AXELSCHE IS COURANT DE BEVRIJDINGSHERDENKING De Troonrede No\qende staaret smaaWI beter nadeqeionde 1944 19 September 1952 Een hoorn des overvloeds verfrissende WRIGL& Vestiging van Nederlandse Boeren in Canada NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. OV j Jèchteka^ N Abonnements prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland on Ned. Indié fl. Buitenland fl. C - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. lOolne Adverteutlèn tu. cimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Als in de eerste morgenuren vin de zesde Juni 194-1 door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uitmonding van de Seine de bevrijding van West-Europa is begonnen zal nog heel wat hete strijd moeten worden gestreden en nog veel bloed en tranen worden vergoten, eer deze bevrijding een feit is geworden. Doch de eerste van een reeks grote operaties tegen West-Europa was begonnen, verklaarde de Britse premier Churchill die morgen in het La gerhuis. Zij werd uitgevoerd door een Armada van 400U schepen en enige duizenden kleinere vaartuigen en een luchtvloot, die 11.000 vliegtuigen in eerste linie omvatte. De landingen vonden plaats vanuit zee en vanuit de lucht op verschillende delen van de Normandische kust. De Duitsers verdedigden zich als razenden, maar konden niet verhinderen, dat ondanks hun At- lantik-wal, waarachter zij zich zo veilig waan den, de geallieerden aan land kwamen en zich daar handhaafden Had de voorbereiding voor deze grootse ope ratie veel tijd en geduld gevergd, ook de uit voering ervan zou nog juist elf maanden vor deren Op 5 Mei 1945 werden in hotel „De Wereld" in Wageningen in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. de capitulatievoorwaarden voor Neder land door generaal Blaskowitz getekend. Wij behoorden tot de bevoorrechten, die reeds na drie en een halve maand na de invasie' van het vijandelijk juk werden verlost. Toch bracht ook Axel zijn offers voor de be vrijding Behalve stoffelijke verliezen vielen ook onder de burgerbevolking verscheidene doden te betreuren, die wij telkenjare opnieuw willen Ver denken, tesamen met de gesneuvelde Polen, die voor onze vrijheid vielen. En zo wordt te beginnen in Normandiê op verschillende data en op verschillende wijze het bevrijdingsfeest gevierd, voorafgegaan door een herdenking van de gevallenen. Op Zaterdag 6 September j.l. bevonden we ons toevallig in Lokeren, waar behalve een extra verlichting vooral opviel, de fraaie mozaieK ii, samengesteld uit begonia's van verschillende kleu ren en door schijnwerpers verlicht. 6 September 1944 was Lokeren's bevrijdingsdag. Op de terugweg, die over St. Niklaas leidde, werd bij, het oprijden van het marktplein onze aandacht getrokken door een verlichte kring, ge vormd door op onderling gelijke afstand neerge legde brandende fakkels. Bij, elke fakkel stond een soldaat Hier zou Zondag, zoals telkenmale, nu voor de achtste keer de bevrijding, die o\ 7 September viel, feestelijk werden gevierd en aan de vooravond van het feest vond thans de plech tige herdenking der doden plaats. Tegenover het majestueuze in Gothische stijl opgetrokken stadhuis was een podium opgericht, welks achtergrond werd gevormd door een vijftal grote, lange smalle vlaggen. In het midden de wit-rede Poolse, ter weerszijden geflankeerd door een nationale en e;n stedelij,ke vlag van dezelfde afmetingen Achter de soldaten verzamelden zich deputaties van verschillende verenigingen en oud-strijders met hun vaandels, terwijl terzijde van het podium een muziekcorps stond opgesteld Kldkslag 9 uur wer den alle stadslichten gedoofd en wierpen de tax- kels, waarvan Tiu iedere soldaat er één in de hand had genomen, hun schijnsel over de menigte op het uitgestrekte plein, terwijl midden op het po dium en ter weerszijden daarvan grote gasvlammen waren ontstoken. De burgemeester, in ambtsgewaad, met steek, ongeveer gelijk aan dat van de Nederlandse bur gervaders, betrad hét podium en bracht staande voor de microfoon, allereerst dank aan enige bij name genoemde vooraanstaande figuren uit de Engelse divisie die de stad bevrijdde, waarna ook hulde werd gebracht aan de Polen, die daarn i le stad tegen de tegenaanvallen der Duitsers hadden beschermd en vervolgens Oost-Vlaanderen tot aan de Schelde van de vijanden zuiverden. Nu volgde een lange lijst van namen. Van ■??- sneuvelden, gefusileerden en in de verzet b w - ging en in concentratiekampen omgekomen in woners der stad St. Niklaas. Ook de gevallen n uit de oorlog 19141918 werden aan de ver getelheid ontrukt. Na iedere naam herhaalde e n spreekkoortje op doffe toon de woorden „gevallen voor het vaderland". Na beëindiging van de voorlezing dezer droeve lijst bracht de muziek zachte treurmuziek t-n g hore, waarna een geeestelijke driemaal het „Ono Vader" en „Wees gegroet" uitsprak, waarbij, de mannen eerbiedig het hoofd ontblootten en all- aanwezigen hun kruis maakten. Tot slot weerklonk zacht de Traban^onne, waarna de menigte zwijg zaam en onder de indruk zich in verschillend- richtingen verspreidde. Op het Om zijn uitgestrektheid bekende markt plein stonden reeds opgesteld een zevental lucht ballonnen van respectabele omvang, die de vol gende dag bij de traditionele herdenking van de bevrijding het luchtruim zouden kiezen. Zo was liet in St. Nicolaas. Van dag tot dag volgen nieuwe herdenkingen en zó is 19 September de grote dag voor Axel. De Vrijdagochtend begon dan ook m onze ge meente met een plechtige H Mis in de R.K. Kerk. waarna in de loop v an de dag op eenvoudige wijze de gebruikelijke eer en hulde zal worden bewezen aan de slachtoffers, zowel onder de bevolking, als onder de Poolse strijders De troonrede maakt niet de indruk van een vast omlijnd programma, met een duidelijke po litieke strekking, maar van een hoorn des over vloeds, waaruit aan veelsoortige wensen wordt vol daan. Positief is de nieuwe regering ten aanzien van haar buitenlandsepolitiek. Versterking der West-Europese defensie, bespoe diging van de grondwetwijgiging betreffende de buitenlandse betrekkingen, deelneming aan de West- Europese integratie het is de lijn waarin de nieuwe regering werkzaam wil zijp. Zij betreedt de voetsporen van haar voorgangster. De oppo sitie zal goed doen, waakzaam te blijven voor de behartiging der ïpecifiek-Nederlandse belangen, nu de buitenlandse politiek der nieuwe regering zo nadrukkelijk zich naar de Europese eenheid richt Omtrent de politiek ten aanzien van de overzeese gebieden zweeft de troonrede enigszins in raad selen. Wanneer de reger-'ng zegt, dat zij de gees telijke en sociale ontwikkeling der bevolking en de economische vooruitgang van Nieuw-Guinee wil bevorderen, dan kan men menen dat daar im- plicite in ligt opgesloten, dat zij, de Nederlandse opperhoogheid over dit Rijksgebied wil behou den. Maar zij spreekt ook over een hervatting der besprekingen met Indonesië aangaande de Nederlands-Indonesische Unie. Wat mag men daar uit afleiden Indonesië wil ontbinding der Unie en souvereiniteitsafstand van Nieuw-Guinee. Zijp de Indonesiërs bekeerd Zo neen, wat moet men dan uit de parodoxale regeringsverklaring con cluderen Ten aanzien van de financiën straalt er enige gematigde vreugde van de troonrede uit, 1952 tal voor het berst na de bevrijding een overschot vertonen, op de betalingsbalans. Maar de goud en pe tiezenvoorraad is in verhouding tot de to tale handelsbeweging aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog en de internationale toestand is vol onzekerheden. De werkloosheid stiigt en de regering wil dan ook de industrialisatiepolitiek met kracht voort- tetten. Zij, wil de koopkracht verhogen en de ex port uitbreiden. De problemen worden gesteld, maar men zoekt naar de oplossing. Men wil het buiten land smeken zijn invoerrechten te verlagen, men wil de uitvoering van werken versnellen, men wil voortzetting van actief emigratiebeleid. Men wil een zo groot mogelijke bijdrage van de land bouw in de nationale productie. Men wil alles. Men wil ook dingen verwezenlijken, waarin Ne derland geen zeggenschap heeft. De regering wil de economische positie van de- middenstand verstevigen, maar zij wil ook cultuur vraagstukken ter hand nemen en zij komt in haar geestdrift voor de volksontwikkeling tot het denk beeld de schoolgelden af te schaffen en verrui ming van studietoelagen te bevorderen. Het hart der middenstanders zwelt van vreugde wanneer zij, lezen, dat de omzetbelasting aldus herzien wordt dat de heffing daarvan bij de detaillist zal ein digen en de regering wil verdienstelijk voor nemen het ontstaan van onrendabele bedrijven voorkomen. Maar tegenover de ontlasting van de middenstand bevindt zich een definitieve regeling van de ouder domsvoorziening, ook voor zelfstandigen en een definitieve regeling van de kinderbijslag voor de zelfstandigen. s Wat wij misten is een inzicht omtrent de methode die zal worden gevolgd om de veelsoortige wel daden te bekostigen. Een plan van versobering ontbreeekt, evenals enige mededeling omtrent het belastingprobleem. De troonrede werpt de vraag op naar de verhouding tussen droom en daad. Wat zal er in de praktijk van een zo veel I om vattend program terecht komen Na deze troon rede wrijven velen van diverse gezindheid zich in de handen, maar is dat scheepje niet al te vol met voornemens beladen, zodat het spoedig kan kapseizen Een regen van toegezegde wetsontwerpen wordt over de arme hoofden der kamerleden uitgestort. Opmerkelij,k is daarbij de regeling van de omroep. In welke 'zin De troonrede onthoudt zich van iedere aanduiding. Eveneens is opmerkelijk, dat de nieuwe regering de herziening van ons kiesstelsel ter hand zal nemen. Het zou een daad van wijs beleid zijn als zij de verwerkelijking van dit voornemen bespoedigde. Want het is nu wel zeer duidelijk geworden, dat de evenredige vertegen woordiging ons in het moeras heeft geholpen. Ten slotte wil de nieuwe regering de bedrijfs organisatie versterken en bespoedigen en haar over het gehele bedrijfsleven doen uitstrekken. Het doet de rechtsgezinden het hart vasthouden. De troonrede smaakt als linkse pap met rechtse klonters. Zij geeft er een voorbeeld van, hoe men door heterogene toezeggingen ieder wil bevredigen. Zij, is het rechtstreeks gevolg van de gedachte die aan de vorming van bet nieuwe kabinet ten grond slag diende samenwerking van partij,en met tegen gestelde doelstellingen. Het nieuwe kabinet heeft de mildheid van Sinter klaas. Maar de rauwe werkelijkheid grijnst in de toekomst. Dr P, H. Ritter. 10 Dat Canada uitstekende perspectieven te bieden heeft aan landbouw-emigranten die zich daar op de duur zelfstandig willen vestigen mag wel als algemeen bekend verondersteld worden. Over de wijze waarop de zelfstandige vestiging in de prac- tijk in zijn werk gaat zijn belangwekkende ge gevens te vinden in het proefschrift, waarmee dr. ir. A. S. Tuinman dezer dagen aan de land bouwhogeschool te Wageningen promoveerde. Wij lezen daar dat de Canadese landbouwer zich op het ogenblik in een gunstiger economische positie bevindt dan ooit tevoren. Oorzaak hiervan is de voortdurende toename der bevolking o.a. door immigratie waaidoor de binnenlandse af zet aanzienlijk 's verruimd, terwijl ook de con sumptie per hoofd groter is geworden tengevolge van de stijgende levensstandaard. Intussen is de landbouwbevolking van Canada nog steeds te klein om de rijke mogelijkheden van dit enorme land uit te buiten. De situatie is dan ook zo dat er niet alleen nog millioenen hectaren grond op ontginning liggen te wachten, maar dat er over heel Canada duizenden reeds ontgonnen gronden met opstal te koop zijn doordat de eige naars geen opvolger hebben. Voorlopig is er dus nog voor geruime tijd aanbod genoeg om te voor zien in de vraag van Nederlanders die zich m Canada zelfstandig willen vestigen. Hoe gaat het overnemen van een bedrijf nu in zijn werk V Zoals bekend kan de emigrant geen kapitaal uit Nederland meenemen, zodat hij eerst als werknemer dienst moet nemen om de nodige gelden bijeen te sparen. Deze gang van zaken u> trouwens geheel in het voordeel van de emigrant, daar hij zodoende gelegenheid heeft om aan de nieuwe omgeving te wennen en ervaring op te doen met de werkmethoden in Canada, die dool gaans nogal van de Nederlandse afwijken. Uit de berekeningen van dr. Tuinman blijkt dat de materiële vooruitgang van de Nederlandse landbouw-emigranten, die sedert 1947 in Canada binnengekomen zijn. in geldswaarde uitgedrukt na het eerste jaar gemiddeld 237 bedroeg, na het tweede 1306, na het derde 2492, na het vierde 4124. Van de tussen 1947 en 1950 aangekomen Nederlandse gezinnen heeft zich thans ongeveer de helft, in hoofdzaak door aankoop, in enkele gevallen door pacht of deelpaoht, zelfstandig ge vestigd Deze vestiging vond gemiddeld een kleine twee jaar na de aankomst 'in Canada plaats. De prijs van de door Nedc-landers gekochte be drijven loopt nogal uiteen maar het gemiddelde bedrag is ongeveer 7800, waaruit volgt dat deze bedrijven gekocht zijn met behulp van ver strekte credieten. Welke credietfaciliteiten zij,n er nu voor de Nederlandse landbouwemigrant beschik baar Sommige provinciale regeringen, zoals die van Nova Scotia, Quebec en New Brunswick, ver strekken leningen voor de aankoop van een be drijf vooral in Nova Scotia, dat leningen tot een maximum van 8000 verstrekt tegen 41/2 0/0 interest is hiervan reeds door verscheidene Ne derlanders gebruik gemaakt. De meeste .redieten blijken echter van particuliere zijde gekomen te zijn hierbij speelt natuurlijk een belangrijke rol de goede naam en het vertrouwen dat de betref fende immigrant zich heeft weten te verwerven. Als interest wordt bij, deze particuliere leningen gemiddeld 4.85 o/0 in rekening gebracht, terwijl de aflossingstermijti varieert van 3 tot 40 jaar met als gemiddelde 11 jaar. Wanneer inen de ver schillende gevallen van vestiging nagaat, blijkt dat gemiddeld 28y2°/o in contanten betaald is en 71i/2 0/o als crediet opgenomen. Naast de aankoop van bedrij.ven doen zich na tuurlijk nog andere financiële problemen vo»- zoals de aanschaf van landbouwwerktuigen en le vende have of het aanbrengen van verbeteringen. Om hierin tegemoet te komen, kunnen uit hoofde van de „Farm Improvement Loan Act", een wet die in 1945 van kracht geworden is, kortlopende leningen van t?n hoogste 3000 aan landbouwers verstrekt worden. Dit geld wordt niet rechtstreeks door de regering geleend, maar door particuliere banken, waarbij de regering zich echter voor 10°/i> van het eventuele verlies garant stelt. De bank mag niet meer dan 5o/o interest eisen, ter wijl de aflossingstermijnen variëren van 1 tol 10 jaar De hierdoor geopende mogelijkheid is tot dusver een groot succes gebleken en vele Nederlanders hebben er reeds van geprofiteerd deze leningen zijn echtjr niet bedoeld voor de aankoop van bedrijven, maar moeten beschouwd worden als „sluitstuk" om een reeds aangekocht bedrijf in werking te brengen of te verbeteren Voor hen die nog kapitaal in Nederland hebben staan, bestaat volgens de deviezenvoorschrilten der Nederlandse Bank de mogelijkheid om twee jaar na het vertrek naa: Canada een bedrii.fsinventaris van Nederlands fabrikaat (waaronder ook vee be grepen wordt) tot een waarde van hoogstens 81)1 KI gulden te ontvangen zij die hiervan geen gebruik maken, kunnen na dezelfde periode ook deviezen krijgen tot een bedrag van f 1520 Als voorwaarde wordthierbij, echter gesteld dat de emigrant zien inmiddels zelfstandig gevestigd her ft. Overigens wordt reeas bij de oorspronkelijke plaatsing van de Nederlandse emigrant bij een werkgever zoveel mogelijk rekening gehouden met de toekomstige vestigingsmogelij.kheden in een be paald gebied, hetgeen de kansen om spoedig te slagen vooral wanneer de emigrant zich een goede naam in zijn omgeving weet te verwerven aanmerkelijk vergroot Er nogc in dit verband nogmaals aan herinnerd worden dat zij die het volgend jaar nog naar Canada willen vertrekken zich reeds nu die nen aan te melden VARKENSPEST LEIDT TOT SCHORSING VARKENSMARKTEN. De ontwikkeling van de varkenspest heeft de minister van landbouw genoodzaakt tot het treffen van maatregelen, welke een doeltreffende beper king van het besmettingsgevaar beogen. Zo zullen met ingang van Maandag 22 Sep tember a.s. de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden geschorst, althans voor zover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft. De maatregel heeeft derhalve geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van het schorsingsverbod zijp de provincies Groningen, Friesland, Drente en Over- ij.sel ten zuiden begrensd door Zwartewater, De- demsvaart en Vecht, alsmede Zeeuwsch-Vlaanderen en de Waddeneilanden met inbegrip van Texel. Het houden van keuringen en tentoonstellingen van varkens is in het gehele land verboden. Gelijktijdig met het schorsen van de varkens- markten zal een vervoersverbod van varkens van kracht worden en wel van varkens uit het ge bied, waarin het houden van markten is geschorst, naar het overige gebied. Ook hier is een uit zondering toegestaan voor varkens, die onmid dellijk naar de slachtplaatsen worden vervoerd. Het transport hiervan zal dus zonder enige be perking kunnen geschieden. Deze maatregelen zijn noodzakelijk gebleken, nu de productie van eutstof tegen de varkenspest niet toereikend blijkt te zijn om op korte termijn tot algehele vaccinatie van de varkensstapel over te gaan. Het sluiten van de varkensmarkten als belangrijkste haarden voor de verspreiding van deze virusziekte is daarmede onvermijdelijk ge worden.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1