HET RIJDEND MYSTERIE Wat zegt de wet?? Huid UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. HULST KOEWACHT OVERSLAG. VERGADERING GPV. Onder leiding van de heer D. J. Oggel Jz.,' trad Maandagavond in de Gerei. Kerk alhier voor x vastgestelde vergadering van de G.P.V. als spreker op, prof. Veenhof uit Kampen, met als onder werp „Het beginsel der Chr. politiek." De kerkgangers hadden reeds de gelegenheid ge had kennis te maken met prof Veenhof, die te Axel en Zaamslag Zondag tweemaal een kerk dienst had geleid De vergadering, die druk was bezocht, werd ge opend met het zingen van Psalm 68 4, waarna de heer Oggel voorlas uit Gor 3 vers 10 tot 23. Hierna nam prof. Veenhof het woord en wees er op dat in de politiek niet in de eerste plaats onj gedachten moeten uitgaan naar de organisaties, die invloed uitoefenen in de vertegenwoordigende lichamen. Wij dienen opnieuw te leren verstaan, wat eigen lijk het A, B, G, in de Christelijke politiek is. Het komt niet in de eerste plaats aan op het lidmaatschap van een of andere organisatie, doch om te tonen, dat wij willen zijn een goed lid van ons Nederlandse volk, een goed staatsburger en een trouw onderdaan van onze Koningin. Wij moeten zijn plichtsgetrouwe burgers, de over heid eren en gehoorzamen. Het Christelijke poli tieke leven moet een afspiegeling zijn van hetgeen de kerk ons leert Trouw, oprechtheid, toewijding en waarheid. Alle politiek ligt onder het oordeel Gods. Alle mensen zijn van nature aangetrokken tot het kwade. Onze vaderen, die zeer dicht bij de Schrift leefden, wezen op het licht, dat leidt tot betrach ten der deugd, doch rondom ons ontwaren we de gevolgen van de moderne democratie, genot en machtswellust. Spreker dankt God, die aan het Nederlandse volk mannen schonk als Groen van Prinsteren en Dr. Abraham Kuijper. Nadat nog was gezongen vers 24 van psalm 105 dankte de heer Oggel voor de grote opkomst, waar na prof. Veenhof de vergadering met dankgebed sloot. OPRICHTING TENNISCLUB. Dinsdagavond kwamen in de bovenzaal van „Het Centrum" een aantal bclandstellenden bijeen om te komen tot oprichting van een tennisclub- Gezien de opkomst voor deze vergadering een 25-tal dames en heren waren aanwezig behoefde het eerste punt van de agenda, oprich ting van een club, weinig bespreking. Deze op komst was voor een voor Axel nog onbekende sport wel zeer bevredigend en toonde dat de nieuw aangelegde banen zeker in een bestaande leemte voorzien. De heer A. H. van dar Lee, die deze bijeen komst leidde gaf een overzicht over de totstand koming van de banen, die gelegd konden worden dank zij de medewerking van een aantal parti culieren.. Thans heeft dit comité evenwel een groot deel van zijn taak volbracht en zullen de liefhebbers zan de tennissport een eigen club moe ten vormen en een bestuur moeten kiezen. Door de vergadering werden als bestuursleden gekozen, de dames rnevf. Bouman-Thies en mej. A. Dekker en de heren A. H. van der Lee, Ach. van der Linden en H. Goossens. Onderling wer den de functies verdeeld, waarbij de heer Goos sens voorzitter werd, mevr. Bouman secretaresse en de heer v. d. Lee penningmeester. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 441 „Uitgehaald I" stoof dï Chinees plotseling op. „Wat vroeg Ossewaarde dreigend. „Een zakje. Ik weet niet wat er in zat, maar 't was een zakje, zó groot.". Ze gaf de maat aan met haar kleine handen. „Dit zakje In stomme verbazing staarde Liang-sjiu naar het grauwe papier, dat Ossewaarde haar onver wachts voor de neus hield. „Ja, datdat was het. Ik zag het door het glas. Ze haalde het uit een valies en stak het in haar rechter uniformzak." „Dat klopt," zei de ingenieur tegen de gele man naast hem, „dit zakje heb ik uit haar uni formjasje te voorschijn gehaald. Je begrijpt zeker wel wat er in zit „No aarzelde Hsieh-Fu. „Cocaïne I" verklaarde Ossewaarde kalm. Zijn blauwe ogen rustten op het tanige vel van 9e Oosterling, dat scheen te verbleken ondanks het geelachtige schijnsel van de brandende schemer lamp. „Cocaïne lispelden de lippen van de diplo maat terwijl de scheve spleetoogjes knipperden achter de brilleglazen. „Hoe komt er cocaïne in mijn koffers Het volgende punt was het vaststellen der con tributie. lleze werd op voorstel van het bestuur bepaald op f 35 per jaar voor het eerste lid, waarna een reductie voor verdere gezinsleden en junioren volgt. Dit bedrag werd noodzakelijk ge oordeeld om tot een uniforme contributie te ko men met clubs in omliggende gemeenten en ook om financieel een goede basis te hebben. De kosten van aanleg van de baan bedragen tot nu toe ca. f 9000 en ook moet nog een clubhuisje worden gebouwd, zodat ook voor aflos van deze som een gezonde kas noodzakelijk is. Aangezien evenwel dit jaar nog slechts een korte tijd zal kunnen worden gespeeld en het merendeel der leden ook nog kleding en spelmateriaal zal moe ten aanschaffen, werd voorgesteld voor dit sei zoen een contributie van f 10 te heffen. Beide voorstellen werden door de vergadering aange nomen. Waarschijnlijk zal de mogelijkheid bestaan om nog enkele dagen over een trainer te beschikken terwijl verder enkele heren zich bereid verklaar den in hun vrije tijd de leden in de geheimen van deze sport in te wijden. Met de verdere orga nisatie van deze training werd mevr. van der Lee belast. Nadat het bestuur nog werd gemachtigd een regeling te ontwerpen voor verhuur van een der banen aan vreemdelingen, het instellen van een tijdelijk lidmaatschap voor introducees en andere huishouelijke zaken, werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. BENOEMD. Met ingang van 1 September a.s. is mevr. C. A. Stufkens, onderwijzeres aan de Openbare La gere School, alhier, benoemd tot lerares A.V.O., aan de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. VERGADERING FABRIEKSARBEIDERS. In de Dinsdagavond gehouden gecombineerde ver gadering van de Uniebonden van fabrieksarbei ders te Axel zijn als candidaten gesteld voor de fabriekscommissic bij de Ammoniakfabriek de 1'Azote te Sluiskil A. van Tiggele, J. Baveko, W. Wagenaar voor het N.V.V. F. .Compiet, E. Maas en Stockman voor de R.K. organisatie en Risseeuw, J. J. Rutz cn M. Duine voor de Chr. Unie. HET JONGE KERK-WEEKEND. Het Jonge Kerk-weekend, dat op Zaterdag 20 en Zondag 21 September a.s. in de Axelse Jeugd herberg „Bleije Haghe" gehouden zal worden, zal door de voorzitter, de heer C. J. Lammerink uit Terneuzen, worden geopen Deze zal o.a. inleiden prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam, die tijdens dit weekend zal be handelen het onderwerp „Mijn Kerk, haar ka rakter en haar opdracht". De eerste dag zal gesloten worden door ds. P. J. Pennings uit Axel. Prof. Niftrik zal op Zondag zijn onderwerp verder behandelen. De bijeenkomsten zullen wor den gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Axel, waarbij medewerking zal worden verleend door het Herv. Kerkkoor. 1 Het weekend zal op Zondag 21 September ge sloten worden door ds. K. Verbeek uit Klooster- zande. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UitSlaa Vloeibare D.D.D. dringt diep in j de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN fl 11 HUIDAANDOENINGEN MWaMWaMW* „Dat zal ik morgen eens uitzoeken" antwoordde de ander. „Mij interesseert het meest hoe die Lola hier op de bus verzeild is geraakt. Daar moet ik Ravebek voor hebben. Hij zal me nog wel wat meer kunnen vertellen over die chauffeur ook, vermoed ik.'.' „En nu vroeg Liang-sjin, triomferend en temerig tegelijk. „Nu gaan we slapen," besliste de man uit Den Bosch, „morgen zullen we verder zien. Naar je kamer, opgemarcheerd mars 1" Zij wensten elkaar goede nacht en verdwenen, ieder naar zijn slaapstee. Onder de schemerlamp bleef de eenzame figuur van een Oosterling achter. Om zijn lippen plooide zich een raadselachtige glimlach. Zacht prevelde hij na in zichzelf d „Cocaïne Hoe komt er cocaïne in mijn koffers „Cocaïne V" vroeg Wielewaal. „Cocaïne in zijn koffers Het meisje tegenover hem knikte. Rustig en zelfverzekerd. De bruine krullen hingen languitt neer op haar ranke schouders. De rode kimono omhulde haar slanke gestalte en herschiep de jonge vrouw tot een schone prinses uit Sprook jesland. Nu het stugge blauw van het uniform van haar afgevallen was, zag ze er uit als een droom figuur uit de Duizend-en-een-Nacht. „Het zakje heb ik niet meer" klonk haar zil veren stem. „Dat heeft Ossewaarde me ontstolen. Die interesseert zich kennelijk erg veel voor die smokkelzaak.'.' „OssewaardeJa, ik vertrouwde hem in die garage al niet. Hij kwam binnenwandelen in Den Bosch toen de Crosley zijn tij,d stond af te wachten. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus 1952. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. W. G. Raven, van Voorthuizen. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat ^1) 10 uur en 3 uur Ds. G. Terstege, van Vianen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. DE MAN MET DE WISSELTRUC. Sinds meer dan drie jaar tracht een persoon, speciaal bij oudere boeren, door middel van een wisseltruc geld te bemachtigen. Deze man, die reeds op verschillende plaatsen in het land is opgetreden, geeft zich uit als vertegenwoordiger van de een of andere instelling, b.v. belastingen, verzekeringen, steun kleine, boeren, env., en hij vertelt voor deze instellingen geld te komen bren gen. Hij heeft dit geld echter nimmer gepast bii zich. Hij beweegt zijn slachtoffers hem geld te geven, opdat hij het „grote" geld ergens kan wisselen Hij komt echter nooit terug. Deze man heeft zijn practijken tot op heden ongeveer 40 maal in verschillende gemeenten uit geoefend en op deze wijze goedgelovige mensen reeds voor een aanzienlijk bedrag opgelicht. Zijn signalement luidt bleek smal gelaat, met enigszins uitstekende jukbeenderen, 30 a 40 jaar oud. vrij klein, tenger postuur, donkerblond haar. Hij is de laatste tijd gekleed in een bruirvk eo»- tuum, mogelijk ook in een grijs, met dito hoed ook wel blootshoofds. Hij berijdt een oud heren rijwiel. Indien iemand de 'man mocht aantreffen, dan wordt in ieders belang dringend verzocht, de politie zan zijn verblijf in kennis te stellen, b.v. door hem aan de praat te houden en een familie lid de politie te laten waarschuwen. 1 De oplichter heeft kans gezien om in nog geen drie jaar tijd f 12.000 aan zijn slachtoffers af handig te maken. HET GERESTAUREERDE STADHUIS WORDT GEOPEND. Zaterdag 13 September zal voor Hulst een ware feestdag worden. Op die dag wordt het gerestau reerde stadhuis geopend en de festiviteiten bij die gelegenheid zijn groots opgezet en passen uit stekend in het karakter van de geschiedenis van de stad. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal de openings plechtigheid verrichten. Muziek en zang zal het feest verder aanvullen en het hoogtepunt van het avondlijke feest is een door drs. L. Locke- feer geschreven openluchtspel, dat tot titel 4*sagt „De fakkels branden". VERNIEUWING KERKTOREN. De toren van de R.K. Kerk te Koewacht, welke in slechte toestand verkeerde zal geheel worden gerepareerd en van een nieuwe dakbedekking wor den voorzien. De aannemers zijn al aan de ge vaarlijke werkzaamheden begonnen. Ook de klok zal tegelijkertijd worden vernieuwd, zodat deze toren dus wel een grondige vernieuwing zal onder gaan. ONDERSCHEIDING. De heer E. van Bunder te Koewacht ontving met vijf andere Nederlanders het Belgische Oorlogs- kruis 1940 met palm en de medaille „van de weerstand.", Gelukkig zat het geld er juist in. Ik ben weg gewandeld, zogenaamd om koffie te gaan drinken. Zou hij achter het Gouden Masker aanzitten V" De bruine krullen tegenover hem schudden krach tig heen en weer. „Nee Joop, hij probeerde zich tegen mij pit te geven voor de hoofdinspecteur van de C.I.D. Maar ik kan je wel vertellen, dat hij het niet is. Als die Ossewaarde werkelijk hocfdinspceteur bij de Inlichtingendienst was, Joop, dan moest hij weten dat ik het óók ben. Dan zou hij mij, niet verdenken als spionne van het Gouden Masker. Dan wist hij, wie er voor de C.I.D. op deze bus reed. Nu hij dat niet weet, blijft er maar één mogelijkheid open hij werkt zelf voor het Gouden Masker en probeert er achter te komen of de orders van de baas goed uitgevoerd worden en of er iemand van de tegen partij bij, het gezelschap ia. En als we nog één stapje verder gaan, dan is Ossewaarde het Gou den Masker zélf." Wielewaal keek haar bewonderend aan. „Ben jij detective Ze knikte, heel ernstig. „Praat er asjeblieft met niemand over. Met niemand, versta je 't Zou jou niet alleen de strop bezorgen, maar ook mij. En we werken toch samen, niet ,',Ja". bromde hij, „we werken samen. Vreemd Ik zou achter die Ossewaarde nooit m'n pleegvader vermoed hebben. Nee, ik geloof niet dat hij het is ;,Wie dan, Joop Wie denk jij dat 't kan zijn Denk eens na, denk eens heel goed na „NouDaar hebben we die jonkheer, die daarstraks in de bus zo'n kabaal schopte over de zoen die ik je gegeven heb BEGRAFENIS mag niet geschieden zonder schriftelijk verlof van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, vrij van zegel en kosteloos af te geven. Men moet een doktersverklaring van de oorzaak van het over lijden overleggen. De begrafenis mag niet vroeger dan 36 uur en niet later dan vijf dagen na het overlijden plaats hebben, behoudens ontheffing door de burgemeester op doktersverklaring. Indien de nabestaande of armbesturen niet voor de begra fenis zorgen, voorziet de burgemeester daarin, op kosten der gemeente. Deze heeft verhaal op de nalatenschap en bij ongenoegzaamheid daarvan op de bloed- en aanverwanten, die tot onderhoud verplicht waren. - Wet 10-4-1869, S 65. - On zeker is of iemand recht heeft voor de begra fenis te zorgen op een bepaalde manier. Wèl kan men als regel aannemen, dat de wensen, in een testament of achtergelaten brief kenbaar ge maakt, voorgaan boven de wensen der overleven den. Verhinderen of belemmeren van een ge oorloofde begrafenis is strafbaar met een maand gevangenisstraf of 120 gulden boete begraven, verbergen, wegvoeren of wegmaken van een lijk om overlijden of geboorte te verhelen met zes maanden gevangenisstraf of 300 gulden boete. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet V" rechtskundige eucyclopaedie voor iedereen, verkrijgbaar bij, Fa. J. C. Vink - Axel). WEGSVERBETERING. De wegsverbeteringen welke thans te Overslag plaats vinden, zullen waarschijnlijk eind van deze maand voltooid zijn. De weg van de Berdelé- gebuurte via Oude Burgse Sluis naar Zelzaete is nu een prachtige 7 meter brede betonweg. Over slag krijgt hierdoor een kortere en veel betere verbinding met Zelzaete. Begin September, waar schijnlijk met Overslag-kermis, zal deze weg offi cieel worden geopend door het gemeentebestuur. Ook de weg ZuiddorpeOverslag staat nu in het teken van de belangstelling daar de gemeenten besloten hebben over te gaan tot verbetering. De meeste polders hebben ook hun financiële bij dragen toegezegd, zodat de provincie waarschijnlijk binnenkort aan de werkzaamheden zal beginnen. De inwoners van Overslag hopen hierdoor einde lijk uit hun isolement te worden bevrij,d. Tot op heden heeft Overslag het zonder tramj of bus of iets dergelijks moeten stellen, daar de toegangs wegen in een erbarmelijke toestand verkeerden. Ook het verkeer naar België, voornamelijk naar Gent, zal hierdoor in omvang toenemen daar de handelslui dan niet meer een omweg behoeven te maken. Ook mede met de verfraaiing iu het dorp zal dit alles een vooruitgang voor Overslag be tekenen. AANRIJDING. Op de weg WachtebekeOverslag kwamen een luxe-auto van de heer B. te Overslag en een be stelwagen van de heer S. uit Zeveneken (B) met elkaar in botsing. De luxe wagen welke in de zij werd aangereden werd ongeveer 10 meter ver der in een sloot geslingerd. Ook de bestelwagen kwam hierin terecht. De beide wagens werden to taal vernield en moesten worden weggesleept. Wonder boven wonder bekwamen de inzittenden slechts enkele schrammen. De politie heeft de zaak in onderzoek. „Flipje Welnee, dat is een sul. Die zal nooit van zijn leven durven te smokkelen. Schakel die maar helemaal uit. Hij kan lastig zijn, man meer toch ook niet." „Dan Ravebek Met z'n valse ogen en dat gemene gezicht „Nee Joop, die heeft juist gezorgd dat ik hier op de bus kwam. Erg vertrouwen deed ik 'ffl eerst ook niet, maar ik geloof dat je zo'n man eerst moeten leren kennen. Hij meent het goed.' „Ja, dan hebben we alleen nog Hsieh-Fu.' „Ja," overdacht de vrouwelijke detective, „die heb ik er voor aangezien. Ik geloof wel, dat hij het moet zijn. Hij, is een Chinees en hij gaf jullie Chinese namen In-yin, Liang-sjin, noem maar op. Hij vervoert cocaïne in zijn koffers en al beweer je nu nog bij hoog en bij laag dat die smokkelwaar alleen Nederland i n moet, hij kan met deze zakjes wel heel andere bedoelingen hebben. Hij reist op een diplomatiek paspoort, maar een diplomaat is hij niet. Hij, onderhoudt connecties met Ossewaarde, die ik ook niet ver trouw en hij laat Liselotte doorgaan voor zijp secretaresse. Nou „Tja, 't klinkt erg mooi antwoordde. Wie lewaal, „maar het Gouden Masker is hij niet." „En waarom niet „Hij is te klein. De gestalte die zich telkens aan Liang-sjin, aan mij en aan de andere mensen vertoonde in die wijde overjas en met een goud kleurig masker voor zijn gezicht, is wel een hoofd groter dan die kleine pindaman met z'n vieze snorretje. Nee, dan zou nog eerder Osse waarde of Flipje het Gouden Masker kunnen zijn" (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2