AXELSCHE 2R COURANT Beperking van Diensttijd! „Met raad en daad IVOROL Houdt U>N adem fris en U>W tanden qeioni door de verkwikkende WRIGLej ZATERDAG 23 AÜGÜSTÜS 1952. 66e JAARGANG No. 97. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM uitnemend. Korea heeft het wederom be wezen. Europese eenheidsbewegingen zijn in de praktijk niet zo gemakkelijk als zij er op papier uitzien. De zogenaamde Europese integratie heeft al heel wat voeten in de aarde gehad, maar met de Europese mili taire verdediging gaat het op het ogenblik ook niet van een leien dakje. Generaal Ridgeway, die de atlantische verdediging in handen heeft, zegtde mensen moeten twee jaar dienen anders komt er niets van terecht, maar er is weerstand tegen die ter mijn bij verschillende mogendheden. België, dat zich terstond aan de twee jaar heeft gehouden, heeft daardoor moeilijk heden gekregen met zijn dienstplichtigen. Er was een ernstige muiterij, die door sta kingen werd ondersteund. Ons buurland wil blijkbaar zijn verplichtingen ten aanzien van de internationale legerorganisatie ver vullen en de netelige toestand, waarin het zich ten aanzien van zijn bevolkingen be vindt, bezweren door de andere landen tot een langer diensttijd te binden, hetgeen de regering het beroep in handen zou geven op een billijke, gelijkvormige regeling van de dienstplicht. Maar op de te Parijs ge houden conferentie werd de uniforme rege ling van de diensttijd voor alle landen ver worpen. Frankrijk, Luxemburg, Italië en... Nederland weigerden tot verlenging van de diensttijd over te gaan. o Er zijn belangrijke argumenten om de houding van de tegenstrevende landen te billijken. De oude vraag rijst wederom, of het gewettigd is, de bewapening zodanig op te voeren, dat Europa er aan bezwijkt... Economisch zijn de militaire uitgaven nauwelijks te dragen. Gij vindt ze terug op uw belastingbiljet. Zullen wij ons nu ook nog een gemis aan manskrachten moeten getroosten, die voor de werken des vredes moet worden ingezet en de toekomst van onze jonge mensen, die reeds zware offers hebben gebracht voor de indonesische ex pedities, gaan belemmeren, door hen langer dan strikt nodig is, te onttrekken aan hun beroep en bedrijf en aan hun studie Er komt bij, dat aan onze jonge miliciëns de ingewikkelde, militair-technische moti vering van de lange diensttijd niet wordt duidelijk gemaakt. Dat men zijn diensten moet geven aan het vaderland is een be grijpelijke eis, maar wat vat een jonge man, die in dienst treedt, van de moeilijke struc tuur ener Europese verdediging Het Utrechts Nieuwsblad maakte daarover een opmerking, die wij volkomen onder schrijven. Dezer dagen is een nieuwe bewerking verschenen van het nummer ,,Ter zee, te land en in de lucht" en van „Nederlands Veiligheid", uitgaven van de drie militaire voorlichtingsdiensten. Zij zijn bestemd om te worden verstrekt aan de jonge lieden, die in de komende 12 maanden voor de mi litaire dienst zullen worden gekeurd. Wij missen daarin de voorlichting waarover het Belgisch beleid struikelde, het antwoord op de vraag „Waarom moet men twintig maanden voor eerste oefening opkomen De Franse afgevaardigde ter Parijse con ferentie heeft een kwestie aan de orde ge steld, die in het bestek der Europese be wapening van belang is. Hij deed uitko men, dat nu de Amerikaanse defensie-op drachten aan de franse industrie vermin deren, er geen sprake van kan zijn dat Frankrijk zijn dienstplichtigen langer dan 18 maanden onder de wapenen houdt. De gedachte welke hierachter ligt, geldt voor alle landen, die in de Europese legerorga nisatie betrokken zijn. Amerika heeft een groot belang bij de Europese defensie. Het gaat niet aan, dat het zijn bijna onvervulbare eisen stelt, zon der economische compensatie in de vorm van opdrachten aan de Europese landen. De ontzettende economische verbloeding, waaraan zij lijden door de ten top gedreven bewapening, moet ergens worden opge vangen. o In ieder geval zullen de Europese landen, zal ook Nederland, de weg moeten kiezen, die hun volkskracht het minst bezwaart. De oplossing van het vraagstuk der ver zwakking van de divisies door de te korte oefeningstijd schijnt te liggen in een par tiële vervanging van miliciens door be- roepspersoneel. Deze oplossing lijkt ons redelijk. Beroepspersoneel wijdt vrijwillig zijn krachten aan het militaire bedrijf. Het geeft de grootste waarborg voor het ont staan van een deskundige, parate weer macht. En het ontlast een gedeelte van onze beproefde jeugd, voor welke de militaire dienst een zware belemmering is in Haar carrière. De Nederlandse beroepsmilitair is De defensie-verplichtingen plaatsen ieder land, - ook het onze - voor een dilemma. De houding van het Oosten blijft een be stendige bedreiging. Het geeft zich niet bloot en waakzaamheid blijft geboden. Maar aan de andere kant mogen wij nooit uit het oog verliezen, dat de geheimzinnige politiek die door het Oosten gevoerd wordt kan behoren tot een systeem van verzwak king en ondermijning van de economische welstand en sociale vrede in het Westen, zonder dat het zijn aanval pleegt op de wijze die velen vrezen. De opstanden en stakingen in België zijn een vermaan tegen een ten top gedreven bewapening. Je écht'*»"19'"" Elias - Is u een mogelijkheid bekend om een koehoorn bewerkbaar te maken Antwoord-RtHet hoorn kan in het alge meen week en bewerkbaar gemaakt worden door het enige tijd in heet water of hete olie te leggen. Op deze wijze kunnen holle gedeelten van hoorn na doorzagen aan een zijde overlangs, na op de bovenvermelde wijze te zijn geweekt, platgebogen wordep. Deze platte delen worden dan tussen ver warmde platen krachtig geperst, waarna men ze zonder de druk weg te nemen laat afkoelen, ter voorkoming dat ze later weer kromtrekken. Uitvoerige mededelingen over de techniek van hoornbewerking ko men voor in L. E. Andès Verarbeitung des Hornes, Elfenbeins, Schildpatts, der Knoch- ten und der Perlmutter, 2te Af]. 1911. P. E. - Mijn schoonvader heeft een tweede huwelijk gesloten, waaruit drie kinderen geboren zijn. De tweede vrouw van schoon vader is overleden. Deelt mijn vrouw als enig kind uit haar vaders eerste huwelijk, mee in de nalatenschap van haar vaders tweede vrouw Antwoord-VNeen, wettelijke erfgenamen van deze tweede vrouw zijn alleen haar kinderen en haar echtgenoot. Bij testament had zij uw vrouw natuurlijk wel kunnen be voordelen. Romanus - Is er een werkwijze bekend om katoenen netwerk onbrandbaar te maken Antwoord-RtEr bestaan zeer vele metho den om textielmateriaal onbrandbaar te maken, of beter gezegd minder brandbaar. Afhangende van de gebruiksomstandig- heden zal dientengevolge voor ieder geval apart een keuze moeten worden gemaakt uit de diverse mogelijkheden. Een goed boekwerk dat deze materie behandelt is o.a. R. W. Little „Flameproofing textile fa brics", New York. 1947. H. R. - Is men wettelijk verplicht om radio belasting te betalen Antwoord-VInderdaad bestaat hiertoe een wettelijke verplichting. Een en ander vindt u geregeld in het Tijdelijk Telegraaf-, Telefoon- en Radiobesluit d.d. 17 Septem ber 1944, gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 10 October 1945 Radiluisterbeschik- king 1945. M. T. N. - Ik ben 7 Mei 1913 te Tilburg geboren en heb van Januari 1945 tot en, met 9 October 1945 bij de comp. Grenswacht, vak VII afd. Noord-Brabant Oost, dienst gedaan. Kom ik nu in aanmerking voor de kledingtoelage? Tot op heden heb ik die niet ontvangen. Meermalen heb ik er om geschreven, tot ik op 15 Sept. 1949 een schrijven ontving, waarin mij die toelage toegezegd werd. Men zei mij, dat ik een ge tekende verklaring moest zenden naar de commandant van de le Divisie Kon. Mare chaussee, Vestdijk 47, te Eindhoven. Ik heb dat gedaan, maar ik hoor niets. Tot wie kan ik mij nu toch wenden Antwoord-Gr Het is nu wel wat laat, maar u kunt zich wenden tot de commandant Kon. Mareechaussee, Raamweg 1-4, Den Haag en u moet daarbij zo uitvoerig moge lijk alle gegeven verstrekken. A. B. - Moet een harmonie, die een sere nade gaat brengen, een rood achterlicht dragen of een flambouw Antwoord-VVoor een vraag als deze kunt u zich het beste wenden tot de politie ter plaatse waar de serenade gebracht moet worden. Deze treft de beste regeling. V. G. - 1. Hoeveel inwoners heeft Rusland zonder de bezette gebieden 2. Hoeveel in woners hebben de Verenigde Staten van Amerika Antwoord-Gr: 1. Rusland heeft 193.000.000 inwoners. 2. De Verenigde Staten van Amerika 146.500.000. K. de R. - Ik ben in 1949 in Nederland ge huwd met 'n meerderjarige Engelse vrouw. Wij hebben steeds op dezelfde plaats in Nederland gewoond. Mijn vrouw is Engel se door geboorte en toen zij naar Neder land kwam, had zij natuurlijk een Brits pas poort, uitgegeven op haar eigen naam. Nu wilde mijn vrouw voor korte tijd voor fa miliebezoek naar Engeland en nu komen wij op de volgende vragen 1. Welke na tionaliteit heeft mijn vrouw 2. Zij heeft nu een nieuw paspoort nodig, met welk pas poort zal zij zeker kunnen volstaan. 3. Zij heeft natuurlijk ook deviezen nodig. Kan zij die normaal krijgen, ook wanneer zou blijken, dat zij een Brits paspoort nodig heeft Antwoord-GrUw vrouw bezit een dub bele nationaliteit. Zij is door haar huwelijk met u Nederlandse geworden en heeft haar eigen nationaliteit niet verloren volgens de regeling van haar land. 2. 3. Zij kan het beste met een Nederlands paspoort gaan en kan op de normale wijze (als uw echtge note) de deviezen verkrijgen. Nona - 1. Wat verstaat men onder bedrijfs vorm. 2. welke zijn de bedrijfsbelastingen. 3. welke soorten van tuchtrechtspraak heb ben bestaan Antwoord-V1. het antwooord hangt af van het verband. We kunnen denken aan overheidsbedrijf, gemeend overheids - par ticulier bedrijf, particulier bedrijf. Ook kan het zijn de N.V., coöperatie, commandi taire vennootschap, firma e.d. 2. ook hier is het zinsverband weer belangrijk. U kunt er onder verstaan, de belastingen die het bedrijf als zodanig is verschuldigd en in mindering mag brengen op de winst. Zulks in tegenstelling tot de z.g. persoonlijke be lastingen, die niet in mindering op de winst komen. (b.v. vermogensaanwasbelasting, inkomstenbelasting, vennootschapsbelas ting). 3. de vraag is niet geheel duidelijk: in de oorlog (en nog enige tijd daarna) werden op bijzondere wijze berecht verschil lende z.g. economische delicten, zoals ten aanzien van de voedselvoorziening. O.T. - Moet een vergoeding oorlogsschade in bedrijf geleden, worden opgegeven voor de inkomstenbelasting Antwoord-VDat is zonder meer niet te zeggen. Een vergoeding voor schade uit stilstand bedrijf zal belast worden. Even eens indien u ontvangt een vergoeding voor verloren activa, hoger dan de boekwaarde en u niet een z.g. herbouwreserve heeft ge vormd. Met aanvullende gegevens kunnen wij u meer concreet antwoorden. J. S. - Mijn dochter uit mijn eerste huwelijk heeft haar moederlijk erfdeel ontvangen. Wie zal mijn nalatenschap erven en hoe zal die verdeeld worden. 2. wat gebeurt er met de nalatenschap van mijn vrouw Antwoord-Vuw nalatenschap komt toe aan uw dochter en uw vrouw. Voor de echtgenote uit een tweede huwelijk geldt echter de beperking, dat haar bevoordeling nooit meer mag zijn dan een kinddsdeel en maximaal 34 van de nalatenschap. De ver- rijking van uw vrouw door haar huwelijk met u mag in haar geval dus nooit meer zijn dan J4 van de boedel. 2. bij overlijden van uw vrouw valt haar nalatenschap, indien zij geen kinderen heeft, in zijn geheel aan u toe, tenzij zij bij testa ment anders bepaald zou hebben. GEVAARLIJK SPEL De moderne beveiligingssystemen op de onbewaakte overwegen, namelijk de auto matische knipperlichtinstallaties, al dan niet gecombineerd met halve sluitbomen, worden door een deel van het publiek nog steeds niet op hun juiste waarde geschat. Zo moest onlangs in één weeek tweemaal proces-verbaal worden opgemaakt tegen een en dezelfde automobilist, omdat hij door het negeren van het rode knipperlicht en het belsignaal bij een onbewaakte overweg tot tweemaal toe bijna een aanrijding met een trein veroorzaakt had. Ook op de met halve sluitbomen en rode knipperlichten beveiligde overweg te Hei- loo wordt bijzonder roekeloos opgetreden. Enige tijd geleden is hier geconstateerd, dat 84 van de weggebruikers zich niet aan gesloten bomen, rood knipperlicht en belsignaal stoorde. Met medewerking van de plaatselijke politie is toen uit een aantal scholieren een „spoorweg-jeugdbrigade" gerecruteerd, dit op bepaalde uren van de dag de taak kreeg overtreders te waar schuwen en zo mogelijk tegen te houden. Gedurende zes weken hebben de jongens en meisjes dit werk gedaan en met succes, want bij een onlangs opnieuw gehouden controle is gebleken, dat het aantal over treders thans veel geringer is. Het aantal automatische knipperlicht installaties op onbewaakte overwegen in ons land neemt belangrijk toe en bedraagt thans 90. De veiligheid op de betrokken overwegen wordt door deze installaties aanzienlijk verhoogd, mits de weggebrui kers zich ook inderdaad aan het rode knip perlicht en het belsignaal storen. Wie dit niet doet, speelt een gevaarlijk spel de tijd tussen het begin der waarschuwingssigna len en het passeren van de trein bedraagt slechts 20 a 25 seconden. de beste tandpasta die men U raden kar Franksring bQ Abonntm'tct Ai*l: Abonnement»- pri)». Losie nummer»- Kwartaal* abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlè fl. Buitenland fl. T Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiën ^iwxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Dr. P. H. Ritter. w 'k :':V» KINDERVERLAMMING IETS VERMINDERD. In de week van 3 tot en met 9 Augustus zijn in het gehele land 123 nieuwe gevallen van kinder verlamming aangegeven, tegen 134 in de weck daarvoor. Van deze 123 gevallen waren er 33 in Noord- Brabant, 23 in Zuid-Holand, 21 in Limburg, 18 in Noord-Holland, 11 in Gelderland, 7 in Fries land,5 in Groningen, 3 in Overijssel, 2 in Drente, 2 in Utrecht en 1 in Zeeland.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1