Wat zegt de wet?? HET RIJDEND MYSTERIE Zuivere li u i <1 UIT ONZE OMGEVING. SLUISKIL. TERNEUZEN FILMNIEUWS. SPORTNIEUWS. F.EUILLETON. BRIIEI M aarc stev te GESLAAGD. MIDDENSTANDSEXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS. Bij het Dinsdag gehouden Middenstandsexamen, Algemene Handelskennis, zijn o.a. geslaagd W. P. Alewijnse, Zaamslag M. de Blaeij, en R. J. H. W. Boerbooms, Terneuzen N: Bolleman en J. R. M. Boon, Hulst O. C. v. d. Bossche, Sas van Gent Wa. Ma. Aa. Crombeen, Hulst L. W. A. van de Casteel en La. Ja.' van Cruij- ningen, Axel Ba. Ma. David, Sluiskil Aa. Ja. Dees en J. D. DDees, Zaamslag Ma. Aa. Dekker, Sluiskil D. Deurwaarder, Zaamslag Je. Pe. Dhooge, Philippine Aa. Ca. den Doelder-Overdulve, Axel W. E. A. Dumez, Westdorpe A. J. Ele- geert, Koewacht P. H. Esselbrugge, Axel C. D. Galle, Zaamslag F. W. van Geijt, St. Jansteen H. Gregoire, Sluiskil Aa. Ba. Ja. vd d. Heuvel, Hulst M. L. Heijboer, Zaamslag G. E. M. Jans- sens, Koewacht J. Kempe, Zaamslag H. L. J. A. Kesbeke en Ca. Ca. Koster, Axel. Woensdag slaagden c.a. A. J. Lauret, Sas van Gent R. J. L. Lockefeer, Hulst Ga. Pa. Ma. Meert, Sluiskil Eh. Ne. van Meurs, AxelJe de Mul, Terneuzen J. Nonneman, Hulst Ga. La. Ha. van Paemel, Koewacht Ca. Je. Philipse, Zaamslag As. Aa. Raes en Ja. Pha. Rombouts, Hulst A. M. Rouw en R. Scheele, Axel J. M. de Scheeper, Koewacht Ma. Aa. Schriecks, Zaam slag J. L. Snelleman, Sas van Gent G. H. Stejaert, Hulst Th. S. F. Vaal, Sas van Gent J. G. Verlinde, Terneuzen Ca. Ha. Ma. Vernooij, Sluiskil Sa. Verstraeten, Axel F. de Vos, Sluis kil J. N. L. Warnier, St. Jansteen Ja. Ca. Wieland, Axel F. Zegers, Zaamslag. Voor het deze week te Rotterdam gehouden examen aanvullende banketbakkers-cursus, slaagde zowel voor praktijk als theorie onze stadgenoot Paul Schauwaert. OPENING TENNISBAAN. De laatse weken is er aan de Zuidzijde van de Kleine Kreek naast het terrein van Paviljoen „Zomerlust" hard gewerkt. Nog slechts enkele weken geleden is hier begonnen met de aanleg van een tweetal tennisbanen en thans is men zo ver gevorderd dat volgende week Zaterdag de opening van deze nieuwe banen zal kunnen plaats vinden. Dat deze aanleg zo bijzonder vlot is verlopen is wel in de eerste plaats te danken aan .het werk van enkele belangstellenden en liefhebbers van de tennissport in onze gemeente en aan het gemeentebestuur dat het terrein voor deze banen beschikbaar stelde. Al is men nu dan zo ver gevorderd dat de benen zullen kunnen worden geopend en de liefhebbers van de tennissport dit seizoen dus nog ongeveer twee maanden van deze nieuwe banen zullen kunnen profiteren dit betekent nog niet dat men nu al geheel gereed is. Er zal nog een clubhuisje met kleedgelegenheid en douchecellen moeten worden gebouwd, terwijl het terrein ver der voldoende ruimte laat om hiervoor nog een terrasje aan te leggen, waar men op het spel zal kunnen toezien of een ogenblikje uitrusten. Het ligt evenwel in de bedoeling om dit alles verder voor het seizoen 1953 gereed te maken. Axel zal dan dus volgend jaar over een twee tal fraaie tennisbanen met bijbehorende accomo- datie kunnen beschikken die aan alle eisen zul len kunnen voldoen. Zij het dan ten opzichte van verschillende andere gemeenten in onze streek wat laat. Axel zal nu in de 'toekomst ook op dit ge bied „bij"., zijn. Het ligt voor de hand dat nu er een tennisbaan is, er ook een tennisclub zal moeten komen en naar wij vernemen zal dan ook a.s. Dinsdagavond in „Het Centrum" een vergadering worden ge houden om tot oprichting van een club en al wat daarbij behoort te komen. BENOEMD. De heer A. J. Neijt te Axel is ter opvolging van de heer L. van den Broek, die de dienst biet pensioen heeft verlaten, met ingang van 1 Augus tus benoemd tot stationschef te Hulst. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Augustus 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennines 2.30 uur Ds. C. B. Boere, van Groede. (In beide diensten collecte Inw Zending). Geref. 'Kerk. 10.30 uur en 3 uur Prof. Veen- hof, van Kampen. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. G. Terstcge, van Vianen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. BRANDWONDEN OPGELOPEN. Teen Maandag de arbeider K., woonachtig te Sluiskil bij zijn werkzaamheden gebruik maakte van een benzinebrander, geraakten hierbij eens klaps zijn kleren in brand. Hoewel de bekomen brandwonden geen reden tot bezorgdheid baarden, werd opneming in het ziekenhuis nodig geoordeeld. JONGETJE VERDRONKEN. Een tragisch verdrinkingsongeval heeft zich Dins dagmiddag voorgedaan in Terneuzen, waarbij de 11-jarige J. v. d. Peijl uit Goes om het leven kwam. De jongen logeerde bij zijn grootouders en was in het zwembad zich gaan vermaken. Enkele jonge zwemmers bemerkten iets vreemds in het ondiepe bassin en zij waarschuwden het perso neel, dat direct een onderzoek instelde. Men vond toen het ontzielde lichaam van de knaap. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. DE STRAAT. De filmliefhebbers maken wij attent op de film van bovenstaande titel die in „Het Centrum ver toond wordt (zie advertentie). Deze rolprent is n.l. zo aangrijpend en fel-realistisch in het ware verhaal van de ondergang van een jonge vrouw, dat een bezoek aan deze film werkelijk beslis', de moeite meer dan waard is. Wielrennen. MOOIE PRESTATIE VAN RIEN VERHELST IN DE ACHT VAN CHAAM. Fraaie vierde plaats van onze stadgenoot vóór de „groten" 1 De traditionele wielerdag te Chaam (N.-Br.), bij de wielerliefhebbers beter bekend als de Acht van Chaam werd Woensdag gehouden. Die dag staat dit Brabantse dorp geheel in het teken der wielersport, want van 's -morgens tot s avonds worden hier wedstrijden verreden, eerst voor de nieuwelingen, daarna voor dc amateurs en ten slotte voor de profs. Een keurcorps van circa 150 amateurs verscheen na afloop van de nieuweüngenkoers, waarin de Zeeuwse renner Westdorp tweede werd, aan de start om een wedstrijd te rijedu over 100 km. Ook Zeeland's wielerhope, onze stadgenoot Rien Verhelst bevond zich onder dit grote aantal deel nemers en heeft zich in dit internationale milieu weer kranig geweerd en een opvallend mooie prestatie geleverd. Het was met zo'n sterk bezet rennersveld niet gemakkelijk om een geslaagde uitlooppoging te wagen. Dit zouden enige stoutmoedigen, die dit probeerden al gauw ondervinden. Bekende renners als Plantaz, Aanraadt, Wolfs en Schollen zagen zich telkens wanneer zij de benen namen, terug gehaald worden door het peleton dat een stevig tempo draaide Na veertig kilometer leek het er op dat de be- snesing was gevallen, totn alweer Wolfs, in ge zelschap van H. de Koning en v. d. Heuvel een voorsprong wist te verkrijgen die zich zo rond de 20 seconden bewoog. Geruime tijd bleef dit drietal, dat het tempo geweldig aantrok op kop liggen, maar een 15-tal kilometers voor het einde vond de groep die inmiddels reeds sterk was gedund vanwege een groot aantal uitvallers het welletjes. Een geweldige jacht, waarin ook Verhelst zijn deel had, had tot gevolg dat ook dit drietal door dc groep werd achterhaald- Terzelfdertijd ondernamen zeven dapperen een- vermetele vlucht en hieruit zou de beslissing vallen. Het waren Sonnemans, van Glerum, W. van Don gen, Hendriks, Verhelst, K. Post en Pol Hermus. Dit zevental had zijn slag goed geslagen, want hoewel het peleton sterk reageerde en gevreesde renners als Plantaz, Aanraadt, Piet Haan e.a. nog probeerden te ontsnappen uit de groep om zich bij de kopmannen te voegen, het lukte hen niet. Wel vormde zich tengevolge van de felle demar rages naar de koplopers een groep van nog eens zeven renners, waarna dan het peleton kwam. Het werd tussen de z°ven renners aan de kop een snelle en verwoede strijd om de eerste plaats. Maar terwijl de renners vooraan, waaronder ook Rien Verhelst, elkaar in dc spurt elke centimeter vinnig betwistten, dook achter uit dit zevental opeens de renner Willem van Dongen met onweer staanbare kracht naar voren en ging voor alle zes zijn geduchte rivalen heen als eerste over de streep. Voor onze Axelse favoriet was een fraaie vierde plaats weggelegd, hetgeen een uitzonderlijk mooi succes genoemd mag worden, gezien de klinkende namen die na hem volgen in de hieronder ver melde uitslag, waaruit tevens blijkt in welk een ontzettend hoog tempo deze wedstrijd is verreden. 1, W van Dongen, Breda, de 100 km. in 2 uur 17 min. en 36 sec. 2. Hermus, Oud-Gastel 3. Hendriks, Oss 4. Verhelst, Axel 5. K. Post, Hengelo 6. Sonnemans, Geldrop 7. van Glerum. St. Willibrord B. Haan, Mechelen (L.) 9. J. Plantaz, Eindhoven 10. Loojen, Steenbergen 11. Plde Paepe (B.) 12. v. d. Brekel, Echt 13. Jac. van Dongen, Breda 14. Emmen, Raamsdonkveer 15. Aanraadt, Odu-Gastel 16. Huijgens (B.) 17. Cantineau, Breda 18. de Waal, Hontenisse 19. Schollen, Tilburg; 20. Mets (B.). Duivensport. WEDVLUCHT „DE VERWACHTING". De postduivenhoudersvereniging „De Verwach ting" alhier, nam deel aan een wedvlucht uit Mouscroun, een afstand van 75 km. De prijzen vielen als volgt Oude duiven 1. Eug. van Dorselaer 2. en 6. Aug. de Kort 3. C. v. d. Broeke 4. Ein. Pieters 5. M. Dieleman 7. en 9. C. Wieland 8. en 10. P. örtelee. Jonge duiven 1. en 2. G. Roose 3., 4. en 10. J. Heijnsdijk 5. C. Wieland 6. R. van Wie- meersch 7. P. Ortelee 8. en 9. J. Vasseur. BEDRIJF regelmatige, zelfstandige en openlijke werkzaam heid in een zekere hoedanigheid op het gebied van handel of nijverheid. Elk bedrijf is tevens beroep, niet omgekeerd. Hte begrip is niet scherp begrensd hoofdzaak is het maken van winst, al thans het behalen van financieel voordeel (vol gens de H.R. b.v. ook door een vereniging de onkosten der leden verminderen) en het aanvaar den van verlies risico, maar dit is bij vele be roepen, welke geen bedrijf zijn niet anders. Vol gens de H.R. is er geen bedrijf, indien het niet gebruikelijk is zijn diensten aan te bieden en persoonlijke eigenschappen op de voorgrond staan, zoals bij doktoren, advocaten, enz. In de prak tijk beslist de indruk, welke het publiek van iemands werkzaamheden moet krijgen. Of een beroep een bedrijf is, is voor het vol gende van belang 1) boekhouding word! vet- I plicht 2) vennootschap onder firma is dan mo gelijk 3) schuldbekentenissen voor bedrijfsschul den behoeven geen goedschrift 4) lijfsdwang is mogelijk tegen ondertekenaars van orderbriefjes en andere handelspapieren 5) handelsnaam en handelsregisterwet zijn toepasselijk 6) verplich ting aan ambtenaren van zegel of registratie de boeken en aan zegel onderworpen stukken ter inzage te geven (geen formaatzegel) 7) wie een bedrijf uitoefent geldt als koopman in de zin van de strafwet. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet rechtskundige encyclopaedic voor iedereen, verkrijgbaar bij, Fa. J. C. Vink - Axel). „OUDJES"-DAG. Met twee fraaie autobussen en een luxe-car of vier Togen d' oudjes naar ,,'t Brabantse" vopr een [dagje van vertier. Ongetwijfeld hebben zij, 't daar best naar hunnen [zin gehad Want op tijd had er natuurlijk elk z'n droogje [z'n nat Met z'n allen zijn zij, daar ook naar een speeltuin [toe geweest 1 (Waaruit blijkt dat dèt iniet enkel is een „kleine"- [kinderfeest !j Al met al was 't voor de oudjes een frivole, [leuke dag, t' Oordelen naar d' ouwe snoetjes die men in de [bussen zag. Keesje en Fine, Lindert, Karei, Joosje en Miete [en weet ik veel, Leken toen zij mij, passeerden wel een soort [Jan Steen's taf'reel! Onder opgewekte tonen van fanfare en harmonie. Reed men nog een ere-rondjs, begeleid door [„spes patriae". En dan was daar weer het einde van dit [jaarlijkse festijn, Waarvan heel de goc-gemeente mee genoot, ['t zij groot of klein. Beste, brave, ouwe besjes, 't was dit jaar weer [voor tmekaar En ik hoop en wens met jullie, weer maar [„tot een volgend jaar 1" W U D D E R zacht, soepel, gaaf en intens gezond. Purol of Purolin (dit laatste in witte crème vorm). Beide in dozen 41 en 77 ct. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 42) „Dus" concludeerde Lola, j,je smokkelt wèl. „Als je mijn werk om 't geld ergens in te stoppen ook met smokkelen wilt betitelen, dan ga je je gang. Voor die vriendschap zal je toch wel niets meer voelen. Ik heb je voorgelogen „Daas niet" vie' het meisje plotseling uit, „na tuurlijk voel ik voor die vriendschap. Als ik niets voor je voelde, was ik niet naar je toegekomen om te horen hoe die kwestie in elkaar zat. Dat je gelogen hebt, doet aan onze vriendschap niets af. Ik heb jou ook voorgelogen en ik doe het nog, want er is met mij ook iets aan de hand wat ik niet vertellen mag. Jij bent afhankelijk van een baas, die jou geheimhouding opgelegd heeft en ik beu ook afhankelijk van een baas die mij geheimhouding opgelegd heeft. Zullen we nu voortaan samenwerken „Samenwerken V» Hij wendde zijp hoofd even om, staarde dan weer voor zich uit op de weg. „Hoe kunnen we samenwerken Jij probeert mis schien de smokkelaars te ontmaskeren en ik... ik moetmeedoen met dat Gouden Masker „Moet je dat Waarom moet je Als je met smokkelen wilt dan bedank je toch zeker voor die karweitjes Je kunt er hoogstens mee in de ge vangenis terecht komen en dan Dan laat die mooie pleegvader je rustig zitten, beweert bij hoog en laag dat-ie niets met je te maken heeft en zoekt een andere chauffeur. Nou Moet je daarom nog langer smokkelen Wat verdien je er mee V Het bleef een tijd stil achter het stuurrad. Lola legde haar hand op zijn arm. Rustig wachtte zii, het antwoord af. Ze vermoedde zo dat deze jongen walgde van zijn werk en dat hij, blij zou izijn als ze hem van het Gouden Masker verloste. Even bewoog Wielewaal zijn lippen. Hij, stokte in 't eerste woord, schraapte z'n keel, probeerde het nog eens. „Verdienen „Dat kun je ergens anders ook, Joop. Chauffeurs worden goed betaald en als deze maatschappij je niet langer hebben wil, dan ga je met mij mee en probeer je het bij de N.B.M. Die kunnen elke dag flinke kerels gebruiken." „Maar ik kan niet, Lola, ik kan niet 1 Dat Gouden Masker laat me niet gaan En als ik er tussen uit zou knijpen, dan weet hij me toch wel te vinden.", „Dan is er maar één oplossing, jongen. Dan moeten wij samen het Gouden Masker zien te vinden en met hèm afrekenen voor hij 't met ons kan doen." „Met hem afrekenenDat gaat zó maar niet 1 We weten niet eens hoe hij er uitziet, hoe hij heet, waar hij, uithangt. Hij is verstandig genoeg om zich steeds buiten schot te houden. Hij laat zich niet vangen. En als hij ooit eens gearresteerd zou worden, dan heeft hij bewijzen genoeg van zijn onschuld en draaien we hoogstens zélf de kast in, zo slim is hij." „Zo slim is hij helemaal niet" gaf oo. 418 terug, „gisteren had ik nog nooit van hem gehoord en nu ken ik z'n hele organisatie. Ik wed, dat de politie hem tijdens deze reis nog te pakken krijgt. Wil je meehelpen, of wil je mee de gevangenis in met je zogenaamde pleegvader V Wielewaal beet op zijn lip. „Je zult er je leven lang spijt van hebben, zuchtte de conductrice. „De bus zit niet alleen vol met geld en vol met cocaïne, maar ook vol mensen van de geheime dienst, die zeer binnen kort de bende compleet kunnen inrekenen met het Gouden Masker er bij. Nou, wat doe je Je vrijmaken en een nieuw leven beginnen, of smokkelen voor de laatste keer en verder jaren lang zuchten in een cel Langzaam trapte de jonge chauffeur het rem" pedaal in. Rode lichten doemden op. „Liège" riep een bord langs de weg hun toe. „Moet ik hem verraden klonk het schor. „Ja Joop" zei ze zacht, „voor hij jou en vóór jij jezelf verraadt." Zuchtend kwam de zware bus tot stilstand voor het stoplicht en met een zucht van opluchting liet Lola zich kussen door twee lippen, die het „ja" niet eens uitspraken. XVI. VRIEND OF VIJAND? „Aywaille" mompelde Ravebek, terwijl hij, voor over boog om iets te onderscheiden van de don kere schimmen der verspreide huizen, waar de lichtbundel van de koplampen juist niet aan tipte. Ze reden langzaam het dorp binnen over de slecht geplaveide hoofdweg van Luik naar het Zuiden, langs de Amblèvc, een zijrivier van de Maas. Avwaille verschool zich zorgvuldig onder de donkere wolken, die het firmament afsloten ea het zwakke licht der schaarse lantaarns tot nacht pitjes maakten in een diepduistere doolhof. Des ondanks bereikten ze zonder ongelukken de brug en onmiddellijk daarna de verwaarloosde geve! van het hotel „Du Commerce", waar het gezel schap de nacht wilde doorbrengen. Een beetje vermoeid door haar lange dagtaak slofte Lola naar Hsieh-Fu's privc-compartiment om hem -te berichten dat de eerste dagreis ten einde was. Ze vond Ossewaarde gezeten in ecu stoel tegenover de diplomaat met een krant ia zijn hand, waarvan ds vreeemde letters haar aan dacht trokken. De Chinees zelf soesde wat. „Aywaille, gentlemen." Aan de andere kant ging gelijk de ander! schuifdeur opzij en verscheen de kleine figuu van Liselotte. Hsieh-Fu schrok wakker. „Ay-what „Aywaille, Yi-ku 1", zei dc secretaresse aan d« overkant. Met een ruk schoof Lola haar deur dicht. Yi-k" Twijfelaar aan de Ouden 1 Ha, Liang-sjin had ziek verraden. Ze sprak Chinees. Beter misschien Nederlands, waarin ze soms de woorden doof elkaar haspelde. Yi-ku zei ze tegen haar baas Een belediging. Dus die kon ze zich veroorloven Meneer de diplomaat liet dus met zich sollen. Lid zich bespotten, waar anderne bij waren. Nee, ee® krachtfiguur was hij niet. Voor de rol van Gou den Masker niet zo geschikt (Wordt vervolgd) Onze al eerdi teld, is land ve van Eu nent in Haar ervaring graag a lezers c stelling Van Istanboi toch het vli der thi niet vi ieder e Daar miezeri hier a. een fl flonker In pla ternis, „nacht spiegel de scl de be was ee wekkei emotie op hei wcndc-j hanger pese En naar i geen gegaa: bezigh meren vermij misère maar vuilen klont kende Zijn t of ir schijn vervo grillig binne: Eer Dat I ingezi sagiei op L om i bagag nome dat i kome In zicht gebn harin een het tusse sprei gers trekl stede alles vlieg van inon men blinl voer je 1 galg oere hij klei geri ach len n ver bla veli gek I km bla kei die vo< far vei ho in

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2