AXELSCHE 3K COURANT jHet geval LAGES. Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen „Met raad en daad Puistjes h'oyale afschenkis opvallend D.D.D. Bevorder »t\U' .vertering OPENT r verkwikkende WRiG&L WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Mijnhardtjes: sterke doodt rM *n Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 67e JAARGANG No. 4 s Abonnement,- Loaie nummer» Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatien ln Nederland en Ned. Indlë fl. Buitenland fl. C Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlèn (üiv-Aimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. .x i _x._ txan Tpffpnnvor hp.t ..Volksemüfinden' Het voorstel van de minister van Justitie, aan de kroon, om gratie te verlenen aan de moorde naar en folteraar Lages, de beul van het Neder landse volk, heeft verzet doen oplaaien, niet slechts in de rij,en der beweging, wier naam aan het verzet verbonden is, maar in de boezem der natie. De weerstand tegen het gratiebesluit is heftiger en uitgebreider dan men vermoedt. De veront waardiging is vaardig geworden over het feit, dat men het leven wil laten aan hein, die het leven van duizenden slachtoffers nam. Het argu ment, dat het niet aangaat, de doodstraf toe te passen, nadat de bij.zondere rechtspleging 1» ge ëindigd, wekt de wedervraag, waarom die bij. zondere rechtspraak zo lang talmde, dat aan een der beruchtste oorlogsmisdadigers zijn gerechte straf ontging.' Wij behoren tot hen, die van oordeel zijn, dat de bijzondere rechtspraak in vele opzichten heeft gefaald. Zij heeft vonnissen geveld, die naar velen mening te zwaar waren voor het gepleegde delict. Zij heeft vonnissen geveld die te mild waren. In het onderhavige geval heeft zij te lang geaarzeld, waarbij, de leek niet mag vergeten, dat jiet juri disch construeren van een bewij.slast een uitermate ingewikkeld werk is, ook al liggen in het oog van de leek de bewijzen voor het grijpen. Wij vragen ons echter af. of men het oordeel over het besluit van de minister mag verbinden aan het verwijt over de fouten, die de bijzondere recht spraak heeft begaan. Indien de minister h't doodvonnis had gehand- liaafd, dan was hij zeker in overeenstaminrng ge weest, met wat de nationaal-socialisten het „volks- empfinden" noemen. Er is in de natie een be grijpelijke vergeldingsbegeerte. Het schrijnend leed van duizenden dierbaren, die door deze beestmens zijn gefolterd, is geëtst in de herinnering van hun verwanten en de schrijver dezer regelen, die de verschrikkingen van het concentratiekamp met eigen ogen heeft aanschouwd, is de laatste om zich te sluiten voor de gevoelens van haat en verbittering waardoor ons volk bii, het vernemen, dat Lages' leven gespaard zal blii.ven, wordt vervuld. Het probleem, waarvoor de minister van Justitie zich bevond, is evenwel, of de leer van „oog om oog en tand om tand" moet blijven gehandhaafd in een periade, die i» teruggekeerd tot de ge dachte, m de democratie begrepen, dat de mens zijn evennaaste het leven niet mag ontnemen, zelfs niet door een gerechtelijk vonnis, waar 111 de zwaarte van het bewezen misdrijf de ergste straf rechtvaardigt. De afschaffing van de bijzondere rechtspraak betekent het sluiten van het tijd perk van het oorlogs-noodrecht en de terugkeer van een toestand waarin de doodstraf niet ver enigbaar wordt geacht inet de beginselen ener democratische gemeenschap. De zedelijke daad, die door een principe wordt gevergd heeft dan alleen waarde, wanneer net principe gesteld wordt in ziin absolute vorm. In dien er maar enige omstandigheid aanwezig was, waardoor de schuld van Lages werd verzwakt, dan zou de beslissing minder categorisch zijp, dan zij, nu verschijnt. Ec is njets te zeggen ten gunste van deze ellendeling. Maar daardoor komt uit dat de minister niet geoordeeld heeft naar een persoon, maar volgens een beginsel. Het beginsel van het recht, dat hij het herstel der historische Nederlandse rechts orde, geen toepassing duldt van straffen, die aan die rechtsorde vreemd zijn, het beginsel der christelij.ke Nederlandse -cultuur, dat de doodstraf niet duldt. Voor welk ander beginsel heeft het verzet ge streden Voor welk ander beginsel zij.n onze martelaren de hel ingegaan, die Lages schiep Zij trotseerden de folteringen, die hun levens vernietigden om een betere wereld, omi de terug komst der nationale cultuur en nationale ethiek, die niet uit moord en doodslag, niet uit vergel ding leven, maar uit hogere waarden. Tegenover het „Volksempfinden" plaatst minis ter Donker de idee van het recht, de eerbied voor het leven. Daarom moeten wij hem niet met ste nen gooien, maar hem respecteren als een con sequent democraat. Het monster van Amersfoort krijgt in zijn levenslange gevangenisstraf een veel zwaarder lijden dan in het schot van het vuur- peleton vóór hem lag Maar de Nederlandse volks gemeenschap spreekt zich in deze gratieverlening door haar hoogste autoriteit uit, niet voor Lag», neen, voor de christelijke humane gedachte, dat het leven als een heilige waarde, waarin d" mens niet mag ingrijpen, moet worden gespaard Dr P. H. Ritter. Roei ze uit met wortel en tak. Kesm Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wek ken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Ingezonden mededeling) MEER DEVIEZEN VOOR TOERISTEN. Tot nu toe bedroeg het jaarmaximum aan de viezen voor toerisme naar de Europese landen, die in O.E.E.S.-verband samenwerken f 400 voor personen van. 14 jaar en ouder. Gezien de sterk verbeterde betalingsbalans van Nederland in de E.B.U. enerzijds en de sterk ge stegen kosten in het buitenland anderzijds bestaan er in het kader van de inter-Europese samen werking geen bezwaren meer, ingaande 7 October dit jaarmaximum te verhogen tot f 600 per jaar voor personen van 1 2jaar en ouder. Voor emigranten. Aan emigranten, die op of na 1 October 1952 zijn vertrokken of vertrekken naar landen, niet behorende tot de dollargebieden en voor zover daarmede een betalingsregeling bestaat, kan bij vertrek vergunning worden verleend tot het ver- kriigen van deviezen tot maximaal de tegenwaarde van de volgende bedragen Voor gezinshoofden en alleenstaande personen f 1500 voor het eerste gezinslid f 750 en voor overige gezinsleden elk- f 400. In geval van vestiging in landen buiten Europa behorende tot de dollargebieden, kan bij vertrek vergunning worden verleend tot het verkrijgen van deziezen tot de tegenwaarde van maximaal 60 pet. van deze bedragen. De oude richtlijnen blijven voor het overige voorlopig nog van kracht. talloze gezinnen van Nederland wordt het ogenblik een Engelse thee ge schonken. Men weet, dat de Nederlandse huisvrcuw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in dc regel weinig op een „buitenlandse", een andere thee- smaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Nederland heeft gebracht (tegen de prijs van 76 cent per pakje 1), is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. In op Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze Engelse melange een buitengewoon rijke afschenk iets, dat in onze dagen weer behoorlijk meetelt. (InS- Med.) H. V. 1. Graag zou ik iets vernemen over de bekende zanger Tino Rossi waar is hij, geboren leeft hij nog, hoe oud is hij, heeft hij ook in het Hollands gezongen V 2. Heeft gesteriliseerde melk minder voedingswaarde dan gewone melk V Antwoord 1. Tino Rossi is 45 jaar en werd geboren in Ajaccio de hoofdstad van Corsica, dezelfde stad waar ook Napoleon ter wereld kwam. Hoewel hij uiteraard het meest in Frankrijk op treedt maakte hij ook tournée's, na de oorlog o.a. naar Amerika en naar het Midden-Oosten. Zijn laatste optreden in Nederland dateert van voor de oorlog. Er bestaat behalve een groot aantal Franse en Italiaanse gromofoonplaten een enkele opname in het Engels van hem. echter niet in andere talen. 2. Door het steriliseren gaat de voedingswaarde wel iets achteruit het vita mine C wordt door de langdurige verhitting ont leed. Het voordeel van gesteriliseerde melk is, dat ze minder snel aan bederf onderhevig is. De vermindering van de voedingswaarde is gemakkelijk te compenseren door een juiste keuze van de andere voedingsmiddelen. Abonné. Ik zou graag willen weten hoe men zwarte handen van okkernoten schoon kan krijgen. Antwoord Uw handen worden weer schoon door ze te reinigen met azijn of citroensap. en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood 1072 km per uur. Door deze toesttellen in een steile duikvlucht te brengen met maximum-motor vermogen kunnen zij ten allen tijde een snelheid bereiken groter dan die van het geluid. Het is evenwel weinig raadzaam dat te doen met Meteors, daar deze machine niet voor supersonische snelheden ontworpen is. Het kan daarom voorkomen wanneer men toch met deze machine supersonisch gaat vlie gen dat zich vervormingen van vleugelprcfielen voordoen, welke de vliegeigenschappen schaden en moeilijk te herstellen zijn. Hetzelfde kan gezegd wordeu van de Thunder jet. Met de Sabre kan men het risico blijkbaar nemen, want Sabre-piloten van de Amerikaanse en Canadese luchtmachten ma ken er geregeld een spelletje van, met dit toestel door de geluidsbarrière te duiken, zonder dat de machine daarvan schadelijke gevolgen schijnt te ondervinden. Feitelijk behoren geen der behandelde drie vliegtuigen tot de supersonische categorie, waar zij niet in staat zijn om de geluidssnelheid in horizontale vlucht te benaderen. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. L. K. Wil iets weten over een bruidsbouquet. Antwoord Aantal bloemen en leeftijd der bruid doet niets "ter zake. Hoofdzaak is een bruids bouquet van b.v. wilte anjers met linten en sluier past niet bijzonder goed bij een mantelpakje Trouwt men hierin dan is een gewone bos anjers (hoeveelheid naar keuze) in verband met de kos ten die er voor gemaakt kunnen worden, voldoende niet alleen, maar ook meer passend. Bij een witte bruidsjapon met sleep cn sluier hoort een bouquet met linten en sluier. Dus in het kort trouwt men eenvoudig dan past enkel een eenvoudig bou quet, trouwt men royaal dan is het bouquet even eens royaler. Wij wensen u een genoegelijke dag. pijn-, kou- en griepbestrijders Doos 41 cent - Koker 80 cent J. van G. Wil een gummi-regenjas zelf verven. Gaat dat Antwoord Dat krijgt u naar onze mening nooit goed. Een gummi-jas kan nu eenmaal niet gekookt worden en dit is toch in ieder geval nodig om haar behoorlijk te kunnen verven. Wij geloven evenmin dat er een stomerij of ververij te vinden is, die het risico wil nemen. M- Hebben de straaljagers Meteor, Thunderjet en Sabre de gcluidsgrens alle drie overschreden en wat is de snelheid van deze drie ten opzichte van het geluid Antwoord De maximum-snelheden van de door u genoemde toestellen zijn Meteor 8 954 km per uur Thunderjet 1020 km. per uur Sabre E. S. Heeft een spiegel gekocht, die al vrij spoedig vlekken vertoont. Antwoord Het is een vervelende geschiedenis, waar u ten slotte heel weinig aan doen kunt. Van de rechtvaardigheid in dit geval zullen we maar niet spreken w ijweten werkelijk niet bij wie de schuld ligt. Als dc winkelier nog niets aan de spiegel heeft gedaan of de vlekken zijn nog niet verdwenen na een door hem toegepaste methode dan zouden wij de spiegel gewoon terug vragen en haar zelf behandelen. U kunt als volgt te werk gaan neem de spiegel uit de lij^t en maak even tuele vochtige vlekken eerst goed droog en schoon (aan de achterzijde) Zijn er gewone vlekken op het glas, dan kunt u deze behandelen met kamfer- ^piritus, goed droog wrijven. Gewone poetspommade als nabehandeling, uitgewreven met een zachte doek is eveneens een goed middel, ook naast het eerstgenoemde. Zijn de vlekken ontstaan door het „weer" dan moet u het glas behandelen met zeer fijne lijm. U strooit het poeder op het glas en wast het met de lij.m af nawrijven met een wollen lap. Ten slotte vestigen wij. er uw aandacht op, dat een spiegel niet in de zon mag hangen, daar kan het kwikzilver niet tegen en ook kunnen daardoor gewone vlekken ontstaan op het glas. Hangt de spiegel aan een vochtige (buiten)muur, dan is het raadzaam, aan de achterzijde kurken te bevestigen waardoor er geen vocht naar binnen kan dringen. Wil de winkelier ten slotte de spiegel niet zon der betaling afgeven dan zouden wij maar niet alles op alles gooienu schiet er niet veel mee op. De winkelier in het vervolg links laten liggen is een goedkoop middel en geen reclame voor de zaakl Lezer Heeft een „bijbaantje" waardoor hij ver plicht verzekerd is Kunnen vrouw en kinderen nu ook als verplicht verzekerd opgenomen worden 'i Antwoord Als uw inkomen voor meer dan 50% verkregen wordt uit uw „bijbaantje dan kunt u proberen uw vrouw en kinderen als ver plicht verzekerd opgenomen te krijgen. Speel der halve open kaart bij uw ziekenfonds. i U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPTLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spij svertering en stoelgang op natuurlij ke wij ze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjes Abonné. Woont reeds jaren in hetzelfde huis. waarbij een schuurtje met zolder behoort. Kunnen zij mij verplichten het zoldertje te delen met mijn buurman. Antwoord Loopt uw zolderruimte door tot boven de schuur en grond van uw buurman Zo ja, dan natuurlijk wel. Overigens kunnen wij een en ander niet goed beoordelen wij kennen Ae situatie niet, doch zouden zeggen neen, als de schuur met zolder op uw gehuurde grond staat. doos a /b ct

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1