AXELSCHE JE) COURANT Nederlanders worden ouder „Met raad en daad VWiNo\qewte siqaret smaaW beier nadeqeionoe wefGiey en verfrissende Verheugend feit schept brandende problemen Sanapirin 3 goede /t: NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoctdredactie: T. C. VINK-van VESSEM .Vil* Frinkering b§ Abonnement A*el. ZATERDAG 26 JULI 1952 66e JAARGANG No. 83 Abonnement!- prlj». Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. '/"Ip'ne Advertei-tièn u», ilmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze speciale verslaggever) Honderd jaar geleden was in Nederland de ge middelde levensduur voor mannen 36, voor vrouwen 38.5 jaar deze cijfers zijn nu resp. 69,5 en 71,5. De Nederlander, die een eeuw geleden 60 jaar werd, mocht nog een gemiddelde levensduur van 13,5 jaar verwachten. Door de verbeterde levens omstandigheden is dit cijfer nu 16,5 jaar. Wij leven langer en dus zijn er meer bejaarden. Deze verheugende cijfers hebben er mede toe ge leid dat Nederland met 299 inwoners per vierkante kilometer het dichtst bevolkte land ter wereld is gewerden. Volgens het Franse bureau voor de statistiek kunnen de mensen in landen als Neder land verwachten 75 jaar te worden, terwijl bij, het begin van deze eeuw slechts drie of vier van d; tien kans hadden 65 jaar te halen. Volgens dit bureau is de gemiddelde levensduur in India slechts 27 jaar, in Japan en Brazilië tussen de 45 en 154 en in Spanje en Italië tussen 55 en 64. Daarnaast de daling van het geboortecijfer een factor, waardoor het deel van ons volk dat uit bejaarden bestaat, groter wordt. De rapporteurs van de commissie voor het geboorte-onderzoek van het In stituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk, drs A. E. Diels en drs. T. v. d. Brink, die er op hebben gewezen, dat ons bevol kingscijfer sinds het jaar 1900 van vijf tot tien millieen kwam, verwachten na de aanvankelijke stijging kort na de bevrijding een verdere daling van hei geboortecijfer. MEER BEJAARDEN. Deze twee feiten meer oude, minder jonge men sen, worden het best geïllustreerd door de sta tistiek, die bijvoorbeeld leert, dat in 1849 11,39b van de bevolking beneden vijf jaar was en 4,7o/o boven 65 jaar. In'1943 waren deze cijfers resp. 9,9 en 7,2. Een aanmerkelijke verschuiving dus, die zich steeds verder voortzet. In 1940 was 28lVo van de bevolking beneden 14 jaar en 6,95 boven 65. Men verwacht, dat in 1970 deze cijfers 17.08 en 11.830/q zullen zijn. Ter vergelijking in 1849 was 33,4o/o beneden 14 jaar en 4,7 boven 65 jaar Deze getallen vormen de zakelijke uitdrukking van een aantal problemen, waarvan dat van de bejaardenzorg zeker niet het geringste is. Niet alleen wordt het percentage bejaarden in ons volk groter, ook hun getal groeit. Men verwacht om streeks 1970 een getal van 1 millioen Nederlanders die 65 jaar of ouder zijn. Men kan dit groeiend leger niet zonder meer aan zijn lot overlaten. Zij hebben hun plicht jegens de gemeenschap gedaan. Zij mogen verwachten dat thans de gemeenschap haar verplichtingen zal nakomen. Hun leeftijd brengt tal van problemen mee, zoals gebrek aan de juiste huisvesting, vereenzaming en verveling, be hoefte aan verzorging. Dr. P. Muntendam, de staatssecretaris van Volks gezondheid, schat b.v. het a'antal bejaarden dat Nederland omstreeks 1970 zal moeten huisvesten op 700.000, waarvan 260.000 echtparen. De eerste complexen voor bejaarden zijn al gebouwd en zij hebben gelukkig niets weg van pakhuizen voor oude lieden. Het is jammer dat andere landen ons met het bouwen van deze vriendelijke dorpjes jaren voor zijn geweest. WACHTEN Erger dan wat men „ouderdomskwalen'' pleegt te noemen is dat deze mensen dikwijls vereenzamen, zich in zich zelf opsluiten, zich vervelen en zodoende een allesbehalve zonnige oude dag hebben. Tal van ouderen zijn gedoemd afleiding te zoeken langs de straat, bij bouwwerken of aan de haven, waar ze blijven tot het etenstijd is om zich daarna verder Ie gaan vervelen. Dit wordt een wachten op de dood, dat tot elke prijs moet worden voorkomen. Ook deze oude mensen vormen een levend deel van de gemeenschap, die zo veel jaren de vruchten van hun arbeid heeft geplukt. Zij hebben er recht op daarnaar te worden behandeld. Men mag ze niet aan hun lot overlaten. De kruisverenigingen, de dames van de U.V.V. en tal van plaatselijke comité's hebben in dit op zicht baanbrekend werk verricht. Het is begonnen met de autotochten, jaren geleden al. Een dag in het jaar werden de oudjes in de bloemetjes ge zet en uit de sleur van alle dag gehaald. Het sympathieke voorbeeld werkte aanstekelijk. De ene gemeente volgde de andere na en nu zal cr wel bijna geen plaats in Nederland zijn waar een dergelijke tocht niet wordt georganiseerd, met de spontane medewerking van de burgerij. Alleen daaruit blijkt al hoe men voelde, dat er iets ge daan moest worden. Later kwamen de kerst- en nieuwjaarsbijeenkomsten, de ontspanningsmiddagen, in sommige plaatsen zelfs de sociëteit voor be jaarden. De levensvreugde die degenen, die hieraan tijd en moeite besteedden, aan duizenden mensen hebben gebracht, is niet in kale statistiekjes uit te drukken. Dit is warme, levende naastenliefde, die bloeit in een tijd waaraan alle hartelijkhejd vreemd is. Met NIEUW IDEE. het brengen van verstrooiing alleert zijn de problemen evenwel niet opgelost, ook al ligt op dit terrein een belangrijke taak. Een opmer kelijk initiatief is in Zutphen ontwikkeld door gelukkige samenwerking van U.V.V. en Groent Kruis, De vraag werd gesteld, of de hulp aan ouden van dagen, invaliden en chronisch bedlege- rigen wél op de weg van de wijkverpleegster ligt. Leken zouden da drukke zusters kunnen helpen. Waarom moeten voor elk goed doel vakmensen worden ingeschakeld Overleg tussen de dagelijkse besturen van Groene Kruis en U.V.V. heeft tot resultaat gehad dat men een cursus in huishoudelijke ziekenverpleging organiseerde, waarvoor een dertigtal dames van U.V.V. zich opgaf. De cursus werd georganiseerd door het Groene Kruis en bijgewoond door de wijk zusters. Zodoende ontstond een prettig contact tussen verpleegsters cn helpsters. Er werden vier teams gevormd, elk met een wijkzuster aan het hoofd. Zij helpen nu in Zutphen hulpbehoevende bejaarden. De zusters hebben enige verlichting gekregen in hun zware taak, de helpsters vinden het prettig dit dankbare werk te mogen ver richten en de patiënten zijn opgetogen. Het resultaat is, dat in Zutphen nu al plannen worden beraamd voor een tweede cursus, terwijl ook in andere plaatsen met dit prachtige sociale werk een begin werd ol wordt gemaakt. Met het getal der bejaarden zal ongetwijfeld ook het probleem van de bejaardenzorg groeien. Met een dergelijk idealisme aangepakt, zal het echter op de duur geen probleem meer blijken te zij,n. Het beeld van opa of opoe, zorgvuldig weggepikt achter de clivia en het valgordijntjc, met goed eten en een warme kachel, maar verder aan eigen lot overgelaten, gaat tot het verleden behoren. Jong Nederland gaat beseffen, wat het aan de ouderdom verplicht is. En ten slotte hoopt ieder, die nu nog jong is, ook eenmaal een gezellige, maar geen doelloze oude dag te beleven. 10 J. L. de B. 1. Heeft een kantoorbediende recli^ op vacantie 2. Onze Lelietjes van Dalen hebben wel bladeren, maar geen bloemen. Antwoord 1. Ja, zeker, niet alle werkgevers hebben een zelfde regeling, maar gezien de dienst tijd van uw dochter heeft ze toch minstens recht op een week. 2. Waarschijnlijk deugt de grond niet. De beste grond is een mengsel van mos, bladaarde, gewone tuingrond en wat scherp zand. Abonné cn D. C. van L. Willen iets weten over de Lilliputters. Antwoord Over Lilliputters valt veel te ver tellen, te veel voor deze rubriek, maar toch willen wij u een en ander over deze kleine men sen zeggen, o.a. dit Ze voelen zich gepikeerd als men ze dwerg noemt. Paul del Rio was 24 jaar oud, 56 c.m.. lang en woog 18 pond. Mevr. lloosevelt presenteerde in de trein zo'n kleine man eens een zuurtje ze dacht dat het een kind was. De man werd zo nijdig als een spin en ver klaarde dat hij lasser was en in bommenwerpers klom, daar waar normale mensin niet konden komen. Ongeveer 40 pet. van de Lilliputters (in Amerika en Europa zijn er momenteel een 2000) trouwen met normale mensen. De kinderen uit deze huwelijken zijp ook bijna alle normaal. Ze eten en drinken bijna evenveel als normale men sen. Vele Lilliputters zijn nuttige leden van de maatschappij. Er zijn bekwame landschapschilders, o.a. Andre Retouschof, Willie Rolle, een bekwaam goochelaar, Karl Florian, een zeer knap violist cd en dirigent, Michael Davies uit Londen een be kwaam oogarts. Deze opgave is lang niet vol ledig. Als ze langer dan 120 cm. worden is hun verblijf in een circus van geen waarde als zodanig. In het algemeen nog deze opmerking, de be schaafde wereld is reeds lang op de hoogte van dwergvolken. In de 9e eeuw voor onze jaartelling beschreef de Griekse dichter Homerus deze men sen, tijdens de oorlog tussen de Grieken en de Trojanen. In het begin van de 20ste eeuw werd het eerste contact gelegd tussen de beschaafde wereld en de legendarische bosdwergen van middeu- Afrika. In de Belgische Congo leven momenteel nog ongeveer 40.000 pygmeeën. Deze verschillen hemelsbreed van de andere dwergstammen in Afrika. De vrouwen (die bijzonder lelijk zijn) en de mannen zijn buitengewoon lenig en gespierd. Verscheidene Afrikavorsers hebben een antwoord gezocht op de vraag waar de Pygmeeën vandaan komen. Een van de veronderstellingen is, dat zij de resten zijn van een groot dwergvolk, dat in lang ver vlogen tijden grote delen van Afrika en van het thans door de Indische Oceaan overdekt gebied bewoonde. Andere resten zouden de Pygmeeën zijn die men op Nieuw-Guinea heeft aangetroffen. De kindersterfte bij de Pygmeeën moet hoog zijn, maar ook de vruchtbaarheid is groot en het ziet elr niet naar uit, da zij binnen afzien bare tijd zullen uitsterven, daarvoor zijn en blij ven ze te talrijk en da Pygmeeën maken helemaal geen ondervoede indruk. De Duitse pater Schmidt, beschouwt de dwerg volken als de meest oorspronkelijke mens, waaruit .de grotere rassen zich hebben ontwikkeld. Wij moeten hiermee volstaan onze plaatsruimte belet ons u meer te vertellen, hoewel het een zeer lezenswaardig onderwerp is. G. K. Kocht in 1951 van een varkenshandelaar een varken. Later bleek dat het een beer was. Kan hij schadevergoeding vragen Antwoord Toen u ontdekte, dat het gekochte varken een beer was, had u er dadelijk werk van moeten maken. U had dan wellicht ver nietiging van de koop kunnen krijgen. Nu u er zoveel tijd overheen hebt laten gaan en het dier zelfs door de veearts hebt laten behandelen, is dc kans dat u een vordering tot schadevergoeding toegewezen krijgt o.i. nihil. U kunt nog wel eens proberen buiten proces schadevergoeding van de handelaar te krijgen, maar als hij daarvan niets weten wil, zult u ook daarmee wel geen succes meer hebben. B. de V. Vraagt enige inlichtingen over de voetballer Van Roessel van Willem II. Antwoord Er is 6prake van geweest dat Van Roessel als professional naar Italië zou gaan. Mo menteel is dit echter van de baan en Van Roessel blijft dus voor Willem II spelen. Zwerver. Kunt u mij enige adressen noemen van Duitse plattelandsbladen in de provincie Olden burg 2. Als men daarin een advertentie vil plaatsen, kan men dan het geld daarvoor gewoon storten per giro of postwissel in Hollands geld V Antwoord Enkele bladen die in Oldeburg ver- sschijnen zijn Nordwest Zeitung, Oldenburg 01- denburgische Volkszeitung, Vechta Wilhelms- havener Zeitung, Wilhelmshaven Ostfriesische Nachrichten, Aurich Ostfriesen Zeitung, Leer Rhein-Ems Zeitung, Emden. 2. Advertenties voor een buitenlands blad worden alleen aangenomen als ze van voordeel zijn voor ons land, dus deviezen in het laatje brengen. Een advertentiebureau kan u hierover inlichten. G. T. Wanneer hebben de windhondenreniien plaats in Utrecht geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Antwoord Inderdaad heeft er op 27 Juli een windhondenren plaats, maar er is geen vetje deel name. Men moet lid zijn van een vereniging anders mogen de honden niet meelopen. De baan is gelegen in de Johanna-polder bij de Oostbroekse- laan. Inlichtingen zijn te verkrijgen op de Croese- laan 253 te Utrecht, telefoon 18604. Ook op 7 Augustus hebben er in Utrecht windhondenrennen plaats ter gelegenheid van een show voor ras- loze honden. Hiervoor moet men eveneens inge schreven staan bij een vereniging. Deelname is derhalve ook niet vrij, al zal het vermoedelijk niet uitgesloten zijn niet-ingeschreven honden na afloop van de officiële rennen een baantje te laten lopen om te laten zien wat een hond kan. Prijs voor deelname is f 1 en men kan zich op geven bij een der Utrechtse dagbladen. J. S. Vindt de rekening van verbouwing van zijn huis niet in orde. Hij heeft deze overgelegd aan de prijzencommissie. Intussen eist de uit voerder betaling, anders vervolging. Antwoord Wij zouden die vervolging maar af wachten de kantonrechter zal in ieder geval ook kennis moeten nemen van het oordeel van de prijzencommissie voor hij zijn vonnis uitspreekt. U moet er echter rekening mee houden dat u dc proceskosten moet betalen, wanneer u de zaak verliest. U kunt natuurlijk ook betalen blijkt naderhand dat de rekening niet in orde is, dan zal een en ander ook verrekend moeten worden. WANGEDRAG VAN NEDERLANDSE FIETSERS IN BELGIE. Van Belgische zijde worden herhaaldelijk klach ten geuit over het feit, dat Nederlandse fietsers zich in dit land gedragen, alsof er geen verkeers regels bestaan, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Vooral tijdens de week-ends, als de Neder landse toeristen in groten getale per rijwiel België binnentrekken, ontstaan door hun onge disciplineerd gedrag vaak chaotische toestanden. Men rijdt zonder meer met drie of meer per sonen naast elkaar ovïr V rijbaan, terwijl daar naast een verplicht rijwielpad aanwezig is en h»f voor fietsers dus evenals in Nederland ver boden is van de rijbaan gebruik te maken. De verkeersvoorschriften voor fietsers in België zijn gelijk aan die in Nederland. Het is echter ir> België verboden in de bebouwde kom saast el kaar te fietsen men is daar dus verplicht achter elkaar te gaan rijden. Mochten de gedragingen van de Nederlandse wiel rijders in België niet op korte termijn verbeteren, dan zal de Belgische politie, die zich tot dusverre tot het geven van waarschuwingen heeft bepaald, zich genoodzaakt zien tot een straffer optreden over te gaan. LET BfJ AANKOOP OP NATIONALITEITS- BEWIJS. Vernietig geen enkel kentekenbewijs. Nu waarschijnlijk binnenkort het nationaliteits- bewijs zal worden samengekoppeld met het nieuwe kentekenbewijs, wijst de A.N.W.B. de automobi listen en motorrijders nog eens met nadruk op het belang van beide documenten. Wanneer straks deze documenten worden samen- geveegd, zal het niet mogelijk zijn een kenteken bewijs voor een motorrijtuig te verkrijgen, wan neer men niet tevens een nationaliteitsbewijs kan overleggen. De A.N.W.B. waarschuwt daarom in het bijzonder diegenen voor deze consequentie, die een tweedehands auto of motor kopen, waar bij geen nationaliteitsbewijs voorhanden is Dit betreft wel speciaal aankopen op auto veilingen en markten, waar men soms ook niet meer kan worden ingelicht omtrent de herkomst van het motorvoertuig, zodat opsporing van ge gevens, op grond waarvan men eventueel alsnog een nationaliteitsbewijs zou kunnen krijgen, on mogelijk wordt. Zodra de samenkoppeling van nationaliteitsbe wijs en kentekenbewijs een feit zal zijn geworden, moeten bezitters van auto of motor, waarvan het nationaliteitsbewijs ontbreekt, op onaangename con sequenties rekenen. Anderzijds raadt de A.N.W.B. hen, die een auto of motor kopen, waarvoor een kentekenbewijs werd afgegeven, met klem aan dit document op hun naam te laten overschrijven. Men legga hgt ken tekenbewijs niet terzijde en vernietige het in geen geval, op grond van het feit b.v. dat men 'er prijs op stelt het oude vertrouwde nummerbewijs zo lang mogelijk te blijven gebruiken. Men dient te bedenken, dat dit nummerbewijs nu eenmaal gedoemd is te verdwijnen. Als straks de beide documenten nationali teitsbewijs en kentekenbewijs woren samenge voegd, kan men ook door het ontbreken van het kentekenbewijs in grote moeilijkheden worden ge bracht.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1