AXELSCHE If COURANT Nationaal Staatsbeleid Puistjes D.D.D wri&£L „Met raad en daad Va\men WEK DE GAL IN UW LEVER OP Verzorg Uw huid! v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM lcauwg°nl HEFSCHROEFVLIEGTUIGEN NAAR NEDERLAND. Franksring bg Abonna'msot At»!: ZATERDAG 9 AUGÜSTÜS 1952 66e JAARGANG No. 8? Abonnement»- prl|ik Lone nummert' Kwartaal* abonnement Azel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié «L Buitenland il. s Advertentie prl)« 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlèn (mcxlmum 8 regel») 1 5 regel» 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Wanneer men denkt aan het passen en lijmen, dat de kabinetsformatie te aanschouwen geeft, dan vraagt men zich wederom af, in hoeverre onze natie zich bewust is van de gevaren die haar bedreigen en die krachtig moeten worden afge wend. De kabinetsformatie vertoont ons een tegen elkaar afwegen van p a r t ij - belangen de po sitie van Nederland eist dringende en afdoende voorziening van het lands belang. De eerste eis van dit landsbelang ligt hierin, dat ons volk zijn eigenwaarde wederom beseffe, dat het zijn geloof aan zichzelf terug krijge, dat het zijn Jan Saliegeest overwint. Men hoort reeds vele stemmen verkondigen, dat de kleine naties geen toekomst meer hebben. Wie zo redeneren, vergeten, dat de nationaliteit in de Schepping begrepen ligt, dat zij, evenals familie en gezin de basis van de natuurlijke ordening der mense lijke samenleving is en dat vaderlandsliefde niet is gelijk te stellen met chauvinisme, maar be- voort tot de zedelijke gehoudenheden van individu en gemeenschap. Door fdit vast te stellen behoeft men de be tekenis van de huidige internationale toenadering niet te miskennen, maar men moet op zijn hoede zijn tegen een al te sterke doorwerking van de gedachte der Europese federatie. Deze kan, als men het patroon van Straatsburg volgt een likwidatie der kleine staten verwerlijken. Frank- '.rijk en Duitsland zullen in een dergelijke federatie .de anderen overstemmen en het eind kan zijn een f eitelijke verdwijning der kleine mogendheden. Wij kunnen evenzeer op vredelievende wijze ons volksbestaan verliezen als door de kracht der wapenen, zoals dit in 1940 geschiedde. De grote mogendheden willen haar macht uitbreiden over de kleine, zij het niet door geweld, dan door verdragen. De angst voor Sowjet-Rusland heeft de federale gedachte versterkt, maar men mag niet vergeten, dat de Europese samenwerking tij dens de oorlog een ander karakter droeg, n.l. de militaire coördinatie van de souvereine ge allieerde staten, slechts in een bondgenootschap verenigd, dat de Duitser heeft overwonnen. In een artikel getiteld Nationale Vernieuwing, waarmee de „Mededelingen van het Verbond der lage landen" van de afgelopen Juli-maand openen, wordt de gedachte der Europese samenwerking, zoals zij op gezonde wijze kan worden verwezen lijkt, op o.i. uitnemende manier geformuleerd „Niet een gelijkgeschakeld federaal Europa naar het voorbeeld van de Verenigde Staten van Ame rika, met een eenheidscultuur zonder diepgang, maar een verbond van souvereine volken met Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN een fier nationaal bewustzijn, elkander eerbiedi gend, met op elkaar in werkende en elkander dus wederkerig bevruchtende culturen. Indien men na gaat hoeveel generaties er voor nodig zijn ge weest om uit vier afzonderlijke culturen een Zwit serse eenheid te scheppen, dan is het duidelijk, dat forceren, dat een te hoog tempo, volkomen uit den boze is." Tot de zorg voor Nederlands positie behoort ook dat wordt gewaakt tegen de verdere afbrokkeling van ons overzees gebied. Nederland is arm aan grondstoffen en het heeft overzees gebied vol strekt nodig, om dit tekort aan grondstoffen aan te vullen. Ieder denkt op de eerste plaats aan Nieuw-Guinee, waar de bevolking ons ten zeerste genegen is en waarvan de bodemrijkdom zelfs na een oppervlakkig onderzoek reeds vast staat. Voor ons overbevolkte land vinden wij hier een onmetelijk reservoir. Daarom behoort de handhaving van dit gebied, waarop onze sou- vcreiniteitsrechten onwedersprekelijk vast staan, tot de urgente eisen, die wij aan de nieuwe rege ring moeten stellen. Zal deze, eindelijk, het ontzaglijk belang be grijpen, dat ons land en ons volk bij het behoud van Nieuw-Guinee heeft Zullen de nieuwe be windhebbers inzien, dat hier een zaak aan de orde is, die niet te maken heeft met het grote politieke geschil over de wijze waarop onze eco nomie moet worden ingericht maar betreft een alle partijen overkoepelend nationaal belang Het is te hopen, dat het nationaal beleid meer rechtstreeks bevorderd wordt, dan tot dusver Dr P. H. Ritter. Voor K.L.M.-diensten in eigen land. Dr. Plesman heeft medegedeeld, dat de K.L.M. op het ogenblik de mogelijkheid van het gebruik van hefschroefvliegtuigen bestudeert. „Eind 1953 hopen wij twee helicopters S-55, maar met andere motoren dan de Amerikaanse, in gebruik te nemen zo verklaarde de president-directeur van de K.L.M. naar wiens mening het hefschroefvliegtuig in 1960 economisch bruikbaar zal zijn. Desgevraagd vertelde dr. Plesman, da de hef schroefvliegtuigen bestemd zullen zijn voor het burgerluchtverkeer in Nederland. Dr. Plesman deelde dit mede, nadat hij de twee Sikorsky S-55 hefschroefvliegtuigen van de Ame rikaanse militaire luchtve-vocrsdienst, die als de eerste helicopters in de luchtvaartgeschiedenis de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, had be zichtigd De Sikorsky S-55 heeft, in zijn huidige vorm, een Pratt Whitney R-1340 motor van 600 pk., die voor in de neus van het hefschroefvliegtuig is aangebracht. De machine heeft een niet-intrek- baar vierwielig landingsgestel. Het kan een maxi mumsnelheid bereiken van ongeveer 200 km. per uur de kruissnelheid bedraagt ca. 150 km. per uur. De S-55 heeft een vliegbereik van meer dan 350 km. Met dit toestel kunnen tien passagiers en een bemanning van twee personen vervoerd worden. H. H. Gaf toestemming gras te maaien van zijn land. Up een desbetreffende vraag antwoordde H. H. dat hij 3 hl. aardappelen te kort kwam. Over geld of betalen is niet gesproken. De maaier- aardappelleverancier kwam naderhand met een re kening groot f 15 voor de aardappelen. Moet H. H. deze rekening nu voldoen Antwoord .- Wij kunnen niet aannemen, dat u deze 3 hl. aardappels maar zo ten geschenke hebt gekregen of het moet zijn dat u deze in 3 ruil ontving voor het geleverde gras. Dit is iets, wat u beiden het beste weten kunt, niet waar. Ove rigens zouden wij zeggen u betaalt de aardappels en de leverancier van deze betaalt aan n het gras dan zijn beiden tevreden. J. K. Vraagt het recept om bier te maken. Antwoord Bier wordt bereidt uit hop en ge kiemde gerst (mout) door deze substantie te laten gisten en koken. De gemalen mout wordt in de beslagkuip met water uitgetrokken, waarna dit beslag wordt gekookt en later gefiltreerd. De dan verkregen wort met hop vermengd moet dan op nieuw worden gekookt en daarna dit vocht laten gisten. Als u eens in de gelegenheid bent een bierbrouwerij te bezoeken, kunnen wij, u dit ten zeerste aanraden, want het is beslist de moeite waard. A. B. 1. Wat is de grootste waterval ter wereld V 2. Hoe hoog V 3. Vt'aar is deze te vinden V 4. Wat is op één na de grootste! V 5. Hoeveel water geeft de grootste per minuut Antwoord De grootste waterval ter wereld is de 'Victoria-waterval, gelegen in Rhodesia. Over een breedte van ruim 1000 meter stort deze water massa zich van een hoogte van 120 meter in de Zambesi. In grootte volgt hierop de Niagara- waterval, gelegen op de grens van de Verenigde Staten en Canada, de verbinding vormend tussen het Erie- en Ontario-meer. Hier varieert de breedte Aan 300 lot 900 meter. Wat de hoeveelheid water per minuut betreft, hierover kunnen wij u niet inlichten. A. R. Vraagt inlichtingen over een huwelijk. Antwoord Dat is een zeer delicate aangelegen heid en voor ons vrijwel onmogelij,k daarop een antwoord te geven, waardoor u gered bent. Wette lijk is het natuurlijk niet mogelijk vóór iemand 21 jaar is. ïn dit geval is de enige oplossing praat eens met een u' heel goed bekend iemand, een geestelijke b.v. die zijn of haar bemiddeling wil verlenen uw ouders te bewerken. U zult uw geheim toch aan één moeten toevertrouwen. Nog een andere mogelijkheid is er om de „eer" te redden, deze zal u vermoedelijk bij de afdeling burgerlijke stand wel verteld kunnen worden, dat kunnen wij in deze rubriek niet doen. Dus, kop op en tracht een bemiddelaar te vinden. Als er verder niets op de jongen is aan te merken en hij in uw onderhoud kan voorzien, zal het vermoe delijk aan deze bemiddelaar wel gelukken uw ouders te bewegen hun toestemming te geven. B. B. Wil graag weten, waar hij een kleine geldlening kan sluiten. Antwoord Ons is helaas geen adres bekend. Het beste doet u eens te gaan praten met de directeur van Sociale Zaken, wellicht dat deze heer u aan een adres kan helpen. Mej. M. Vraagt hoe zij hazen- en konijnen vellen kan prepareren. Antwoord: 100 gram aluin en 50 gram keuken zout oplossen in een liter water. De huid hierin een dag of drie looien. Daarna ongeveer 24 uur in water leggen (water meerdere malen verversen). Vervolgens de huid in zeepsop wassen, waarna spannen om te drogen, niet in de zon. Bijna droog zijnde, de huid in verschillende richtingen rek ken, over een rond voorwerp, b.v. ronde tafelrand. De haren steeds aan de bovenkant houden. Ge durende het trekken der huid, deze dikwijls in wrijven met talkpoeder, om het soepel worden te bevorderen. „Negen" Wil gaarne inlichtingen hebben over kinderbijslag. Antwoord Dit zijn bijzondere gevallen en n doet het beste eens te schrijven of dat uw schoon vader eens gaat praten bij de voogdijraad. Het zal natuurlijk uw bedoeling zij,n een en ander zo „voordelig" mogelijk voor u en uw vrouw be handeld te zien en komt het ons voor, dat boven bedoeld adres na een duidelijke uiteenzetting van -de zaak, wel zal willen bemiddelen. Indien bij de voogdijraad niet vaststaat, dat de bijslag ten goede komt aan het „doel", dus aan degene die de zorg is toevertrouwd, dan verleent deze in stantie wel eens meer bemiddeling. Het antwoord aan uw schoonvader gegeven is natuurlijk wel juist maar voor u wellicht minder prettig. Tracht deze zaak derhalve op de door ons aangegeven wijze te regelen. P. J. B. Mijn werkgever heeft mijn inkomsten gewijzigd in dier voege dat ik thans voor het grootste deel op provisie sta. Is dat toegestaan. Antwoord Uw werkgever dient er voor te zorgen, dat u uw uurloon krijgt. Hoeveel dit uurloon bedraagt weten wij niet, want u hebt uw leeftjd niet opgegeven. Als u met Mei een jaar in dienst was van uw werkgever, hebt u recht op een week vacantie plus 6 snipperdagen en een vacantietoeslag gelijk aan 48 uurlonen. Dit bo drag moet uitbetaald worden 's Zaterdags voor u met vacantie gaat. Uw werkgever weet precies hoeveel hij betalen moet, dit staat voorgeschreven en hij zou in botsing komen met de arbeids-in- spectie als hij dit voorschrift niet na komt. Ook uw bond kan u inlichten. J. B. Heeft last van wespen. Antwoord Een lastige plaats. De enige op lossing lijkt ons een fles roet brede hals op te hangen vlak voor de ingang en die fles voor de helft te vullen met suikerwater. Is de buit ngar uw mening al groot genoeg dan haalt u de fles weg, ledigt haar b.v. in een closetpot en hang haar daarna weer op. L. A- 1. Heeft een buitenmuur die bewerkt is met waterverf en steeds blijft afgeven. 2. Is er ook witte cement verkrijgbaar en kan dit ook gekleurd worden Antwoord 1. Waterverf is ongeschikt voor buitenwerk. Deze verf zal altijd blijzen afgeven. U kunt deze waterverf er wel afwassen, maar niet afwasbaar maken. Daarvoor moet u goede verf gebruiken. 2. Ja, witte cement is verkrijg baar bij een handelaar in bouwmaterialen waar u ook kleurstof kunt krijgen. MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken. Per flacon 93 en 52 cent. EEN RIJKE OOGST' EEN SCHRALE TROOST. De bekende blauwe Betuwse pruimen worden op het ogenblik met enorme hoeveelheden tege lijk uit de bomen geschud. Dat geschiedt niet alleen om de hoge pluklonen te besparen ra'aer ook om de zeer rijke oogst tijdig binnen te kun nen halen. De bomen dragen zo ontzaglijk vee) van deze smakelijke vruchten dat men er in de Betuwe bijna geen raad meer mee weet. Daarbij komt nog, dat er slechts weinig mogelijkheden tot export zijn, zodat de vruchten in de buurt van de Betuwe, zoals in Arnhem en in Nijmegen reeds voor een dubbeltje tot vijftien cent per kilo worden aangeboden de prijzen in de bongerds zijn soms nog lager. De soorten van betere kwa liteit die vorig jaar nog twee kwartjes per kilo opbrachten, brengen nu aan de veiling echter ook al niet meer op dan een dubbeltje of twaalf cent, zodat de fruittelers, die daarenboven nog klagen over de moeilijke afzet in het binnenland, ondanks deze wonderlijke pruimenoogst slechts kunnen spre ken over een financieel verliespunt in plaats van de verwachte grote winst. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, smetten en ter verbetering der huidPurol. EEN RIJKE LOODGIETER. In een ziekenhuis te Arnhem is een 67-jarige ongehuwde loodgieter uit Lobith overleden van wie men meende, dat hij steeds onder uiterst armelijke omstandigheden had geleefd. Hij was uiterst sober en sliep op een strozak in een kamer waar verder niets stond. In de keuken at hij op een oude kist zijn voedsel, meestal oud brood dat hij voor een paar centen kocht. Na zijn dood moest de entsmettingsdienst er aan te pas komen om het verwaarloosde huis weer wat toonbaar te maken. In de schamelijke bezittingen vond men echter een spaarbankboekje met een tegoed van enige tienduizenden guldens. Bij verder onderzoek kwa men enige dichtgesoldeerde bussen vol zilvergeld en in het winkeltje een enorme voorraad potten en pannen vwor de dag er lag voor een waarde van duizenden aan oud ijzer opgeslagen. Men schat het totale bezit op ongeveer f 75.000 welk bedrag waarschijnlijk voor een deel aan verre familieleden en de rest aan de kerk zal komen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen- Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw^roedsel niet, het bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjes DE VACANTIEREGELING VOOR WIE GEEN C. A. O. GELDT. Bij officiële beschikking wordt een verplichte minimum vacantie van een week ingevoerd voor alle werknemers op wie het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen van toepassing is en voor wie niet reeds op grond van een collectieve ar beidsovereenkomst of bindende loonregeling een vacantieregeling geldt. Deze regeling is in de eerste plaats van belang voor werknemers op kleinere kantoren of in winkels, wier arbeids voorwaarden vaak niet bindend vastgesteld zijn. De regeling treedt in werking op Maandag 11 Augustus a.s. Zij heeft geen terugwerkende kracht. Deze regeling houdt in, dat deze werknemers telk jaar ten minste recht hebben op een week aaneengesloten vacantie, mits hun dienstverb««-, op 1 Juli van het lopende jaar ten minste een jaar heeft geduurd. Bij korter dienstverband geldt een evenredig kortere vacantie. Verder bepaalt de regeling op hoeveel vacantie de werknemer recht heeft bij vertrek. Bestaande regelingen, die gunstiger zijn,1 moe ten gehandhaafd worden.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1