AXELSCHE IK COURANT De Sociale Vrede „Met raad en daad D.D.D. @L POPEIMT o WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Slanke tanden - Frisse adem SANAP9RIN jaagt kou pijn uit Uw botJv Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 66e JAARGANG No. 9? Abonnements prijs Losie nummert' Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé II. Buitenland 11. 1 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inqezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kletae Advertentlèn (ü.jximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De sociale vrede is een belangrijk goed. Het heeft een onschatbare waarde, dat het productie proces bestendig voortgang vindt en dat rust tH orde in ons land n:et door arbeidsconflicten wor den verstoord. Die sociale vrede eist offerzin. Bij de burgers, die de belastinggelden hebben op te brengen voor dc sociale maatregelen, bij de werkgevers, die er zich winstvermindering en veel beheersarbeid voor moeten getroosten. Maar ook bij de werknemers. Sociale vrede betekent samenwerking ten be hoeve der nationale gemeenschap. Zij betekent dat de nationale welvaart wordt verzekerd onder voor de arbeiders zo gunstig mogelijke omstandig heden. Hiertoe moeten alle instanties die bij het arbeidsproces rechtstreeks of onrechtstreeks be trokken zijn, samenwerken. Werkgevers, werk nemers, overheid en belastingbetalende burgerij. Sociale vrede is de vervulling van de sociale zin Zij kan nimmer worden verwezenlijkt, indien men vasthoudt aan het leerstuk der sociale tegen stellingen. Samenwerking is haar eerste voorwaarde inzicht in de belangen van het sociaal geheel en niet slecht6 van bepaalde groepen haar tweede beding. Het lijkt soms, of er ain dit begrip van samen- werkingveel ontbreekt. Wij werden geschokt door een bericht in de couranten, waarin werd ver meld, dat het bestuur en de commissarissen van de coöperatieve melkproduct mfabriek „De Omme landen" te Groningen de fabriek en de eigen dommen der coöperatie hebben verkocht en de vereniging ontbonden. Er was daar een staking gaande om pensioen verhoging, terwijl de ouderdomspensioenen 21/2 maal zo hoog zouden zijn als de arbeiders zelf vragen en de weduwepensioenen meer dan twee maal zo hoog. Verder schenen de stakers aan te dringen op de verdwijning van de directeur, opdat een nieuwe directeur benoemd zou worden, die in samenwerking met een vakbondbestuurder de per soneelsbelangen zou moeten regelen. „De Ommelanden" was eeen bedrijf, welks pro ducten in alle werelddelen een goede naam had den. De fabriek leefde van de export en jaarlijks werd door „De Ommelanden" twintig millioen gulden aan deviezen opgebracht. Men is natuurlijk niet gerechtigd, dit geval te beoordelen op een courantenbericht. Men zou de beide partijen moeten horen om tot een in zicht te komen omtrent de vraag, waar de fout ligt. Niettemin krijgt men dc indruk, dat hier een arbeidsconflict bij een goed betalende onder neming de oorzaak is van het verloren gaan van ettelijke millioenen aan deviezen in een tijd, waarin de eis van meer uitvoer van de daken wordt ge roepen. De kwestie bij „De Ommelanden" is niet het uitgangspunt van dit artikel Maar zij, geeft ons wel aanleiding tot een hernieuwde bezinning over het begrip van de arbeidsvrede. Arbeidsvrede en klassenstrijd zijn aan elkaar tegengestelde ideeën. Het moderne socialisme be klemtoont niet meer de klassenstrijd, maar wil door samenwerking en overleg een betere levens positie bereiken voor de arbeiders. Maar voor die samenwerking, welke zich weerspiegelt in 3. nieuwe regering, waar socialisten en vakbonds leiders en mensen van andere gezindheid samen- streven is het een vereiste, dat groepen van ar- beiders de grenzen der mogelijkheid van lotsver betering leren keunen. Het streven is niet gericht op grenzenloze ver rijking, maar op een menswaardig bestaan. De arbeidersbeweging mag niet ontaarden in de fouten waarom zij,, terecht, het uitbatende kapitalisme van vroeger heeft gehekeld. Dr P. H. Ritter. D. Heeft een ziekte bij zijn tomaten, die zich kenmerkt door het in elkaar rollen van de bla deren. Wat is dit voor ziekte Is deze scha delijk voor de ontwikkeling van de vruchten V Wat is de oorzaak van dit verschijnsel Antwoord Uit de zeer onvolledige beschrijving zou te concluderen zijn, dat we hier niet te maken hebben met een ziekte, maar met een ver schijnsel, wat zich bij de tomaten meer voordoet, wanneer ze sterk gesnoeid worden, door b.v. angst vallig steeds alle zijscheuten (dieven) weg te nemen. Wc krijgen daardoor in de bladeren een opeen hoping van voedsel met als gevolg het in elkaar krullen der bladeren Ook ziet men dit wel op sterk bemeste percelen en eveneens intomaten- kassen. Het verschijnsel is niet verontrustend, doch wij raden li aan wat meer groei in de planten te houden door niet direct alle dieven er uit te breken. De jonge bladeren zijn de meest werk zame delen van de plant. Er zijn toch geen ziekte verschijnsel en te bespeuren, als b.v. een witachtig later in bruin overgaand laagje op de bladeren, want dit wijst op meeldauw. G. C. Welke inkomensgrens is er gesteld voor een gepensionneerd rijksambtenaar om niet meer aangeslagen te worden in de inkomstenbelasting. Ik meende, dat dit thans f -1000 of hoger was. Ik ben in 19-11 definitief gepensionneerd was nadien nog wel eens ais onderwijzer werkzaam. Loonbelasting werd natuurlijk van pensioen en tractement ingehouden Ontving nu definitief aan slag I.B. over 1950. Hoewel de aanslag ver be neden de f 4000 blijft moet ik toch nog een voor mij flink bedrag bijbetalen. Is dit in orde Antwoord Dat komt dooc de progressie. Hoe hoger het inkomen wordt, des te meer belasting moet men van iedere volgende gulden betalen (d.i. progressie). Iemand die f 4000 verdient, betaalt dus meer dan tweemaal zoveel als iemand die f 2000 verdient. Stel dit verschil ,,A". Heeft iemand nu twee dienstbetrekkingen en verdient in elk f 2000 per jaar dan betaalt hirj, aan loon belasting dus twee keer (u.l. bij iedere dienstbe trekking één keer) het bedrag wat iemand moet betalen, die in een jaar f 2000 verdient. Hij ver dient echter f 4000 en het bedrag dat door de progressie meer geheven wordt moet hij, bijbetalen (bedrag A). Ook al blijft men beneden de f 5000 (de grens is nu f 5000) dan krijgt men toch een aanslag inkomstenbelasting, wanneer men tegelij kertijd twee of meer dienstbetrekkingen (hieronder valt ook het genieten van pensioen) heeft vervuld. L. Waar kan men drinkwater laten onderzoe ken en wat zijn de kosten van dit onderzoek Antwoord U kunt dit laten doen te Doetin- chem, adres Waterleiding Laboratoruim Midden- Nederland, Terborgse weg 63 B, of te Bilthoven, adres Waterleiding Labo atcrium Midden-Nederland. De kosten kunnen wijj] u niet opgeven, dit hangt af -van het onderzoek. U kunt er echter wel op rekenen, dat de prijs tussen de f 10 tot f 20 draait. Maak uw wens kenbaar bij een van deze laboratoria, onder toezending van een goed ver pakte fles water en u ontvangt opgave van de kosten. II. de M. Heeft een D.K W.-motor gekocht, ge heel compleet met kilometerteller. Deze kilometer teller was na een paarhonderd kilometer reeds defect. De dealer vertelde, dat de reparatie viel onder de garantiebepalingen maar toen de teller klaar was, bleek dat de rekening groot was f 7.95 Moet hij dat nu betalen of niet Antwoord s IJ kunt de dealer aan zijn woord houden. Overigens worden de kilometertellers niet gerepareerd door de D.K W.-dealer, maar door een speciale firma, aie voor zijn werk natuurlijk betaling wil hebben. Wij zouden dus zeggen, dat die dealer het maar in orde moet maken met die reparatie-inrichting. Maar wat staat er op uw garantiebewijs. A. W. Heeft last van een groene bedekking op de goudvissenvijver. Wat moet hij doen oin het water weer schoon tc krijgen Antwoord Verwijder dat groene mos (slijm achtige) b.v. met een hark. Er is werkelijk niet U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen a,lKe dag moet Uw lever een liter gal in uw inge- w,a9',®n, 'n stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter sLeverpilletjea veel anders aan te doen. Dat goedje is soms zeer taai, zodat een zeis wel eens nodig is om het los te krijgen. J. B. Wil ruilen met een winkelpand in een andere straat van dezelfde stad. Beide winkel panden zijn zijn eigendom. De huurder van het ene pand voelt niet voor deze ruiling, terwijl de eigenaar van de beide panden juist dat pand nodig heeft voor zijn zaak, omdat die zaak aan „de eisen des tijds" moet voldoen. Antwoord Het komt ons voor dat hier de kan tonrechter aan te pas moet komen. Hier spelen economische gronden een rol maar deze gelden zowel voor u als voor dc huurder van uw andere pand. Het is al .veel waard dat u de huurder van uw andere pand iets geschikts kan aanbieden, maar verder kunnen wij onmogelijk beoordelen welke belangen hier zowel door de ene als door de andere partij naai- voren kunnen worden ge bracht. Wendt u derhalve tot een advocaat of een deurwaarder, die uw aangelegenheid bij ie kantonrechter kan voorbrengen, anders zit er niet op. D. J. Ik heb een takje, dat afkomstig is van een voor mij onbekende plant die nu 3 of 4 jaar geleden vanzelf bij, ons in de tuin opkwam. Gaarne zou ik van u willen weten met wat voor plant ik te doen heb. Antwoord s Voor zover uit de verdroogde en verpulverde delen van de bladen en uit de be schrijving valt op tc maken hebben wij hier te deen met het samengestelde blad dus geen takje, van de Fraxium excelsior daar deze uit zaad opgekweekt wordt en een zeer sterke groeier is. Dat het een samengesteld blad en geen takje is kunt u opmaken uit het ontbreken van knoppen in de oksels van de blaadjes want dit is het kenmerk van een takje Wenst u meer zeker heid stuur dan nog een takje met samengesteld blad naar het u bekende adres als postpakket of brief, liefst het takje ingepakt in wat vochtig gras of mos, waardoor het langer fris blij,ft. Aan het hout, de knoppen, de plaatsing van het blad en de tak kan dan beter nagegaan worden, wat voor soort het eigenlijk is. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Reünies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij, Uw apo theker of drogist. (Ingezonden mededeling) ■>»'i TELEVISIE-PRIMEUR OP PRINSJESDAG. Rechtstreekse reportage uit de Ridderzaal. De Nederlandse Televisie Stichting zal Dinsdag a.s. als nationaal programma een rechtstreekse televisie-reportage geven van de opening der Staten- Generaal en het daarmede gepaard gaande cere monieel Voor het eerst in de geschiedenis zal dus een groot aantal Nederlanders in de huiskamers ooggetuige kunnen zijn van het uitspreken van de Troonrede en dc daarmee verband houdende ge beurtenissen in en om de Ridderzaal. In de avonduren zullen de televisiekijkers, on voorziene omstandigheden voorbehouden, met een tweede primeur voor Nederland kennis maken. Dan wordt namelijk een herhaling gegeven van de complete 's middags uitgezonden reportage, die van het beeldscherm af gefilmd zal worden. Tot dusverre was de daarloe benodigde appara tuur in ons land niet aanwezig, maar na lang ex perimenteren is de N.V. Multifilm in Haarlem er thans in samenwerking met Philips-N.S.F. en de N.T.S. iu geslaagd een installatie voor het op nemen van z.g. Kinecope-films te vervaardigen. Ten einde de zitting der Staten-Generaal te openen, zullen Koningin Juliana en prins Bern- hard om 1 uur van het koninklijk paleis in Den Huga afrijden. Dc stoet zal rijden door de Heul- straat, door het Lange Voorhout, over de Korte Vijverberg, naar het Binnenhof. De koningin en de prins worden aan de ingang van de Ridderzaal door een commissie uit de vergadering ontvangen. Nadat de zitting door de koningin is geopend, keren H.M. en de prins naar het paleis terug. ïïl'Sïffl Krabben en peuteren maakt de AlitLa JL3-1" kwaal steeds erger. De helder UltSlIQ vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN CERUCTHEN OVER VERLOVING VAN KONING BOUDEWIJN. Opnieuw doen te Brussel geruchten de ronde over een aanstaande verloving van Koning Bou- dewijn van België met Prinses Elizabeth van Lu xemburg, dochter van Groothertogin Charlotte en Prins Felix. De thans 22-jarige koning vertoeft met zijn vader, koning Leopold en diens gemalin, prinses de Rethy, aan de Rivièra, in Bonnes-les-Mimoses de Groothertogelijke familie verblijft op een land goed in de buurt van Toulon. SLUITING VARKENSMARKTEN WORDT OVERWOGEN. Dc heer K. Roos, hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Bond van Varkenshandelaren, heeft in een vergadering te Purmerend medegedeeld, dat de varkensmarkten wegens het gevaar van ua varkenspest zullen worden gesloten, onder voor behoud van de ministeriële besluiten hierover, die binnenkort zullen afkomen. VLISSINGEN TELT 25.000 INWONERS. Dinsdagmorgen deed een 27-jarige Vlissinger, de stucadoor Johan Lecnhouts, ten gemeentehuize van lissingen aangifte van de geboorte van zii,n eerste kind, zijn dochter Marianne en tot zijn niet ge ringe verbazing mocht hij, van de ambtenaar van de burgerlijke stand vernemen, dat zijn Marianne de 25.000ste inwoonster van Vlissingen was ge worden I De stad Vlissingen is hierdoor de stad met het grootste aantal inwoners van Zeeland geworden. De burgemeester overhandigde de heer Leenhouts een spaarbankboekje van de Vlissingse Nutsspaar- bank, waarop door het gemeentebestuur een be drag van f 50 was ingelegd, bestemd voor de jong geborene. De directie van de Provinciale Zeeuwse Courant stortte op dit spaarbankboekje een be drag van f 25. f Namens de Vlissingse Middenstandscentrale zal aan de ouders van Marianne een zilveren couvert met inscriptie worden aangeboden, waarvan de kleine op latere leeftijd zeker met genoegen ge bruik zal maken SUIKERFABRIEKEN GAAN WEER DRAAIEN. De bietencampagne staat weer voor de deur en naar wij vernemen worden op de suikerfabrieken te Sas van Gent reeeds de nodige voorbereidingen getroffen voor de eerste levering van de bieten. De fabriek van de Centrale Suikermaatschappij, is voornemens om op 22 September te beginnen,' terwijl de Eerste Ned. Coöperatieve Beetwortel- Suikerfabriek een week later, dus op 29 Sep- tember zal gaan draaien. HET STADHUIS VAN HULST WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. andaag, Zaterdag 13 September wordt het ge restaureerde stadhuis officieel in gebruik genomen. Hierbij, zullen vele autoriteiten aanwezig zijn, oa een vertegenwoordiger van het ministerie van' On derwijs, de commissaris der koningin in Zeeland, Het voltallig college van Ged. Staten, Belgische en Zeeuwse burgemeesters en vele andere hoog waardigheidsbekleders. Uit het programma vermelden wij het volgemk Om 14.25 uur worden de autoriteiten aan de ge meentegrens afgehaald, waarna om 14.45 uur de officiële ontvangst plaats vindt in de Burgerzaal. Om 15 uur wordt een buitengewone raadszitting gehouden, waarbij een gedenkplaat voor de tijdens de oorlog gevallenen onthuld wordt. Om 16 uuf is er een herdenking der oorlogs slachtoffers en vanaf 17 uur bestaat er gelegenheid voor dc genodigden om het stadhuis te bezichtigen. Van 18 tot 19 uur geeft de Kon. Stedelijke Har monie een concert en vanaf 19 tot 20 uur speelt de harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen. In „De Koning van Engeland" wordt ten slotte een souper gegeven, waarna om 20.30 uur het stadhuisspel „De fakkels branden", van Drs. L. Loekefeer wordt opgevoerd. Om 24 uur wordt deze gedenkwaardige dag be sloten met een taptoe door de harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1