I- HET RIJDEND MYSTERIE ONYX nylons U POPENT doodt rAJ00^ ™buJs nmEfl Sanapirin: de veilige 3 Visser.Koole.M.v. m de n< hi A) Ce ht He re 5T Als Rheumatische Pijnen U kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijf die Pijnen! Boe eens een Kruschen kuur! feuilleton. llitclan vloeibare D.D.D. dringt diep in uiiaicuj de porign door, zuivert, ontsmet UIT ONZE OMGEVING. AXEL reslujt Uit onze Juwelen-serie met zwarte naad Ook in Taupe Extra fijn f 5,95 Alléén bij TERNEUZEN Last van zennweaT BEKENDMAKINGEN. fl V V O h li fl v si U b« bi er st E1 Wi ee dc PI za en w< o\ hi ab ke je ko ba fev op va lie ha in ik nil fo lu OV ne oo en ve W Prins Bernhard beantwoordde ir. Horstmann met de woorden Ik kan U natuurlijk niets beloven, maar ik kan U de verzekering geven dat ik met U en voor U zal werken om aan Uw verlangen tegemoet te komen. Ik heb kunnen constateren, dat Zeeuwseh-Vlaanderen een prachtig stuk Neder land is. Na het diner volgde in de ruime burgerzaal van het Hulsterse stadhuis een ongedwongen be spreking van de problemen, waarmede onze streek te kampen heeft Hierbij waren aanwezig de boven genoemde deelnemers aan het diner benevens nog een 25-tal vooraanstaande personen, directeuren van fabrieken, leden van Prov. Staten, de Bel gische consul, enz. Ir Horstmann leidde deze bespreking in met een uitvoerige opsomming van de moeilijkheden Hij memoreerde de veerdiensten, de moeilijk heden op de arbeidsmarkt en de belemmering van het vrije internationale vrachtvervoer, terwijl ook de hoge electriciteits- en watertarieven (die voor de industrie tot 50 pet. hoger zijn dan elders) wer den genoemd. Als oorzaak van al deze moeilijk heden noemde spr de beknelling van Zeeuwseh- Vlaanderen tussen zijn natuurlijke grens de Schelde en een kunstmatige die met België. Na de rede van ir. Horstmann werd door vele aanwezigen in een ongedwongen sfeer een en ander nog eens persoonlijk bij de Prins tegelicht. De Prins liet zich hierbij ook door vertegenwoordigers van diverse werknemers-organisaties uitvoerig in lichten over de verschillende kwesties. Later dan voorzien was, omstreeks half elf, vertrok Z.K.H. naar Kloosterzande, waar hij ten huize van baron Collot d'Escury de nacht heeft doorgebracht. De aansporende werking van Kruschen op de bloed zuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op na tuurlijke wijze, gezuiverd van alls onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. (Ingezonden mededeling) DE TWEEDE DAG. Het was Donderdagochtend voor de hoge gasten reeds weer vroeg dag, want om kwart over acht stond de schooljeugd in Kloosterzande reeds op het gazon om de woning van baron Collot d'Escury te trappelen van ongeduld om de Prins een aubade te brengen, waarna een fraaie fruitmand werd aan geboden, die bij de vele geschenken die de Prins al had ontvangen eeu plaats vond in de ruime auto. Stipt op tijd werd ook nu weer vertrokken nu naar Stoppeldijk waar de hoefijzerfabriek van de heer Kerckhaert met een bezoek werd vereerd. Weliswaar geen groot-bedrijf, was dit toch een interessante fabr'ek, aangezien enerzijds de fabri cage duidelijk te volgen is en anderzijds deze fa briek een unicum is in ons land. Niet alleen zijn er slechts twee hoefijzerfabrieken in geheel Neder land, bovendien zijn dc machines, waarmede de heer Kerckhaert zijn hoefijzers fabriceert alle van eigen vinding en eigen constructie. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 59) De man uit Den Bosch lachte geheimzinnig. „De oorzaak ligt daar voor u op de vloer. Hij gaf zich tegen u en Havebek uit voor hoofd inspecteur. maar dat was hij niet. Hij zorgde er voor zelf het onderzoek naar het Gouden Masker in handen te houden, maar lichtte mij er niet over in. Ik wantrouwde hem, besloot de kat uit de boom te kijken, kwam in Den Bosch, zag daar Liang-sjin met u lopen moest dus wel wan trouwen tegen u koesteren en besloot mee te reizen met de bus. De rest weet u." „Ja, de rest weet ik" antwoordde Lola bitter. „Daar ligt nu de man die de mond vol had over het vaderland. Voor hem stapte ik over op deze rit. Hij gaf me opdracht te spionneren en pen oogje te houden op mister Hsieh-Fu. Ik heb me suf g eprakkizeerd over die cocaïne in de kaffers. Ik heb doodsangsten uitgestaan, toen ik vannacht Joop Wielewaal nergens kon vinden. Ik heb voor detective gespeeld en ontdekt hoe Liang-sjin de bankbiljetten in mijn geldtas verborgen had. Ik heb achter de deur staan luisteren toen Kareltje z'n beschuldigingen tegen deze arme jongen uit kraamde. „Je hebt staan luisteren viel Wielewaal haar in de rede. „En je wist, dat hij zelf het Gouden Masker was Waarom kwam je niet binnen Waarom vertelde je toen de waarheid niet „Ik begon het toen pas een beetje te begrij pen, Joop. Ik keek door het sleutelgat en zag Behalve de heer Kerckhaert en enige van zij.n oudste personeelsleden werden hier ook aan de Prins voorgesteld de heren A. J., J. A. en L. Schumen en de heer M. Boerman, terwijj bij het vertrek kleinzoons van de heren Kerckhaert en Schieman elk een etui met verchroomde hoefijzers aanboden als herinnering aan dit bezoek. NAAR SLUISKIL Als volgende punt stond een bezoek aan de grootste industrie uit de Kanaalzone op het pro gramma. Eerst werd gereden naar het uitge strekte fabriekscomplex, waar in tegenwoordigheid van baron d; Posson, voozitter van de Raad van Beheer, dr. ir. Borelli, gedelegeerd commissaris, ir C. F. M. J. Wats, de directeur van de fa briek ir. v. d. Berg en ir. Gena, resp. admini stratief directeur en onde"directeur, een rondgang werd gemaakt door de verschillende afdelingen, waarbij telkens het leidinggevend personeel der betreffende afdeling aan de Prins werd voorge steld. Na een rondgang van meer dan een half uur over het uitgestrekte fabriekscomplex, waarbij ir. Watz aan de hoge gasten de nodige uitleg ver strekte aangaande het bedrijf, onderhield Z.K.H. zich in de Centrale nog met een delegatie van de oud-militairen, die in het bedrijf werkzaam zijn eti besprak geruime tijd de problemen en wensen van deze oud-militairen en inzonderheid van de militaire oorlogsslachtoffers met de heer Paree, voorzitter van de oud-strijders en van de afdeling Zeeland van de bond van militaire oorlogsslacht offers. Alhoewel hetgeen de regering in haar geheel "voor deze mensen doet nog te wensen overlaat, kon de heer Paree wat betreft Zeeland gunstige berichten mededelen. Van de 77 mannelijke oor logsslachtoffers en 54 weduwen is er, dank zij de volle medewerking van de Commissaris der Koningin en het college van Ged. Staten slechts één werkzoekend, terwijj van de gedemobiliseer- den ongeveer 250 man een plaats vonden op de 1'Azote, dank zij ook hier de zeer welwillende houding van de directie Hierna begaf het gezelschap zich naar het Ca sino, waar ook aanwezig waren het dagelijks be stuur van Axel, burgemeester van Oeveren en de heren van Bendegem, de Putter en Mans, als mede de directeur van de A C.Z.C., ir. Ledune en de fabrieksarts, dr van Loy. Prins Bernhard onde*- hield zich enige tijd ongedwongen met dit ge zelschap, waarna hij ook nog een bespreking had met de fabriekscommissic bestaande uit de heren Compiet, Maas, Baveko, C Dieleman, Drabbe, C. P Dieleman„ Stockman, Ruts en van Tiggelen. De Prins onderhield zich geruime tij.d met deze com missie, waarbij ruimschoots gelegenheid was de moeilijkheden die zich in de Kanaalindustrieën nog voordoen naar voren te brengen. De ploegen dienst kwam nogmaals ter sprake, alsmede de loonclassificatie, terwijl de werknemers ook gaarne een bedrijfspensioenfonds zouden zien ingesteld Prins Bernhard informeerde hierbij ook nog naa. de woningtoestanden en ook hier bleken verlangens te zijn Sluiskil heeft te weinig woningen en men was van mening dat te veel van de huizen die voor de fabriek worden toegewezen in Axel en Terneuzen worden gebouwd, inplaats van in Sluis, kil. Verder is de fa. v. d. PeijJ voornemens huur koopwoningen te bouwen, waarvoor de fabrieks- directie dan de door de kopers te storten waar borgsom zou financ-eren, doch ook hier bleken nog niet alle moeilijkheden te zijn opgelost. Na drukkelijk stelde de commissie wel vast in dezen de directie geen verwijt tc willen maken, aange- hoe hij dat goudpapier uit je binnenzak haalde. Op dat moment snapte ik de truc. Hij wilde jou met alle geweld voor het Gouden Masker laten doorgaan om alle verdenking van de ware bende leider af te wentelen. Maar ik wist, dat jij on schuldig was. Er bleef maar één mogelijkheid over Kareltje moest zelf dc man achter de schermen zijn 1" Hoofdinspecteur Ossewaarde knikte goedkeurend. „Uitstekend gezien, meisje. Ik kreeg hem ook door. Ik zag z'n ogen, toen Wielewaal bekende dat hij samen met jou op zoek was naar het Gouden Masker. De man kreeeg een rolberoerte, toen hij, dat door een vertrouweling hoorde be weren. Toen moest hij, een doorslaggevend bewijs leveren, hij kneep dat papieren masker in z'n eigen zak samen, stak z'n vuist met die prop in de binnenzak van onze chauffeur, vouwde het masker daar weer uit en trok toen de grote ver rassing te voorschijn. Tableau." „De schoft," bromde Ravebek voor zich heen, „hij, vertelde me, dat hij een Chinees sprekende conductrice nodig had om een cocaïne-srm.kkelaa" te ontmaskeren. En nu blij,kt hij zélf de band'et. Lola lachte eens. „Ja, Kareltje heeft ons lelijk beetgenomen. 't Is maar goed dat Flipje me daar straks uitgelegd heeft, wie zijne excellentie eigen lijk is." Het gele gezicht van de pseudo-diplomaat grijns de nog steeds van genoegen. Hij bemerkte, dat alle blikken zich op hem richtten en zij;) scheve spleet oogjes twinkelden. „Wij collega's" krabbelde hij in z'n slechtste steenkolen-Engels, „miss Lola, master Oxward en onwaardige persoon hier voor u alle drie in ge heime dienst tegen de coeaïne-smokkel „Verrek," zei Wielewaal „Had ik dat eerder geweten." Hij stond hulpeloos te kijken, de armen nog op de rug. zien het ook voor deze moeilijjc is de gewenste maatregelen tot uitvoering te brengen, waar uit eindelijk het beheer over de fabrieken buitenlands is en men daar geheel anders staat tegenover deze problemen. Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door Juiste dosering, zeer ver hoogde geneeskrachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Kou Koorts en Pijnen. 25 tabl. 45 ct - 50 tabl. 80 ct. WEST ZEEUWSCII-VLAANDEREN Van Sluiskil ging het via dc normale route naar IJzendijke en dan via Watcrlandkerkje naar Oost burg, waar de Prins kennis maakte met het fraaie Zeeuwsch-Vlaamse rundvee, alsmede met enkele on zer allerbeste fokpaarden. De Prins maakte een rondgang en informeerde daarbij belangstellend naar vele bijzonderheden. De tocht ging verder naar Aurdenburg waar de lunch werd gebruikt en daarna een zelfde soort bespreking volgde als de vorige avond in Hulst, waar nu de West Zeeuwsch-Vlamingen hun pro blemen naar voren konden brengen. Tot slot ging het hier naar Eede, waar de nieuwe vlas- roterij werd bezichtigd en de Prins zich ook over de moeilijkheden in de vlasserswereld uitvoerig liet voorlichten. Terug naar Terneuzen ging het door een haag van inen6en naar de aanlegsteiger van dc provin ciale boot, waar de „Prins Willem I" gereed lag om de hoge gast na dit inspannende werkbezoek terug te brengen naar Hoedekenskerke, vanwaar per auto naar Woensdrecht werd gereden en de Dakota gereed stond voor de thuisvlucht. De overtocht werd nog meegemaakt door B. en W. van Terneuzen, alsmede de burgemeesters uit de Kanaalzone, de heren van Ooveren, de Boer en van Waes, door de directeur van de provinciale bootdiensten en de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Bij het afscheid dankte Z.K.H. het provinciaal bestuur, de Rijkspolit'e en het personeel van de bootdienst persoonlijk en besloot met te ver klaren diep onder de ind-uk te zijn gekomen van dit mooie en nijvere land. „Wat ik ten zui den van de Westerschelde heb gezien heeft mij, veel belangstelling ingeboezemd en ik ben ge troffen door de menigvuldigheid van de pro blemen, waar men hier mee te kampen heeft. j Krabben en peuteren maakt de HU 1(1" kwaal steeds erger. De helder en geneest de huid. Vfe GENEESMIDDEL TEGEN II II II HUIDAANDOENINGEN DE JAARMARKT In onderling overleg tussen de landbouw-orga- nisaties, de Z.L.M., de C.B.T.B. en de N.C.B t'n de Bond van slagers en varkenshandelaren is be sloten de gebruikelijke jaarmarkt dit jaar te houden op Donderdag 11 December. „O, arme jongen I" schrok no. 418, „je hebt de boeien nog om 1" Maar ze stormde de kamer uit, vóór hij zijn handen vrij kreeg Grommend trok de zware Grosley zijn kostbare last over de vlakke wegen van het Hollandse land Zingend zat de chauffeur achter het stuur. Ravebek had hem, nog ongeschoren beloofd als chauffeur in dienst te houden b ij.de W.E.B. Want rijden kon hij, dat bewees hij ook tijdens de versnelde terug rit naar 't vaderland met deze kolossale bus. De maatschappij,man zelf zat, nog ongelovig zijn hoofd schuddend, te luisteren naar de verhalen van hoofdinspecteur Ossewaarde en zijne excellentie Hsieh-Fu van de Chinese Gereime Dienst. Af en toe wierpen zij eeu bescheiden blik naar achteren englimlachun. De bruine krullen staken zo vreemd af bij, het hagelwitte verband om het hoofd van de gewonde student. Huil maar niet, mei-mei" troostte jhr. A. G. L. M. F van Natteluur tot Droogenbroeck zijn verloofde, ,,'t ls nu afgelopen. Als ik beter ben gaan we trouwen, maar Chinees praten doe ik nooit meer 1" „Dat komt er van," lispelde Lola tussen haat tranen door. „Jij ook met je rare gedoe. Een ver rassing noemde je dat I Als je zelf niet zoveel onzin beweerd had om ons op een dwaalspoor te brengen, dan had jij geen tik op je kop gekregen." Zijn mond viel open van verbazing. „Maarik heb geen onzin uitgekraamd. Ik whs toch tolk bij Hsieh-Fu Ik wist ook niet eer der waarom hij die bus gehuurd had. Ik had geen enkele reden oin Liang-sjin te wantrouwen toen ze vertelde zijn secretaresse te wezen. Hoe kou ik vermoeden, dat die rare Chinees het prachtig vond toen een spionne zich bij hem presenteerde voor een baantje en hij haar beter in 'toog kon houden?" PREDIKBEURTEN. Zondag 19 October 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (collelcte Kerkeraadsfonds), 2.30 uur Ds. Wiebosch, van Biervliet. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Gemeente- 10 uur en "2.30 uur Leesdienst. en 3 uur Ds. S. M. de Graaf, van Voorburg. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur ACTIE-COMITE VOOR WEGVERBETERING OPGERICHT. In Terneuzen is een actie-comité opgericht, dat zich ten doel stelt actie te voeren ter verkrijging van een verbetering in de toestand van enkele weggedeelten, waar zich herhaaldelijk verkeers ongevallen voordoen. Het betreft hier de verkeerswegen Terneuzen Axel (gedeelte St. Annapolder - gashouder) en Zaain- slagPerkpolderhaven (gedeelte Zaamslag - Stoppel- dij.kveer - Rapenburgtol), welke weggedeelten be straat zijn met de zogenaamde „blauwe steentjes die vooral in het najaar bij mist, nevel en regen spiegelglad worden. In het comité hebben zitting genomen de heren ir. J. F. Denie, ir. G. F M. Dikötter, J. W. de Feijter, ir. C. A. L. Horstmann, G. C. Jongepier en H. Ribbens. Mijn hardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. STICHTING MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL WERK. De burgemeester van Axel nodigt alle personen, die willen medewerken aan dc collecte voor boven vermelde stichting, uit zich aan te melden ter gemeente-secretarie (stadhuis) vóór of op 20 Oc tober a.s. Ook schriftelijke opgaven worden gaarne ontvangen. Axel, 13 October 1952. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het 'm Twee handen strengelden zich in elkaar „Ja, die landsman van mij heeft die verraadster heel wat eerder doorgehad dan ik, zeldzame suf ferd," schold de conductrice op zichzelf. „Ik ge loofde nota-bene eerst nog dat ze een collega was en kletste zowat m'u mond voorbij I Maar j Flipje, waarom beweerde jij tegen mij dat je ook een spion was van het Gouden Masker Waarom zei je me niet, dat je er niets mee te maken had?' Een zucht ontsnapte aan het verbonden hoofd. „Weet je dan niet meer, mei-mei, dat je in 't keukentje zo doorzanikte over dat Gouden Masker? Toen jij jaloers was op Liselotte, alias Liang-sjin?" „Ja toen Ossewaarde ons afluisterde. „Toen wilde jij me immers alleen geloven als ik eerst bekende een spion te zijn van het Gouden Masker „Ko-ko I Dus i k heb je zelf leugens laten vertellen De jonkheer grijnsde „En die zelfde meester van jou en Liang- sjin Dat was dus niet het Gouden Masker L»e grijns werd breder „Mei-mei, dat was immers zijne excellentie Hsier-Fu 1" De motor gromde monotoon door de stilte van het landschap Wielewaal zong achter zijn stuur rad over de liefde Waht hij, keek in het spie geltje en zag achterin dc bus hoe een kopje met glanzende bruine krullen zich heenboog over een wit verband Het slachtoffer van zijn angst werd goed ver pleegd Dc wonde van zijn knuppel kon geen betere verzorging wensen. Geen chauffeur zou het deze conductrice kunnen verbeteren. Hij drukte op de claxon. Lang en klagelijk. Want haar blauwe baret was afgegleden en hij wilde het geluid van die vier lippen overstemmen. EINDE

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2