De veren overdeWester-Schelde HET RIJDEND MYSTERIE Wat zegt de wet?? UIT ONZE OMGEVING. AXEL SAS VAN GENT feuilleton. TERNEUZEN GESLAAGD. Te Breda slaagde voor het examen electro-tech- niseh monteur o. a. onze stadgenoot de heer P. Peeters. De heer L. Fcrmont van Boschkapelle onder wijzer aan de R.K. school alhier slaagde te Rotter dam voor hoofdacte deel A. UIT DE KLUITEN GEWASSEN Dit was in letterlijke en figuurlijke zin het geval met een aardappel die een bewoner van de buurtschap Spui in zijn tuin aantrof en die het respectabele gewicht had van 760 gram. Ondanks het ongezellige zomerweer blijkt de oogst over het algemeen niet schraal uit te vallen. Een ui meldde zich in de tuin van de heert, r1. Lefeber in de Nieuwstraat alhier met een gewicht van 800 gram. Ook in de plantenwereld schijnt men aan re cordverbeteringen te doen. Uit een der tuinen achter de Gentsevaartstraat kwam nog een reuzen-aardappel te voorschijn, maar deze kon het record van Spui niet verbeteren. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zakmes, Bankertstraat 22; een gulden. Juli- anastraat 49; een bruin lederen portemonnaie, P. l'aulusstraat 7; een lederen overslag-portemonnaïc met inhoud, Rijkspolitie; een sportjasje, Weït- straat 52; een portemonnaie Nieuwstraat 9; een regenjas, bruinachtige kleur, Station N. S.; een ceintuuroverjas, Buitenweg 12; een herenpolshor loge, Nieuwstraat 43; een dameshandschoen, Nieu- wendijk 9 een double schakelarmband, Nieuwen- dijk 9; een zwembroek en badhanddoek, Piron- straat 18; een kinderbril, Rijkspolitie; een ge breid rood jasje, Pr. Hendrikstraat 36; een rood bruin portemonnaie, Noordstraat 48; een blauw kindersokje, Irenestraat 26; een regenjas (wit), Nieuwendijk 55; een doublé broche, Oosterstraat 12: een bruin lederen portemonnaie, Julianastraat 12; een damesarmband, Pr. Hendrikstraat 62; een spiegel van een auto, Nieuwendijk 1. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Augustus 1952. Ned. Herv. Kerk:: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. A. Vink van Amersfoort. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. A. J. Boss uit Leidsendatt. Geref. Gemeente: 10 uur, 2.30 uur en 6.30 uur Ds. D. L. Aangeenbrug van Terneuzen. 's Ochtends Bed. H. Avondmaal. WINKELIERS VERLANGEN GEEN RUST Op een verzoek van de Sasse vereniging van neringdoenden en van de R.K. Middenstandsver eniging heeft de Sasse gemeenteraad besloten, dat de winkels op Zondagen van 14 tot 18 uur geo pend mogen zijn. Aanleiding daartoe waren de vol gende overwegingen: de Belgische ingezetenen zijn aan op Zondag geopende winkels gewoon, elke Zon dag zijn er tal van touristen in de gemeente en er is een drukke scheepvaart. De raad besloot, eveneens op een desbetreffend verzcek, de Vrijdagavond aan te wijzen als koop avond, terwijl tenslotte nog ontheffing van de win kelsluitingswet zal worden gevraagd gedurende de bietencampagne van October tot 15 December. Naargeestige gedachten, tobber Ij en en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S zenuwtabletten Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. BENOEMD. De hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks Belas tingen de heer R. W. Zuur, hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen is benoemd tot hoofdinspecteur van 's Rijks Belas tingen, hoofd van dc Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen 2e afdeling, te Rotterdam. IJZENDÏJKE NAM NIEUW RAADHUIS EN CARILLON IN GEBRUIK Woensdag was voor IJzendijke een gewichtige en feestelijke dag, doo- de ingebruikneming van het geheel gerestaureerde stadhuis. Het" oude gebouw, dat weliswaar enige histo rische waarde, doch weinig architectonische waar de bezat, was opgetrokken uit een vijftal aan elkaar grenzende percelen. Hieruit is nu één geheel herrezen, dat met zijn rijzige raampartijen, niettegenstaande de geringe hoogte van zeven meter, mede door zijn kleur een frisse indruk maakt Het nieuwe, in lichte kleuren uitgevoerde in terieur bevat doelmatige administratieve ruimten, een burgemeesterkamer en een zeer ruime raads zaal, die tevens als burgerzaal bedoeld is en even tueel een groot aantal bezoekers kan herbergen. De restauratie is geschied onder leiding van de architect ing. A. Hekkema en de kosten bedroegen fl. 130.000.. Aan oorlogsschade werd slechts fl. 10.000 vergoed Men heeft het daarom voorlopig met de meubi lering nog wat zuinig aan gedaan, maar dit zal in de toekomgt nog wel in orde kornet- De officiële opening, die Woensdag plaats vond, geschiedde in de secretarie. Behalve de commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C, de Casembroot. waren hierbij aanwezig de leden van Ged. Staten mr. M;es en Lockefeer, de griffier der Staten, mr. Pilaar, benevens vele burgemeesters uit West- en Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. en uit omliggende Belgische gemeenten. De burgemeester jhr. von Boeninghausen, die juist voor de oorlog zijn ambt aanvaardde, gaf een overzicht van de ups en downs die de bouw heeft doorgemaakt en sprak de hoop uit dat de IJzeu- dijkenaren dit gebouw zullen beschouwen als het huis der gemeente en er als het nodig is met.ver trouwen hun schreden heen zullen richten. Ter gelegenheid van deze opening is ook een tentoonstelling van schilderijen georganiseerd, waar voor een dertigtal .stukken beschikbaar zijn gesteld door Amsterdamse musea en die in de raadszaal zijn ondergebracht, In de toreii van de Herv. Kerk zijn verder de door de bezetter geroofde klokken vervangen door de eerste acht klokken van een carillon, waarvoor de overige klokken op termijn zullen worden af- afgeleverd. De oude drie klokken zijn ondertussen, hoewel beschadigd, teruggevonden en zullen mettertijd weer hun diensten als luidklokken bewijzen. Met een slag op een kleine bronzen klok vet- klaarde dc commissaris der Koningin het stadhuis en het carillon in gebruik gesteld, alsook de elec- trische verlichting, die voor deze gelegenheid over vloedig was aangebracht en o.m. de toren van de kerk fantastisch verlichtte. Vanzelfsprekend hoopt IJzendijke in de komende dagen op een druk vreemdclingenbezoek ter bezichti ging van hetgeen de gemeente thans zijn gasten biedt. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 46) „Sta niet t ebazelen, man. Kleed je aan, als 't weerlicht. We moeten haar terugvinden 1" De stoere Bossenaar duwde zijn slachtoffer zon der veel plichtplegingen terug zijn ka me- in, volgde hem o pde voet en keek rond. Kleren la gen verspreid op de stoelen, de dekens van het bed waren weggetrokken, op tafel lag een platte grond van Europa. I „Goed, goed," stamelde nog beduusd de ver tegenwoordiger van de maatschappij. „Ga dan maar vast, ik kom. Ik zal zo komen. Maar de ingenieur gaf aan de wenk geen ge hoor. Hij liep de hotelkamer rond, speurend als een politieman, die onraad vermoedde. „Hé Slaap jij met schoenen aan 's nachts klonk het. „Eh nee," antwoordde de ander, „ik heb ze net aangeschoten. Om open te doen." „O," meesmuilde de bezoeker, „met modder en al." Ravebek zweeg. Tastte naar zijn pantalon, die hij aan moest trekken. Achter hem stak Osse- De Staten der Provincie Zeeland, kennis genomen hebbende, van het door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat geuite voornemen om over te gaan tot verhoging van het bestaande en tot invoering van een volledig tarief op de veren over de Wester-Schelde; overwegende, dat in October 1945 de toenmalige Regering besloot de veren over de Wester-Schelde kosteloos te doen gebruiken in verband met de noodzakelijkheid de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren gemakkelijker in contact te brengen met het overige gedeelte van Nederland, vormende de Wes ter-Schelde een belemmering voor de binding van Zeeuwsch-Vlaanderen aan overig Nederland, en om gekeerd; dat dit besluit aan het gestelde doel heeft beant woord, wijl meer dan voordien de band in econo misch-, sociaal-, en cultureel opzicht tussen Z. Vlaanderen en overig Nederland is versterkt; dat nadat in 1950, niet zonder tegenkanting van de Staten-Generaal, door de Minister van Verkeer en Waterstaat wern overgegaan tot gedeeltelijke in voering van tarieven, thans bij het huidige hoofd van dit Ministerie het voornemen bestaat over te gaan tot volledige afschaffing van kosteloos vervoer op de veren over de Wester-Schelde; dat de destijds verkregen rechten hierdoor volle dig zouden worden te niet gedaan, zonder dat aannemelijk is gemaakt, dat de motieven op grond waarvan de vrijdom voorheen verleend werd, thans diet meer zouden gelden; dat het gevolg geven aan het door de Minister geuite voornemen voor de prille ontwikkeling op het gebied van de economische, sociale en cultu rele binding van Zeeuwsch-Vlaanderen aan overig Nederland, welke in de afgelopen jaren plaats vond, wel niet anders dan desastreuze gevolgen kan hebben; dat de Minister van Verkeer en Waterstaat daar naast een vroeger geuit voornemen om de exploita tie van de veren over de Wester-Schelde in handen van het Rijk te leggen, vooralsnog bereid is te laten varen, indien de provincie in redelijke mate zal bijdragen in het exploitatietekort, als hoedanig Zijne Excellentie een deelname beschouwt gelijk aan twintig ten honderd van dit tekortl: dat niet alleen voor nu maar ook voor de toekomst de exploitatie in handen han de pro vincie dient te blijven, zijnde de provincie het 'dacrvoor meest aangewezen lichaam; dat immers het doel van de veren is in de eer ste plaats de delen van Zeeland in economisch-, so ciaal- en cultureel opzicht aan overig Nederland te binden, terwijl na de eerste wereldoorlog duide lijk is gebleken, welke gevaren hier dreigen, zo dat het van een onjuist bestuursbeleid zou ge tuigen de veren te doen exploiteren door een rijksdienst; dat, nog daargelaten het adagium: wat plaatselijk verzorgd kan worden verzorge men niet centraal, het belang van Nederland en ook van Zeeland vor dert, dat de zorg voor de veren blijft inhanden van het provinciaal bestuur, dat, voortgekomen uit en het vertrouwen genietende van de streek, uit een oogmerk van efficiënte bewindvoering en mede gelet op de practijk van meer dan een eeuw, het beste belast kan blijven met de zorg voor dit netelige en veel omvattende vraagstuk; dat, alhoewel een eventueel direct financieel belang der provincie bij de uitkomsten der exploita tie in beginsel niet verwerpelijk achtende, een der gelijk aandeel nimmer zodanig zal mogen zij.n, dat de ontwikkeling van Zeeland in gevaar wordt ge- gebracht. wat zou plaats vinden, wanneer de pro vincie daardoor tet een staat van noodlijdeudheid zou vervallen, of wel haar bemoeiingen op econo misch-, sociaal- en cultureel terrein zouden moeten waarde een hand onder het bovenlaken en zocht naar lichaamswarmte, die er niet was. „Kcud bloed, mannetje. Of was je al op „Eh jaIk was al op. Ik moest de route uitstippelen voor vandaag." Hij knikte met het hoofd naar de kaart. „En je hoorde me niet „Neeik hoorde pas het gebonk en ge schreeuw. Ik ben zeker erg verdiept geweest in mijn werk." Hij hees zich in de kleren, terwijl de ingenieur nauwlettend toekeek. Veel toilet kon hij niet maken daarvoor kreeg hij geen tijd. „Kom mee," beval zijn bewaker kortaf, „naar haar kamer." Ossewaarde opende de deur met e en sleutel, die hij ergens uit een zak vandaan goochelde. De vertegenwoordiger wilde er een opmerking over maken, maar bedacht dat het wel Lola's sleutel kon zijn, die vannacht in 't slot was blijven ste ken. Of anders de reserve-sleutel van de hotelier. Toen stonden ze midden in de ravage. Omvergeworpen stoelen, een uiteengerukt boek, verspreide lakens en dekens, glasscherven van de stukgeslagen lamp, in een hoek rommelig door elkaar gegooide toiletartikelen uti het kleine hand koffertje, dat zieltogend en leeg getuigde van de grofidigheid, waarmee de rovers hun werk ver richt hadden. Op het bed de vreemd ingezonken matras, half leeggelopen, omdat een mes het om hulsel openrukte en de veren uiteen joeg. Geen kleren, geen conductrice, geen teken van leven. blijven beneden het peil dier bemoeiingen in andere provinciën: dat dit laatste bij een deelname han twintig ten honderd in het bedoelde tekort onweer sprekelijk het geval zou zijn. I. geven te kennen:: a. dat zij niet dan met diepe verontwaardi ging hebben kennis genomen van het voornemen om thans nog weer vei der terug te komen op het besluit om dc veren over de Wester-Schelde koste loos te doen zijn; b. dat zij, niet slechts uitgaande van het voor nemen van de Minister van Verkeer en Water staat, de exploitatie van de veren vooralsnog bij de provincie te laten doch zich nadrukkelijk op het standpunt stellende dat deze exploitatie door de provincie behoort te geschieden, een eventueel di rect financieel belang der provincie bij de uitkomsten der exploitatie van de veren over de Wester-Schelde in beginsel niet verwerpelijk achten, mits daardoor de ontwikkeling van Zeeland niet in gevaar wordt gebracht, wat het geval zou zijn, indien de provincie daardoor tot een staat van noodlijdendheid zou ver vallen, dan wel hare bemoeiingen in het bijzonder op economisch-, sociaal-, hygiënisch- en cultu reel terrein zouden moeten blijven beneden het peil dier bemoeiingen in andere provinciën; II. nodigen Gedeputeerde Staten uit in de geest van het onder I gestelde werkzaam te zijn en te vens de Staten der provincie Zeeland daaromtrent regelmatig in te lichten; III. besluiten het vorenstaande ter kennis te bren gen van:: a. Hare Majesteit de Koningin; b. de Ministers der Kroon; c. de Kamers der Staten-Generaal: d. de pers. De Staten voornoemd, A. F .C. de Casembroot, voorz. Pilaar, griffier Middelburg, 30 Juli 1952 „Waar zit ze" vroeg haar chef met iets van angst in-zijn stem. „Ze zal toch niet aan de haal zijn?'.' „Je ziet 't" bromde de ingenieur. Het eerste ochtendlicht gloorde achter de geslo ten gordijnen. Hij schoof ze opzij en liet de scheme ring verdrijven door de stralen van de prille dag. Daarna deed hij de ronde, zoals hij, daar straks gezocht had in de kamer van Ravebek. Onder een stoel vond hij het nachtgoed van de vermiste, netjes opgevouwen nog en schoon uit de was. „Ze is dus niet naar bed gegaan concludeerne de man uit den Bosch. En jij man, hoe staat t met jou eigenlijk? Jij bent immers ook niet naar bed geweest, wel?". „Jja-wel. jazeker" „Hm De vingerafdrukken zullen het uitwijzen. Kom mee, de kamer gaat op slot, we zullen eens kijken waar de rest van ons gezelschap uithangt. Ze klopten op de deur van de chauffeui Geen antwoord. Ze klopten harder. Nog geen antwoord. Ravebek begon te bonzen. Herinnerde zich de roffel, die hem in alle vroegte opgeschrikt had en zocht vergelding in een getrommel, dat nog luidruchtiger, nog onrustbarender dreunde. Maar elk antwoord bleef uit. „Houd op" riep Ossewaarde wrevelig, „doe die deur open" Ravebek legde zijn hand op de klink. De ka mer bleek zelfs niet bewoond. De gordijnen wa ren nog geopend en de sprei lag nog ongerept over het bed. Er hingen geen kleren aan de haak en er lag geen toiletgerei op de wastafel. BOEKHOUDING Ieder, die een bedrijf uitoefent is verplicht van zijn vermogenstoestand en van alles, wat zijn bedrijf betreft, naar de eisen van dat bedrijf op zodanige wijze boek te houden, dat uit de aanteke ningen te allen tijde zij,n rechten en verplichtin gen kunnen worden gekend, binnen de eerste zes maanden van elk jaar een balans op te maken en te ondertekenen, en boeken en bescheiden, brieven en telegrammen (en afschriften van verzonden stuk- leen) tien jaar te bewaren. Een eenvoudige goede boekhouding omvat tenminste:: kasboek (inkom sten en uitgaven); verkoopboek (event, met cor- tesponderend debiteurenboek); inkoopboek (event, met crediteurenboek) en een memoriaal, waarin wijziging van elders geboekte posten wordt vermeld, zodat deze later in de hoofdboeken kunnen worden upgenomen, bijv. een verleende korting of uitstel van betaling. i! 'Ij Aan z.g. „registers en huiselijke papeiren' mag de rechter geen bewijskracht toekennen ten voor dele van de schrijver aan een boekhouding wel. Zie oplegging en overlegging van boekhouding. —BW. 1918; K 6-11.— Ook t.a.v. de belasitng dienst staat men sterker met een behoorlijke boekhouding:: de dienst kan inzage daarvan vor deren, en, wordt onvoldoende overgelegd, een aan slag hoger dan de aangifte te handhaven. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet rechtskundige eucyclopaedie voor iedereen, verkrijgbaar bij, Fa. J. C. Vink - Axel). „Zoooo" sprak Ossewaarde met een langgerekte o, alsof daarin de wijsheid van alle eeuwen be sloten lag, „Ik vrees, dat we vandaag verdelg moeten zonder conductrice en zonder chauffeur. „De vieze mond van de vertegenwoordiger ver trok van afschuw. „Maar dat kan niet, dat niet! 1". .Je ziet 't" zei de speurder naast hem, t Was ook niet te verwonderen, wel? Hoe lang reed die chauffeur al in uw dienst?" „Die chauffeur? Hoe langt Maarmaar dat weet ik niet. I ,.Weet u dat niet?" t, „Ja-ja, niet uit mijn hoofd bedoel ik. Na tuurlijk weet ik 't wel. Het staat genoteerd na tuurlijk. In Utrecht." „Ongeveer .weet U 't toch wel? „Ja nog niet zo erg lang, maar. Nog niet zo lang, een paar dagen dus?' „Nee, nee langer". De bruingerookte tanden in de opengesperde mond van de vertegenwooriger staken zwart af bij de vaalbleke gelaatskleur. Ossewaarde nam hem nog eens aandachtiger op toen zij terugliepen in de richting van de trap. Buiten sloea de dorpsklok van Aywaille zes slagen. „En die conductrice, hoe zit het daarmee? „O, die is vertrouwd. Een goed meisje. Al lang in 't vak. We hebben haar overgenomen van de N. B. M. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2