HET RIJDEND MYSTERIE Wat zegt de wet?? UIT ONZE OMGEVING. AXEL aanrijding. feuilleton. HULST koewacht OVERSLAG. ZUIDDORPE ZAAMSLAG. MODERNE BESCHAVING. Toen, een twintig jaar geleden, Adolf Hitler het bestond Om het Jodendom te knechten, kwam protest uit ieders mond. Nu een zekere heer Malan, op z'n Afrikaans dat doet (Ditmaal Kaffers, maar dat's 'tzelfde!) nu houdt iedereen z'n s noet! In United States is 't ook al, idem dito, zo gesteld. Enkel als ze hem nodig hebben, wordt de Neger daar geteld Cultuurscheppers en/of dragers, komt zo iets nu nog te pas Zijn zij minder dan het dwaze, culiuur rijke blanke ras Hebben zij niet noodgedwongen, jouw cultuur geadopteerd En zo zij zich eens misdroegen, wat heeft Christus jou geleerd Kerken orde, psalmberijming, Synodale samenhang. Spijkers zoeken op laag water, schijnt bij ons van meer belang! Wij hebben nu al Moeder-, Vader en ook Dierendagen In heel de wereld viert men die en wel in alle lagen, 't Is allemaal heel mooi, humaan maar 't ware toch te wensen Dat men er één afzonderde, gewijd aan mede mensen CONCERTEN OP DE MARKT. Ter gelegenheid van de 72e verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina op Zondag 31 Augustus а.s. zullen de beide plaatselijke muziekgezelschappen een concert geven op de Markt. Op Zaterdag 30 Augustus zal de Chr. fanfare „Hosanna", des avonds om 8 uur het onderstaande programma uitvoeren I. Door land en heide, mars, A. Kappert 2. a. Wien Neerlands Bloed. A. Wilms b. Zeeuws Volkslied, J- Morks c. Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied, A. Lij,sen 3. Partita Piccola, G- H. Boedijn 4. Marching through Georgia, G. Miller 5. Hestia, ouverture, M. J. Cerfontaine De Garde, mars, C. J. N. Cor. 7. Taptoe, P B Bisselink Op Maandag 1 September volgt dan het concert dcor de harmonie Concordia", aanvangende om half negen des avonds. i Onderstaande nummers zullen worden uitgevoerd 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Skymaster, mars, B- Sennema 3. Fleurs de Nice, fantaisie, J- Martin 4. Regina, ouverture, arr. Dreissen 5. Oost - West. mars, S. P. van Leeuwen 6. Aphrodite, ouverture, M. J. Cerfontaine 7. La festa Splendora, ouver. arr. P. F. de Kort 8. 2e Strauss-Walsen-Potpourri, arr. A. J. Maas 9. Prinses Maria, mars, Ant. M. van Leest 10. 't Oude Wilhelmus. 55-JARIGE ECHTVERENIGING. Dinsdag vierde het echtpaar M. Verstraten-Boeije alhier zijn 55-jarig huwelijksfeest. Ofschoon het de wens was van het jubilerende paar deze dag in stilte in de familiekring tc vieren, was door het „feliciteren van de V.A.R.A." toch bekend heid aan deze heugelijke dag gegeven en stroom- den vele blijken van belangstelling hun woning binnen. En geen wonder want het echtpaar heeft in onze gemeente een goede reputatie. Vele jaren deed Mels Verstraten dienst als koster en klokluider in de Ned. Hervormde Kerk. terwijj hij uit zijn „hof" vele Axelaren voorzag van verse groente, die door hem gekweekt waren en door zijn vrouw werden uitgedragen. Dat zij nog vele jaren samen van hun rust mogen genieten. GOEDKOOP WONEN. Deze week werd ten overstaan van cand.-notans Langenhorst alhier geveild een goed bewoonbar; arbeiderswoning te Spui. Koper werd de bewo ner J. de Kraker Mz. voor de som van slechts f 400. Het is niet de eerste maal, dat een arbeiders woning in een der buitenwijken van onze gemeente voor een abnormaal lage prij,s wordt geveild. Wie van de gelegenheid gebruik wil maken, kan dus in Axel nog wel goedkoop onder dak komen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen" bracht in onze gemeente op f 248.73. Woensdagavond omstreeks half acht kwamen nabij Drieschouweu een tweetal personenauto's met el kaar in botsing. 1 De heer de F. alhier die met zij,n Citroen -over de provinciale weg in de richting Zuiddorpe reed passeerde het gevaarlijke kruispunt juist op het moment dat de heer P. uit Westdorpe met zijp auto naderde uit de richting Westdorpe. Een botsing was niet te vermijden en aangezien beide wagens met een behoorlijke snelheid reden, hadden de gevolgen zeker ernstiger kunnen zijn dan de beschadigde carrosseriën, waarmee het nu afliep. 1 PREDIKBEURTEN. Zundag 31 Augustus 1952. j Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop), 2.30 uur Eerw. Heer Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. S. Doornbos, van Arasterdam. Geref. Gemeente- 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. JUBILEUM JAARMARKT. In de „Korenbeurs" te Hulst werd een bij.een- korast gehouden van het Jaarmarktcomite. Men besloot de derde ^aandag in November een jubileumjaarmarkt te organiseren, waarvoor be reids voorbereidingen zullen worden getroffen Men zal zich van de medewerking van het ge meentebestuur verzekeren. DIPLOMA-UITREIKING AAN DE ZEEUWES VLASSERSSCHOOL. Bij het beëindigen van het schooljaar werden in tegenwoordigheid van tal van autriteiten aan de Eerste Zeeuwse Vlasserschool te Koewacht niet minder dan 99 diploma's uitgereikt. Ir. Butler van het vlasinstituut te Wageningen reikte de diploma's uit van de dagschool, de avond- zwingelcursus en de rootcursus, terwijl de di ploma's van de boekhoudcursussen A en B werden uitgereikt door de heer Akkerhout, voorzitter van de Nederlandse vlasfederatie. De heer van Dij.k, rijks!audbouwconsulent over handigde ten slotte de diploma's van de moter cursus en prees het werk van de directeur van de school, de heer Martinet, die steeds de stuwende kracht is bij, het organiseren van de cursussen. ONGEVAL. Tijdens het korendorsen met de machine bij de landbouwer Verdunnen te Overslag kwam de loondorser de Vliegher van Koewacht met zijn hand in de bindmachine terecht. De hand van de ongelukkige werd vrijwel geheel verpletterd, zodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. FEESTELIJKE OPENING VAN DE NIEUWE WEG. Ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe weg OverslagOude Burgse Sluis Zclzaete zal op Zondag 21 September a.s. een groot feest plaats vinden. Aanvankelijk was de dag gesteld op 14 September, doch in verband met de kermis is dit gewijgigd. Het gemeentebestuur van Wachtebeke heeft hierin ook zij,n volle mede werking verleend door het geven van subsidie voor diverse feestelijkheden. Het volledige pro gramma is nog niet vastgesteld, maar bevat toch al punten als volsspelen, vuurwerk en volksbal. Ter opluistering van de feestelijkheden zullen ook een viertal fanfares naar Overslag komen. Indien |dit mag begunstigd worden door goed weer zal het voor Overslag een grote dag worden. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ABGENTY. 48) Een stroom van klanken, op zangerige toon uit haar mond, dan uit de zijne. Ravebek's oren tuitten, 't Had geen zin om achter de deur te blijven staan. Hsieh-Fu had haar waarschijnlijk al gewaarschuwd in zijn eigen landstaal voor de val die was uitgezet. Toch bleef het waterhoofd van de Bossenaar verborgen achter het grote ledikant. Dan hield het geratel op. Geschuifel in de gang, daar trippelden de hakjes. De gang uit, de trap af Toen Hsieh-Fu zich omdraaide naar de ingenieur stond deze er als eerst met een onbewogen ge zicht waarop letterlijk niets viel af te lezen. „Liang-sjin vertellen ontbijt gereed. Stel voor wij, afdalen naar eetzaal otn sobere broodmaaltijd te gebruiken", sprak de diplomaat. „Liang-sjin nog meer vertellen" antwoordde Osse- waarde in hetzelfde steenkolen-Engels. „U ook vertellen voor master Ravebek." Het schitterde even achter de brilleglazen. „Wat Liang-sjin vertellen niet allemaal belangrijk 1" „Heel belangrijk 1" „U spreken Chinees V U Liang-sjin verstaan U dan ook inlichten master Ravebek I" „Yes, ik inlichten die ingelicht moeten worden. Niet alleen master Ravebek. Ook anderen, ex cellentie, Yi-ku 1" UITVOERING ONTWATERINGSPLAN. Door de Cultuurtechnische Dienst is aan het calamiteuze waterschap Walsoorden een subsidie toegekend van 81 o/0 in ds kosten, welke de ver betering van dit waterschap vergt. Het plan, waarvan de kosten op f 639.840 ge raamd worden, is een onderdeel van het ont wateringsplan voor het Oostelijk deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De uitvoering geschiedt als „vrij, werk" en zo veel mogelijk in handkracht. In verband met de toenemende werkloosheid moet de uitvoering van dit werk van grote be tekenis worden geacht HET GOEDKOOPSTE FRUIT. De overvloedige fruitoogst van dit jaar is oor zaak, dat dagelijks op markten en lands de huis deuren het fruit tegen abnormaal lag; prijzen wordt aangeboden. Zuiddorpe doet momenteel wel een uitzonderlijk voordelige aanbieding. Dagelijks trekken velen uit de omtrek daarheen met emmertjes, mandjes of dozen oin die te vullen met heerlijke bramen, die hier volop in het wild groeien en dus alleen de moeite van het plukken als prijs eisen. BOUW KRAAGBRUG AANBESTEED. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland Woensdag te Middelburg in het openbaar aanbesteed de bouw van een brug in gewapend beton over de Othense kreek in de gemeente Zaamslag. Het betreft hier de bekende Kraagbrug in de provinciale weg. Er werd als volgt ingeschreven P. Mollet en L. Martens. Hoofdplaat f 139.000 A. J. Blij- levens, Breda f 134.944 Th. P. Cambier, Bres- kens f 134.600 Kortewegs Bouwmaatschappij, Bre da f 130.500 A. v. d. Straaten Jr., Hansweert BINDEND ADVIES: Uitspraak in een geschil tussen twee partij,en door degene, die zij daartoe hij overeenkomst hebben aangewezen. Het gelijkt veel op arbitrage, maar het laatste is aan bepaalde vormen gebonden is daaraan voldaan, dan heeft de uitspraak der arbiters dezelfde kracht als een vonnis van de rechter. Bij bindend advies is er een overeenkomst welke te goeder trouw moet worden uitgevoerd of dit is geschied beoordeelt de gewone rechter Volgens de H R. kan men aan de rechter alleen nietigverklaring van het uitgebrachte advies vra gen, indien het door zijn inhoud of wijze van tot stand komen zo zeer tegen de redelijkheid in druist, dat de in het gelijk gestelde partij in strijd met billijkheid en goede trouw zou handelen door zijn tegenpartij er aan te willen houden. Is het in een bepaalde tak van handel gebruikelijk het advies niet te motiveren, dan brengt dat op zichzelf nog niet mee dat het niet te goeder trouw is de rechter beoordeelt dat naar om standigheden. De overeenkomst, waarbij, men zich „zonder enig voorbehoud" onderwerpt aan een advies is nietig wegens strijd met de goede zeden. Of alleen deze clausule dan wtej het hele advies vervalt hangt er van af of partij,en het zich onderwerpen aan het advies van die clausule af hankelijk wilden maken of niet. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet rechtskundige encyclopaedic voor iedereen, verkrijgbaar bij, Fa. J. C. Vink - Axel). f 130.250 fa. A. Verhagen. Breda f 129.300 V. J. de Bruiin, Terneuzen f 126.000 G. A. v. d. Straaten, Terneuzen f 125.500 L. v. d. Klippe, Vlissingen f 122.800 C. v. d. Klipfz*, Vlissingen f 121.000 L. J. Dekker, Vlissinge.» f 119.900. Het werk zal binnenkort gegund worden. De ingenieur verwaardigde de Chinees geen enkele blik meer, stapte naar de deur en verliet de kamer, onmiddellijk gevolgd door de vertegen woordiger van de W.E.B. „Hoe nu, hoe zit dat vroeg Ravebek op <fc trap. „Wat zei die secretaresse „Wat doet dat er toe gaf de ingenieur terug „Laat ze maar denken dat ik het wéét." „U spreek! Chinees f" „Helemaal niet." „Maar u zei toch „Ik zeg zoveel 1" „En dat ji-joe, of hi-joe, wat zei u tegen hem 'i „Yi-ku, zo noemt z'n secretaresse hem. Dat heb ik onthouden uit de bus. Wat 't precies be tekent weet ik ook niet." Ze traden de ontbijtzaal binnen, waar de tafels gedekt stonden ondanks het vroege uur. Voor het raam zaten twee mensen, die plotseling hun ge sprek afbraken en verstoord in hun richting keken met de duidelijke wens op 't gelaat om alleen te blijven. Doch de beide mannen stoorden zich niet aan het paartje. „Goedemorgen, saam" gromde Ossewaarde, ter wijl hij loestapte op hun tafeltje. „Goed geslapen, allebei „Ja, heel goed, dank u" antwoordde Liang-sjin een beetje bits. „Slecht, afschuwelijk slecht 1" verklaarde jonk heer A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogen- broeck. „Ik heb de hele nacht liggen luisteren naar, de regendruppels en hoorde het alsmaar spoken, 't Leek wel alsof er geen mens naar bed was en iedereen door de gangen rondrommelde. Ik kon geen oog dicht doen." „Ja, d'r was veel lawaai vannacht," gaf de ingenieur toe. „U hebt 't zeker ook gehoord, juffrouw Liang-sjin Er blonk iets van verwondering in haar don kere ogen.' „Lawaai V Nee, ik heb niets gehoord. Ik heb geslapen." Ze nam een broodje uit de schaal en begon dat kalm te besmeren. XVIII. FLIPJE VINDT EEN SPOOR Wanhopig gebaarde de getergde hotelier met allebei z'n armen. Het „Non, nón, nón 1" klonk als het snelvuur uit even zovlele kanonnen. Zijn ogen straalden een afschrikwekkende angst ub voor verdere zragen, het lange lichaam wrong zich in duizend bochten achter de tapkast en meer nog dan het herhaalde „nee" van zij,n lip pen spraken deze wanhopige gebaren tot de vra gensteller tegenover hem. Antonio Gerardus Leopold Marinus Flipje gaf het op. Ten eerste bleek zijn Frans van niet al te hoge kwaliteit, hetgeen tot droeve misverstan den aanleiding moest geven ten tweede beweerde de hotelhouder bij, hoog en bij laag dat er in Aywaille geen kidnappers en moordenaars vrij, rondliepen ten derde aanvaardde hij, geen ver antwoording voor eventueel zoekgeraakte gasten of goederen en ten vierde vertikte de man het eenvoudig om Jan en alleman hetzelfde te ver tellen wat hij nu al vier keer verteld had. Een tikje van zijn stuk gebracht strompelde de jonkheer terug de trap op om overleg te plegen met zijn meester. Doch Hsieh-Fu toefde niet meer op zijn kamer en de schoenpoetser, die voor een deur daarnaast zijp laag-bij-de-grondse ambacht zat te errichten, wist evenmin als de tol waar de Chinees gebleven was. Verdiept in de zorgvolste gedachte lot van zijn verloofde verdwaalde de student in de doolhof van hotelgangen, hield in, bedacht zich welKe weg hem beter toescheen, hief dan opeens het hoofd op omdat hij zo'n duidelijk klopsignaal hoorde: drie tikjes, vier tikjes, vijf tikjes... Niet veraf. Met het voorgevoel van een geheimzinnige ont dekking schoof hij onhoorbaar verder naar de zijgang, waagde even zijn hoofd om de hoek, trok dan terug met een uitdrukking van verbazing op zij,n gelaat. Liang-sjin, hierAlle kamers van 't ge zelschap waren aan de andere kant van 't ge bouw. Wie bezocht zij op dit vroege uur Waarom dat vreemde signaal Zou zij dan toch Het gepiep van de scharnieren, de klik van het slot en de gedempte stemmen vertelden hem, dat de gang verlaten en veilig voor hem lag. Hij draaide de hoek om, sloop tot voor de deur met het nietszeggende nummer 9. Hoogstens wist de hotelier wie er woonde, maar de man ver tikte het om nog één woord te spreken. Er zat dus niets anders op dan het zelf uit te zoeken. Flipje knielde neer voor het sleutelgat en prees reisleider Ravebek, die een armzalig dorpshotel uitgezocht had voor hun nachtverblijf inplaats van een eerste-klas „palace" met dubbele deuren en Lipssloten. Nu kon hij ten minste een blik slaan in de ruimte achter de veel-geluid-door- latcnde panelen. Nu kon zijp mond openzakken van verbazing. (^ordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2