AXELSCHE «S COURANT Beperking van Diensttijd! Verminderde emigratie HET RIJDEND MYSTERIE >ROL Een gevaar voor Nederland NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM uitnemend. Korea heeft het wederom be wezen. Europese eenheidsbewegingen zijn in de nraktiik niet zo aemakkeliik als zij er op die hun volkskracht het minst bezwaart. De defensie-verplichtingen plaatsen ieder land, - ook het onze - voor een dilemma. De houding van het Oosten blijft een be- (Van onze soc.-econ. redacteur) De beslissing van de Australische re gering om minder emigranten toe te laten, kan voor Nederland ernstiger gevolgen hebben dan men op het eerste gezicht v.ermoedt. Wij leven in een tijd van plannen en berekeningen en in Nederland is er nu eenmaal op gerekend dat er een bepaald percen tage van onze bevolking zou afvloei en in de komende jaren. Een gedeelte van dit percentage zal thuis blijven. Dit moet ons met zorg vervullen, temeer daar er ook in Ca nada krachten werken, die de komst van de Nederlandse immigrant be moeilijken. Men vreest daar in vak bondskringen voor érnstiger winter werkloosheid in verband met de sei zoenbedrijvigheid in de landbouw. De komst van 700.000 emigranten in een tijdbestek van enkele jaren heeft zijn gevol gen gehad voor de economie in Australië. Daar kwamen duizenden merendeels onge schoolde krachten, die allen een plaats moesten vinden in het bestaande productie apparaat, dat niet in staat bleek de grote stroom op te vangen. De investeringen pasten zich onvoldoende aan bij dit beeld. De con sumptie in het land steeg geweldig, de im port nam zo fantastisch toe, dat de monetaire positie van het land geheel ontwricht dreigde te geraken. De prijsstijging heeft in Australië dezelfde schaduwzijden als in Europa nood van ge- pensionneerden, reële inkomensdaling voor kleine kapitalisten, loonspanningen etc. Dit riep een aantal vraagstukken voor de rege ring in banberra op, die men onmogelijk te gelijk kan verwerken. Het meest dringende van die vraagstuk ken t.a.v. de emigranten is wel dat van de huisvesting, die een grote rem vormt voor de mogelijkheden van de emigranten om zich te ontplooien. Een tweede rem voor die emi gratie is het gebrek aan geld om de aanloop tijd te financiëren, dat is de periode waarin men zich moet vestigen en aanpassen. De feuilleton. deviezen restricties vormen daarbij een ver tragende factor. Al met al zijn de genoemde moeilijkheden voldoende om in te zien dat de immigratie in Australië vast moest lopen en het is nog een wonder dat zij tot op heden vrijwel ongehinderd voortgang heeft kunnen vinden. Bedragen beter te besteden. In Nederland steekt het spook der werk loosheid weer de kop op. Wanneer deze zo mer voorbij is zal het werklozenleger weer groter zijn dan menigeen verwacht. Zou ook de emigratie sterk verminderen dan zal dit het werkloosheidsvraagstuk nog verzwaren. Er is dus alles aan gelegen om de emigratie op peil te houden. Dit kan alleen wanneer er op het hoogste niveau overleg plaats vindt tussen Australië en Nederland. Het uitkeren van geweldige bedragen ten einde aan de nood van werklozen tegemoet te komen zal de economische positie van ons land schaden. Kan men niet beter meer fi nanciële steun bieden aan emigranten ten einde het overschot aan bevolking te ver lichten Zou de economische structuur van ons land ernstiger worden ondermijnd, wan neer men onze emigranten toestond wat ka pitaalkrachtiger het land te verlaten Australië tobt met een huisvestingspro bleem. Er zijn Nederlanders geweest, die dit probleem hebben willen ondervangen door een pre-fabricated huis mee te nemen. De hieruit voortgesproten ellende is groter geweest dan de voordelen. Vele modellen worden in de nieuwe wereld niet toegelaten om welke reden dan ook. Zou men met de Australische regering niet tot overeenstem- ming kunnen komen betreffende de invoer van goedgekeurde pre-abricated woningen De financiering van dergelijke projecten zou in overleg tussen beide regeringen kunnen worden geregeld. Te weinig geschoolden. De animo voor emigratie is in Nederland zeer groot. Ondanks de starre redenering in bepaalde kringen dat wij de besten het land doen verlaten moet toch iedereen, die de practische gang van zaken wil zien, wel toe geven dat de emigratie ons land geen econo mische schade berokkent. Zelfs kan men in verschillende bedrijfstakken nog spreken van een overschot aan geschoolde krachten. Van Australische zijde wordt nog wel de klacht vernomen dat de emigratie te eenzij dig is, te weinig geschoolden omvat. Welnu door overleg zou men kunnen overeenkomen bepaalde groepen bij de emigratie voorrang te verlenen, waarbij dus vraag en aanbod van bepaalde krachten aan elkaar worden aangepast. Men kan de Australiërs niet verwijten dat zij de emigratie stopzetten, wanneer zij de nieuwe inwoners van hun land geen werk kunnen bieden. Aan Nederlandse zijde zal men er naar moeten streven ook zoveel mo gelijk waarborgen te scheppen dat de ver- trekkenden elders een toekomst hebben. Tot elke prijs moet worden voorkomen dat aan Nederlanders overkomt wat er gebeurde met 2000 Italianen, die al vier maanden zonder werk in Australië vertoefden en tenslotte, de wanhoop nabij, in opstand kwamen. Derge lijke incidenten wijzen er op dat de emigra tie- en imigratieplannen van het zendende en ontvangende land onvoldoende zijn gecoör dineerd. Economische noodzaak. Wij moeten hopen, dat de heer Haveman en zijn emigratiestaf er in slagen mag de emi gratie op gang te houden. De uittocht van Nederlanders naar vreemde landen is voor ons een economische noodzaak geworden. Waar de komst van onze landgenoten elders geweldige problemen opwerkt daar dient van Nederlandse zijde alle hulp te worden geboden, die mogelijk is om de verplaatsing van onze landgenoten tot een succes te maken. De gunstige gevolgen der emigratie be ginnen zich reeds af te tekenen in de vorm van steeds nauwere vriendschapsbanden die bijv. tussen Canada en Australië enerzijds en Nederland ander zijds ontstaan. Zoals het nu gaat zou de emigratie kunnen stokken. Men neme alle mogelijke maatregelen om haar voortgang te doen vinden. i Drs MIERLO. in de oorlog (en nog enige tijd daarna) werden op bijzondere wijze berecht verschil lende z.g. economische delicten, zoals ten aanzien van de voedselvoorziening. O.T. - Moet een vergoeding oorlogsschade u worden opgegeven voor sting it is zonder meer niet te loeding voor schade uit zal belast worden. Even- vangt een vergoeding voor toger dan de boekwaarde herbouwreserve heeft ge- zullende gegevens kunnen :et antwoorden. ter uit mijn eerste huwelijk erlijk erfdeel ontvangen, itenschap erven en hoe zal den. 2. wat gebeurt er met van mijn vrouw v nalatenschap komt toe en uw vrouw. Voor de en tweede huwelijk geldt ing, dat haar bevoordeling zijn dan een kinddsdeel en de nalatenschap. De ver- vrouw door haar huwelijk r geval dus nooit meer zijn tedel. van uw vrouw valt haar ien zij geen kinderen heeft, i u toe, tenzij zij bij testa- aald zou hebben. aarlijk spel •eveiligingssystemen op de :wegen, namelijk de auto- rlichtinstallaties, al dan d met halve sluitbomen, i deel van het publiek nog iun juiste waarde geschat, js in één weeek tweemaal /orden opgemaakt tegen lutomobilist, omdat hij door het rode knipperlicht en j een onbewaakte overweg bijna een aanrijding met :aakt had. t halve sluitbomen en rode eveiligde overweg te Hei- ïder roekeloos opgetreden, en is hier geconstateerd, de weggebruikers zich niet men, rood knipperlicht en Ie. Met medewerking van olitie is toen uit een aantal spoorweg-jeugdbrigade" t op bepaalde uren van de zeg overtreders te waar mogelijk tegen te houden, weken hebben de jongens rerk gedaan en met succes, langs opnieuw gehouden eken, dat het aantal over- el geringer is. automatische knipperlicht- nbewaakte overwegen in belangrijk toe en bedraagt :iligheid op de betrokken dt door deze installaties oogd, mits de weggebrui- derdaad aan het rode knip- belsignaal storen. Wie dit een gevaarlijk spelde tijd 1 der waarschuwingssigna- ren van de trein bedraagt seconden. e tandpasta U raden kar Franktring bi) Abonntmtol Axel. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952. 66e JAARGANG No. 97. fN Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlè il. Buitenland il. T - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlèn In.uximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. n. Kz>/4rz>inir»rr Hot rtoofi- ?irh nipt Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 45) Het meisje dacht enkele ogenblikken na. „Zouden wij de bagage van Hsieh-Fu niet eens kunnen onderzoeken Ik bedoel alles, zon der dat hij het merkt. Misschien vinden we pa pieren. Brieven bijvoorbeeld." „Dan moeten we de bagage van alle mensen eens nakijken. Ook die van Ossewaarde, van Ra- vebek, van Liang-sjin envan Flipje." Lola stond op en ontknoopte het koord van haar kimono. „Goed" klonk het kort, „ze zullen nu wel slapen, we hebben vrij spel. Ga jij, vast naar beneden om te kijken of de kust vrij, is, dan kleed ik me aan. Met een paar minuten ben ik ibij je in de garage". „Oké I" zei haar vriend en wapenbroeder. „Tot straks I" Vier minuten later doofde ook achter het laat ste verlichte raam van „Hotel du Commerce" de electrische lamp. Gestaag druilde de regen uit de donkere wolken omlaag. De stilte van de nacht omsloot het Belgische dorpje in haar kille greep. Het meisje, dat met een afgedekte zaklantaarn de houten hoteltrap afsloop, huiverde in haar dunne mantel. „Psst' klonk het zacht aan het eind van de benedengang. Een felle lichtbundel schoot uit, tastte over het donkere voorwerp dat 't geluid scheen te uiten. Bescheen de gestalte van een man in uniform met een pet. „Hierheen, meisje, doe die lamp maar uit." De lamp ging niet uit. Straalde integendeel fel ler en feller in de verwonderde ogen van de niets kwaads vermoedende chauffeur. Pas de snij dende scherpte van de onverwachte stem deed hem opschrikken en terugdeinzen als een gesla gen hond. „In-yiu I" „Grote genadeLiang-sjin I Waar ga jij heen Akelig echode haar valse lach door de holle ruimte. Met welbehagen tastte de lichtbundel over de bewegingloze ledematen van haar slachtoffer. „Zdóó siste ze, zót»Weet de grote mees ter hier van Wielewaal wist zich te herstellen van de schrik. „Ja gromde hij. „de grote meester weet van mij méér dan van jou I En heel spoedig zal hij alles weten I" Plotseling doofde de lamp, vijf nagels boorden zich in zijn pols die gevangen werd in haar greep. „Stil 1" Bovenaan de trap kraakte een tree. Voor hij het besefte stond de chauffeur in de donkere conversatiekamer achter een niet geheel GOEDKOPE APPELS. De vrij redelijke appelprijzen welke tot dusver op de Zeeuwse veilingen er de moed bij de telers hebben ingehouden, zijn thans in dezelfde dalende lijn gegaan als de peren en de pruimen. De afzet mogelijkheden blijken te gering om de grote oogst te kunnen verwerken. gesloten deur te luisteren naar de zachtsluipende voetstappen, die in een andere richting weg stierven. XVII.' ONTVOERD 1 Ratelend klonken de slagen op het hout van dc kamerdeur. Het paneel kraakte onder de in vloed van de gespierde mannenhand, die de rof fel sloeg zonder ophouden. „Ravebek Waar zit je Ravebek I Ra-ve-bek 1" De stem klonk schor, de vuist sloeg door tot er achter de deur eindelijk iets weerklonk van een protest tegen het gerucht van die ongewone spektakelmakende wekker. „Ravebek, maak open 1 1 Toe man, het is don deren 1" „Ja-ja-ja kalm wat, ik hoor 't wel." Er slofte iets naderbij achter de deur. „Dat 't don deren is heb ik in de gaten. Schei liever eens uit met dat kabaal I" De vuist deed er het zwijgen toe. Het afge- beukte paneel leek te zuchten van opluchting Tenslotte piepte de deur open en werd een slor dig omgeslagen kamerjas zichtbaar met een vaal bleek ongeschoren gelaat daar vlak boven. „O, meneer Ossewaarde.... Wat is er?" „Wat er is Alles is er. Je conductrice is ont voerd. Haar kamer is verlaten en de boel ligt overhoop. Kleed je aan en kom mee, we moeten haar opsporen voor het te laat is." „Con ductrice ontv (Wordt vervolgd) IMING IETS VERMINDERD. 3 tot en met 9 Augustus zijn 123 nieuwe gevallen van kinder geven, tegen 134 in de week jvalleu waren er 3d in Noord- ïid-Holand, 21 in Limburg, 18 11 in Gelderland, 7 in Fries- n, 3 in Overijssel, 2 in Drente, in Zeeland.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3