HET RIJDEND MYSTERIE UIT ONZE OMGEVING. AXEL predikbeurten. f. feuilleton. SPORTNIEUWS. QUO VètölS GESLAAGD. Voor het toelatings-examen M.T.S. te Vlissingen slaagde onze stadgenoot P. Oppeneer, leerling van de V.M.T.O.-cursus te Terneuzen. HOOGGAANDE RUZIE. Sinds enige tijd was er tussen de buren H. en D. op de anders zo vreedzame Sassing, onenigheid ontstaan. De 19-jarige dochter van H. ontving meermalen bezoek van de ruim 30-jarige D., die haar het hof maakte. Het meisje was hiervan evenwel niet gediend, waarom ze haar vader verzocht, D. het huis te ontzeggen. Sedert drie weken was alle contact verbroken, tot H. Woensdagmorgen vroeg in zijn tuin aan het werk was en door genoemde D. dermate met een stok op het hoofd werd geslagen, dat H. ter verbinding van zijn wonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar bleek dat vooral de ogen ernstig waren getroffen. De politie heeft de zaak in onderzoek. SPOOKGEVOLGEN. Naar aanleiding van de spookverschijnselen te Kijkuit heeft de Rijkspolitie alhier ter plaatse eens een nader onderzoek ingesteld. Het gevolg hiervan was dat bij dhr. T. een vuu'- wapen in beslag werd genomen, terwijl bovendien een aantal gereedschappen van verdachte herkomst werden gevonden. T. bleek deze te hebben ge ruild voor een motorrijwiel met zekere G. G. die werkzaam was op de C. N. de 1 Azote te Sluiskil, had deze gereedschappen daar ontvreemd en is thans als gevolg van deze diefstal ontslagen. Zondag 2(1 Juli 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings 3 uur Ds. Talma. Geref. Kerkj 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Gouvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. RECEPTIE VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND. 200 gasten meer dan in 19al. De traditionele receptie van de Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, en zijn echtgenote aan boord van de „Mecklenburg had dit jaar een bijzonder geanimeerd verloop. Er waren zeker ongeveer 200 gasten meer dan verleden jaar en dat zich onder hen ditmaal vele Belgen bevonden, ligt voor de hand. O.a. waren aanwezig de gouverneur der Belgische provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde en diens echtgenote. De vaartocht leidde ditmaal ter ere van de Belgische gasten langs de Begische kust. Ondanks het wat minder fraaie weer, was de stemming aan boord uitstekend. P. Z. Crt. STAGNATIE OP DE VEERDIENST KRUININGEN—PERKPOLDER. Wegens werkzaamheden aan de aanleginrichting te Perkpolder is het vervoer van vrachtauto s en autobussen op de veerdienst Kruiningen—Perkpol- Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTï. 36) Een dom gezicht met verwarde blonde haren blikte de ondervrager aan. Onbeholpen stond de slungel daar, zich feitelijk geen raad wetend met zijn zo overbodige aanwezigheid op aarde en toch zich een schijn gevende van onmisbaarheid en belangrijkheid. „Ik ,.Ja, zeg 't maar eerlijk. Ik weet wel dat je d'r mee te maken hebt. Ik wil alleen maar eens weten of iemand je er toe gedwongen heelt, zoals ze haar gedwongen hebben. Is het met zo V Een schouderophalen. „Wal wilt u weten V Mij kan niemand dwingen." Hij ontweek de onder zoekende ogen en keek naar buiten, alsof hij een oplossing zocht waarom de bus zo plotseling stopte. „Douane" mompelde Ossewaarde voor zich heen, dan weer in zijn rol van vertrouwelij.k vragen steller „Niemand kan u dwingen Zelfs het Gouden Masker niet Een spottend lachje met afgewend hoofd. „Dacht u dat het Gouden Masker iets over mij te ver tellen had „Ik denk met" antwoordde de ingenieur, „maar ik 'weet voor wie u werkt en ik weet ook voor der niet mogelijk van Zaterdag 26 Juli, reis 17.50 uur van Kruiningen, af. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal van Zondag 27 Juli reis 6.50 uur van Kruiningen a« weer normaal worden gevaren. DIPLOMA - UITREIKING LANÜBOUWHUISHOUDSCHOOL TERNEUZEN. Deze week had in het Patronaatsgebouw te Terneuzen door de echtgenote van de burgemees ter de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagde leerlingen der landbouwhuishoudschool al daar 1 Nadat de leerlingen en de directrice waren toe gesproken door wethouder den Hamer en mei. Sikkens, consulente van de Z.L.M. en ook de direc trice, mej. de Vries nog het woord had gevoerd, werden onder leiding van mej. van Puijvelde samen enige goed ingestudeerde liederen ten gehore ge bracht. In de pauze werd een verloting gehouden vat' door de leerlingen bereide gebakjes, jam, limonade enz. en werd ook thee met zelf vervaardigde ge bakjes geserveerd Na de pauze volgde de opvoering van een toneel stukje, getiteld „De gouden lepels", terwijl tot slot gezamenlijk het Zecuwsch-Vlaamsche volks lied werd gezongen. Aan de volgende leerlingen werd een diploma uit gereikt Diploma 2-jarige premaire cursus A. A. S. de Blaaij, Sluiskil C. Ch. Brandes, H. Dieleman, N. C. van Drongelen, allen te Axel P. M. van Hoeve, A. Hofman, beiden te Sluiskil A. de Jonge, Axel J- Kempc, Zaamslag WIxoliju, Terneuzen M. M. E. Overbeeke, Sluiskil C. de Rijk, F A. de 'Rijke, B. E. M. van der Staal, allen te Terneuzen A J. Dieleman, A. Dieleman, B. J. T. van Driel, J. N. Faas, II. D. J. A. de Feijter, J. D. de Fouw, N. E. Kolijn, C. de Kraker, allen Ie Axel M. A. de Regt, Biervliet M. van de Velde, Terneuzen L. F. de Haas, V. S. W. Funcke, bei den te Sluiskil H. J. Overdulve, Axel M. J. Dieleman, M. J. van Driel, J. A. de Feijter, M. T. Fieret, D. A. Hamelink, E. M. van de Linde, J. A. Mielen, J. S. Overdulve, E. M. D. Tjebbes, H. J. Lippens, allen te Terneuzen J. M. de Feijter, Axel A. N. Bakker, C. P. C. de Bakker, A. M. Donze, J. N. de Fouw, allen te Hoek C. Heijns- dijk, M. E. de Jonge, beiden te Zaamslag A. de Kraker, Hoek; C R. de Pooler, M. de Pooler, beiden te Zaamslag L. P. Pladdet, Hoek J. C. de Smidt, Terneuzen T. S. de Witte, Hoek Getuigschrift naaldvakken P. Dieleman, Hoek J. T. de Pooler, Spui en L. Geernaerdt, Sas van Gent. EXCURSIE OUDHEIDKUNDIGE KRING „DE VIER AMBACHTEN". Een autobus met 50 deelnemers aan de excursie van de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten vertrok uit Hulst om via Gent, Deinze en Tielt naar Dixmuide te gaan, waar het Yser-monument werd bezichtigd. Vandaar ging het naar Pervijze, waar pastoor de Kuijper werd opgehaald, onder wiens leiding de opgravingen plaats vinden van de be roemde Abdij van O. L. Vrouw ter Duinen te Kokzijde. Eerst werd nog een bezoek gebracht aan het veel op Hulst lijkende Veurne en daarna ging het naar Kokzijde. De eminente en duskundige uileg heeft er toe bijgedragen, dat allen met een schat aan nieuwe kennis terug keerden. Ook de bij de Abdij, die steeds verder wordt uitgegraven, behorende hoeve van den Bogaerde werd bezichtigd. Frappant is de gelijkenis van dit gebouw met het oude refugium in Hulst, het tegenwoordige huis van dr. de Gier, dat met het Hof te Zantte te Kloosterzande eertijds voorname bezittingen van de paters Cisterciëncers uitmaakte. Na ook Brugge nog bewonderd te hebben, keerden de deelnemers aan de excursie naar Zecuwsch- Vlaanderen terug Aan pastoor dr. de Kuijper van Pervijze werd nog de belofte afgedwongen, dat hij in het winter seizoen eens een causerie in Hulst zal houden. DE BELGISCHE BEVOLKINGSAANWAS. De bevolking van België telde op 31 December 1951 8.703.119 zielen, een toeneming van 49.466 sedert 31 December 1950. Het geboorte-overschot bedroeg 34.836, de rest van de aanwas komt op rekening van het immigratie-saldo, in hoofdzaak ten gevolge van de tewerkstelling van Italiaanse mijnwerkers. De provincie Limburg had het hoogste geboorte cijfer en het Limburgse arrondissement Maaseyck spande de kroon met 27.83 per duizend inwoners. Burssel had het laagste geboortecijfer met 13.50. BELGISCHE PROCUREUR-GENERAAL GESCHORST. Door de Belgische minister van justitie is de procureur-generaal van het hof van beroep te Genv, de heer Bekaert, voor een maand geschorst wegens zijn houding bij het onderzoek naar de aanslag op de IJzertoren Verscheidene jaren geleden werd dit monument dat werd opgericht ter nagedachtenis van de Vla mingen die in de eerste wereldoorlog aan het IJzerfront waren gesneuveld, door middel van ontplofbare stoffen opgeblazen De daders van de aanslag zijn nooit bekend geworden. Wielrennen, RINUS VERHELST WERD ACHTSTE TE WACHTEBEKE (SLUIS). Tevens de best geklasseerde Nederlander. Dinsdag werd te Wachtebeke (Oudenburgse Sluis) een wegwedstrijd verreden voor amateurs. Er ver schenen 59 renners aan de start voor deze koers over een afstand van 120 km. Een 18-tal Neder landse renners bevond zich onder de deelnemers, o.a. de amateur-kampioen C. Aanraad, P. Maas, H. v. d. Veeken, van Glerum, de streekrenners de Waal en Inghels en onze stadgenoot-renner Rinus Verhelst. De beslissing van deze koers viel eigenlijk al betrekkelijk vroeg toen een zestal renners er al in de tweede ronde tussen uit trok. Dit waren allen Belgen, onder wie de snelle Saelens en Van Holsbeke. Later wisten Verhelst en Van Kerck- hove zich bij deze kopgroep aan te sluiten, terwijl weer enige kilometers verder de kopgroep reeds gegroeid was tot een twaalftal renners. Onze plaat selijke renner Verhelst probeerde toen met behulp van Wijngaerdt weg te komen uit deze kopgroep. Een zestal renners slaagde er evenwel in deze twee vluchter te achterhalen, zodat weer een achttal renners de kopgroep vormde. Deze groep bleef ten slotte bij elkaar tot de eindsprint en had toen circa drie minuten voorsprong op de overige renners. Inmiddels waren reeds bijna alle Nederlanders uit de strijd verdwenen. De eindsprint, die de be slissing moest brengen in de kopgroep had het volgende resultaat 1 Van Holsbeke, 120 km. in 3 uur en 10 min.; 2. De Roeck 3. Saelens 4. van Vlierberghe 5. Wijngaerdt 6. Celie 7. van Kerckhoven 8. Verhelst. Onze stadgenoot ontving nog een beker voor de eerst geklasseerde Nederlandse renner. „Buurman", zei m'n buurman gister,' ,,'k heb je iets te laten zien. 't Nieuw biljet van vijf en twintig, of had jij, ze al misschien „Nee, het is mij onbekend hoor", dus mij,n bril gauw opgezet En daar lag het ding dan voor me, ongevouwen en -besmet, Eerstens werd mijn blik gevangen door een wijz' gebaarde kop, Maar geen wonder, want dan lees 'k de beeldenaar zijn naam er cp^ En heel klein, maar duid'lijk leesbaar, zelfs een spreuk van deze man 1 ,'n Bijbeltekst op 't slijjr der aarde, wie snapt daar nu nog iets van Daar lees ik van één die uitstrooit (was 't toen wel zo'n dure tijd En dat 't geld daarmee bedoeld werd, wel wie heeft dat ooit gezeid Eén die inhoudt meer dan recht is, nou dat is een vagebond I „Ielk het ziene en Jan z'n knikkers," hoorde ik 'steeds uit vaders mond. Toen heb 'k mij zelve afgevraagd, hoever het nog zal komen Nu men de Spreuken Salomo's al over 't geld ziet stromen V Beoogt men soms een compromis van 't geld en Heil ge SchriftIf Men voelt toch wel, dat ditt niet kan, want dat geeft eeuwig kift Het geld en dcszelfs waren aard, verbonden aan de Liefde Was dikwerf oorzaak van het feit, dat 't eerst' de laatste griefde Ik weet zeer wel dat men op aard' buitenom geld, met kan, Maar 't geest'lijk beeld op 't stoffelijke, neen daar houd ik met van. Het is helaas in oonze arme wereld steeds ineer f zo gestelij Men dient met Liefde wel het GELD, .paar LIEFDE niet, met 't geld 1 W U. D D E R u wie de andere mensen hier werken. Ik vraag me alleen af, wie het vrijwillig doet en wie ge dwongen Dat is alles. „Diis u weet het ook van de C.I.D. De staalblauwe ogen verraadden niets. Onbe wogen blies een half open mond de rook uit. De stem zweeg. Eu alles wat er boven in het omvangrijke hoofd van de duistere speurder omging bleef voor de onnadenkende student voorlopig verborgen. „Uitstappen, allemaal" schreeuwde Ravebek bui ten langs de ramen. „Passcncontrole. Opschieten Ze stapten uit en voegden zich bij de anderen in het kleine lokaaltje van het grimmig dreigen de grenskantoortje. In de oren van Ossewaarde brandde nog die vraag van Flipje „Dus u weet het ook van de C.I.D Wat moest hij er van weten En wat wist die jonge blaag van een Inlich tingendienst V „Deviezen V" „Ik niet." Wantrouwend zagen de douane-ambtenaren op naar het aantrekkelijke gezichtje van de knappe conductrice in haar smetteloos blauwe uniform. Een hand strekte zich uit naar de geldtas, die onverschillig om een schouder geslagen bungelde aan de smalle riem langs haar zijde. „Daar zit niets in," glimlachte zij, „het wis selgeld heb ik thuisgelaten. Op deze rit heb ik niets nodig." Vingers tastten in de vakken, voelden op even ervaren wijze langs het leer. Namen dan, zonder verdere verklaring, het zo onmisbare attribuut van haar over, met een snelle beweging de riem op lichtend over de baret en de bruinglanzende krul len. „Gaat u eens even mee, juffrouw." Ze ging mee, volgde de douanier naar een klei nere kamer, waar een spichtige juffrouw oprees uit een stoel en met afwezige blik in de fletse ogen iets zuchtte en haar handen uitstrekte naar het slachtoffer, nog voordat haar mannelijke col lega goed en wel uit het vertrek verdwenen was. Lola begreep het nog niet, moest het bevel twee maal laten herhalen voor ze besefte zich werkelijk te moeten ontdoen van haar boven kleding. Stelde overbodige vragen aan de hard nekkig meehelpende vrouw, die nergens op ant woordde en alleen haar schouders ophaalde om zoveel doortrapte huichelarij en volgehouden on schuld, die toch niet helpen konden. Wierp dan, in het volste vertrouwen dat er aan haar lichaam geen deviezen gevonden konden worden, om de eenvoudige reden dat zij die daar niet verborgen had, het uniformjasje, de witte blouse en haar blauwe rok ver van zich. En wachtte, tot ook de verdere visitatie aan den lijve beëindigd, haar schoenen en andere kledingstukken op dubbele zo len en zomen onderzocht, zelfs haar baret aan een nauwkeurige controle onderworpen was. In haar dunne ondergoed triomfeerde zij over de grcfgeklede vrouw, die haar handen nog niet kon afhouden van al die verdachte naden in des ondanks toch normaal blijkende garderobe-onder delen. Geen spoortje van geld. Aankleden maar weer .'..I Opgelucht stak Lola haar slanke benen in haar rok, hulde zij zich weer in blouse en uniformjas, peuterde ze de knoopjes vast die de vrouw zo doorgewinterd snel had losgeritst en stapte M terug in haar schoenen. Dan de baret op het weelderig haar, even een kammetje door de uit springende lokken, rustig en zelfverzekerd betrad zij het drukke lokaal, waar een bedompte lucht hing tussen de opgetaste bagage, de dooreetilo- pende grensgangers en de bedaard in de kof fers tastende douaniers. Iemand nam haar bij de pols, leidde haar verder naar de lange tafel, waar enkele hoofdeu zich bogen over haar geldtas. „Dus u had geen deviezen vroeg dezelfde stem van straks. No. 418 antwoordde niet. Vlak voor haar lag het uiteengerukte leer. Uit de opengetornde naden puilden de bankbiljetten, grote coupures. Een hand haalde de honderdjes bij hopen te voorschij,n. DeviezenI ..Dat is niet van mij," bracht ze uit, met moeite, haar opwinding bedwingend over een dergelijks smokkelaarsstreek. Een laffe figuur, die de verantwoording voor zijn daden niet dorst dragen en een ander onge weten met het vuile werk opscheepte 1 „Is die tas soms niet van u ..Neej.'wist ze, „ik ben vandaag vooc d eerst bij deze maatschappij. Ik kreeg die tas en heb 'm vanmorgen omgehangen. Ik zou niet weten waar ik zoveel geld vandaan moest halen. „Wie gaf u deze tas „Meneer Ravebek. Hij staat daar ginds, hij, ver tegenwoordigt de W.E.B. en gaf ine ook dit uni form.", (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2