50 jaar Woningwet ademtns imi lande verkwikkende WRIGM Een halve eeuw werk voor verbetering van de volkshuisvesting UIT ONZE OMGEVING. AXBIi Dlgestil Rennles om Zuurbrand te blussen; 6ók om suurbrand te voorkomen I M1JNHARDT een omwenteling op het gebied van tandpasta's. lcauwg°m NOGMAALS DE BLAUWE STEENTJES. Komt er spoedig verbetering Naar aanleiding van de in de laatste winter- zitting van de Provinciale Staten geuite klacht over de gevaarlijke toestand voor het verkeer van een gedeelte van de weg van Terhole naar St. Annapolder in verband met het daar aanwezige plaveisel, hebben Gedeputeerde Staten door de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat een onderzoek doen instellen. In haar vergadering van 21 October j.l. heb ben Gedeputeerde Staten, op grond van het door genoemde hoofdingenieur-directeur terzake uitge brachte rapport, besloten aan deze op te dragen op korte termijn een plan tot verbetering van dit weggedeelte bij hen in te dienen. Tevens werd door hen besloten om de overige van z.g. blauwe keitjes voorziene wegvakken in Zeeuwsch-Vlaanderen van een deklaag te voorzien. PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DE V. A. R. A. In het kader van de V.A.R.A.-tournée was Dins dagavond Axel aan de beurt en ter gelegenheid hiervan was de zaal van „Het Centrum" alhier tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van de afdeling Axel van deze radio-omroepvereniging, de heer Jac. Ortelee, deze propaganda-feestavond met een hartelijk welkomstwoord opende en het woord verleende aan de hoofdbestuurder, de heer J. P. de Beer. Deze spreker lichtte in het bijzonder de pro blemen rondom de telcvis-c toe en de hoge kosten voor de Wereldomroep. Verder sprak hij over do behoefte aan een nieuwe, moderne studio, waar mee echter een millioenenbedrag gemoeid is. Het voor de Vara verheugende feit, volgens spr., is dat de Zeeuwse afdelingen zo sterk groeien in ledenaantal. Zo ook de plaatselijke afdeling, welke in April 1940 slechts 24 leden telde en thans 180. Met de aansporing de Vara verder te helpen ver sterken werd deze propagandistische inleiding be ëindigd. Toen hierna het doek open ging had het bekende radio-ensemble „Accordeola" plaats genomen voor het voetlicht en werden verder de andere mede werkers voorgesteld. Dit waren Tini Visser (cabaret), Max van Praag (zang) en Jan Lemaire (voordracht) die gezamenlijk het tournée-gezelschap „De Trek kers" vormden. In een vlotte afwisseling werd hierna een be schaafd programma afgewerkt, waarvan de aan wezigen goed genoten hebben. De verschillende populaire schlagers, al dan niet met zang van Max van Praag of Bert Visser toonden niet alleen de grote virtuositeit van alle orkestleden aan, maar liet tevens horen hoe voortreffelijk dit en semble op elkaar ingespeeld is. We behoeven wel nauwelijks te vermelden dat de gezellige liedjes, waarvan de tekst door talrijke n dio-uitzendingen van a tot z bekend is, natuurlijk uitbundig wer den meegezongen. Ook het optreden van Tini Visser met haar afwisselend repertoire en de voor drachten van Jan Lemaire, een zeer groot kunste naar op dit gebied vielen evenzeer in de smaak. De geestige noot ontbrak ook niet in het pro gramma en hier was het o.a. Jaap Valkhof, die als een soort muzikale clown menige aanval op de lachspieren lanceerde. In samenwerking met Johnny Holthuij.zen gaf hij verder na de pauze nog een accordeonduo ten beste van bekende opera fragmenten, hetwelk een enorme bijval kreeg Het hoogtepunt vóór de pauze was wel de vro lijke schets in het Zeemanshuis „De Veilige haven" waaraan al de medewerkenden in passende cos- tumering hun bijdrage leverden hetzij in (vrolijke zeemansverhalen, dan wel in de gezellige liedjes van de zee. De clou van de avond was wel het schitterende slotnummer, een Zuid-Amerikaanse show, waaraan eveneens het gehele gezelschap meewerkte. De ka rakteristieke en rhytmische Zuid-Amerikaanse mu ziek welke „Accordeola" in rumba-bezetting ten gehore bracht en waarbij de overige artisten de zang en dans verzorgden, was al enig op zichzelf, maar de verrassende lichteffecten, maakten deze finale èn door costumering èn door de weergaloos schitterende entourage van het toneel tot een fantastisch glansnummer, hetwelk op alle aan wezigen een grote indruk maakte. Na nog een dankwoord van de heer Ortelee aan de artisten voor het gebodene, hetwelk vergezel! ging van een bouquetje bloemen voor de enigste dame in dit gezelschap, moedigde de voorzitter alle leden nogmaals aan hun steentje bij, te dragen onder het motto Ieder lid wint een lid, dan zijn wij spoedig aan de 300.000 1 Het dankwoord werd nogmaals met een dave rend applaus onderstreept, hetgeen wel een be wijs was dat allen een genotvolle avond hadden beleefd en dan ook voldaan huiswaarts keerden. U hoeft niet meer tegen uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft ;U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. MAISPLÜKDEMONSTRATIE. Op Maandag 27 October a.s. des middags tussen half drie en half vijf zal te Zaamslag op het bedrijf van de heer C. van Hoeve, D 164, een demonstratie worden gegeven in het plukken van mais, door twee Amerikanen, die specialisten zijn in dit vak. Gewerkt wordt met speciale Ameri kaanse maisplukhaken die een snellere werkwijze beogen. Dat het ook sneller gaan zal mag men wel aannemen als men weet dat een der demon strators de heer Elmer Carlson is, die meerdere malen kampioen werd op wedstrijden in het mais- plukken in de staat Iowa. De demonstratie wordt georganiseerd door de Commissie voor de Maisteelt en de Rijkslandbouw- vocrlichtingsdienst en geschiedt in overleg met de Stichting voor de Landbouw. Er zullen ook enkele plukhaken aanwezig zijn voor de belangstellenden die zelf eens met dit ge reedschap willen oefenen VERGADERING VAN „HET NEDERLANDSE TREKPAARD". Afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdagnamiddag vergaderde bovenvermelde ver eniging in „Het Centrum" alhier. Er was een flinke opkomst, getuige het feit dat 93 leden ter vergadering aanwezig waren. Dit gaf de voorzitter, de heer Stallaert, dan ook aan leiding tot enkele optimistische woorden inzake de belangstelling in Zeeland voor de paarden fokkerij. De heer Stallaert deelde verder mede thans als voorzitter te willen aftreden, dit in verband met zijii hoge leeftijd. Tevens had het verdere bestuur besloten, in verband met de gerezen moeilijkheden, thans in bloc af te treden, zodat ook de heren B. C. Puijlaert en Jac. de Putter hun zetels be schikbaar stelden. Besloten werd in het nieuwe bestuur uit ieder rayon van de afdeling een lid te benoemen Voor het westelijk rayon werd hierna met 67 stemmen gekozen de heer B C. Puijlaert, voor het centrale gedeelte de heer Jac de Putter (na twee stemmingen waarbij de heer de Putter 47 stemmen kreeg en de heer Abr Haak 45) en voor het oostelijk ge bied de heer C Steyaert te Graauw, eveneens na twee vrij.e stemmingen De heer Steyaert kreeg 56 stemmen, de heer A L. Stallaert 34. Voor de algemene vergadering te Goes werden als afgevaardigden benoemd de heren A. Goetha'ls en A. van Waes te Westdorpe, de heren Iz. de Feijter Wz. en W;. Koster te Axel en de heren A. L. Stallaert uit Kloosterzande en A. Serrarens uit Ossenisse. Ten slotte werd voor de aanbeveling voor de vacature in het hoofdbestuur de voordracht van de afd. Walcheren en Beveland overgenomen, n.l. de heren Groenewege en de Buck. Het was reeds laat in de namiddag toen de voorzitter deze drukbezochte ledenvergadering kon besluiten. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDE. Donderdagavond vergaderde de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in de bovenzaal van „Het Centrum". Op verzoek van verschillende leden werd ditmaal eens een vergadering in de avonduren belegd, ter wijl deze avond ook de herne welkom waren om op deze wijze eens nader kennis te kunnen maken met het werk van deze organisatie. De presidente kon dan ook behalve de spreek ster van deze avond, de provinciaal presidente mevr. Huisman-Griep, een aantal heren welkom heten, waarvan wij o.a. willen noemen de voor zitter van de kring Axel van de Z.L.M. de heer Abr. Haak en bestuursleden van de landbouw- huishoudschool. Mevr. Huisman-Griep vertelde thans een gratis tournee door de provincie te maken en daarbij dan de dames wier echtgenoten lid zijn van de Z.L.M. o pte wekken lid te worden van de Bond van Plattelandsvrouwen. Aangezien de Z.L.M. ca. PHARMACEUTISCHE CHEMISCHE f ABRIEKEN ZEIST Introduceren als éérste In Nederland een totaal nieuwe tandpasta,bevattende Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen! 4500 leden heeft en de bond van Plattelandsvrouwen nog slechts het op zichzelf toch ook flinke getal van 1250 zitten hier zeker nog goede mogelijkheden in. De lezing van mevr. Huisman-Griep „Waar gaan wij heen die diverse internationale en econo mische problemen behandelde werd aandachtig ge volgd. Na de pauze volgden nog enkele door haar zelf geschreven humoristische schetsjes in dialect, waarvan vooral „De naam van het kind" en „De bromfiets" veel succes oogstten. Al met al was het een druk bezochte en goed geslaagde avond. VERGADERING IJSCLUB. Donderdagavond vergaderde in „De Graanbeurs" alhier de IJsclub „Axel". Alhoewel het weer wel al vrij guur wordt denkt men momenteel toch nog niet aan schaatsenrijden en wellicht was dit de oorzaak dat de belangstelling voor deze ver gadering vrij matig was Wij kunnen althans moei lijk aannemen dat de liefhebbers van de ijssport en dat zijn er toch in Axel niet weinig anders in het geheel geen interesse zouden heb ben voor het wel en wee van deze club, die toch uiteraard moet zorgen dat er in de winter een goede en veilige gelegenheid bestaat tot schaatsen. Besproken werd de algehele toestand van de club en van de baan. Besloten werd om tegen de komende winter de baan zo goed mogelijk in orde te maken, het sluisje waardoor de baan bevloeid kan worden weer te herstellen, terwijl ook de wens naar voren kwam om verlichting van de baan onder ogen te zien. VERKOPING. Deze week vond ten overstaan van candidaat- notar'S Langenhorst in hotel „Het Gulden Vlies'' de verkoping plaats van een perceel bouwland van wijlen de heer J. P. Visser, groot 2.47.90 ha. en gelegen in de Rummersdijkpolder te Ossenisse. Koper werd de heer L de Feij,ter te St. Jansteen voor f 8550 PREDIKBEURTEN. Zondag 26 October 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (viering H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 2.30 uur Ds. J. Booy, van Utrecht. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. RÏJKSTUINBOUWCONSULENTSCHAP TE GOES. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft, te rekenen van 1 September 1952, di heer ir. B Vrijhof ontheven uit zijn functie van ingenieur in vaste dienst bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst ter standplaats Goes. Het komt niet zo vaak voor dat op grootscheepse wijze het jubileum van een wet wordt gevierd. Er moet dus wel een bijzondere reden zijn om het feit, dat 50 jaar geleden de woningwet van kracht werd, te herdenken met de uitgave van een ge denkboek, met een herdenkingsvergadering, waarop prominente sprekers het woord voerden en met een interessante tentoonstelling „Vijftig jaar wonen" die in het nieuwe Haagse stadhuis door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting werd geopend en tot 31 October a.s. te bezichtigen blijft. Die bijzondere reden is er inderdaad de Woningwet is een van de belangrijkste sociale wetten, die ons land kent. Door de Woningwet werd het mogelijk gemaakt, verbetering te brengen in de mensont- ereende wijze, waarop in de vorige eeuw een groot deel van het Nederlandse volk was „gehuisvest" en worden waarborgen geschapen voor de verdere ontwikkeling van de volkshuisvesting op een rede lijk, menswaardig peil. MINDER DAN VEESTALLEN Mensen van deze tijd kunnen zich moeilijk in leven in de afschuwelijks toestanden op woning- gebied in de vorige eeuw, alzijn op verschillende plaatsen in ons land nog wel sporen uit die tijd zichtbaar. Een zesde deel van het Nederlandse volk woonde ip het begin van de 20e eeuw in onder komens, die met een mooi woord „éénkamer woningen" werden genoemd, maar die in werke lijkheid krotten waren. 307.700 van die krotten telde ons land in het jaar 1900. Dat zulke „wo ningen" door gezinnen met enkele kinderen wer den bewoond, was in die tijd gewoon. Men sprak pas van „overbevolkte huizen", wanneer in zulke eenkamerwoningen vij.f of meer personen moesten leven. Hoe het er in zulke krotten uitzag, laat zich moeilijk beschrijven. Rapporten uit de vorigs eeuw zeggen, dat de „holen van de mensen vaak nog veel minder waren dan de stallen van het vee". WONINGWET BRACHT VERBETERING Deze misstanden schreeuwden om verbetering. Er werden door particuliere instellingen pogingen in het werk gesteld om de nood, dis in de handerdduizenden krotten werd geleden, te lenigen. Maar tot verbétering op grote schaal kon het pas pas komen toen op 1 Augustus 1902 de Woningwet van kracht werd. Door het in werking treden van deze wet werd de verbetering van de volks huisvesting een aangelegenheid van het Rijk. Dat wil zeggen, het Rijk nam maatregelen en ging de verantwoordelijkheid dragen, maar bij de verbetering van de ellendige toestanden werd-aan de gemeenten een belangrijke taak opgedragen. De gemeenten werden n.l. verplicht een bouwverordening in het leven te roepen, waarin de eisen voor de inrich ting en de degelijkheid en noodzakelijke voor zieningen als waterleiding etc. van woningen wer den. vastgelegd. Er werden bepalingen gemaakt be treffende het onbewoonbaar verklaren, het slui ten en afbreken van slechte woningen. Het werd de gemeenten bovendien mogelijk gemaakt langs een korte weg tot onteigening over te gaan. Dat alles betekende in de practijk, dat de strijd tegen de „kanker van de krotwoning" zoals deze misstand wel wordt genoemd met kracht werd ingezet. En niet zonder resultaten. V an de ruim 300.000 krotwoningen die in het begin van deze eeuw in Nederland voorkwamen, waren er in 1919 nog 237.000 over en in 1930 nog 139.000. SPREKENDE RESULTATEN. Terwijl in 1909 nog een zesde deel van de be volking in krotten woonde, was dit percentage in 1930 gedaald tot 4,4o/0. Ook het aantal woningen met 2 of 3 kamers verminderde snel. Het aantal woningen met 4 of meer kamers daarentegen nam toe. Uit die enkele cijfers blijkt reeds duidelijk, dat er dank zij de Woningwet zeer veel kon wor den bereikt, vooral en dat is niet in cijfers uit te drukken voor het arbeidende deel van ons volk. In nog veel andere opzichten is de Woningwet een zegen gebleken. Door deze wet werd het n.l. mogelijk gemaakt van het Rijk voorschotten te ontvangen in de bouw- en exploitatiekosten van nieuwe woningen. Daardoor konden de woning bouwverenigingen ontstaan, die zoveel goed werk hebben verricht en nog verrichten. Aan de Woningwet is het te danken, dat aan dacht werd en wordt besteed, niet alleen aan de verbetering van afzonderlijke woningen, maar ook aan een betere verdeling van de ruimte in woon blokken en woonwijken. Aan een gemeente met meer dan 10.000 in- weners werd het maken van een uitbreidingsplan voorgeschreven, d.w.z. een plan waarin, rekening houdend met de belangen van alle betrokkenen, de toekomstige ontwikkeling van een gemeente wordt vastgelegd. Naast deze gemeentelijke uitbreidings plannen bestaan streekplannen, terwijl er sinds enkele jaren ook een nationaal plan is, dat een logische overkoepeling is van allerlei streekplannen. IDEAAL NOG NIET BEREIKT. De periode van verbetering van de volkshuis vesting in ons land, die 50 jaar geleden werd in geluid met de afkondiging van de Woningwet, is nog lang niet afgesloten. Zoals Z.E. ir. H. B. J. Witte, de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, bij de opening van de tentoon stelling „Vijftig jaar wonen" zeide, is het stuk sociale geschiedenis, waarmee bij het van kracht worden van de wet een begin werd gemaakt, nog niet voltooid Er is nog zeer veel werk te doen. De gevolgen van de oorlog hebben de oplossing van het woningprobleem nog extra moeiij,k gemaakt. Maar het zou kortzichtig en ondankbaar zijn, niet te willen erkennen, dat op het gebied van de volkshuisvesting in de afgelopen halve eeuw ont- zoglijk veel goeds is gepresteerd door Rijks- en gemeente-instanties. Het is goed, al dit zegenrijke werk voor een ogenblik aan de vergetelheid te ontrukken. En dat is de bedoeling van de herdenking van het gouden jubileum der Woningwet. (Nadruk verboden)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2