AXELSCHE COURANT FRIESLAND HET RIJDEND MYSTERIE Kindje verkouden? VlbWjtt geionde Jtfjjjggf iOOT 1 Mill! oenen dames /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM feuilleton. UIT ONZE OMGEVING. AXEL Frankering bij Abonnement Azel. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 66e JAARGANG No. 101 rioonnements- prijst Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê fl. Buitenland il. - Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlèn ^u.utlffium 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De opleving der Friese beweging in de laatste 1 lijd is een even ingewikkeld als eenvoudig vraag stuk Ingewikkeld, omdat het duidelijke beeld van een groep Nederlanders, die strijdt voor de auto nomie harer eigen eultuur wordt verward door de kwestie der enclaves, welke thans op de voor grond treedt Eenvoudig, omdat ieder rechtgeaard Nederlander de aanspraken der Friezen moet be grijpen Het is een dwaling dat de Friese doelstelling zou inhouden een onthechting aan Nederland. Het Friese volk is nauw aan ons allen verbonden en de omstandigheid dat onze dynastie van de Friese Oranjes afstamt, doet die verbondenheid nog enger zijn. Maar de niet-Friese Nederlanders, die prijs stellen op een hechte samenwerking met de Frie zen in het rijksverband moeten begrijpen, dat zij onrecht begaan, wanneer zij blind blijven voor de eigen rechten van de Friese taal, de Friese letterkunde, het eigen leven en de eigen bescha ving der Friezen, welke behoren tot de krachten die waarde geven aan ons land. Men vreest, door aan de Friezen hun eigen taalrechten te waarborgen, het regionalisme in de hand te werken en dat acht men verstorend voor de rijkseenheid. Niets is minder juist. Het zijn de regionale bijzonderheden, waaruit de natie is opgebouwd en die door het nationale wezen worden overkoepeld. De natie ontleend haar verscheidenheid, dus haar krachten haar rijkdom aan haar regionale aspecten, die in het groter nationale bewustzijn hun ge meenschappelijk wezen vinden. De Friezen eisen het Fries als eigen bestuurs taal en als eerste taal bij het onderwijs. Die eis is gerechtvaardigd, want het Fries is niet een dialect, dat als een schakering van het Neder lands kan worden aangemerkt, maar een zelf standige sprake. Een staat ondermijnt zichzelf, wanneer hij wei gert de rechten zijner minderheden te erkennen. Lange tijd is de positie van het Nederlands jn België aldus geweest als die van het Fries thans in Nederland Een verbitterde taalstrijd, een breuk "van de Belgische bevolking is er het droevige ge volg van geweest. Allen, wier sympathie naar de Vlamingen m. gaat, die ons taalgebied vergroten en de Neder landse cultuur verrijken behoren aan de zijde def strijdende Friezen te staan. Van de Nederlandse staat mag niet gezegd kunnen worden, dat hij zijn minderheden verdrukt. Het mag niet zo zijn dat aan de Friezen het Nederlands als alleen gel dige taal wordt opgedrongen in tegendeel iedere Nederlander, niet-Fries, moest trachten zich de kennis van het Fries, de tweede landstaal eigen te maken. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTï. 55) ,,En toen moest die conductrice verdwijnen viel de politieman hem opeens in de rede. „Zij moest weggewerkt worden, nietwaar „Ja stamelde de chauffeur, „het Gouden Masker gaf die opdracht maar ik heb me er niets van aangetrokken „Je hebt je er wel van aangetrokken 1 Je hebt die bankbiljetten in haar geldtas gemoffeld. Je wilde haar laten betrappen op deviezensmokkel. Toen dat niet lukte heb je een nachtelijk af spraakje met haar gemaakt. Nu heb je dat meisje vannacht laten verdwijnen. Waar heb je haar gelaten?!" „Ik heb haar niet laten verdwijnen 1" jam merde de ander. „Ik wilde haar juist helpen. We zouden de koffers nakijken. We wilden uit- puzzelen wie het Gouden Masker eigenlijk was De gelaatsuitdrukking van de inspecteur onder ging een vreemde verandering. Hij deed eelt stap terug en liet zijn toornig oplichtende ogen met een verontwaardigd hoofdbewegen over de mach teloze gestalte voor hem dwalen. Zijn beide han den balden zich tot vuisten. „Je liegt het, kerel 1" „lk lieg niet" protesteerde Wielewaal zwak jes. „Juffrouw Lijnders zal het getuigen. Wij sloten vriendschap in Den Bosch. In de ll'iads- kelder. Ik zou het niet in m'n kop gekregen heb ben, om iets tegen haar te beginnen. Ik heb geen geld in baar tas gedaan. Ik heb alleen met haar wanneer de Nederlandse overheid de aanspraken der Friezen bevredigt, zal zij de liefde der Frie zen voor ons gemeenschappelijk vaderland niet verflauwen, maar versterken. Daarom behoren wij de ernst, die aan de Friese beweging ten grondslag strekt, terdege te beseffen en ons niet te ver gapen aan enkele baldadigheden, welke die Friese beweging als verschijnsel vertoont. Een regeling van de Friese bestuursautonomie za! uiteraard rekening houden met de uitzonde ringstoestand in de Friese enclaves. Maar de be volking en de overheden dier enclaves mogen in het feit barer Hollandse inslag geen aanleiding vinden voor beledigende uitingen ten aanzien van de Friese bevolking rondom, wier zaak een zaak is van het hart. Er bestaat ten slotte nog een droevig misver stand. waarvan de Friezen de dupe zijn. Velen plegen te vragen waarom »wilt gij splitsingen en scheidingen aanmoedigen, terwijl de wereld bezig is, in groter gehelen te denken if Men hGudt zijn ogen gesloten voor de twee ledigheid der moderne vredesbeweging. Men meent op z'n Amerikaans, dat er maar grote staten moe ten komen, dan verdwijnen de tegenstellingen wel en zal de oorlog wel worden uitgebannen. Men vergeet dat juist die vorming van grote gehelen het gevaar in zich bergt van schrikkelijker oor logen dan men wenst te vermij(den. In die grote gehelen hebben dc kleine deelnemers alle zeggen schap verloren zij worden op bevel van de gro ten in Gorlogen medegesbept. Zij hebben de wapenrusting der Staten-gemeensehap te betalen, het bloed hunner zonen te geven, terwijl zij, daar tegenover, geen waarborg bezitten, dat hun land in de ure van het gevaar door het grote geheel zal worden verdedigd. Alle recente pogingen tot een staten-internationalisme blijken mislukkingen. Europa beeft voor de uitlatingen van een Ame rikaanse generaal, die morgen president kan zijn van de Verenigde Staten. Tegenover dit Staats-iifternationalisme verheft zich het volks-internationalisme, dat geen kunstmatige eenheid wil, maar dat zich in machtige regionale bewegingen overal in de wereld openbaart. K gio- nale stromingen zijn cultuurstromingen. Zij be vinden zich vredelievend jegens elkaar en zij bre ken de almacht van de staten, die zich tegen el kaar bewapenen, vroeger individueel, thans in dwingende allianties Dc Friese beweging beseft de eeuwenlange lots verbondenheid va:. Friesland met het Nederlandse volk Zij zal, indien men haar eisen inwilligt, onze staat niet verzwakken maar versterken Daarom behoort zij door onze sympathie te worden om ringd en niet door onze kleinzieligheid te worden prijsgegeven aan rancuneuze gevoelens Dr P. H. Ritter. gepraat over m'n leven. Over het Gouden Mas ker en over die rare geschiedenis van de bankbil jetten en de cocaïne in de koffers van Hsieh-Fu. Gisteravond was ik bij haar op de karner en toen spraken we af, dat we samen eens de bagage van alle passagiers zouden onderzoeken. Niet al leen die van Hsieh-Fu, maar ook van Liang-sjin, van meneer Ravebek en van van meneer Ossewaarde." De maatschappijman vloekte zacht voor zich heen over de brutaliteit van een chauffeur. De ingenieur zweeg alleen maar, doch de blikken waarmee hij dc beide hoofdfiguren opnam, waren veelbetekenend. Schhiinbaar gedachtenloos maakte hij zijn notities. „Zó-zo spotte Kareltje, „zij zouden samen de koffers inspecteren. Wel jammer, dat juffrouw Lijnders er niet meer is om die onzin te bevestigen. Héél jammer 1" Er klonk een diepe zucht van de stoel. „En je hebt die tolk zeker zo maar voor de g~ap een paar tikken op z'n hoofd gegeven van morgen Nee Hij, stond zo verdacht voor hef sleu telgat van m'n kamer te kijken. Mijn kamer. Ik begreep niet goed wat hij, in zijn schild voerde. Ik was bang. Bang dat het Gouden Masker mijn verraad ontdekt had. Dat Liang-sjin m'n esc?^ pade van middernacht al overgebriefd had. Ik zag die student aan voor heg Gouden Masker, die nu wraak kwam nemen. Ik schrok zo, dat ik de knuppel uit m'n zak greep en al sloeg voor ik besefte wat ik deed. En toen ging die deur open „Ja, ja, ja, de rest weten we" viel Kareltje ongeduldig in de rede, „alleen vertel je het ver keerd J ij deed die deur open, omdat je buiten in de gang gerucht hoorde. Je had de knuppel in je hand en sloeg de jongeman achter het sleu- „MONDACCORDEOLA" CONCERTEERDE IN DE BELGISCHE HOOFDSTAD. Woensdagnamiddag te ruim vijf uur vertrok het ensemble „Mondaccordeola" vergezeld van talrijke „supporters" met twee Cito-bussen vanaf de Markt alhier om te gaan concerteren in Brussel. Na een reis die opgevrolijkt werd door accordeonmuziek van enige orkestleden, kwam men via St. Niklaas en Denderinonde te kwart over zeven in de Bel gische hoofdstad aan. Het was in de Lakenstraat dat zou worden op getreden op een voor de Kon. Vlaamse Schouwburg opgeslagen podium. Aan deze schouwburg werd „Mondaccordeola" ontvangen door het feestcomité. Korte tijd later stelde de 40 leden tellende ver eniging zich op oin een mars te maken door de Lakenstraat en omgeving, alwaar een grote bra- derij. werd gehouden. Voorop reed een reportage wagen van het grote Vlaamse dagblad „Het Laat ste Nieuws", welk blad dit gezelschap had ge- engageerd voor deze feestelijkheden en door mid del van de geluids-installatie het concert aankon digde dat door de Nederlandse vrienden zou worden gegeven. De helderwitte uniform met blauwe muts van het corps met daarbij de Nederlandse driekleur, dc Axelse vlag en de clubvlag vormden temidden van de fraaie feestverlichting een prachtig gezicht en lokte vele kijklustigen. Op het door de gevelverlichting van de Vlaamse Schcuwburg helverlichte podium gaf „Mondaccor deola onder leiding van de heer W. Meulmeester daarna een populair concert met refreinzang door de „Mondaccordeola"-zusjes, hetwelk bij de tal rijke toehoorders goed in de smaak viel, getuige het applaus waarop directeur en muzikanteu na ieder nummer werden onthaald. Alvorens dit concert aanving verwelkomde een afgevaardigde van „Het Laatste Nieuws" in har telijke bewoordingen het gezelschap, terwijl de di recteur in de pauze van het concert een fraaie beker als herinnering aan dit vriendschapsbezoek in ontvangst mocht nemen. Na het concert verpoosden de Axelaars zich nog een tijdje temidden van de Brusselaars aan de tal rijke amusements- en consumptie-stallingen, waarna te middernacht een einde kwam aan dit onge dwongen samenzijn dat geheel plaats vond in de sfeer zoals men dat van onderdanen van twee be vriende broedervolken mag verwachtel Te ongeveer twee uur arriveerde men weer in Axel en „Mondaccordeola" kan terugzien op een succesvol optredfen, dat bij allen die dit uitstapje meemaakten nog lang in herinnering zal blijven. HET WINTERPROGRAMMA VAN DE Z.V.Ü- De winter komt weer aan en daarmee ook de tijd voor diverse uitvoeringen, lezingen etc. Heb ben wij enige weken geleden al de plannen van enkele instellingen aangekondigd, thans ontvingi" wij ook van de Z.V.U. het eerste nummer van de tclgat er mee op z'n hoofd. Je gooide als een razende die kimono uit, stak het masker in je zak en stond als de onschuldige chauffeur bij. ]e slachtoffer toen ik en de anderen arriveerden. J ij bent het Gouden Masker, Wielewaal I Draai er niet om heen I" I „lkik ben het niet stotterde de be klaagde. „Ik was niet in die kamer. Vraag het Liang-sjin, zij sprak met het Gouden Masker. Toen die deur openging vloog hij rakelings langs me heen de gang door en de hoek om en Liang- sjin wilde er achter aan, maar toen kwam u en even later de anderen, toen was het te Iaat. Ze kon niet meer ontsnappen, hield zich toen van de domme en deed net of er geen Gouden Masker geweest was „Dus jij hebt geen goudkleurig masker De vraag werd op dreigende toon uitgesproken. De ogen van de inspecteur bliksemden van toorn. „Nee 1" Een hand verdween in de binnenzak van de chauffeur, die roerloos toeliet dat de politieman tastte in zij,n jasje. Wroette zelfs. t Dan verscheen die hand weer, terwijl een triom fantelijke spotlach zichtbaar werd op het gezicht van dc grijnzende ondervrager. Het goudkleurige nieuwe jaargang van „De Zeemeeuw" met daarin de aankondiging van het programma voor de ko mende wintermaanden. Wat de toneeluitvoeringen betreft vinden wij voor Axel op 27 October een avond te verzorgen door dc Nederlandse Comedie met „Eens in de honderd jaar". Wij menen hierbij te mogen her inneren aan het succes dat deze groep vorig sei zoen hier behaalde met „Een Engeltje van niets" en ook het stuk dat nu op het programma staat is door de critici even gunstig beoordeeld, zodat dit alle hoop geeft op een succesvolle avond. Ook in de tweede helft van het seizoen na I Januari zal nog een toneelavond volgen, doch welk gezelschap deze avond zal geven staat thans nog niet vast. Verder zal op Maandag 16 Februari een concert worden gegeven dooc de bekende violist Herman Krebbers, begeleid door W. Hielkema als pianist. Ten slotte zullen nog een tweetal lezingen wor den gehouden, waarvan data en titels thans nog niet definitief zijn bepaald. Eén hiervan zal han delen over de Rocky Mountains, het ruwe noorden van Canada, terwijl de andere zal worden gehouden door kapt. Gerben Sonderman de particuliere pi loot van Z.K.H. Prins Bernhard. Voor degenen die de moeite willen nemen ook de avonden te Terneuzen te bezoeken vermelden wii Hat ook daar twee toneelvoorstellingen ge geven zullen worden en wel op 10 October de Nederlandse Comedie met ,,U spreekt met uw moor denaar" en 5 Maart Comcdia met „Bobbeltje". Tevens zal te Terncuz?n een concert worden ge geven door het Rotterdams Kamerorkest op Maandag 3 November. Al met al dus voor de liefhebbers van muziek en toneel een programma dat voor de komende maanden mooie avonden belooft. ^Dan rug, keel en borstje - AANRIJDING. Toen mevr. van D.-J., wonende in de Prins Ma».- ritsstraat alhier, Woensdagmiddag per fiets naar Terneuzen reed, wilde zij te Spui een stilstaande vrachtwagen van de fa. Oggel passeren. Juist op dat moment naderde uit de richting Terneuzen een personenauto bestuurd door de heer B. uit Groenendijk. Mevr. van D. kwam te vallen en alhoewel de autobestuurder trachtte haar zoveel mogelijk te ontwijken en daarbij zelfs de dijk af reed, waarbij de auto kantelde, gelukte deze ma noeuvre slechts gedeeltelijk en moest mevr. van met een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Terneuzen worden opgenomen. zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. papier, dat t; voorschijn kwam uit de binnenzak zat vol kreukels en vouwen. Het leek wel alsof het in alle haast samengepropt en weggeduwd was. Maar het was ontegenzeggelijk een masker. Een gouden masker. XX: EN L P L A LOST HET OP. „Vertel verder, Flipje 1" De dunne, koortsige lippen vertrokken fcramp- achtig, vormden dan weer langzaam nieuwe woor den, nieuwe zinnen. Spraken over die rode ge stalte met het goudkleurig masker. Over Liang- sjin. Over het geheimzinnige gesprek in kamer 9, het gerucht in de gang. Dan die onverwachte slagen op 't hoofd. Een deur, die openging. De vlucht van het Gouden Masker, de spot van die verraadster, de duisternis en ten slotte het ont waken hier in bed, met die pijn. „Dus je weet zeker, Flipje, dat je éérst een slag kreeg en dat toen pas de deur open ging Denk eens even héél goed na, Ko-ko, het fs belangrijk I Ontzettend belangrijk 1" „Ja fluisterde de patiënt zwakjes. „Eerst een slag en toen ging de deur open. Het was rood voor m'n ogen. Rood

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1