveren. eggeweer of uit een fles aanraken) in de gangen nagegaan wordt of de vorden, in dit geval zo liet meer weggehaald wor- ;er moeilijk te bestrijden, e waterstanden kunnen in ngen uitmonden, speciale f tenen gezet worden. In en met lokaas, welke mid- en thalliumsulfaat. Earst vergif om de dieren te dagen nagaan of het lok- genoinen. Bestrijding op el van de veldmuis als van 1 resultaat, daar er telkens van buitenaf komen. Er streken geklaagd over de aangericht en gewoonlijk lleen een bepaald perceel :1e streek. Het beste is aneneschappelijk te doen. de burgemeester van uw zich in verbinding stelt lige Dienst te Wageninge», it gebied in dienst heeft, seks tot die dienst wenden. huurder de huur brengen en d is een z.g. „brengschuld". huurder u d^ huur dus rmaken. Blijft hij nalatig ontstaat, dan kunt u ont- kantonrechter. Deze kan igenheid stellen het ver doen, waarmede dan deze aan. Maar hij, kan niet ere keer schuld te maken kous op de kop en boven- kosten geld, meer dan de leitje voor de huur. cl. - 25 t»bl«llen 45 et in het voorjaar gestekte of weinig water hebben iter geen mest en weinig :en zonnige plaats. Tem- 0 gr. C. g over personele belasting, lin in de personele belas- irij,s dient te worden ge il zeggen dat met het onroerende goederen zijn Om in dit ve'band van ;oed" te kunnen spreken iet als aanhorigheid is te igheid behoort bij het gebruik een en ander te adigheden. Dient de moes- en van de bewoner, dan is belaste aanhorigheid, dient trekken, dan is hij on- het geval, dan dient in worden beoordeeld welk lat wij„ die als het ware Ik een enorme hoge prijs omboter en kaas iken spelen hier een rol. jn sterk gestegen, sociale het geval bij, dezuivel- itvoer Nederland moet lus ook concurreren met prijp laten zakken. U zet een of ander land ifan zakt de prijs hier n land weer geld beschik- 3l, dan stijgen de prijzen r spelen de jaargetijden at het met alles ook met

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3