HET RIJDEND MYSTERIE Puistjes Wat zegt de wet?? WEK DE GAL IN UW LEVER OP AXEL UIT ONZE OMGEVING. »*v m feuilleton. KOEWACHT SAS VAN GENT 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooit zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. FILMNIEUWS. M. A. C. A. - VERGADERING. Woensdagavond vergaderde de Motor- en Auto club Axel en Omgeving in haar clublokaal bij de heer Verstracten. Hoofdpunt van deze vergadering was een nadere uiteenzetting over de wenselijkheid zo niet noodzakelijkheid tot aansluiting bij één of meer der landelijke sportorganisatie's, zoals de K.N.M.V. en/of de K.N.A.C. Om deze zaak toe te lichten was voor deze vergadering uitgenodigd Dr. Arends uit Hanswcert hoofdbestuurslid van de K.N.M.V. Jammer genoeg bleek het niet mogelijk op het vastgestelde tijdstip de vergadering te beginnen aangezien de spreker per motor naaci'tAxel zou komen en door het slechte weer vertMging had ondervonden waardoor het ruim kwart over 9 was toen de heer P. Ie Feber de vergadering kon openen en na een kort welkomstwoord het woord verleende aan Dr. Arends. Deze schetste hoe men in vrijwel iedere tak van sport na verloop van tijd behoefte gevoelt om zich met anderen te meten of gezamenlijk iets te ondernemen hetgeen een vorm van organisatie vereist. En de huidige toestand is zo dat men niet met plaatselijke organisatie alleen kan vol staan, doch zich in provinciaal of landelijk ver band dient te organiseren en via landelijke orga nisatie dan ook weer internationaal. Ook de nieuwe wegenverkeerswet, die gebruik van de weg alleen toestaat na ministeriële goedkeuring, eist aansluiting bij een landelijke organisatie, want alleen in dat geval mag men verwachten de goedkeuring van de minister te verkrijgen. Het organiseren van z g. „zwarte ritjes''' wordt hierdoor dus vrijwel on mogelijk, terwijl men bovendien hiervoor geen deelname van wel georganiseerden kan verwachten. Bij oprichting van een club is landelijke aanslui ting dus wel een directe noodzaak en zoals spr. mededeelde stelt de K.N.M.V. voor deze aansluiting de eis dat tenminste de helft van de leden van een club persoonlijk lid is of wordt van de K.N.M.V Met een opsomming van de persöonlij.ke voor delen die men van dit lidmaatschap heeft besloot dr. Arends zijn vlotte uiteenzetting, zich bereid verklarende eventuele vragen te beantwoorden. Voor zover men hiervan nog niet overtuigd was, was deze toelichting wel voldoende om de aanwezigen te tonen dat deze aansluiting nood zakelijk is, wil men met enig succes verder kun nen werken. Een moeilijkheid bleek evenwel het verkrijgen van een voldoend aantal leden, aangezien onder de automobilisten de animo voor het K.N.M.V.- lidmaatschap slechts zeer matig was en men dus pvriiwe! alle motorrijders als lid zal moeten aan werven om het vereiste percentage te bereiken. Staande de vergadering gaven zich evenwel reeds een flink aantal op zodat verwacht mag worden dat men het vereiste aantal binnen enige weken zal kunnen bereiken, waarmede dan in groter or ganisatorisch verband het bestaan van de club verzekerd is. Wanneeer het aantal leden-automobilisten vol doende groot is zal t.z.t. ook worden getracht, eenzelfde aansluiting bij de K.N.A.C. te verkrij gen, doch hiervoor achtte men de tijd nu nog niet rijp. Na dit belangwekkende deel kwam nog een huis houdelijk punt ter sprake, n.l. de organisatie van een kaartleesrit op Zaterdag 13 September a.s. Deze rit zal worden gehouden over een afstand van ca. 60 k 70 km. Gestart zal worden te Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 30) Nu naderde die rode carnavalsklant de deur. Wie kon het toch zijn W,at voor potsenmaker verschool zich in zo'n clownspak „Mijn plannen Ha I Ik sla toe, vandaag nog 1 Luister 1" De gebogen figuur voor het sleutelgat, dis ademloos wachtte op het grote geheim dat zich thans ging openbaren zou de boodschap van het Gouden Masker niet meer horen. Vaag was hij er zich van bewust dat er achter hem in de gang iets kraakte dat er in de lucht boven zij.n hoofd iets suisde vóór de deur met dat sleutelgat opengerukt werd Een rode gloed schemerde Flipje voor de ogen in het gouden masker priemden fel de oplich tende ogen. Hij realiseerde zich nog vaag, dat 'hij. trachtte om hulp te roepen zonder geluid te kunnen uitbrengen. In een waas van bewegende figuren en een cacophonie van ver-verwijderde stemmen zonk hij langzaam neer, zich vergeefs ver zettend tegen het -onbegrijpelijke gevoel van on macht veroorzaakt door een drukkende pijn in zij.n hoofd. „De slappe was 1" klonk nog heel duidelijk een lieftallige spotstem met daarachter het medelij,dend Sluiskil en de starttij.d zal liggen tussen 4.30 en 6.30 uur, zodat de deelnemers die niet in staat zijn Zaterdagmiddags vroeg te starten alsnog in de gelegenheid zijn op een later uur te vertrekken. De hoop uitsprekend op een flinke deelname van leden en andere liefhebbers te kunnen rekenen bij dit voor ons gewest nog nieuwe rittype sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. „D. E. L." Deze drie letters betekenen „Draagt Elkanders Lasten", de naam van een fonds van de Chr. Vak beweging in Nederland dat vóór de oorlog reeds een millioen gulden voor hulpverlening en t.b.c.- bestrijding uitkeerde. Na de oorlog bleek deze gevreesde ziekte ook weer schrikbarend om zich heen gegrepen te hebben, dus moest zo spoedig mogelijk weer met de hulpverlening worden be gonnen. Dit is gebeurt, maar nu was per jaar on geveer f 330.000 nodig. Dat geld is er gekomen en het werd mogelij.k, naast de t.b.c.-bestrijding over te gaan tot hulpverlening voor rusthuisver- pleging en kinderuitzending. Door de leden werd elk jaar reeds de helft hiervoor betaald via de contributie, maar dit was niet toereikend om de noodzakelijke hulp te bie den en alle patiënten te helpen Dit werd pas mogelijk toen „D E.L." de mede werking ontving van het gehele Nederlandse volk, dat steeds graag bleek te willen en kunnen helpen. Dit bleek uit de opbrengsten van de jaarlijkse straatcollecten. Ook dit ijaar doet dit fonds, samen met het Zuid-Nederlands Sanatorium een beroep op aller medeleven om deze collecte te doen slagen. Deze collecte wordt gehouden van 813 September. BENOEMD. Tot leraar in landbouwwerktuigen- en motoren kennis aan de landbouwschool „De Elderschans" te Aardenburg en aan de R.K. vlasserschool te Eede werd met ingang van het nieuwe schooljaar benoemd de heer L. Schieman, alhier. GESLAAGD. Voor het praktijk-diploma boekhouden slaagden dezer dagen onz- stadgenoten II. Vlaander en A. Fermont. HET BEZOEK AAN „BLEIJE - HAGHE" Hoewel nog geen enkele nacht voorbijgaat dat er in de jeugdherberg „Bleij.c-Haghe" geen gasten zijn, is het ook daar te merken dat het vacantie- seizoen ten einde is. In de maand Augustus werd de jeugdherberg be zocht door 462 gasten die er één of meerdere nachten overbl ven. Hieronder waren 112 buiten landers, te weten 77 Belgen (bijna 17 pet.), 34 •Engelsen (ruim 7 pet.) en 1 Duitse. De vorige maand waren deze percentages 26 pet. Belgen en 10 pet. Engelsen. In totaal hebben nu reeds 673 vreemdelingen een gastvrij onthaal gevonden in de Axelse jeugdherberg. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 September 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Eerw. Heer C. H. Ideijboer, van Zaam- slag, (in beide diensten collecte), 7 uur Ds. K. Verbeek (Jeugddienst). Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Gouvée. Gerei. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een slag-apparaat voor balspel, Koestraat 5 een autoped, Kanaalkade 11 een zilveren broche, Wilhelminastraat 82 een kinderportemonnaie, Em- mastraat 42 een zwembroek en badhanddoek, Nieuwstraat 39 een paar witte kinderschoentjes, Bylocqueplein 16 ben. een sleutel, Rijkspolitie een portemonnaie met inhoud, Vaartwij.k M 13 een donkerrood kinderschoentje, Rijkspolitie een gummipopje, Noordstraat 32 een rode parapluie, Nieuwstraat 25. r. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 6e CRITERIUM VOOR AMATEURS EN NIEUWELINGEN. Vele renners van formaat aan de start. Op de tweede dag van de kermis te Koewacht Maandag 8 September zal weer een grote wieler- wegwedstrii.d worden gehouden voor amateurs en nieuwelingen. Dit criterium over een afstand van 100 km. (50 ronden) zal Koewacht vast en zeker een uitzonderlijke wieiersportdag bezrogen. Wanneer wij de lijst der ingeschreven renners eens bezien, bemerken we reeds verscheidene kans hebbers, waaronder de streekrenners Rien Verhelst, Eddy de Waal, Wiingaerdt, Gilbert Saelens, enz. Ook prominente figuren als Kuijtwaard, van Osta, Valentijn, Oomen, Alblas en de jeugdige Groede- naar v. d. Lijcke hebben reeds ingeschreven. Koewacht mag zich inderdaad dus weer, zoals steeds verheugen in de deelname van renners van formaat voor dit prachtige criterium. Wanner we de erelijst der winnaars van de vijf voorgaande wedstrijden bekijken zien we Ae grote namen 1948 Wagtmans 1949 Verwijme- ren 1950 Wagtmans 1951 van Oers 1952 Saelens. Ook dit 6e criterium zal ongetwij.feld, wanneer de weersomstandigheden meewerken een grote be langstelling genieten. De uitstekende reportage over het gehele parcours, welke het wedstrijdverloop zal verzorgen, zal deswege met genoegen en voldoening door alle sportliefhebbers worden gevolgd. Wij geven te Koewacht dan ook allen rendez-vous op Maandag 8 September a.s., om half dria. OOK SAS VAN GENT KREEG ZIJN WEEKMARKT. Dinsdag opende burgemeester den Boer van Sas van Gent de eerste weekmarkt aldaar. Om 12 uur arriveerden B. en W. op de markt, waar zij werden verwelkomd door de besturen van de Vereniging van Neringdoenden en de R.K. Mid denstand van Sas van Gent, alsook door het hoofdbestuur van de Ned. Marktkramers. In korte trekken belichtte de burgemeester het historisch ogHkblik van de geboorte van de eerste weekmarkt in Sas van Gent. Hij hoopte op veel belangstelling zowel van binnen als buiten de gemeente en verwelkomde de Belgische vrienden. Daarna werd een rendgang gemaakt tussen de vele kraampjes. Niet alleen het marktplein, maar ook de ge hele Kerkstraat was met kt amen bezet en reeds spoedig heerste er een gezellige drukte- Naar het zich laat aanzien heeft dus ook te Sas van Gent de weekmarkt wel toekomst. BOS- HEIDE- EN VEENBRANDEN. Het is verboden op of binnen 100 meter van bos-, heide- of veengrond en op daardoor lopen de wegen een open vuur of vlam te hebben, bran dende of smeulende zaken te laten vallen, weg te werpen of daarmee onvoorzichtig om' te gaan, buiten of in licht brandbare bouwsels zonder een schriftelijke vergunning van de gebruiker daar van vuur aan te maken, een toegestaan vuur onbewaakt te laten of tussen 1 Maart en 1 October te roken, behalve op openbare kunstwegen van ten minste vier meter breedte. Een vergunning is niet nodig voor ondergeschikten van de ge bruiker of overheid (in hun werk) of voor jacht- gerechtigden. De vergunning mag alleen afge geven worden in gevallen, dat geen gevaar is te duchten. Overtredingen zijn strafbaar met veer tien dagen hechtenis of f 150 boete, bij herha ling binnen twee jaar na een vorige veroordeling en wanneer brand is veroorzaakt met 3 maanden hechtenis of f 1000 boete. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet rechtskundige encyclopaedic voor iedereen, verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink - Axel). Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maal tijd. 't ls ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. (Ingezonden mededeling) SHOW BOAT. Dit is de titel van een uitzonderlijk filmproduct hetwelk deze week op het programma staat voor alle bioscopen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dus ook voor „Het Centrum" alhier Wij kregen inzage in een brochure van de film maatschappij M.G.M., die deze musical-show uit- bbrengt en waarin o.a. uittreksels zijn opgenomen van wat de Nederlandse pers zegt over deze film. Daar „Show Boat" tot in alle onderdelen van de film rolbezetting, de prachtige muziek van Jerome Kern, het romantische verhaal wordt geroemd, achten wij het overbodig deze „tips" letterlijk over te nemen en menen wij te mogen veronderstellen dat de Show Boat hier ook wel een voorspoedige vaart zal hebben. ER OP OF ER ONDER. Dit is de tweede film die op het programma van „Het Centrum" voorkomt. De bewonderaars van „Bastogne" mogen zeker niet verzuimen ora ook dit product te gaan zien, daar ook hier de inhoud wordt gevormd door een verhaal van dap perheid en moed van een der beste gevechts eenheden uit de tweede wereldoorlog. IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. EistCarter'sLeverpilletjes lachje van Liang-sjin. Toen suisde voor de tweeds maal de knuppel en doofde langzaam de rode gloed in het bewust zijn van de onfortuinlijke student. „Hij komt bij 1" Heel in de verte klonken stemmen. Een stekende pijn in zijn achterhoofd belette de jonkheer nog het spreken, maar knipperend met zijn oogleden begon hij iets te begrijpen van het geroezemoes om hem heen. Allerlei gezichten verdrongen zich rond het bed, waarin hij zichzelf scheen te bevinden. Vriendelijke, bezorgde gezichten. Er blonk iets van hoop en verwachting in de blikken die op hem geworpen werden. Een zachte hand aaide over zijn voor hoofd, streek het haar weg dat hein kriebelde. Wat betekende dat allemaal V Waar lag hij, Hoe kwam hij hier V Die pijn in z'n hoofd... j. „Zo jongen, kun je je al wat van 't gevecht herinneren Gevecht De stem zei het zo simpel. Wat voor gevecht be doelde die kerel Wie sprak daar eigenlijk V A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck trachtte z'n hoofd in de richting van het geluid te draaien, maar moest die poging met een zachte kreet van pijn opgeven. Hij sloot z'n ogen. Droom de even, heel even van iets roods, zag twee on heilspellende lichten flikkeren achter een goud kleurige schijf, voelde dan plotseling weer iets koels op zij,n brandende voorhoofd. Iets nats, een spons bewoog over ziin gezicht Ten tweede male sloeg hij de ogen op. „Lola 1". kermde hij. Er ging een zacht gemompel op, een stem maakte zich los en sprak geruststellende woorden. „Die vinden, we wel, die komt wel weer boven water, die loopt niet in zeven sloten tegelij.k." „Nee 1" kreet hij uit. „Die chauffeur zou haar uit de weg ruimen Die chauffeur heeft haar te pakken 1 Heeft haar ontvoerd, vannacht, ik heb het zelf gehoord 1" Medelijdende glimlachjes op de gezichten rondom. „Heb ik haar ontvoerd vroeg weer de stem van daarstraks. „Zou ik haar te pakken hebben „Lichte hersenschudding" mompelde een klein dik heertje tegen een forsere figuur, waarin de patiënt opeens Ossewaardei herkende. Wonderlijk, zo helder als de mensen zich opeens aan hem voordeden Daar stond Hsieh-Fu met zijn gele tronie te grijnzen, naast hem een andere bekende die hij niet zo vlug kon thuisbrengen. Toch had hij hem eens eerder gezien nog niet zo lang ge leden. Was het niet in een bus tussen Utrecht en Hilversum Toen met Lola voor ze uit stapten in Groenekan Lola Waar was Lola? „Oh I" steunde hij, „ze willen haar onschadelijk maken I" Al die ogen staarden hem aan, oren spitsten zich, bovenlichamen bogen zich voorover. Een diepe stilte viel in. De rode gloed, dat goud, die twee lichtende gaten in het masker Een gouden masker I Zou den ze dan niet wéten dat die bandiet in ,de kamer was met dat kleine kreng, die verraadster Waar was het sleutelgat De deur, die openging V „Is hijgegrepen „Wie, jongen De kerel die jou een tik op je hoofd gaf Die staat hier hoor. 't Was een ongeluk. Hij zag je voor eeu inbreker aan." „Een ongeluk Kreunend trachtte de tolk zii.n hersens te ordenen. Een ongeluk noemden ze dat Wie, wie zei dat Wielewaal Maar de chauffeur was wegDie zou Lola uit de weg ruimen, Lola uit de weg ruimen Zeker gehoord in je droom I" Langzaam kwam de gestalte van de chauffeur binnen zij.n gezichtsveld liet zich even zien, schoof dan weer terug. „Kijk maar goed, jongeman, hier sta ik en weggeweest ben ik niet." „Wees maar rustig" sprak de kleine dikke man tegenover hem, „je hebt een lelijke tik gehad. Je moet rust houden. Vanavond kom ik terug. Straks komt er een medicijn cn die neem je maar in." „Ik heb niet gedroomd" protesteerde Flipje. „Ik stond aan de deur te luisteren en keek door het sleutelgat. In die kamer was het Gouden Mas ker, met Liang-sjin. Zij zei hem, dat In-yin de conductrice voor zijn rekening had genomen. Hij sprak over zijn plannen." De omstanders lachten hem vriendelijk toe. „Ach, hij is niet goed bij zijn hoofd door die hersenschudding, vindt u het ook niet, dokter 't teemde een zacht stemmetje van uiterst rechts. De vraag werd gevolgd door het spottend kirren van Liang-sjin. „Ik ben goed bij mijn hoofd 1" schreeuwde de patiënt, machteloos woelenn in de witte lakens. „Liang-sjin is een verraadster Ze wil ons uit leveren aan het Gouden Masker Hij slaat toe, vandaag nog 1 Luister dan naar me I Vandaag nog I" (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2