DE NIEUWE MODE flatteert U ook! Djenghis Hyena's v Hon r U slaagt bij VISSER-KOOLE gemakkelijk en de prijzen zijn geen beletsel. Elegante Mantels en Swaggers Dames die vinden de Bet Ce nette werksti Door enorme verkoop gegarandeerd iedere week geheel nieuwe collectie's! Deux - Pièces en Mantelcostuums Geklede Jaoonnen van eleaante liin Voor in de len v al lei ELE Char Chiqi en de V__ Telefoon 99 Zaterdag 8 N IV Zondag 9 Nove Ann Blyth en De wilde horde- dood en verder! de schoonheid turenroman van Zondag 9 en W Stephan Mac De pioniers var hun strijd teger Gevraagd net dienst van 8 6 uur, Zondag goed loon C Faas Pa< .Zomerlust'' Axel, Gevraagd vanaf 15 N voor Dinsdags en Vr Mevrouw Van de Walstraat 2, Axel. UIT ONZE OMGEVING. AXEL GEMEENTERAAD. Zaterdagmorgen werd een spoedeisende raads vergadering gehouden. Afwezig waren de heren wethouder van Bendegera, Tollenaar en Pijpelink. De notulen van de vergadering van 30 October werden aangehouden tot een volgende vergadering. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 600.000 met intrekking van de ter vóór- finaneiering tot dat bedrag genomen besluiten, wordt z.h.s. aangenomen. Reeds lang werden pogingen in het werk ge steld om de vóórjinanciering van de reeds ge bouwde woningen om te zetten in een langlopende lening. Dezer dagen kregen B. en W. een aanbod, waarop een spoedige beslissing moest worden ge nomen. Het aanbod is acceptabel en binnen de grenzen van de aangegeven richtlijnen. Ter verduidelijking delen B. en W. nog mede dat de 50 Woningwet-svsteem-woningen in plan- West (40 simplex- en 10 duplexwoningen), waarvoor reeds op 29 Augustus 1950 machtiging tot gunning werd verleend, destijds gebouwd zijn met toepassing van de z.g. vóór-financieringsregeling van de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, omdat toen geen langlopende geldleningen konden worden ge sloten. Deze vóór-financiering hield in de be schikbaarstelling van een bijzonder crediet in reke ning-courant, aangevuld met een kasgeldlening, welke laatste van tijd tot tijd moest worden verlengd. Wanneer de genoemde Bank langlopende gelden beschikbaar had zou zij, voor consolidatie van de genoemde vlottende schulden zorgdragen. Dit is tot nog toe niet het geval geweest, waarom in de vergadering, van 30 October j.l. weer werd besloten de kasgeldlening groot f 250.000. die per 10 November afloopt, te verlengen tot 10 Mei 1953. Toen bij informatie bleek, dat de aan de Bank te betalen provisie bij eventuele consolidatie ten minste 1.3o/0 van het leningsbedrag zou bedragen, hebben B. en W, onmiddellijk pogingen aangewend om op voordeliger voorwaarden geld te lenen. Hierin is men thans geslaagd. Met ingang van 1 December a.s. kunnen B. en W. op de normale voorwaarden f 600.000 lenen tegen 4V4O/0 rente per jaar, waarvoor slechts een provisie van i/gO/o verschuldigd is. Dit betekent een voordeel voor de gemeente van ruim f 7000. Na deze toelichting wordt z.h.s. besloten tot het aangaan van de geldlening, groot f 600.000 tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 30 October betreffende verlenging van de kasgeldlening, groot f 250.000 en tot beëindiging per 10 November 1952 van de bijzondere rekening-courant-overeenko;;—' Ook een voorstel tot het aangaan van een geld lening, groot f 100.000. met wijziging van het raadsbesluit van 30 October 1952, wordt z.h.s. aangenomen. Zoals bekend is, is voor de afgraving van de Arraendijk en voor het leggen van een stamriool in plan-West, waartoe werd besloten in de ver gadering van 30 October j.l. een bedrag benodigd van in totaal f 170.000. Reeds werd hiervoor f 80.000 geleend. Op 6 November j.l. werd B. en W. telefonisch nog een bedrag, groot f 100.000 aangeboden. Het college acht het noodzakelijk ook dit bedrag te accepteren, waarom het voorstelt eveneens te besluiten tot het aangaan van een geldlening, groot f 100.000 tegen een rente van 41/4 0/0welke lening een gemiddelde looptijd zal hebben van 20 jasr. 1 Na deze beide belangrijke en urgente punten Volgt nog de rondvraag, waarbij, de heer Mis- seghers nog eens terugkomt op het afsluiten van de Noordstraat des Zaterdagsvoormiddags. Na een vrij uitvoerige bespreking besluiten B. en W. deze kwestie nog eens met de Rijkspolitie te overleggen, teneinde een bevredigende oplossing te vinden. De heer Scheele verzoekt nog de agenda in het vervolg vroeger te willen toezenden. Hierna volgt sluiting op de gebruikelijke wijze. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer Jan Booy slaagde vorige week te Utrecht voor het examen scheikundig analyst. SINT NICOLAAS-WINKEL WEEK. De Winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" zal ook dit jaar weer traditiegetrouw een Sint Nicolaas- winkelweek organiseren, ditmaal van Zaterdag 22 November tot en met Zaterdag 6 December a.s. Een aantrekkelijke aktie is weer ontworpen, waar door het publiek weer de kans zal krijgen door zijp aankopen in Axel te doen vele fraaie prijzen te veroveren. De beschikbaar gestelde prijzen zullen worden ge- etaleerd bij de fa. Koster-Deij in de Stationstraat en wij kunnen hiervan o.a. noemen een ledikant met 3-delige matras, een haardkachel, een dres soir en een vloerkleed. Stuk voor stuk dus waar devolle en begerenswaardige artikelen in deze dure tijd Verder zal op Woensdag 26 November a.s. Sint Nicolaas zijn officiële intocht houden in Axel, ver gezeld van de plaatselijke muziekcorpsen, terwijl de goede Sint ook officieel door het gemeente bestuur zal worden ontvangen. Verder zal de Sint die raiddag een rondrit maken met de beide muziek verenigingen, waarbij in alle wijken de voornaam ste straten zullen worden bezocht. Voor verdere bijzonderheden over deze winkel week menen wij te mogen verwijzen naar de spe ciale Sint Nicolaaskrant die volgende week huis aan huis zal worden verspreid. NOC STEEDS STIJGENDE WATERSTAND. Ofschoon de winter nog nauwelijks begonnen is en doorgaans eerst later in deze periode de hoge waterstanden voorkomen, zijn de aanhoudende regen val van de laatste weken en de Westerstormen oorzaak dat reeds nu de afwaterleidingen en de kreken een overvloed van water te verwerken heb ben gekregen, die het waterpeil uitzonderlijk hoog doet zijn Mede door het vele water, dat uit het Belgische achterland wordt aangevoerd is de stand in de kreken nu al hoger dan zij in enige jaren jtijds geweest is. Rondom de Kleine Kreek staan diverse wandelpaden onder water, terwijj ook de toegangs bruggetjes tot het bos onbereikbaar zijn geworden en zelfs gedeeltelijk jveggespoeld. Ook de kleed hokjes van het zwembad staan rondom in het water terwijl ook een lager gelegen deel van het recreatie- bos blank staat. C-' De Grote Kreek doet hiervoor vanzelfsprekend niet onder en vanaf de Buthdiik tot aan de water toren ziet men dan ook een grote watervlakte, die zich nabij de duiker zelfs aan weerszijden var de dijk over een flinke oppervlakte uitstrekt. Droog weer en een oostelijke wind zullen nodig zijn 0111 het vele overtollige water op natuurlijke wijze in de Schelde te spuien. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muntbiljet, Sassing P 22 een zwartlederen riem, Stationstraat 9 een snoer houten kralen, Prins Hendrikstraat 12 een witte zakdoek, Bea- trixstraat 18 een bruinlederen portemonnnaie met inhoud, Kauaalkade 11 een zwarte wollen want, Nieuwendiik 36 een blauw plastic portemonnaie met inhoud, Polenstraat 40 een drinkenspul, de Kerf, Kanaalkade een glacé dameshandschoen, Joost de Mcorstraat 1 een muntbiljet, Koestraat 5; een beige glacé dameshandschoen, Molier, Markt een koperen gewicht van 100 gram, Nieuwstraat 49, Terneuzen ROLKOERSEN TE ZUIDDORPE. Zaterdag werd in café „Centraal" te Zuiddorpe de door de supportersclub „De Zwaluw" georga niseerde koers op home-trainers gehouden, waaraan werd deelgenomen door de Zeeuwsch-Vlaamse ren ners Verhelst, De Waal en Allonsius tegen de Belgische renners v. d Jeugt, Wijngaerdt en Die- leman. Voor deze rollenwedstrijden bestond een bevredigende belangstelling. De uitslagen van de verschillende ontmoetingen waren als volgt 200 ineter tijdrijden 1. v. d. Jeugt (B.), 7,1 sec.; 2. Verhelst, 7,5 sec.; 3. Dieleman (B.), 8,1 sec.; 4. Wijngaerdt (B.), 8,4 sec. 5. Allonsius, 9 sec. 6. de Waal, 10 sec. 2000 meter. Ie. reeks s 1. Verhelst 2. Wijn gaerdt (B.). 1. v. d. Jeugt (B.) 2. Allonsius. 1 Dieleman (B.) 2. de Waal. 2e. reeks 1. Wijngaerdt (B.) 2. Allonsius. 1. v. d. Jeugt (B.) 2. de Waal. 1. Dieleman (B.) 2. Verhelst.' 3e. reeks 1. Wijngaerdt (B.) 2. de Waal. 1. v. d. Jeugt (B.) 2. Verhelst. 1. Allonsius 2. Dieleman (B.). Puntentelling 1. v. d Jeugt (B.), 12 pt. 2. Verhelst, 9 pt. 3. Wijngaerdt (B.), 9 pt. 4. Dieleman (B.), 7 pt. 5. Allonsius, 6 pt. 6. de Waal, 4 pt. De Belgische ploeg verkreeg dus 28 punten tegen de Nederlands; ploeg 19 punten, zodat onze zuider buren in deze internationale ontmoeting zege vierden. Door deze totaaluitslag bekwamen de drie Belgische renners elk een beker, die uitgeloofd waren voor de winnende ploeg. Ter afwisseling van de wielernummers traden enige Belgische variété-artisten op. ZEEUWSE PROBLEMEN IN DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat zijn blijkens het voorlopig verslag verschillende problemen die speciaal onze pro vincie betreffen, ter sprake gekomen Algemeen werd gevraagd of de regering het ogenblik reeds gekomen acht om ter oplossing van een aantal ernstige vraagstukken van nationale eu regionale aard plannen voor te bereiden, teneinde de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden af te sluiten en de Wadden in tepolderen. Vele leden zouden gaarne vernemen of met be steding van de in de begroting uitgetrokken gel den de werken aan het kanaal Hansweert-Wemel- dinge nu geheel gereed komen. Zo neen, is de minister dan bereio met het in orde brengen van deze internationale verbinding de grootste spoed te betrachten Vrijwel algemeen toonde men zich ongerust over de mededeling in de memorie van toelichting, dat een wijziging van de veertarieven op de Wester- Schelde in voorbereiding is. Van verschillende zijden werd gepleit voor in trekking van het in 1951 ingevoerde tarief. PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE VERLOOFD. De 25-jarige prinses Josephine Charlotte van België heeft zich verloofd met de zes jaar oudere erfprins Jan van Luxemburg. Niet alleen in België, maar ook in Nederland trekt deze verloving de publieke belangstelling. Immers de Belgische prinses Josephine Charlotte, die naar men zegt zowel innerlijk als uiterlijk het evenbeeld is van haar zo tragisch om het leven gekomen moeder, de geliefde koningin Astrid, bracht een deel van haar jeugd in Nederland door en heeft zo ook in Nederland boven de rivieren waar anders de belangstelling voor België wellicht niet zo groot is een plaatsje in veler (harten veroverd. Het kleine prinsesje dat toen aan het Noord- wijkse strand speelde is nu een volwassen jonge vrouw geworden. Ook in België, waar zij na de oorlog eerder dan haar vad;r en haar broer, ko ning Boudewijn, terugkeerde is prinses Josephine Chorlotte bijzonder geliefd Hoewel zij niet veel in het openbaar optreedt, toont zij belangstelling voor muziek, sociaal werk en jeugdorganisatie Zij, is in haar optreden be koorlijk en intelligent De prinses is sportief van aanleg en evenals haar grootvader een enthou siast alpiniste en paardriidster Prins Jan van Luxemburg is erfprins van het groothertogdom en zal te zijner tijd zijn moeder opvolgen als regerend vorst Hoewel hij ernstig en diepgaand de problemen van zij,n land bestu deert, maakt hij doorgaans een vrolijke indruk en zijn opgewektheid heeft hem bij de Luxemburgers zeer populair gemaakt Tij,denes de oorlog verbleef prins Jan in het buitenland en ook na de oorlog heeft hij veel gereisd. Momenteel verblijft het prinselijk paar in Tirol waar de Luxemburgse groothertogin een jacht huis bezit.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2