AXELSCHE M COURANT Gaat het verstandelijke peil van ons volk achteruit „Met raad en daad Puistjes u/siGiey luw er D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Exameneisen te zwaar of teveel afleiding om rustig te studeren? verfrissende HOOFDPUNT yjg- ✓T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: v T C. VINK-van VESSEM Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. htekau^orn MUGOLIN (reukloos) vookomt dat muggen U steken. OP REIS n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsverterings stoornissen. Praokeriog bij Abonnsmect Aid. ZATERDAG 19 JULI 1952 66s JAARGANG No. 81 noonnemeats- priji: Losse nummers* Kwartaal- abonnemeni Axel binnen de kom U Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiê !1. Buitenland 11. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. ••'ie'ne Adverteutlën U*jviximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Er zijn klachten tot uiting gekomen over de slechte resultaten der eind-examsns van onze Ho gere Burgerscholen, die in de pers zijn gepubli ceerd en sommige bladen aanleiding hebben ge geven tot beschouwingen. Dit jaar schijnt een groter percentage van leerlingen der Hogere Bur gerscholen, vooral in het Westen van ons land te zijn afgewezen dan anders. Wanneer de on gunstige uitkomst niet te wijten is aan de moei lijkheid der opgaven en dit wordt ontkend dan moet men de oorzaak elders zoeken Men kan menen, dat de ouders onvoldoende wor den voorgelicht en dat er daardoor te veel leerlingen de middelbare school bezoeken, die voor een een voudiger opleiding moesten worden bestemd. Wij geloven dat niet. Wij menen, dat de lagere school haar plicht doet en dat op de middelbare school de ouders door rapporten en waarschuwingen over- matig-nauwkeurig op de hoogte worden gesteld. Daarnevens beschikt men over de psycho-technische instituten, die waardevolle adviezen kunnen ver strekken over de verstandelijke aanleg der jonge mensen, waardoor tijdig kan worden uitgemaakt óf zij voor de middelbare school geschikt zijn en teleurstellingen kunnen worden voorkomen. De vraag kan worden gesteld of er niet, on danks de gematigdheid der examen-opgaven, tóch een tc zware selectie wordt toegepast bij de be oordeling. Er is misschien een neiging bij som mige middelbare scholen de sterke schifting over te nemen, die wij zich aan de universiteiten zien voltrekken. Men wil alleen de besten van de hesten lot de hogere studies toelaten ten einde de intel lectuele markt niet te overvoeren. Die schifting tou zin hebben indien men daardoor bereikte, dat de bezitters van hogere diploma's ook werkelijk voor de hogere maatschappelijke functies werden bestemd. Maar de sociale toestanden werken het in de hand, dat de ouders hun matig-getalenteerde kinderen aan de marteling van een hogere op leiding onderwerpen. Niet de ijdelheid viert hier hoogtij maar de levenskans is het enige motief. Voor de allersimpelste betrekkingen wordt het be zit van een einddiploma H.B.S.-vijf-jarige cursus vereist. Moet men er zich dan over verwonderen, dat ouders hun kindeven dwingen in het gareel van de mtddelbare school, welke doorlopen te hebben, de voorwaarde is voor het verkrijgen van een matige boterham. Nederland bezwijkt onder de examens men bestudere de vestigingseisen voor de midden stand en het verhindert daardoor, dat jonge mensen, die weinig stoelvast zijn, maar een gezond karakter hebben en over zekere vaardigheden be schikken, hun kansen krijgen. Een andere vraag is, cf het examen-systeem de waarborgen biedt, die men ervan verlangt. „Waar blijven de knappe kinderen riep Multatuli al uit en die uitroep was daarom gewettigd, wijl de praktijk te zien geeft, dat dikwijls de ware studie zin na de middelbare school ontwaakt. Wij ken nen voorbeeelden van zeec middelmatige leerlingen, 41: later belangrijke maatschappelijke functies uit- nemtnd vervulden en van „knapsten van de klas die in het leven nooit uitstegen boven de middel matigheid. De moderne eis is, dat de leraar in staat gesteld wordt meer omtrent zijn leerlingen te weten dan de cijfers van de examen-prestaties en dat het onderwijs zich aanpast bij, de individuele neigingen en bekwaamheden van iedere leerling. Aan die eis wordt voldaan in de nieuwe wets ontwerpen betreffende het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs van minister Rutten. Da stelling van werkuren, die onder onmiddellijke leiding van de leraar berusten, lijkt ons van ont zaglijk belang voor de opvoeding. Het is zaak, dat deze hervorming zo spoedig mogelijk haar beslag krijgt, De middelen, die door de school kunnen worden aangewend 0111 teleurstellende resultaten bij de eind examens te voorkomen liggen op tafel. Men treu- zele niet met hun aanvaarding en toepassing. Maar er blijft, wanneer -wij over de achteruitgang verontrust zijn, nog één belangrijke oorzaak over. Zijn niet de povere resultaten een gevolg van de toestand van gisting waarin ons volk verkeert Is er voldoende rust in de gezinnen Heeft het kind van heden die rustige levensachtergrond, die wij ouderen, toen wij jong waren als een weldaad ondervonden Is er niet te veel afleiding 'i Is er niet een te veel aan jeugdorganisaties, welker be staan wij op zichzelf waarderen, maar die in staat zijn de studie te ondermijnen Heeft de radio geen schuld en straks de televisie De achteruitgang in de intellectuele prestaties der jjeugd, wijst misschien op een gemis van levens- evenwicht bij ons ouderen, levensevenwicht, dat wij liever vandaag dan morgen moeten herstellen. Want de beste opvoeding is nog altijd het voor beeld. Dr P. H. Ritter. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij, de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in tc nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Ingezonden mededeling) KONINKLIJK BEZOEK AAN ORANGES. Als een sprookje klinkt het Lang, lang geleden woonde in het Franse stadje „Oranges" in de Provence, een Prins van Oranje. De trots van dit aloude stadje is het Theatre antique, dat dateert uit de Romeinse tijd. In de zeventiende eeuw werd dit theater ge bruikt als bolwerk voor een door Prins Maurits gebouwd fort, dat bij een belegering der stad door Lodewijk de Veertiende werd verwoest. Maar de verbondenheid van de inwoners met het huis van Oranje bleef bestaan. Het theater is gerestaureerd en wordt bezocht door de toeristen, die het romantische stadje tel- kenjare in groten getale komen bezoeken. En thans zal ook onze koningin op 29 Juli a s. Orange met bezoek vereren. Sedert de burgemeester van Orange bij het be zoek van Koningin Juliana aan Parijs aan H. M. werd voorgesteld, heeft hij niet opgehouden dit zoek voor te bereiden en thans zal dan de kroon op zijn werk worden gezet. De voorbereidingen, 0111 de ontvangst zo feestelijk mogelijk te maken, zijn reeds in volle gang. Om half vijf in de middag wordt de Koningin met haar gevolg in Oranges verwacht, waar zij met militaire eer zal worden ontvangen, waarhij ook de tonen van het Wilhelmus niet zullen ont breken. In het archeologisch museum is een tentoon stelling ingericht, betrekking hebbend op de vor sten en vorstinnen uit het Huis van Oranje. Het hoogtepunt van de festiviteiten zal zijn de opvoering van Vondels „Joseph in Dothan", voor het Franse publiek bewerkt door een Provencjaals schrijver en geregisseerd door Johan do Meester. Men verwacht dat het theater, dat 8000 per sonen kan bevatten, te klein zal blijken, want reeds vele Fransen en Nederlanders verzekerden zich van een plaats 0111 dit historisch gebeuren te kunnen bijwonen. Ook wij inwoners van Axel, die op een mooie Septemberavond, nu bijlig vier jaar geleden, op zo aangename wijze kennis maakten met de uit Orange afkomstige dansgroep, „Lou Riban de Pro- vencon, die de kroningsplechtigheden in Amster dam had bijgewoond, zullen, al is is het dan vanuit de verte, met dit vriendschapsbezoek mee leven. A. Z- Heeft een kamerhuurder op 1 Mei tegen 1 Juni opgezegd. Huurder had op 1 Juni nog geen andere kamer en verkreeg voor een maand uit stel. Mag hij nu zo maar op 15 Juni vertrekken en slechts een halve maandhuur betalen Antwoord Als de huurder per maand betaalt moet hij zowel als u deze termij,n in acht nemen. Als uw huurder derhalve per maand huurde en hij accoord is gegaan met de verlenging van een maand, dan moet hij ook gedurende die maand (vooruit) betalen. De huurder dient uw tegemoet komende houding terespecteren en eventueel zelf de „strop" van een halve maand huur te dragen. C. W. D. Ik ben 74 jaar en mijn vrouw lijdt aan zenuwtoevallen. Kan de gemeente bij mij, wo ningruimte vorderen V Antwoord Het huisvestingbureau dient zoveel mogelijk rekening te houden met inwoning te vorderen van ouden van dagen. Inwoning hoefl echter niet altijd last te veroorzaken. In samen werking met de gemeentelijke geneeskundige dienst kunt u soms wel wat bereiken en zal naar onze menipg B. en W. wel genegen zijn u althans geen inwohing te geven van een gezin met kinderen. Recht van vordering heeft B. en W. echter wel. Zenuwtoevallen zijn natuurlij.!* hoogst onaangenaam maar er wordt door net huisvestingsbureau in de regel weinig aandacht aan geschonken, ook al om dat zoveel mensen „het op hun zenuwen krijgen als ze inwoning moeten nemen. R. \an Z. Wil voor de begrafenis zorgen van een vriendin. Deze heeft 3 stiefkinderen. Mag ik dat doen, zonder moeilijkheden te krijgen V Antwoord Ja natuurlijk moogt U voor de begrafenis zorgen. Als uw vriendin u daarvoor het geld wil geven, kunt u dat gerust accepteren, maar maak dan ter voorkoming van onaangenaam heden een verklaring op. Deze moet uw vrien din zelf opmaken en ondertekenen. U vraagt na tuurlijk wel om de kwitantie van de uitgegeven bedragen, zodat u een volledige verantwoording van ontvangsten en uitgaven kunt overleggen aan de eventuele erfgenamen. Abonné. Medehuurder van een woning heeft enkele defecten aan zijn gehuurde woning. De eigenaar wil de reparatiekosten niet betalen, kan hij daartoe gedwongen worden Antwoord De reparaties die u opsomt, hoeft de eigenaar niet te betalen als hij dat niet wil. De in de ogen van de huiseigenaar ts lage hurt-n hebben tot gevolg, dat de huurder hoe langer hoe meer opdraait voor de reparatiekosten, die vroe ger door de huiseigenaar betaald werden. Zijn de defecten van die aard dat gevaar voor lijf en goed bestaat dan kunt u bouw- en woningtoezicht ver zoeken om bemiddeling. Wij geloven echtlr niet dat deze instantie in dit geval tussenbeide zal komen. Abonné. Gaat verhuizen doch he^ft groente in de tuin staan voor zomer-verbruik. Moet de nieuwe huurder die overnemen of mag ik ze zalf houden en van tijd tot tijd afsnijden Antw oord s De nieuwe huurder huurt huis met tuin natuurlijk. Verplichting tot overname bestaat niet. Men staat tegenwoordig wel eens voor plot selinge verhuizing en is het riaar onze mening wenselijk dat de komende en de gaande man el kaar wat terwille zijn en weten te geven en te nemen. Regel deze kwestie derhalve onderling. L vaart er beide wel bij. B. M. C. Moet men lid worden van de A.N.W.B. om in jeugdherbergen te logeren Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Antw oord Bepaald noodzakelijk is dit niet, doch wel wenselijk. Informeert u eens bij, een jeugd herberg in uw omgeving. Mej. W. Is werkster bij verschillende, doch vaste adressen. Haar week is bezet en ze krijgt nu wel eens een „afbestelling" dia ze wel mag, maar niet kan inhalen. Moet zij die „strop" lijden Antwooord Het is wel onaangenaam maar u kunt er niets aan doen. Dat u op een andere dag niet kunt komen is niet de schuld van uw werk geefster. G. J. B. Heeft zeer veel last van insecten. Het gehele huis zit vol. Wat moeten we dosnï Antwoord Wij geloven niet dat het houtworm is en geven u dan ook de raad u te wenden tot de gemeentelijke ontsmettingsdienst. U kunt het natuurlijk ook proberen met een vloeibaar be- spuitingsmiddel of stuifpoeder mits het maar goed overal kan door- en indringen. Per flacon 93 en 52 cent J. H. S. Heeft een vordering voor achterstallig loon op zijn voormalige werkgever, die met achter lating van zeer veel schulden vertrokken is. De inventaris van de zaak is door de Belastingdienst verkocht en nog steeds staat die loonvordering open. Antwoord Nu het rechtskundig bureau, dat de zaak in handen heeft, niets heeft kunnen bereiken, zal faillissement het enige middel zijn om nog wat van de schulden betaald te krijgen. Het fail lissement kan aangevraagd worden bij de recht bank hiervoor is een advocaat nodig. De loon vordering is bevoorrecht boven de vorderingen van andere schuldeisers, zodat er wel een kans is, dat u op deze wijze uw geld kunt achterhalen. Wanneer er echter in het geheel geen actief aan wezig is, zal ook de faillissements-aanvrage u niet veel baten. Als het faillissement reeds is uit gesproken, kunt u alsnog uw vordering indienen. W, B. Wie moet de closetpot in ons huis vernieuwen Antwoord Vernieuwingen komen voor reke ning van de huiseigenaar. Gaat het om een klein bedrag, dan is het voor uw rekening. Is het de fect te wijten aan uw eigen schuld, dan moet u een en ander ook zelf bekostigen. A. P. v. d. II. 1. Wat is „gutieperg", een regen jas 2. En wat is smalspoor Antwoord 1. Wat „gutieperg" is weten wij niet. Waarschijnlijk bedoeld u gutta percha, dit is gummi. Hier worden inderdaad regenjassen van gemaakt. 2. Smalspoor wil zeggen rails op ge ringere breedte dan de spoorbreedte van de trein (1,435 meter). Met smalspoor worden b.v. zand treintjes aangeduid en ook kan de vroegere West- landse stoomtram bedoeld worden met die ver zamelnaam. Dc rails van een spoor hebben af standen van b.v. 60 cm., 65 cm. of 1 meter. J S. Heeft last van motten in de met pluche beklede stoelen. Antwoord Wij raden u aan uw meubels eens van alle kanten goed te bespuiten met een bij iedere drogist verkrijgbaar vloeibaar verdelgings middel. Helpt dit niet dan moet u de stoelen laten behandelen door een specialist, die een be werking toepast met gifgas. Aangezien dit ga» /oor de mensen ook gevaarlijk kan zijn, moet u er zelf niet aan beginnen. Dit laatste middel helpt niet tegen een nieuwe «Vulval van de motten, dus moet u na deze behandeling wel steeds blijven doorgaan met het eerstgenoemde middel. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter sLeverpllletjeB

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1