I- De rei Prima v« Zwar The Het CentrumBioscoop Angelica Serenade Het k Axelse Bil Kopen l Extra Extra Extra ia ie AXEL V Telefoon 99 Zaterdag 4 October, aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 5 October, aanvang 4.15 uur brengen wij U de populaire Franse zanger Luis Mariano in Een film vol vrolijkheid en gezelligheid. Een avond van amusement waarbij U kunt luisteren naar de bekende radio schlagers van Luis Mariano, o.a, Angelica Serenade, Illusion, Chanson de la Pluie. Toegang alle leefijden. Zondag 5 en V' Madeleine S de 12-jarig( Een fel realistisi regisseur Jean C onverbloemde ki sloppen van de Tot 15 October lid of donateur op 5 October. Club Dinsdagavond. Ver hotel „Het Wapen Ki gr Alle maten 1 Pt In de maten D g' TELEFOON 1 Zoals N O V UIT ONZE OMGEVING. AXEL jmw" INGEZONDEN STUKKEN k 7 z< f( 11 D P rj e< d K V( tx w Vi oc h< lu fli VI si: U be m de nc ba bu er sti Ex wc eei do Ax Ce hu lie rei PI i zal en wc ov hi< abi kel 57; ko ba év op va lie ha in ik ni fo lu 01 ne oc er v< ,VS -O A.W.S.C. „VOLHARDING" Vrijdagavond kwam in het clublokaal, café „De Sport" alhier, het bestuur van de Axelse Wieler en Supportersclub „Volharding" te samen met het werkcomité voor de organisatie van de baankoers aog eens in vergadering bijeen. Deze vergadering, met als enig agenda-punt het financieel verslag van de op 15 Augustus gehouden koers, zou al eerder hebben plaats gehad, maar daar alle ge gevens nog niet binnen waren, kon eerst thans een definitief eindverslag worden gegeven Van het uit 15 personen samengestelde actie comité was een tiental aanwezig toen de voor zitter, de heer Ch. Ticleman, de vergadering opende en de penningmeester verzocht een overzicht te geven van de financiën omtrent de eerste wieler wedstrijd die door deze club was georganiseerd. Het bleek dat het bedrag aan ontvangsten, ver kregen uit advertenties, enveloppen-actie en pro gramma-verkoop, ruimschoots genoeg was om alle onkosten te bestrijden. Er blijft zelfs nog een ruim batig saldo in de kas van het baankoersfonds over, zodat, de geldelijke zijde uitermate geslaagd mag heten. Dit gaf, volgens de heer Tieleman, moed aan de nieuwe club om volgend seizoen te trachten weer een dergelijk sportevenement op touw te zetten, waarbij dan d? ditmaal opgedane ervaringen kunnen worden aangewend, om in de toekomst, vooral wat betreft de deelname van renners, nop betere koersen te organiseren. In de eerste plaats richtte de voorzitter waar derende woorden tot de werkers van het comité voor de toewijding en activiteit, waarmee zij een groot deel van hun vrije tijd belangeloos hadden opgeofferd voor het welslagen van dit wielersport- gebeuren Een woord van welgemeende en hartelijke dank aan de ingezetenen en de neringdoenden van onze gemeente en ook daarbuiten, voor hun daad werkelijke financiële steun, welke de stoutste ver wachtingen heeft overtroffen, ontbrak eveneens niet en de voorzitter hoopte bij volgende gelegenheden weer een beroep te mogen doen op de medewerking van allen, die door de geslaagde dag van 15 Augus tus hebben getoond de wielerspor.t een warm hart toe te dragen. Hierna werd deze geanimeerde vergadering ge sloten. GESLIPT. Zaterdagnamiddag slipte op de provinciale weg AxelTerneuzen weer eens een auto op de lang zamerhand beruchte blauwe steentjes. Een met matige snelheid rijdende Belgische personenauto be stuurd door mevr. P. uit Lokeren, ging plotseling slippen met het gevolg dat de wagen van de weg afgleed omkantelde en in een maisveld te recht kwam Gelukkig liep deze slippartij nog vrij goed af en konde.. de inzittenden, drie Belgische dames en twee kinderen, nadat zij eerst naar het zieken huis te Terneuzen waren overgebracht, nog de zelfde namiddag huiswaarts keren. Eén der dames moest ter behandeling worden opgenomen wegens een lichte hersenschudding. De auto werd aan voor- en achterzijde flink beschadigd. GOUDEN BAKKERSJUBILEUM. Het was vorige week voor bakkerij Duijm een feestelijke dag. Die dag werd n.l. het 50-jarlg bestaan van de bakkerij gevierd en al was het de bedoeling dit jubileum in stilte in de eigen familiekring te vieren, leveranciers, collega's en vrienden lieten dit feit niet ongemerkt voorbij gaan. Ook de klanten waarvan velen ongetwijfeld zich de bereidwillige hulp in oorlogstijd toen ook zonder bon werd geholpen, nog zullen herinneren, lieten zich niet onbetuigd en zo werd de zaak die dag in een bloementuin herschapen. Niet minder dan 33 bloemstukken mocht men op deze feestdag ontvangen. Al heeft de stichter van de bakkerij deze dag dan niet meer mogen meemaken, vast staat toch wel dat de zaak nog steeds in zijn geest wordt voortgezet en de groe' en bloei die de heer Duijm aan de zaak mocht geven (in 1902 werd begonnen met 9 broodjes per dag) ook nu nog steeds voort duurt in de huidige moderne en welvarende bakkerij. 25 JAAR VARKENSVERZEKERING TE KIJKUIT. Zaterdagavond hield „Elk naar zijn krachten" te Kijkuit haar 25e jaar- en tevens feestvergade- ring in het Zondagschoolgebouw. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer A. Dieleman, die deze dag ook zijn zilveren jubileum als voorzitter vierde, gaven i secretaris en penningmeester verslag over het verstreken jaar. Het ledental bedraagt thans 29, terwijl de kas, die in het afgelopen jaar een klein nadelig saldo te zien gaf, een batig saldo van ruim f 1000 vermeldde. In de plaats van de heer Wolfert, die Kijkuit gaat verlaten, werd als bestuurslid gekozen de heer M. Dieleman. Na deze normale vergaderingsagenda volgde een overzicht van de hee.' A. Dieleman over de ver streken 25 jaar, waarbij vooral de bijzonder goede samenwerking in het bestuur viel te vermelden. Een koffiemaaltijd met vervolgens een verloting en een filmvoorstelling, verzorgd door de firma Feijter-But, zorgde voor een feestelijke noot op deze jubileumavond. SCHIPPER UIT SAS VAN GENT MISHANDELD TE STRAATSBURG. Vrijdagavond heeft de politie te Straatsburg- Neundorf in een kelder het zwaar gewonde lichaam gevonden van de 43-jarige schipper P. Aernoudse, woonachtig te Sas van Gent. De schipper werd be wusteloos gevonden in de kelder van een gesloten huis en had een schedelbasisfractuur. Vermoed wordt dat de schipper, na bij een bank te Straatsburg een aanzienlijk bedrag in francs te hebben opgenomen, is gevolgd, overvallen en beroofd en daarna door de daders in de kelder is verborgen. Het is de politie anders een raadsel hoe de man in de kelder gekomen moet zij.il, daar deze voor een vreemdeling moeilijk te .inden was, terwijl bovendien alle deuren van het huis waren vergrendeld. C.J.M.V.-APPEL IN GOES. Zaterdagmiddag werden in 22 plaatsen van ons land appèlvergaderingen van het C.J.M.V. gehou den en in onze provincie vond een dergelijke bijeen komst plaats te Goes, waar C.J.M.V.-ers uit alle delen van de provincie aanwezig waren Na een openingswoord van de heer C. Leunis uit Terneuzen voerde het woord ds. Cnossen uit Gouda, die de aandacht vroeg voor het komende eeuw feest van de C.J.M.V., dat volgend jaar op Hemel vaartsdag zal worden gevierd. Spr. was van me ning, dat voor die tijd een grote schoonmaak zal moeten worden gehouden, zodat alle afdelingen actief en levend zullen worden en het komende jubileum een werkelijk feest zal kunnen worden. Spr. wees de leden o pde noodzaak zich te be zinnen op de kern van het werk en steeds nieuwe wegen te zoeken, om dit werk te volbrengen. Na de pauze sprak nog de vroegere districts secretaris van het district Zeeland, de heer J. K. Cordeau, over zijn reis naar Amerika. Geachte Redactie. In uw nummer van Zaterdag 27 September wordt door dr. P. H. Ritter, over zijp onderwerp „Fries land", wel zeer hoog van de toren geblazen l; Het recht der Friezen op hun taal in hun prol- vincie wordt o.a. aldus vóór gestaan Iedere Nederlander, iiiet-Fries, moest trachten zich de kennis van het Fries, de tweede landstaal, eigen te maken." Mijp protest tegen deze en an dere beweringen is hierbij nummer één. Stelt u voor, H.H. gemeente- en rijksambtenaren en ook u mannen, vrouwen en kinderen, die fa milie in Friesland hebben en zich daar, om welke redenen ook, vestigen, dat deze allen zich de Friese taal eigen zouden maken I Moeten maken 1 Waar is hier de logica ln de kerken zou dan. naar de wens van dr. Ritter in het Fries gepredikt (zo gezegd voor gegaan) worden, wat algemener is van betekenis. Onderwijl, welk en waar ook, zou in het Fries gegeven worden. En liefst de dag van morgen al 1 Want dèèr „zijp de regionale bijzonderheden, waar uit de natie is opgebouwd en die door het natio nale wezen worden overkoepeld,, en vervolgens „Hun eis is gerechtvaardigd, want het Fries is niet een dialect". „Een staat ondermijnt zichzelf.' Verband wordt zelfs gebracht „Velen plegen te vragen Waarom wilt gij splitsingen en schei- diugen aanmoedigen, terwijj de wereld bezig is in groter gehelen te denken Ook de Amerikanen" komen er bij en het gevaar van nog schrikkelijker oorlogen. „De kleine deelnemers, die alle zeggenschap ver loren (zouden) hebben en op bevel van de groten in oorlogen worden medegesleept". „Zij hebben de wapenrusting (jer Staten-gemeenschap te be talen, het bloed hunner zonen te geven „Staten-internationalisme, mislukkingen". „Euro pa beeft, morgen die Amerikaanse generaal pre sident van de Verenigde Staten, mogelijk-" „Het volks-internationalisme lerhéft zich tegen dit staats-internationalismc," enz. Om te besluiten nog over de Friese beweging, „die wij door onze sympathie behoren te omringen." Und das Vaterland kann ruhig sein 1 Gelukkig zegt dr. Ritter het in het Nederlands de enige verdienste van een lang stuk met weinig zin en betekenis voor zijp eigenlijk onderwerj Ook hiervoor bestaat een Duits gevleugeld woord Voor mij is die Friese beweging niets dan een rel Voor alles en nog wat, ontstaan tegenwoordig rellen. Men kan niet meer rustig eten, drinken en slapen, indien er geen rel op touw wordt gezet. En de hoofdfiguren lezen hun namen in de krant: wat zij nooit in hun leven verwacht hadden en ook niet konden verwachten 1 Let wel Ik betrek hierin allerminst dr. P. H. Ritter, maar hij heeft in dit stuk de fout be gaan, dat hij de Friese kwestie gebruikt heeft als aanloop om zijp hart te luchten over het ge vaarlijke wereldgebeuren. Wij moeten ons licht opsteken bij het feit, dat de eerste bekende bewoners van ons land de Kelten waren. Griekse en Latijnse schrijvers geven deze naam (Lat Celtea) aan een volk, dat oor spronkelijk woonde aan de Boven-Donau in Zuid- Duitsland Zij bevolkten van daaruit Frankrijk. Spanje, Portugal, Noord-Italië, de Brise eilanden, Ierland en drongen door tot Klein-Aziê Galatië is naar heil genoemd. Zij plunderden Rome in 390 v. Chr. De taal der Kelten bleef op het eind van de Romeinse tijd bewaard in Wales, Schotland, Ierland en kwam uit Engeland in de vierde tot de vijfde eeuw naar Bretagne (Frank- hij,k). Ook in ons land hebben de Kelten ge woond en lieten na hun uittocht naar Engeland sporen van hun taal in ons land achter. Men ver gelijke eens hoeveel Engelse woorden gelijken op Nederlandse, soms er volkomen gelijk aan zijn, b.v. strand, land Onze Nederlandse taal behoort tot de West- Germaanse taalgroep en vertoont oud-Friese, ouu- Frankische en oud-Saksische elementen. Zoals Friesland zijn oud-Fries heeft en daarvan nog de duidelijke sporen draagt, draagt Wales (Zuid-Engeland) de sporen van het Keltisch. Het Engels in Wales wijkt daardoor veel af van het gewone Engels. Vermoedelijk heeft het oud-Fries het meest nog van de Keltische taal bewaard en is het Fries van heden nog zeer afwijkend van het Nederlands, zoals de taal in Wales, waar dte Kelten woonden, afwijkt van het gewone Engels, dat wij kennen, als ons Nederlands, als schrijftaal. hl Bretagne, waar nog Bretons-sprekenden zijn, nog geen millioen, heeft de Keltische taal het moeilijk. De Franse regering is tegenover de streek talen minder vrijgevig dan de Engelse. Bij de boeren zijp de Bretonse dialecten nog algemeen in gebruik, terwijj bij de vissers het Frans veld wint. De sporen van de Keltische taal zijn dus in Bretagne ook nog aanwezig. Vaak herinneren in eenmaal door Kelten be heerste streken de namen van steden (sterkten) van hun heerschappij. Nijmegen b.v. heette in het Keltisch Noviomagus en de naam Nijmegen komt thans acht maal in Frankrijk éénmaal in Enge land en tweemaal in Duitsland voor, na ook eerst Noviomagus geheten te hebben. Het spreekt van zelf dat Nijmegen elders vertaald is. Prof. A. G. van Hamel schreef een inleiding tot de Keltische taal- en letterkunde. Eli nu het woord dialect. De beknopte Winkler Prins geeft bij Friese taal een West-Germaans (d.i. Duits) dialect, zelfstandig, naast Engels en Nederlands. Tot 1600 oud-Fries, nieuw-Fries wordt ra

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2