AXELSCHE SR. COURANT Verenigd Europa „Met raad en daad IVOROL POPENT doodt rAJ00^ i$i!s WEK DE GAL IN UW LEVER OP i Verkoudheid Sanapirin 3 goede NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... de beste tandpasta die men U raden lean Frankering bij Abonnement Aiel. ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 67e JAARGANG No. 2 N Abonnements- prljtt Losse nummers* Kwartaal' abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö il. Buitenland il. 1 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inqezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiën (maximum 8 regels) 1 S regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Aan dc bouw van een Europese eenheid wordt schielijk gewerkt. Een plan tot hervorming van de structuur der Europese gemeenschap is reeds in de maak en wij moeten bedacht zijn op voor stellen, die spoedig ingrijpende wijzigingen willen aanbrengen in de verhouding tussen de West- Europese staten. Niet een statenbond, maar een Europese bondstaat is het laatste doel. Reeds hebben de deelhebbers aan de steenkolen- en staalgemeenschap een deel van hun nationale vrijheid van handelen prijsgegeven op een be paald gebied, maar het proces zet zich voort en het ziet er naar uit dat die vrijheid van han delen nog meer zal worden ingekrompen totdat er van de souvereiniteit der afzonderlijke en spe ciaal van de kleine mogendheden in het westen we'.nig meer over zal zijn. In de plaats daarvan komt dan een Hoge Autoriteit, waarin de grote landen tevens de bezitters der grondstoffen de baas zullen zijn Men vreest en terecht dat deze nieuwe federatie van Europese staten conflicten zal op roepen over de leiding, vooral tussen Frankrijk en Duitsland en daarom gaan de gedachten naar een constructie, die veel gelijkt op een West- Europese eenheidsstaat een Europese regering 011 een Europees parlement, waarin de grote kwes ties niet volksgewijge maar onmiddellijk inter nationaal zouden worden gesteld. Dat parlement zou dan naar de politieke richtingen worden ge groepeerd en wij zouden internationaal hetzelfde beeld te aanschuwen krijgen, dat wij tijdens de laatste kabinetsformatie in Nederland hebben ge zien een uitwisseling tussen politieke machts groepen, die bijna dc onregeerbaarheid van het land heeft aangetoond. Hoe hebben wij ons tegenover dit Europese een- heidsstreven te verhouden Moeten wij blijven hechten aan het denkbeeld dat de huidige staats- souvereiniteiten zo min mogelijk worden afge brokkeld op het ogenblik waarin, naar het oor deel van deskundigen het herstel der Europese economie een enge samenwerking eist Of moe' ten wij economisch herstel najagen ten koste van historische staatsvormen De snelle ontwikkeling van de Europese eenheids gedachte plaatst ons voor een warnet van pro blemen. die tot bezonnenheid manen in stede van tot een onbedwongen juichkreet. Dat een voort gaan op de weg van het plan-Schuman de Euro pese welvaart zal teweeg brengen, die than3 ont breekt, is nog altij,d een hypothese. Bovendien behoort, wanneer wij ons beraden over de toe komst van Europa, niet alleen het economisch aspect te gelden, maar ook het cultuuraspect. De Europese beschaving leeft uit haar ver scheidenheid. Een Europese eenheidsstaat, waartoe de huidige pogingen ten slotte moeten leiden, zal op de duur de nationale culturen en talen doen verdwijnen en doen oplossen in die der grote vol ken om aldus aan Europa de eigenheden te ont nemen. Men moge niet vergeten, dat het Europese par lement, zoals het nu is samengesteld, de vrucht is van een defensiegemeenschap en dat de be perkingen der nationale souvereiniteiten, die op de agenda staan overdracht van de beslissingen aangaande de buitenlandse politiek en omtrent de inrichting en bekostiging van een Europees leger in dienst gesteld zijn voor de afweer van een vij.and en niet van de vredesgedachte. Zolang de vete tussen oost en west niet is beslecht en die beslechting zal helaas (1) voorshands uitblij ven is er geen andere basis voor wereldvrede dan de zorg voor een militair evenwicht. Aan het verlangen van millioenen, eindelijk tegeti nieuwe oorlogsdreigingen te worden beveiligd, ko men de huidige unificatieplannen niet tegemoet. Bovendien men spreekt van een Verenigd Europa. Straatsburg geeft ons van dat Verenigd Europa maar een tronkje. De landen achter het ijzeren gordijn hebben geen deel aan de nieuwe Euro pese vormgeving. Groot-Brittannië en de Skan- dinavische landen houden zich afzijdig, de Ibe rische landen spelen er geen rol in. De wijziging welke de nieuwe organisatie in de Europese ver houdingen kan teweegbrengen kan geen andere zijn dan dat een grote staat geboren wordt, te midden van anders staatsgroepen, waarop men niet rekenen kan In de nieuwe West-Europese combinatie ligt de conflictstof opgehoopt. Nog kruisen Frank rijk en Duitsland elkaar de degen. Nog blijft Engeland vol van skeptiek. En het staat te bezien, of de voordelen der economische samen werking op dit ogenblik reeds zo vaststaan, dat de kleine mogendheden, met name Nederland, kunnen nalaten op haar hoede te zijn. Wij schrijzen dit artikel niet, omdat het ons ontbreken zou aan sympathie voor internationale toenadering. Maar nu het publiek, zonder voor behoud dc huidige ontwikkeling der West-Euro- pese verhoudingen met zijn genegenheid omring nu de internationalisering van Nederland in de grondwet is opgenomen en de laatste troonrede het internationale streven van onze regering sterk beklemtoont, nu is het moment gekomen, om kritische klanken te laten horen en te waar schuwen tegen al te veel geestdrift. Dr P. H. Ritter. J. K. Een kennis van mij werd wegens arbeids verzuim ontslagen, omdat hij tijdens zijn werk ruzie kreeg met de vrouw van een collega. Nu is het echter zo, dat hij tijdens de ruzie zijn werk niet in de steek gelaten heeft. Bovendien moet hij echter het huis zeer spoedig verlaten, omdat dit een dienstwoning is. Moet hij nu ter stond vertrekken en welke huur moet hij be talen gedurende de dagen dat hij, nog in het huis woont Hoe moet de man verder steun krijgen Antwoord Indien uw kennis het niet met de opvatting van de werkgever of het arbeidsbureau eens is, kan hij bij verzoekschrift de kanton rechter vragen de zaak in behandeling te nemen. Indien hij dan gelijk krijgt wordt het ontslag bij vonnis ongedaan gemaakt. In geval van gelijk wordt dan dc periode tot het vonnis nog als diensttijd uitbetaald. Het huis zal de ontslagene wel moeten verlaten, maar niet dan nadat hem een andere woonruimte is toegewezen door het gemeentelijk huisvestingsbureau. Tot dat moment betaalt hij dan een huur die hij kan laten vast stellen door een huuradviescommissie. Verder zal de betrokkene vermoedelijk voor een werkloos heidsuitkering in aanmerking komen. Hij kan dat bii zijn vroegere werkgever gewaar worden of bij het arbeidsbureau. Deze uitkering wordt uit gekeerd door een speciale bedrijfsvereniging of door een algemene naar gelang de indeling van de werkloosheidswet. Komt hij niet voor uitkering in aanmerking laat hij zich dan tot de gemeen telijke dienst voor sociale zaken richten. J. V. Vraagt inlichtingen betreffende emigratie naar Zweden: Antwoord De emigratie-mogelijkheden alsmede de bepalingen wijzigen nog al eens. Het lijkt ons daarvoo- beter uw licht eens op te steken bii de heer N. van Veen. Eyssoniusplcin 6 A te Gro ningen. Op de gewestelijke arbeidskantoren kan men u ook inlichtingen verstrekken. Abcnné Een oom van ons is in 1945 gestorven. Hij had geen kinderen. Hij had zijn nalatenschap aan een niet-familielid overgemaakt. Wie had daar recht op gehad Antwoord De wet kent een wettelijk erf deel toe aan afstammelingen (kinderen had hij niet) en leden in de opgaande rechte linie (ouders dus). G. R. Is een gevonden voorwerp na één jaar en zes weken eigendom van de vinder, na aan gifte bij de politie Antwoord Nee, dit is niet juist. De mening is wel verbreid, dat een vinder die de zaak op het politiebureau heeft gebracht deze na een be paalde tijd als haar eigendom kan terughalen. Het is echter zo, dat wanneer de verliezer binnen 30 jaar een vordering instelt de vinder het goed moet afgeven. A. D. Floewel, naar mijn weten althans, haast overal de nieuwe spelling wordt gebruikt doen wij het op kantoor nog met de oude. Dit geeft vaak aanleiding tot vergissingen. Is de nieuwe spelling nu officieel ingevoerd en ée oude officieel afge schreven, of kan men als reden van het vast houden van de oude spelling nog aanvoeren dat deze spelling niet officieel is afgeschreven. Antwoord De nieuwe spelling is in 1947 offi cieel ingevoerd d.w.z. verplicht op scholen en officiële instellingen, daardoor ook (vrijwillig) door de pers ingevoerd. Natuurlijk kan op handhaving van oude spelling door particulieren geen sanctie gesteld worden er is nog enige vrijheid in Ne derland I Daar alle kinderen nieuwe spelling leren en in de kranten lezen zal de oude t.z.t. wel uitslijten", zoals elke oudere spelling ook uit gesleten is Dwingen kan men de onwilligen niet. maar zeker zullen zij eerstdaags ontdekken, dat hun „verzet" nutteloos is. Wie van hen schrijft er b.v. nog „blaauw" en „ligchaam" De nieuwe spelling blauw en lichaam van 1864 volgt men immers wel. U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletje» Ahonné. Ik ben in het bezit gekomen van een eikenkist. Deze was aangetast door houtworm. De vorige eigenaar heeft blijkbaar bovengenoemde kist behandeld met petroleum. De kist is nu met boenwas behandeld en nu pas komt de lucht van de petroleum te voorschijn. Antwoord Petroleumlucht blij,ft lang hangen. Wij, radien u aan een pap te maken van benzine met fijngemalen krijt. De kist hiermee goed in wrijven, van binnen ei van buiten. Daarna goed uitborstelen en wassen met sterk zeepsop. Zo nodig nog eens herhalen. J. jv. <4. W. Mijn man is overleden, ik ben nu voor de tweede maal getrouwd in gemeenschap van goederen. Mij,n man was voor de derde maal getrouwd. Zijn kinderen willen nu een erfdeel uit het eerste huwelijk. Antwoord Wij nemen aan dat het huwelijk, waaruit de kinderen geboren zijn die nu voor hun deel opkomen door de dood is ontbonden. De kinderen hebben dan inderdaad recht op een deel van de nalatenschap van hun moeder. J. M. Heeft een minder sierlijk kippenhok. De schoonheidscommissie ter plaatse maakt aanmer kingen. Antwoord Er zal niet veel anders opzitten dan opknappen. Slechte stukken hout vernieuwen, een kwast verf, vrolijk groen b.v. en onooglijk gaas vervangen. Eén en ander behoeft niet zo bar veel te kosten. Denkt u ook om een knap dak, uw huren kijken er van uit hun slaapkamer steeds op. Geef hun geeen reden tot klachten. Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben Innemen doen ze die ta bletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U 1 H. F. Vraagt inlichtingen over het plan van Wageningen in Suriname. Antwoord Wellicht kunt u de inlichtingen die u nodig hebt en die ons onbekend zijn, te weten komen bij de vertegenwoordiger voor Suri name, Z. FJ. mr B. H Pos, Lange Voorhout 50 te 's-Gravenhage. H. v. G. Is tuberculose erfelijk Is een be smettelijke tubcrculcse-patiënt volgens de een of andere wet de verplichting op te leggen om in afzondering te leven Antwoord Tuberculose is niet erfelijk. Men wordt niet geïnfecteerd met tuberkelbacillen ge boren. Wel kan men een gestel erven, waardoor men voor een besmetting met tuberkelbacillen ge voeliger is dan anderen Wettelijke bepalingen als door u bedoeld zijn er niet. Hoewel dergelijke voorschriften op het eerste oog zeer nuttig zou den lijken, zouden zij in het groot gezien zeker een negatieve uitwerking hebben. Er zou onder de bevolking zo'n grote angst voor een dergelijk gedwongen vrijheidsverlies ontstaan, dat men zich niet meer zoals dat thans het geval is in vol vertrouwen tot huisarts, specialist en con sultatiebureau zou wenden wanneer men zich niet goed voelt. 218.000 BROMFIETSEN IN GEBRUIK Op 1 Augustus j.l. waren er in ons land 218.000 bromfiets-n in g bruik. De ontwikkeling van het aantal bromfietsen is sedert 1949 als volgt verlopen 1 Augustus 1949 4500 1 Augustus 1950, 55.000 1 Augustus 1951 148.000; 1'Augustus 1952, 218.000. Uit bovenstaande cij,fers blijkt, dat de ver meerdering van het aantal bromfietsen van 1 Augustus 1951 tot 1 Audustus 1952 70.000 be droeg. Het jaar daarvoor steeg het aantal brom fietsen met 93.000. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met HET PROBLEEM DER FIETSLAMPJES. Als één onzer fietslampjes het begeeft kunnen we niet zomaar op goed geluk een nieuw lampje laten halen. Dit komt eensdeels doordat er in de verschillende rijwieldynamo's die in gebruik ziin zo'n grote verscheidenheid van soorten is, anderdeels omdat het achterlicht en de voorlamp een totaal velschillend fietslampje vereisen. Een tiental jaren geleden heeft men in enkele rijwielstallingen eens een reeks van steekproeven genomen om te onderzoeken in hoeverre de fiet sen wel met de juiste lampjes waren uitgerust. Het bleek toen dat in 90o/o.' van de gevallen niet of onvolledig op de dynamo was aangegeveu voor welke spanning (in volts) en voor welke stroom (in ampères) of voor welk vermogen (in watts) de dynamo berekend was. In zulke gevallen is het puur geluk als men dan de juiste lampjes monteert. Op de fietsen met merkdynamo's, waarop wèl spanning en stroom of vermogen zijn aangegeven, waren slechts in 5o/o dec gevallen de juiste lamp jes aangebracht. In 38o/o was weliswaar niet de geheel juiste, maar toch wel een aannemelijke combinatie van lampjes aangebracht. In meer dan de helft der gevallen was de zaak echter niet in orde, doordat men bij de keuze der lampjes fou ten had gemaakt. Fouten, die de gebruiker van de fiets, al naar gelang van de ernst van de fout, ergernis, ongemak of schade veroorzaakten. Fouten, die hem voortdurend deden mopperen over lampjes, die te gauw doorbrandden of te weinig licht gaven, of over een tc zwakke dynamo. Het tragische is, dat al die ergernis, onge mak of schade zonder extra kosten voorkomen had kunnen worden, als men slechts de juiste combinatie van voor- en achterlicht had gekozen. Welk lampje dit moet zijn Daarvoor kan he laas geen bepaald recept worden gegeven want dat hangt af van de gebruikte dynamo en van de combinatie voor- en achterlicht, waar men het fietslampje in wil gebruiken. Alle dynamo's leve ren namelijk niet een even grote spanning en bovendien is een rijwieldyitamo niet zo'n kolos saal ding als het electrisch net voor kracht en licht, waar men zonder bezwaar en naar wille keur grotere en kleinere lampen op kan aanslui ten, als men maar op de goede spanning let. Wanneer men slecht licht heeft of wanneer een fietslampje het heeft begeven, doet men het best naar een fietsenhandelaar te gaan en hem te vragen, het juiste lampje te monteren. Hij, zal, na eerst gekeken te hebben met welk soort dy namo de fiets is uitgerust, stellig de juiste lamp jes kunnen verschaffin. Voor wie er belang in stelt volgen hier de bencdigde gegevens Dynamo Bijpassend fietslampje spanning stroom vermogen voorlicht achterlicht 6 V 0,35 A 2,1 W 6V 0,3 A 6V 0,05 A 6 V 0,5 A 3 W 6 V 0,45 A 6V 0,05 A 8 V 0,5 A 4 W 8 V 0,45 A 8V 0,05 A 10 V 0,45 A 4,5 W 10 V 0,45 A 10 V 0,05 A geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1