HET RIJDEND MYSTERIE Wat zegt de wet?? D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP UIT ONZE OMGEVING. AXEL eeuilleton. <&miPr!n Zönnebruin AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. OVERSLAG. Z AAMSLAG. TERNEUZEN. LEGIONNAIR UIT HET VREEMDELINGEN LEGIOEN GEVLUCHT. waar hij aan zijn ouders zal worden overgegeven Uit vrees voor ontdekking van zijn poging tot afkeuring heeft S. hierover nimmer iets aan zijn vriend Z. verteld. Vermoedelijk heeft deze wel Vle overeenkomst getekend en zal terugkeer on mogelijk zijn. Dinsdag j.l. werd door de Rijkspolitie alhier een jongeman aangehouden, die alhier zonder be paalde bestemming rondzwierf. Bij een ondervra ging door de politie verklaarde hij zekere H. S., afkomstig uit Enschede te zijn, waar hij, in April j.l. uit de ouderlijke woning was weggelopen, ten einde dienst te nemen in het Franse V reemde- lingenlegioen. Nu juist dezer dagen ook in de Tweede Kamer schriftelijke vragen zijn gesteld aan de minister van buitenlandse zaken, aangaande de behande ling die de legionnaires zich moeten laten wel gevallen, is het wellicht interessant hier de be levenissen te vertellen van dit Enschedese slacht offer. S. die werkloos was, was op de markt in Enschede in contact gekomen met een tweetal heren, die alhoewel hem onbekend goed op de hoogte bleken te zijn met het gezin waartoe S. behoorde. Onder belofte van een aardig geld bedrag wisten zij S. over te halen om dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen en deze met een vriend Z. stemden toe. Een nadere plaats van samenkomst werd afgesproken en zonder hier van hun ouders in kennis te stellen vertrokken de beide jeugdige avonturiers op een Zondagavond uit Enschede, waarna zij Maandagochtend per trein in Roosendaal arriveerden, vanwaar zij zich naar de Belgische grens begaven, waar zij met een auto werden opgewacht. Per auto ging het naar Lille en de volgende dag weer verder naar Parijs. Enkele dagen later werden zij van Parijs naar Marseille vertransporteerd en na een verblijf van ongeveer 3 weken in de Zuid-Franse havenstad ging de reis per boot naar de Afrikaanse haven Oran en vandaar verder het binnenland in naar Sidi-el-Abbès. Daar kwamen de beide vrienden in de kazerne en leerden zij de zware dienst van het vreemdelingenlegioen kennen. Dagelijks zware marsen van 40 ft 50 km. om de woestijnpas te leren. Hoe zwaar deze dagdiensten waren blijkt uit het feit dat van de gelegenheid tot bioscoop bezoek, die 's avonds na de dienst werd geboden, bijna door niemand gebruik werd gemaakt. Als tegenprestatie voor deze zware dienst krijgen de soldaten het enorme soldij van circa 9 gulden per maand 1 1 Verder zou het handgeld, waarmee S. in Nederland tot dienstneming werd overge haald eerst tot een bedrag van 2500 francs wor den uitbetaald, wanneer S. definitief zou hebben getekend, terwijl de rest in kleine bedragen bij de maandelijkse soldij zou worden uitbetaald. S. die niet heeft getekend heeft dan ook nimmer iets ontvangen. Blijkbaar was de werkelijkheid minder fraai dan S. zich in Nederland had voorgesteld. Het voedsel bleek uit voor een Nederlander nog al ongewone ingrediënten te bestaan n.l. naast soep kamelenvlees en gebakken tomaten. Ook is er een ijzeren discipline en worden lijfstraffen toe gepast. Onder de legionnaires bevinden zich veel Duitsers en Italianen maar ook Belgen en Neder landers zijn goed vertegenwoordigd. Dat velen de kennismaking tegenvalt mag blijken uit het feit dat dagelijks 8 a 10 weglopers worden geteld, die evenwel alle weer worden opgepikt door de woes- tijnpolitie, waarna als straf een jaar werkkamp volgt aan de woestijnfortificateis. S. zon derhalve op andere middelen om zich aan de dienst te onttrekken en met kunst- en vliegwerk is het hem gelukt zich te laten af keuren voor slechte ogen. Toen deze afkeuring een feit was werd hij per boot terug gevoerd naar Marseille met de mededeling dat hij verder maar moest zien. hoe in Nederland terug te komen. Liftend en lopend is hij in ongeveer drie weken hierin geslaagd, daarbij levend van langs de weg geplukte vruchten. Na de nacht alhier te hebben doorgebracht is S. die minderjarig is Woensdag door de Rijkspolitie op transport gesteld naar Enschede, Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ABGENlï. 40) Houd je dus maar niet van de domme en verte) me nu eens wat je van die smokkel afweet." „Ik weeet er niets van af, meneer Ossewaarde, en als ik er wel iets van afwist dan zou ik dat nog niet aan u vertellen, maar aan de be voegde autoriteiten/' „Zo bromde hij, „je denkt dus dat ik niet bevoegd ben." Hij duwde haar opeens een nlegitimatie onder de neus. „Wat denk je daar van „Daar denk ik helemaal niets van" antwoordde Lola", „Precies zo'n papier kan ik u ook tonen en als 't Gouden Masker er zin in heeft, loopt ie misschien ook met zo'n ding rond. „Zo'n papier kun jij me niet tonen,' klonk het wrevelig, „dit is een legitimatie van de C.I.D. en hier tegenover je staat hoofdinspecteur Osse waarde. Wil je antwoord geven op m'n vragen of niet 1 I l- {sX-4JLx.-'(/Cr£mf> -n olie Enkele weken later dan andere jaren maakten de Axelse oudjes deze week weer hun jaarlijkse autotocht, waaraan ruim 80 oudjes deelnamen. Reeds betrekkelijk vroeg werd vertrokken en zo stonden allen dan al om 8 uur gereed in de Noordstraat, waar een tweetal grote Z.V.T.M.- bussen en enige luxe auto's van comité-leden klaar stonden voor de tocht, die evenals vorige jaren weer richting Brabant ging. Het weer was bijzonder gunstig, droog en niet te warm en zo kwam men na een rustige rit aan de Wouwse Plantage, die de eerste pleisterplaat- was op deze tocht. Na onder een kopje koffie hier van het vele natuurschoon te hebben genoten ging de rit verder richting Breda. In het Mastbos werd het middagmaal gebruikt, terwijl ook nog tijd overbleef voor een korte rondwandeling. Hierna ging het weer verderop en werd gestar» naar het eindpunt, het natuurbad „De Warande' te Oosterhout, waar genoten werd van zon, bos en water. Hoewel hier enkele uren kon worden vertoefd, zal voor velen toch het vertrek toch nog gauw gekomen zijn, maar men moest weer tijdig in Axel arriveren zodat de klok gehoorzaamd moest worden. Op de terugrit werd nog even halt ge maakt bij „De Bloemkool" te Bergen op Zoom, waar een laatste consumptie werd geoffreerd. Na een voorspoedige tocht over de altijd mooie Schelde arriveerde men om half negen via Hulst weer in Axel, waar aan de rand van de gemeente de beide muziekcorpsen gereed stonden voor óe ontvangst, waarbij ook het Axelse publiek in groten getale aanwezig was. Het was weer een feestelijke terugkeer na een even feest lij.ke dag. In verband met het overlijden van de voor zitter van het comité, de heer van Maale werd de dag zonder officieel vertoon besloten. De dank aan het organiserend comité, de chauffeurs, de muziekcorpsen en de E.H.B.O.-dames en allen die verder aan het welslagen van de rit hebben mee gewerkt zal er evenwel zeker niet minder om geweest zijn. BEVORDERD. 1 Voor het overgangs-examen van de tweede naar de derde klas van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes, slaagde onze stadgenoot W. A. v. d. Berg. KINDERFILM IN „HET CENTRUM". Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie zal onze plaatselijke bioscoop-exploitant Za terdag weer een kinderfilmvoorstelling geven. Ditmaal zal worden vertoond de sprookjesfilm „Klein Duimpje". Dit initiatief heeft de heer Dieleman genomen in verband met de vacantie van de schooljeugd, die dan in haar vrije tijd tegen een redelijke entrée-prij.s kan gaan genieten van een speciale jeugdvoorstelling. Mocht deze voor stelling van Zaterdagmiddag slagen, wat betreft het bezoek, dan zal in de vacantiemaand Augustus nogmaals een kindervoorstelling worden gegeven. Dus jongens en meisjes van Axel, bezoekt deze speciale kinderfilm, dan zijn jullie er zeker van dat je binnen enige weken nogmaals van een soort gelijke voorstelling genieten kunt. Zie voor nadere bijzonderheden de desbetreffende advertentie. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Augustus 1952. Ned. Hcrv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (viering H. Avondmaal) 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings (bed. H. Doop), 7 uur Ds. Korevaar, van Zwolle (Jeugddienst). Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. G. Doorn, uit Enschede. Gerei. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. H. Mulder van Scheveningen. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kindersokje, Wilhelminastraat 41; een strop das, Noordstraat 26; een speelgoed beertje, Rijks politie; een schoen, De Ruijterstraat 15; een zak doekje, Wilhelminastraat 41; een sikkel, Wilhel minastraat 82; een zomerhoed, Wilhelminastraat 58; een kinderportemonnaie, Singelweg 14; een porte- monnaie, Polenstraat 40; een ceintuur van jurk. Julianastraat 50; een rood sokje, Prins Hendrik straat 56; twee veilingskisten, Buthdijk 27; een pet, Prins Hendrikstraat 75; een schildpadpop, Bernhardstraat 28; twee huissleutels, Noordstraat 42; een vulpen, Nieuwendijk 27; een damespolshorloge, Bakkerij Dieleman, Kijkuit; een speelgoedhorloge, Singelweg 13; een lipssleutel, Beatrixstraat 9; een damesregenmantel met capuchon, Rijkspolitie. GESLAAGD. De heer Cam. Engels te Overslag slaagde te Zelzaete voor het examen technisch en practisch autoschool (met lof). SCHOOLVERKEERSEXAMENS. Deze week heeft ook te Zaamslag de diploma uitreiking plaats gehad van de eerder afgenomen theoretische en practische verkeersexamens voo? de scholen. Aangezien dit jaar pas voor de eerste mkal es., dergelijk examen wordt gehouden mag het resul taat wel bijzonder bevredigend worden genoemd, want van de 100 deelnemende scholieren wisten 90 het diploma te behalen. Bij de uitreiking die geschiedde door de bur gemeester was ook aanwezig kapitein Stoorvogel van de Rijkspolitie, terwijl na afloop buiten een stationcar van de verkccrsgroep gereed stond C.- de besten een ritje te laten maken en daarbij de moderne middelen waarover de verkeerspolitie be schikt (mobilofoon en geluids-installatie) te tonen. Voor het vlotte verloop van deze examens ma» zeker niet onvermeld blijven de samenwerking met de Rijkspolitie te Axel, waarvan inzonderheid de opperwachtmeester Dieleman en de wachtmeester Visser huil volle medewerking hebben verleend. Aanvaarding van een nalatenschap. Degene, aan wie krachtens erfrecht een (deel van een) vermogen opkomt, eventueel na gebruik making van het Recht van beraad (zie aldaar) zuiver aanvaarden of onder het voorrecht van zboedelbeschrijving. De zuivere aanvaarding ge schiedt uitdrukkelijk wanneer men ip een akte de hoedanigheid van erfgenaam aanneemt of stilzwij gend door het verrichten van een daad, welke nood zakelijk de wil tot aanvaarding doet blijken. Als zodanig worden niet beschouwd daden met be- .trekking tot de begrafenis en enkele beheers- daden of vervulling van wettelijke verplichtingen (aangifte successiebelasting), wèl b.v. het gebrui ken van een zaak uit de erfenis, het eisen van en deelnemen aan boedelscheiding en het zonder enig voorbehoud verschijnen op een dagvaarding aan „de erfgenaam' gericht Gevolg van zuivere aah- vaarding is, dat de erfgenaam persoonlijk, naar evenredigheid van zijn erfdeel (maar met zijn hele vermogen) voor de voldoening van schulden en legaten aansprakelijk wordt. - BW 1090- 1102. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet rechtskundige encydopaedie voor iedereen, verkrijgbaar bij, Fa. J. C. Vink - Axel). ffifTfr Niet krabben. De helder vloeibare .1 5" 1 ik D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele UJLlU."». seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN U zult 's morgens „kiplekker uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlij kewu zete regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de Bal te doen stromen.EistCarter sLeverpilletjes UITBREIDING AMBACHTSSCHOOL Bij de diploma-uitreiking die Maandag in bö*en- genoeme school kon de directeur dezer school nog een verheugende mededeling doen. Enkele dagen geleden is n.l. van het departement vergunning ontvangen voor een verdere uitbreiding van de school. Een geheel nieuwe vleugel zal worden aangebouwd, met een lengte van 28 meter, een breedte van 12 meter en een hoogte van 13,50 m. In deze nieuwe vleugel zal plaats zijn voor een praktijk-, twee theorie- en twee tekenlokalen alsmede een cantine, terwijl onder deze vleugel een grote rijwielbergplaats zal komen. De capaciteit van de school, die thans circa 250 leerlingen be draagt, zal na de uitbreiding zijn vergroot tot ongeveer 350 leerlingen. GROOTSE PLANNEN. Al enkele jaren bestaan er te Terneuzen plan nen tot het inrichten van een recreatieoord om en bij de z.g. „oesterputten". Een zeebad, een kinder speeltuin, een restaurant en enkele sportvelden Inclusief beplanting en bebossing wil men hier aan leggen, terwijl zelfs sinds Axel een jeugdher berg rijk is— nog stemmen opgaan een jeugdherberg aan dit verlanglijstje toe te voegen. Dat een en ander veel kapitaal vereist behoeft wel geen betoog. Thans wil men proberen door par ticuliere bijdragen een begin te maken met dit plau. Als eerste begin voor het stichten van een zwem bad, acht men een bedrag van fl. 50.000, dat uit particuliere middelen moet komen, noodzakelijk. Met dit bedrag zou meu de exploitatie kunnen be ginnen, en tevens rente en aflos voor een voor de verdere uitvoering van het plan te sluiten lening, kunnen financieren. Gezien de successen van particuliere onderne mingen in Axel en Hulst en het fraaie zwembad te Sas van Gent acht men succes voor dit plan verzekerd. De initiatiefnemers hopen nog dit jaar met de verwezenlijking te kunnen beginnen en volgend seizoen het zeebad, dat een afmeting van 30 x 80 meter zal krijgen, te kunnen openen. CENTRALE DIENST VOOR BOUW- WONINGTOEZICHT. EN Opzienbarend bezwaarschrift. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad te Terneuzen en ter elfder ure is aan de stukken voor deze vergadering een bezwaarschrift toege voegd, dat door een der ambtenaren van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht tegen deze dienst was opgemaakt. De Prov. Zeeuwse Courant weet uit de inhoud van dit stuk o.a. te vermelden Van de vier rayon-opzichters en drie opzichters op het hoofdkantoor zou slechts één de vereiste diploma's bezitten. Schrijver is van mening dat ook godsdienstige motieven een rol spelen bi] benoemingen en promotie's bij deze dienst. Een onlangs aangesteld rayon-ambtenaar was tot voor kort taxi-chauffeur, twee anderne beoefende" voordien resp. het beroep van timmerman en meubelhandelaar. Verder levert de schrijver critiek op het werk van een ex-chef-tekenaar, die wegens onbekwaam heid zou zijn overgeplaatst naar de buitendienst en nu daar fiasco's zou veroorzaken. Een typist op het bureau zou meer dan f 300 „Nee 1" Minachtend zag ze hem aan. „Als u me be driegen wilt, moet u liever niet met valse papie ren aankomen. Toevallig weet ik zo een en an der van de C.I.D. af, meneer Ossewaarde, dus ik zou u aanraden wat minder met die lettertjes te schermen, 't Kon u wel eens zuur opbreken, dat spelletje. Als er iemand van de C.I.D. in deze bus meerijdt, komt u van een koude kermis thuis In zijn blauwe ogen blonk iets van verbazing, maar verder bleef het brede gelaat onbewogen. Als hij zich al betrapt mocht voelen, dan liet hij, daar toch in ieder geval niets van blijken. „Ja-ja," klonk het slcehts, „u weet iets van het Gouden Maskert1 en u weet iets van de C.I.D. Mag ik nu ook nog horen wat u van de smokkel afweet, waar u zich aan schuldig gemaakt hebt V „Net zo veel als u, meneer Ossewaarde." „Zo, dat is een heleboel, juffrouw Lijnders 1 Dan weet u dus. dat u zwaar strafbaar bent." „Pardon, dan weet u ,ook wie er werkelijk zwaar strafbaar is. En dat is niet het meisje dat voor u staat, meneer Ossewaarde." Hij nam haar eens op van hoofd tot voeten en terug. Er was iets in haar wijze van spreken, dat hem vertrouwen inboezemde. Die houding was nu niet bepaald van sen betrapte smokkelaarster en haar ogen niet die van een verstokte zon dares. Aan de andere kant was daar die ge schiedenis van 't Gouden Masker, van 't geld en haar opmerking over de C.I.D. Wat moest hij van haar denken „Je denkt dus, dat het geld door iemand anders in je tas gestoken is. Door de werkelijke smok kelaar. En wie zou dat dan moeten zijn, kindje „O, dat kan iedereen zijn. Het Gouden Mas ker, of iemand van de zogenaamde C.I.D., of u. De ingenieur knikte nauw merkbaar. „Ja, in derdaad, dat zou kunnen. Alleen weet ik toevallig, dat ik het niet ben. Dus moet iemand anders de smokkelaar zijn. Iemand als In-yin, die zich nu eens als chauffeur vermomd heeft om zo ongemerkt over de grens te komen. Hij heeft je eerst een beetje ingepalmd, geprobeerd zich bij je in te dringen zodat je hem niet zou verdenken en daar na gebruik gemaakt van eeu onbewaakt ogenblik om jouw geldtas vol te proppen met bankbiljetten.'' „Als dat alles is, wat u mij te vertellen heeft „Het is niet alles, maar als je zo graag naar die chauffeur toegaat, vraag hem dan eens waarom hij smokkelt. Ik heb zo'n vermoeden dat het Gou den Masker er iets meer van weet." Lola wilde weglopen, maar hij hield haar vast bij, een arm. „Wacht even, voor we een nieuwe verrassing be leven Wat zit er in die zak van je uniform Voor zij er op verdacht was, had hij, haar al gefouilleerd en even later stond hij verzonken in de aanblik van het vreemde zakje met witte poeder, dat ze gestólen had uit het valies van Hsieh-Fu. „Een nieuwe smokkelzaak," spotte ze. „Ja," bromde hij voor zich heen, „dat is cocaïne." „Dat dacht ik wel" sprak de conductrice rustig, „hcudt u het maar, anders kijken ze bij, en™ volgende controle mij er weer op aan." Ze wendde zich af en liep door het voorste Jee' van de bus naar de chauffeursplaats, de ingenieur achterlantende in een doolhof van vragen rond dat kleine zakje smokkelwaar. Gelukkig stond Ravebek juist op van de zetel, die in feite voor de conductrice bedoeld we' „Ga maar zitten," zei hij ongedacht vriendelijk „je zult wel moe zijn. Dan ga ik eens achterin kijken hoe het met onze passagiers staat." Met een zucht lkt Lola zich neer naast ij chauffeur van de Grosley, die met onverminderd' snelheid voortgromde door België. Ze naderde» Luik en 't werd drukker en drukker op de be trekkelijk smalle straatweg. „En vroeg Wielewaal enkel. „Joop," zuchtte no. 418, „waarom smokkel je Het duurde even voor de jonge kerel over zij» verbazing heen was. Toen klonk er een lak een gulle jongensachtige lach.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2