v. AXELSCHE M COURANT Nederland-Indonesië Gemeenteraad van AXEL A Visser Koole. N.v D.D.D Zitting van Donderdag 30 October 1952 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag y Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM n je Zuiver en ontsmet uw huid ImiCTinC tnet de helder vloeibare UlüilCj D.D.D. De jeuk bedaart, de -» ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. loden jas 21,25 21,95 MOOPDSTR.AXEL tesSef Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 67s JAARGANG No. ,10 Abonnementi- prlj«t Lone nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland il. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine AdverteUiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. De uitspraak, dat de overdracht der souverei- niteit van de Indische archipel aan Indonesië de grootste lout is geweest, die er ooit in onze his torie is begaan, ontmoet altijd het wederwoord, dat het geen nut heeft te peinzen en tetwisten over een voldongen zaak. Wij weten wel, dat terugkeer niet mogelijk is naar een vroegere toestand, maar heeft het drama van de scheiding zich al volkomen voltrokken Wij zouden zeggen het is nog in volle gang. Het openbaart zich in de armlastigheid van Neder land en in de anarchie in Indonesië. De Indonesische regering moet zich behelpen met een parlement, dat niet door het volk gekozen is en het volk pleegt gewelddaden om de eis dat het parlement naar huis zal worden gezonden te ondersteunen. Men zoekt naar alle kanten naar de oorzaken van de vreemdsoortige verwarring, welke de nieuwe staat ondermijnt, maar wie er over nadenkt komt tot de conclusie, dat de volken van Indonesië nog niet bij machte zijn een politiek apparaat te scheppen waarop een veilige staatsorde en een consequent gezag kunnen rusten. Meningen en stromingen lopen door elkaar heen en de groepen bevechten elkaar. Er zijn richtingen, die een ge heel op het oosten georiënteerde politiek wensen, er zij.n er andere die Indonesië snel willen ver- westersen ?.n industrialiseren. En de nieuwe repu bliek is een allergunstigste voedingsbodem voor het communisme Middelerwijl krijgen wij de indruk, dat het staats gezag nog niet op zijn eenvoudigste functie is berekend Overvallen van wilde benden zij,n aan de orde van de dag. Leven en Bezit zijjioveral veiliger dan in deze nieuwe staat. Niemand in Nederland, zelfs de meest reaction- nair gehetene is onontvankelijk voor het ont waken van het oosten, voor de noodzaak ener be ëindiging van het kolonialisme. Maar ar zijn er velen geweest, die het inzicht misten in de his torische wet, dat het welslagen ener koloniale eman cipatie afhankelijk is van het proces der gelei delijkheid. Wanneer twee landen eeuwenlang zijn samengegaan, dan blijven er ook na het afscheid gemeenschappelijke belangen. Het besef dezer waarheid heeft geleid tot de gedachte van de Nederlands-Indonesische Unie- Zij beoogde een toestand van macht en onderhorig heid te vervangen door een verbond tussen twee gelijkwaardige staten. Do geschiedenis van het Britse gemenebest toont aan, tot welke schitterende gevolgen de verande ring van kolom al; verhoudingen in een federatie van vrij.c gemeenschappen leidt. De grootste ge bieden, die eenmaal rechtstreeks zich bevonden onder de Britse kroon, hebben de positie van „dominion" gekregen. Zij zijn geheel autonoom, bezitten hun eigen buitenlandse vertegenwoordi ging maar werken samen met hun genoten en met het moederland in een machtig, eensgezind blok. Zulk een samenwerkend hlok had de Nederlands- Indonesische Unie kunnen worden. Onafhankelijk van de andere machten in het oosten en in het westen zc.uden deze twee mogendheden zich samen in het wereldbestek hebben kunnen handhaven. Ze zouden een groep hebben gevormd, waarmee de internationale politiek terdege rekening had moe ten houden. En zij behoeven elkaar. Nederland heeft de grond stoffen van Indonesië nodig, Indonesië de hulp krachten van Nederland, maar de staatslieden aan beide zijden hebben het inzicht gemist, dat de toe komst van beide volken zou hebben verzekerd. Nederland ontbeert alle invloed door zijn dollar- gebrek, dat niet zou bestaan bij een samenwerking met Indonesië, Indonesië is vleugellam, omdat het geen orde kan houden in eigen huis. Waarom heeft Indonesië bij. de onderhandelingen aan de ronde tafel, het unie-statuut aanvaard, terwijl het van plan was de unie van zich te werpen De vaste lijn, die men in de Indone sische politiek aanschouwt, is dat men zich van Nederland wil afwenden. De houding van Indo nesië bleef stelselmatig vijandig. Men hield Neder landers, zonder rechtsgrond gevangen, men wil de Nederlandse taal afschaffen bij het onderwijs, niet ten behoeve van een eigen, nationale sprake, maar ten behoeve van het Engels. Men heeft zich uitgeput in onaangename bejegeningen van Neder land en de kroon op het euvele werk was het verscheuren van de Nederlandse vlag, de ernstigste belediging, die men een natie kan aandoen. Dit was de daad van een groep raddraaiers en kan niet gelden als een symbool van wer kelijk in de bevolking aanwezige gezindheid. Maar waarom is het eerste gebaar der Indonesische re gering. toen het oproer nauwelijks koud was, een herinnering geweest aan de Nieuw-Guinese irre denta V Het volgde onmiddellijk op de gebruikelijke verontschuldigingen. Onderwijl zijn de Indonesische afgevaardigden in de Verenigde Naties bezig tegen Nederland stem ming te maken. Waarom wordt het vraagstuk daar ter sprake gebracht Deze instantie heeft tot taak geschillen te beslechten tussen vijandige mogendheden, niet om aangelegenheden te regelen tussen twee mogendheden die met elkaar in unie verdrag verbonden zijn. Wij kunnen niet ontkomen aan de gedachte, dat de actie voor de gebieds-inliiving van Nieuw- Guinee als afleiding wordt aangewend voor de moeilijkheden die de Indonesische staat ondermijnen. Want het is potsierlijk, dat een regering, die moeite heeft, zich op eigen terrein te handhaven zoekt naar uitbreiding van gebied. Voor ds betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië na de souvereiniteits-overdracht is het ver derfelijk geweest, dat de unie-gedachte gefaald heeft en geworden is tot een nietswaardigheid. Alleen een unie met werkelijke, levende inhoud kan de verhouding zuiveren en het bondgenoot schappelijk samengaan waarborgen, waaraan de beide volken een dringende behoefte hebben. De goede wil, waartoe onze opeenvolgende regeringen ons hebben opgewekt, is in Nederland aanwezig. Bestaat zij ook aan de andere zijde Zodra Indo- nwnr zijn prinpipiële anti-Nederlandse politiek prijsgeeft, kan er een toestand geboren worden met bevredigende uitzichten. Alleen dit besef van wederkerige bereidheid kan een basis vormen van besprekingen die voor de naaste toekomst zijn aan gekondigd. Dr P. H.. Ritter. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Axel. Afwezig met kennisgeving de heer Scheele. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, burgemeester van Oeveren, werden de notulen van de vergadering van 16 September vastgesteld zoals deze aan de leden waren toegezonden. De ingekomen stukken, betreffende goedkeuring van Ged. Staten op genomen raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de in de laatst gehouden vergadering door enige raadsleden gestelde vragen wordt het volgende medegedeeld. Op de vraag van de heer C. van Bendegem over de toestand van de sloot achter de Polenstraat en Joost de Moorstraat wordt medegedeeld dat zodra er tijd beschikbaar is deze sloot van gemeentewege zal worden schoongemaakt ert een verbinding tot stand gebracht zal worden welke aansluiting geeft op het gemeenteriool. Aan de heer v. d. Berg kan worden medegedeeld dat met betrekking tot de geuite klachten over het stof van de graansilo, van de zijde van Aie directie hiervan is medegedeeld dat men met des kundigen aan het onderhandelen is om dit euvel te ondervangen. De heer Misseghers had gevraagd, orn in ver band met de vervroegde sluiting van de Noord straat maatregelen te treffen dat het verkeer naar de in die omgeving aanwezige bedrij.ven tot 12 uur des Zaterdags niet wordt belemmerd. Hierop wordt meegedeeld dat het gedeelte van de krui sing Kerkdreef-Pruis Hendrikstraat tot de Molen straat in de richting Gentsevaartstraat tot dat uur zoveel mogelijk zal word;n vrijgehouden voor het verkeer De heer Misseghers merkt hierbij, op, dat in de practij.k nog geen gevolg is gegeven aan de open stelling van de Noordstraat des Zaterdags tot 12 uur. De voorzitter verzekert dat dit toch aan de politie is doorgegeven en a.s. Zaterdag wel reeds met dit verzoek rekening zal worden gehouden. Met betrekking tot de opmerking van ds heren Scheele en Pijpelink, ove rde slechte verlichting en de slechte waterafvoer van de Prins Hendrik straat, wordt medegedeeld dat de toestand daar zal worden verbeterd door de bomen te rooien. Niet alleen de straatverlichting en waterafvoer spelen hier een rol, maar ook het drukke transport- verkeer met opperlast ondervindt moeilijkheden van de bomen bij het passjren van tegenliggers, wat voor voetgangers ook grote gevaren kan opleveren. Op de vraag van de heren Scheele en van Doe selaar, wanneer de Kerkdreef zal worden ver beterd, wordt medegedeeld dat dit een post is op de begroting voor 1952, welke ramingen door Ged. Staten nog niet zijn goedgekeurd. Ook al was de goedkeuring nu binnengekomen dan kon vanwege het ongunstige jaargetijde niet aan de verbetering van dit weggedeelte worden gewerkt. B. en W. geven de verzekering aan deze kwestie de volle aandacht te blijven schenken en delen verder nog mede dat de Stationstraat thans van wege het bijplaatsen van kolken behoorlijk water- vrij, is. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Besloten werd ten behoeve van het gasbedrijf toe te treden als lid van de Vereniging van Gasbedrijven. De vakgroep gasbedrijven zal per 1 Januari 1953 liquideren. Met inging van die datum zal hiervoor in de plaats treden de Ver. van Gasbedrijven, Aangezien de gemeente voor 1940 ook altijd lid van deze vereniging is geweest wordt besloten tot toetreding. De heer Misseghers informeert hierbij nog naar de grootte van de contributie, waarop de voor zitter mededeelt dat deze ongewijzigd blijft. De woning Singelweg 61 vroeger bewoond door de heer J. Hollebek is thans zover hersteld en aan gesloten op het gas- en electriciteitsnet dat deze woning voor bewoning is uitgegeven. B. en W. worden gemachtigd voor nu en in de toekomst om dit pand te verhuren tegen een huurprijs van f 250 per jaar. Aangezien de woning Buitenweg 80 een zeer oud en verwaarloosd perceel betreft en niet in een bewoonbare staat is te brengen, achten B. en W. het niet verantwoord de eventuele bewoning te bestendigen. Na advies van de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting wordt thans be sloten tot onbewoonbaar verklaring van het per ceel Buitenweg 80, waarvan eigenaar is de heer F. den Engelsman. Per 10 November a.s. vervalt een overeenkomst van een kasgeldlening groot f 250.000. Aange zien het moment nog niet gekomen is dat dit bedrag in een vaste lening kan worden overge schakeld, wordt deze kasgeldlening verlengd tot op zijn vroegst 31 December 1952. B. en W. worden verder gemachtigd tot (het aangaan van een geldlening groot f 170.000 voor een tweetal objecten. In de vergadering van 18 Maart 1.1. werd be sloten tot afgraving van de Armendijk, mits hogere instanties hieraan hun goedkeuring zouden ver lenen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat zij geen bezwaar hebben dat deze werkzaamheden plaats vinden, mits de bjjkomende kosten een som van f' 50.000 niet overschrijden. De met deze werkzaamheden samenhangende aanleg en inrichting van een parkeerterrein enz. zullen dan wel dienen te worden uitgesteld. De bedoeling is de afgraving in D.U.W.-verband te laten verrichten en de oude rijkswaterleiding met de af te graven dijk verder af te werken. Met de betrokken polderbesturen en andere in stanties is men in correspondentie over de verdere uitvoering van dit plan. De heer C. van Bendegem vraagt nog of bij, uitvoering van het thans gemaakte plan de gehele Armendijk zal worden afgegraven, waarop de voor zitter mededeelt dat dit ongewii.zigd volgens het eerste plan zal gebeuren. Alleen de verbeteringen binnen de kom zullen achterwege, blij,ven. B. en W. worden nu gemachtigd f 50.000 te lenen binnen het door de regering vastgestelde percentage. Voor het tweede object, het aanleggen van een gedeelte stamriool, hetgeen in de vergadering van 4 December 1951 is besproken en in principe besloten, worden de kosten geraamd op f 120.000. Hiertegen bestaat bij Ged. Staten in beginsel geen bezwaar. In verband met de precaire toestand van de ge- meente-financiën zien Ged. Staten zich genoopt dringend in overweging te geven te bevorderen dat met ingang van 1 Januari a.s. eelï rioolbe- lasting wordt ingevoerd met gemiddelde opbrengst van f 15 per aangesloten perceel. De wijge waarop die belasting zal worden geheven is nog in studie. De heer v. d. Berg informeert nog of de in te voeren rioolbelasting van blijvende aard zal zijn. De heer Kesbeke merkt hierbij op dat dit nog een vooruitlopen op de feiten is. Het college en de raadsleden zijn zeker niet geporteerd voor deze belasting en alleen indien men geen andere middelen vinden kan zal deze invoering een feit worden Wel moet wórden gevreesd, dat wanneer deze belasting er eenmaal is, zij wel van blijvende aard zal zijn. De heer v. d. Berg is van mening dat dit toch vrij, grote bedragen oplevert, waar de voorzitter op antwoordt, dat men met de uitvoering van het huidige project nog niet klaar is en b.v. in de toekomst ook aan een zuiverings-installatie zal moe ten worden gedacht, wat zeer hoge kosten meebrengt. Besloten wordt tot het aangaan van een geld lening groot f 80.000 volgens overgelegd ontwerp besluit, terwijj B en W. worden gemachtigd voor het resterende bedrag een geldlening aan te gaan groot f 40.000 tegen dezelfde voorwaarden. Bij raadsbesluit van 26 Juni 1951 werd besloten aan de heer W. de Feij.ter Wz. te Axel de resterende grond bij, de Eerste Verkorting te verhuren telkens voor een jaar. De huurprijs werd bepaald voor 1950 op f 350 en met ingang van 1 Januari 1951 op f 250 per jaar. Door de grondkamer voor Zee land is de huurprijs echter vastgesteld op f 110 per II.A. per jaar. Op grond van deze vaststelling wordt thans be sloten aan genoemde huurder voor de tijd van een jaar te verhuren een perceel bouwland, ge deelte van perceel sectie F no. 1147, voor de prijs van f 110 pec H.A. per jaar en wel zijnde voor het jaar 1950 2.10 H.A. en met ingang van 1 Januari 1951 1.10 H.A. Het raadsbesluit van 4 December 1951 betref fende het in erfpacht geven en verhuren van grond aan de heer J. Hollebek wordt ingetrokken en een nieuwe regeling vastgesteld, zulks in verband met enkele noodzakelijke wijzigingen in deze overeen komst. Als laatste punt van de agenda worden nog enige wijzigingen in de begroting van de gemeente en in die van de vee- en vleeskeuringsdienst goed gekeurd. De voorzitter deelt hierna nog mede, dat een schrijven is ingekomen van dokter Z. C. Salomé, waarin dszs per 1 November a.s. ontslag verzoekt als gemeente-arts wegens zijn vertrek naar Utrecht en zij.n opvolger aanbeveelt voor een dergelijke benoeming in zijn plaats. Hiertegen bestaan geen bezwaren. (Vervolg op pagina 2, eerste kolom.) Neem nu zo'n royale warme ULSTER. Een prachtige las in fantastisch mooie stof Onberispelijke coupe en solide maakwerk Thans in prijzen 69,- vanal Een mooie JONGENS Vooral ook t regenweer een mei le versmaden ias In n uitstekende kwaliteit, nu vanal Ze zijn ..de koning fe rijk" in een vlol JEKKERTJE. Warm en kwiek, altijd keurig. Als speciale aanbieding vanal

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1