De achtergrond.... HET RIJDEND MYSTERIE IVOROL Wat zegt de wet?? feuilleton. Hel neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. INGEZONDEN STUKKEN UIT ONZE OMGEVING. AXEL De overwegingen, waarmee men in de grote politiek rekening moet houden, bestaan niet alleen in de wenselijkheid de verschillende partijen tot samenwerking te brengen, maar er is ook een onzichtbare factor en die is, de crcdietwaardig- lieid van het land. Bij de financiële afhankelijk heid, waarin wij ons ten aanzien van het buitenland bevinden is van het grootste belang, dat onze crediteurstaat vertrouwen h eeft in het ten onzent gevoere financieel en economisch beleid. Als wij de toestand van ons land bekijken, dan gaan wii vrezen, dat dit vertrouwen zeer gematigd zal zijn. Het is nuttig kennis te nemen van een onlangs verschenen brochure van mr. W. Wentholt, ge titeld „Gezond Geld", waarin opmerkingen voor komen die aandacht verdienen. Er wordt in die brochure geconstateerd, dat de beurs vanwege de veel te hoge belastingen de functie van kapitaal markt niet meer kan vervullen. Het feit, dat de beurs volkomen lusteloos en stil ligt, is te verklaren uit de veel te zware belastingen, die ten behoeve van de staat geïnd worden om aan de overheid de penningen te verschaffen voor het uitvoeren van haar sociaal economische en monetaire politiek, ten gevolge waarvan de gehele structuur van de maatschappij een verandering heeft ondergaan. De gelden, die vóór 1940 naar de beurs vloeiden uit reële he ssparingen en reële winsten, vloeien er uit dien hoofde niet meer naar toe. Het is het staatsapparaat, waar de P.B.O. een onderdeel van is, dat alle inkomsten naar zich toetrekt, tot instandhouding waarvan de gemeen- sschap belastingen moet opbrengen, die ver de draagkracht van de ingezetenen overschrijden. De lagen der maatschappij, die uit hoofde van kapitaal bezit vroeger konden óverleggen, zijn niet meer in staat te sparen, integendeel zij teren in op hun kapitaal, ongeacht het feit, dat door de devaluatie van de gulden in 1949 een verkapte heffing op hun vermogen plaats vond van 30 pet. buiten de officiële heffingen. De maatschappijen, die vroe ger rëele winsten op de beurzen deden beleggen moeten de middelen liquide houden, voor zoverre ,zij winsten als door de overheid toegestaan, mogen maken, terwijl anderzijds grote bedragen naar de sociale fondsen vloeien om de bestaanszekerheid van de werknemers te waarborgen. Zolang nu door verkoop van buitenlandse fond sen toebehorende aan ingezetenen, direct of in direct gelden naar de beurs vloeiden, kon de beurs nog als kapitaal-reservoir dienen, waar nieuwe gelden emplooi konden zoeken. Ondei nieuwe gelden worden dan verstaan, gelden, die niet reeds tweemaal uitgegeven zijn. Daar de met kracht ingezette inning van de kohier-belastingen ontzaglijke offers eiste van de bezittende lagen der maatschappij, werden ook de nieuwe gelden voor belastingen besteed. De beurs als kapitaal markt heelt zodoende haar betekenis in het maat schappelijk bestel verloren. Zii dient slechts om ingezetenen in staat te stellen verinogensactiva te verwerkelijken, waardoor zii in staat gesteld wor den, hun belastingplichten na te komen. Tot zover de tot nadenken stemmende analyse die de heer Wentholt, een deskundige op finan cieel gebied, van de huidige situatie geeft. Wij wachten op de daden van de nieuwe minister van Financiën. Wil Nederland zijn zeggenschap in het West-Europees concert herkrijgen in plaats van te fungeren als zorgenkind, dan zal het nodig zijn, dat Amsterdam zij,n rol als financieel cen- Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTï. 38) Lola stak hem haar handen toe, doch hij weerde ze af, draaide haar om naar die grote figuui van de ingenieur. „Dat weldoener, hij spreken en ik zwijgen." Ze vergat de greep en de venijnige draai aan haar pols, dankte hem, uit het diepst van haar hart. En zag toen, voor het eerst sinds die vreemde ontmoeting, iets menselijks in zijn staalblauwe ogen. Het meest onuitstaanbaar gedroeg zich de hu meurige Ravebek, die alhoewel eveneens be vrijd uit een even dreigende opsluiting geen goed woord tot zijn weldoeners richtte, doch bui ten op de weg naar hun Grosley voortging met het verbijten van het zich onschuldig wetende meisje. „Wat doe je ook, geld te smokkelen.... Hoe krijg je het toch in je kop Aan haar mouw trok een nieuwsgierige Wiele waal, belust op wat meer opheldering in die duistere affaire „Van wie waren die centen Ze bleef hem het antwoord schuldig, wist zelf niet eens wat ze er van denken moest. Laat staan wie ze verdenken mocht. Mensen zijn erg dom" hoorde ze vlak achter zich Hsieh-Fu in zije shan-tung tegen haar jonk heer zeggen, „mensen smokkelen zonder papieren. trum herneemt. Maar dat is alleen mogelijk, als de financieel-economische politiek en de fiscale politiek van de overheid radicaal worden gewijzigd. Er zijn twee geld-ver6lindende uitgaven, die in perkingen vereisen, wil het geld weer gezond worden de bewapening en de te vergaande son de verzekering. Churchill, die van doortasten weet, heeft het bewapeningsprogramma verlengd tot vijf jaar. Waarom doet Nederland niets om de be wapeningslasten te verminderen? En ieder, die, als wij, een behoorlijke sociale verzekering voor staat, moet toch ook oog hebben voor de waar heid, dat er in een tijd van nood als wij, beleven aan dc waarborgen voor de sociale verzekering grenzen zijn. Wanneer men de sociale zekerheid van de wieg tot het graf wil waarborgen, dan komen er tijden, waarin de reglementering der maatschappij zal leiden tot' de grootste bestaans- onzekerheid. Vooral indien de staat alle macht aan zich trekt en de functies van opperbankier, opperhandclaar, en opperindustrieel gaat uitoefenen. Wij meenden dat het goed was, voordat ons land een nieuwe parlementaire periode ingaat, te herinneren aan de financieel-economische achter grond, waardoor Nederlands binnen- en buiten landse positie op het ogenblik wordt bepaald. Dr P. H. Ritter. LANDMAN'S RUST1 „Hoe genoeg'lijk vliedt het leven, des gerusten [landman's heen," Prevelde eens een oude dichter en hij sprak [in 't algemeen. En gelukkig is dat nóg zó, algemeen dan zo gezeid, Want zo nu en dan is er toch ook wel .eens [wat narigheid Lazen w' eerst een spookhistorie (d' uitslag is [nu wel bekend 1) Voor degenen die 't betroffen, niet bepaald [een „happy end 1" Om tot 't eerste terug te komen, altijd gaat [dat toch niet op, Want nu slaat the daar waarachtig, één z'n [buurman op z'n kop. Reken maar dat het niet mis was, want 's mans [oog hing op z'n kaak En dat om een akkevietje, sjonge-jonge, 't is [toch raak Nauw is men van 't een hekomen, of iets [anders schrikt ons op, Nou dan hoor ik, als je 't mij vraagt, liever [maar een goeie mop. Had die dichter uit de aanvang eens geleefd [in onze tijd, Wel dan had ,ie zeer waarschijnlijk nu wel [iets anders gezeid WUDDER. HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonnebrand. GESLAAGD. Voor het Mercurius-diploms aanleg en onder houd van tuinen slaagde o.m. te Utrecht, onze stadgenoot de heer Joh. Knieriem. BUITENLANDSE trip van „MONDACCORDEOLA" Maandagochtend vertrok de ruim 40 leden tel lende Axelse Accordeon- en Mondaccordeonvereni- ging „Mondaccordeola", met een speciaal hier voor gecharterde bus naar Grammont, een berg dorp in de Vlaamse Ardennen, teneinde daar een concert te geven. Na een korte rondgang werd dit concert onder leiding van de heer W. Meulmeester uit Terneuzen ten gehore gebracht op het sportveld te Grammont. Onder grote belangstelling werd hier het popu laire repertoire van muziek- en zangnummers door „Mondaccordeola" afgewerkt. Dat dit programma in de smaak viel moge blijken .uit het verzoek dat de vereniging kreeg om binnen enige weken nogmaals te komen spelen in een naburig berg dorpje. Daar de meeste leden van de vereniging zich evenals voor deze trip speciaal vrij moeten maken uit hun werkkring kon nog niet met volledige zekerheid hierover worden beslist. In principe werd dit verzoek evenwel geaccepteerd daar ook de muzikanten, die zich best amuseerden, er wel voor te vinden waren om zo'n uitstapje nog eens te herhalen. v Na een gezellige dag en een opgewekte thuis reis arriveerde men na middernacht weer terug in Axel. OPENBARE VERKOPING' Ten verzoeke van de heer C. ds Block, thans wonende te Amsterdam werd Donderdag voor de tweede maal geveild een woonhuis staande in de Julianastraat alhier. Bij deze herveiling die plaats vond op de boven zaal van ,,'s Lands Welvaren" alhier werd koper de heer F. de Block te Zuiddorpe voor f 3175. SCHOOLREISJE. Donderdag maakten ook de leerlingen van de vier hoogste klassen der openbare school per touringcar een ééndags reisje naar het buitenland. Behalve de Belgische hoofdstad met zijn prach tige monumentale gebouwen, die vooral op de Grote Markt een zo fraai en indrukwekkend ge heel vormen, met zijn paleis van justitie, vanwaar men een schitterend uitzicht over de benedenstad heeft, de congreszuil met zijn altijd brandende vlam en nog zovele merkwaardigheden, werd ook de foorstad Laeken bezocht. Het natuur-historisch museum met zijn vele op gezette inheemse diersoorten had de volle belang stelling van de schooljeug. In Waterloo werd vanzelf de tocht naar „de Leeuw" aanvaard en ook het ritje door het prach tige Kamerenbos viel bijzonder in de smaak. Het schitterende uitstapje zal zeker nog lang in herinnering blijven. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Juli 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P (voorber. H. Avondmaal) 2.30 uur Ds. J van Beusekom, van Breskens. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. H. H|. van Kapel uit Rhoon. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. J. Pennings H. Als iemand goed wil smokkelen, dan is diploma tiek paspoort nodig 1" Met andere ogen bekeek ze opeens de onaan geroerde bagage in de ongecontroleerde Crosley. Diplomatieke onschendbaarheid Cocaïne „De mensen moesten eens weten' antwoordde jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogen- hroeck in zijn nog stuntelig uitgesproken Chinees, „dat zijne excellentie Hsieh-Fu geen diplomaat Het leek Lola alsof de grond langzaam onder haar voeten wegzonk. XV. DEFILE DER SMOKKELAARS. Het gegrom van de motor deed Lola terugdenken aan het ontevreden knorgeluid, dat haar oude schoolmeester vroeger zo graag horen liet als ze kwaad gedaan had. Nu leek het wel, alsof de Crosley bromde op de conductrice omdat ze smok kelde. Ze smokkelde Wie kon dat geld in haar tas verborgen hebben Was het opzet van iemand Probeerde één van de passagiers geld over de grens te smokkelen en dorst hij zelf het risico niet aan, of probeerde men haar verdacht te maken Hsieh-Fu soms V Ze liep gedachteloos door de compartimenten naar achteren, waar de bagage van de Chinees opgestapeld lag. Bagage, die niet door de douane was gecontroleerd omdat hij rei^le op een diplo matiek paspoort. Wat zei Flipje daarstraks ook weer in zijn stuntelige shan-tung „He mensen moesten eens weten dat zijne excellentie Hsieh-Fu géén diplomaat." Géén diplomaat Maar dan reisde die vieze kerel op een vals paspoort. Dan kon hij de AANRIJDING DOOR MOTORRIJTUIG. Ingeval van botsing, aan- of overrijding met een motorrijtuig of -rijwiel op wegen of rijwiel paden is de houder van het kentekenbewijs aan sprakelijk voor de schade, toegebracht aan niet daarmee vervoerde personen en goederen (be halve voor schade aan een ander motorvoertuig in beweging en daarmee vervoerde personen en goederen en aan loslopende dieren), tenzij over macht aannemelijk wordt gemaakt, b.v. schuld van iemand voor wie de houder niet aansprakelijk is. De houder is wel aansprakelijk voor degene, door wie hij het voertuig rijden loet (ondergeschikte) of laat (bruikiener, huurder en zefs wie tegen de wil van de houder met het voertuig reed, als de houder niet aannemelijk kan maken, dat hij dit niet heeft kunnen beletten). Voldoende is het bewijs, dat alle voorzichtigheid in acht genomen is. De vergoeding wegens schade aan stoffelijke voorwerpen is beperkt tot de waarde van het eigen voertuig bij het ongeval met een minimmu van f 500 deze beperking vervalt als schuld van de houder of van iemand voor wie hij aan sprakelijk is, wordt bewezen. Bij dood door schuld en lichamelijk letsel geldt de normale regeling. De vordering tot vergoeding vervalt zes maan den na het ongeluk. - Wegenverkeerswet 31 - Ook de bestuurder-niet-houder van het kenteken bewijs is zelf aansprakelijk op grond van zijn onrechtmatige daad, maar alleen indien zijn schuld wordt bewezen. (Uit van der Koogh „Wat zegt de wet V" rechtskundige encyclopaedie voor iedereen, verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink - Axel). AMERIKAANSE STUDENTEN TE HULST. Zondagmiddag kwamen een aantal Amerikaanse studenten, die op doortocht door Europa zijn ook in Hulst, waar in het gemeentehuis de groep door burgemeester Truffino ontvangen werd. Dit is reeds het vijfde jaar dat het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen de ze tochten in samenwerking met het N.S.A. in de Verenigde Staten en vele andere Europese orga nisaties verzorgt. Het is echter pas de eerste maal dat Zeeland een dergelijke groep van Amerikaanse sstudenten mag ontvangen. Deze keer was de eer aan Hulst, hetgeen overigens niet verwon derlijk is, want deze groep van ongeveer 30 studenten, voor het merendeel dames, hebben huil studies op het terrein van beeldhouwen en schil deren. En op dat gebied is in Hulst zeer veel schoons te zien. De groep werd rondgeleid door de heren W. en B Lockefeer. De studenten kwamen vanuit Brabant en thans vertoeven ze in België. Op hun tocht die enkele maanden in beslag neemt, bezceken ze zeven Europese landen. DE WEG CADZAND—RETRANCHEMENT IN SLECHTE TOESTAND. Het streekverkeer en het toeristisch verkeer on dervinden zeer veel moeilijkheden door de slechte toestand waarin de weg CadzandRetranchement verkeert. De N.V. Stoomtrammij BreskensMal- deghem overweegt zelfs haar busdienst op deze route op te heffen, aangezien de bussen bij het berijden van deze weg dikwij,ls aanzienlijke averij oplopen, aldus meldt de A.N.W.B. De weg is in beheer bij het waterschap „Het Vrije van Sluis", dat echter financieel niet bij machte is tot herstel van het wegdek over te gaan. De A.N.W.B. heeft zich thans tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek be middeling in deze te verlenen. smokkelaar zijn en dan zat er in die koffers natuurlijk cocaïne 1 Ze strekte de hand uit naar een valies, pro beerde het te openen en morrelde aan de sluiting. Ze schrok toch even, toen een droge klik haar onopzettelijke inbraakpoging met succes beloonde. Verbaasd en nieuwsgierig tegelijk blikte ze in de donkere ruimte, welke daar onder haar han den opensprong. De eerste ogenblikken wist zij niet goed wat ze er nu van denken moest. De netjes geordende inhoud leek helemaal niet op stiekum weggestopte smokkelwaar. De zakjes lagen daar zo netjes ge rijd, in duidelijk zichtbare lagen op elkaar, dat ze niet direct op het idee kwam wélke bedoelingen iemand met zo'n koffer kon hebben. Eigenlijk had ze zich een smokkelkoffer heel anders voor gesteld, met een dubbele bodem of verborgen vakken en een schijnbaar onschuldige inhoud als pyama, toiletgerei en dergelijke. En nu die zakjes De bruine krullen bogen zich over het valies- en ze snoof eens. Dan stak ze resoluut haar hand uit, liet één van die geheimzinnige zakjes m haar blauwe uniformjasje verdwijnen en knipte de sloten weer netjes dicht. Ziezo, meneer Hsieh- Fu, straks zullen we wel eens zien wat je voor goedje over de grens brengt, nu moet ik eerst naar Joop. Ja. Ik ino;et en zal te weten komen wat die chauffeur voor rol speelt. Als het waar is dat hij onder één deken ligt met Liselotte en het Gouden Masker, dan dan Het stokte even in haar hersens. Wielewaal had vriendschap willen sluiten met haar. Hij vertelde iets van een soort pleegvader, die hem voorzag van geld in ruil voor de werkjes, die hij door Wielewaal liet opknappen omdat hij er zelf te vies van was. Een soort pleegvader. Een zonderling, zei Joop in Den Bosch. Die zonderling zond hem naar de W.E.B. om te solliciteren. Het waarom interesseerde die jongen niet. Wie was die pleegvader Het Gouden Masker Wat moest Wielewaal hier uitspoken in deze bus 'i Welke opdrachten had zijn pleegvader hem nog gegeven V Was die zelfde pleegvader soms ook de baas van Liang-sjin En moest zij de reis meemaken om de chauffeur te helpen Wat deed die Osse- waarde hier dan De aandacht afleiden De bende completeren V Eventuele tegenstanders uit dc weg ruimen V Of zou h ij Er gleed een glimlach over haar gelaat. Detec tive Lijnders vond een spoor 1 Een jong meisje waagde zich op het glibberige pad van t speur- derswerk Maar ze zou de oplossing van het vraagstuk vinden, dat nam ze zich heilig vóór. En met een vastberaden uiterlijk verliet ze het laatste compartiment van de bus om poolshoogte te gaan nemen bij de chauffeur. „Wat een haast" spotte Liselotte, die in de volgende afdeling op een bank hing, de benen nonchalant over elkaar geslagen en een sigaret bungelend in een mondhoek. „Ik heb jou ook nog wat te zeggen" gaf 'de conductrice terug. „Je ziet me nog wel." „Als je wat te zeggen hebt, doe 't dan dadelijk verzocht de ander en schikte in, opdat het meisje naast haar zou kunnen zitten. De ogen van de spionne gleden onrustig over het blauwe uniform en het door bruine krullen omlijste gezichtje van no. 418. „Moet ik wat voor je smokkelen V" (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2