AXELSCHE MCOURANT Gaat het verstandelijke peil van ons volk achteruit Puistjes D.D.D. DE GAL LEVER OP Mussolini's bevrijder weer op pad Skorzeny: Ik kan elke koning en elke president ontvoeren. s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: x T. C. VINK-van VESSEM INGEZONDEN STUKKEN SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. ukloos) vookomt dat ken. flacon CARBOVIT lijnhardt) rterings stoornissen. V Fraokeriog bg Abonntmect Ant. ZATERDAG 19 JULI 1952 66a JAARGANG No. 81 Abonnements prijs Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè 11. Buitenland 11. - N Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. •«'.ie'ne Adverteutlên ^uia^imum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. KONINKLIJK BEZOEK AAN ORANGES. Als een sprookje klinkt het Lang, lang geleden woonde in het Franse stadje „Oranges" in de Provence, een Prins van Oranje. De trots van dit aloude stadje is het Theatre antique, dat dateert uit de Romeinse tiid. Otto Skorzeny, de bevrijder van Mussolini, ex- hauptstnrmführer der S.S. en S.D., woont thans in Spanje's hoofdstad. Het mag als bekend worden verondersteld, dat deze man op 12 September 1943, wijlen Mussolini uit hét berghotel van de Abruzzen (Gran Sasso) uit zijn gevangenschap haalde. Skorzeny, bijgenaamd „de gevaarlijkste avontu rier van Europa", vertoefde in 1945 geruime tijd in een Amerikaans gevangenkamp in de westelijks zone van Duitsland van waar hij wist te ont vluchten, gezocht en opgejaagd door de gealli eerde politie- en geheime diensten. Uiteindelijk vestigde hij zich in Madrid. Daar oefent hij, zijn eigenlijke beroep, dat van ingenieur weer uit. Deze geheimzinnige figuur, hij beschikt o.m. over meer dan voldoende geldmiddelen, terwijl hij zich baadt in luxe, heeft het bestaan alhoewel hij door de geallieerde militaire- en politiediensten wordt gezocht plotseling in Parijs op te duiken/ hij werd daar herkend an zijn aanwezigheid op Franse bodem, gaf aanleiding tot heftige debatten in de Franse volksvertegenwoordiging en tot straat gevechten in Parijs. Hij verdween toen om enige tijd later op te dagen in Duitschland. In Bonn woonde hij o.m. als toeschouwer een vergadering bij van de Westduitse Bondsdag In die tijd moet hij ook een geheime bijeenkomst hebben bezocht, welke werd gehouden in de wo ning van een voormalig S.S -officier in Lüneburg. Deze conferentie werd bijgewoond door een aan tal vertegenwoordigers van de z.g. rechts-radicale groepen in West-Duitsland. Tijdens een bezoek van de ex-naziminister dr. H. Schacht aan Madrid bezocht laatstgenoemde ook Otto Skorzeny. FAILLISSEMENTEN Statistiek opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor de Handel te Amsterdam. Totaal aantal uitgesproken faillissementen over de maand Juni 1952 157 (169), te verdelen als volgt Noord-Holland (excl. A'dam) 22 (16), Den Haag) 18 (15), Rotterdam 8 (10), Den Haag Amsterdam 26 (19), Zuid-Holland (excl. 11 dam en 16 (15), Utrecht 10 (17), Gelderland 10 (23), Noord- Brabant 20 (17), Limburg 1 (15), Zeeland 3 (5), Friesland 7 (6), Groningen 6 (2), Drente i (1), Overijsel 9 (8). Totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari tot en met 30 Juni 1952 988 (950). De tussen geplaatste cjfers zijn over dezelfde periode van 1951. WAT WIL HIJ Over deze man, deze groot-avonturier, doen thans weer vreemde eu hardnekkig aanhoudende geruchten de ronde geruchten die niet tegen gesproken worden. Het is bekend, dat Hitier de S.S.-officier Skorzeny benoemde tot uitvoerder van bijzondere zware en geheime opdrachten, door Hitier persoonlijk bevolen. Deze opdrachten be stonden veelal uit spionnage-opdrachten en ont voeringen van vooraanstaande politieke personen, in welk soort zaken Skorzeny een expert is. Toen deze man door Hitier werd uitverkoren tot het uitvoeren van diens duivelse privé-opdrachten, vertoefde de S.S.-officier in Nederland (hij ver bleef o.m. een korte tijd in Amersfoort.) Skorzeny werd toen naar Berlijn geroepen. Deze ex-S-S.-er heeft thans o.m. verklaard, dat hij in staat is met 1000 onder zijn bevelen staande manschappen, in een nieuwe wereldoorlog iedere koning en elke president te ontvoeren, waar zij zich ook bevinden. In een nieuwe oorlog, aldus Skorzeny, zijn deze autoriteiten nergens meer veilig. Dit nogal sensationele nieuws heeft in bepaalde politieke kringen in landen van de „grote vier" nogal opzien gebaard en men vraagt zich thans af, hoe het mogelijk is, dat deze voormalige S S.- officier kans heeft gezien zijn gerechte straf te ontgaan. ACTIE VAN DE NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND. Voor xerlaging van de vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen. Honderd-vier-en-zestig Nederlandse gemeenten hebben besloten de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen, in de meeste gevallen tot het vroede r geldende tarief- De Nederlandse Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep cp de overige gemeentebesturen om de zijns inziens buitengewoon zware heffing algemeen tot het oude peil terug te brengen. Aldus werd Maandag ter jaarlijkse ledenver gadering van de Nederlandse Bioscoopbond te Amsterdam medegedeeld Geachte Redactie. Mag ik langs deze weg even de aandacht vragen van de jeugd, die reeds vacantie heeft, voor de Tentoonstelling Eeuwfeest Rijkstelegraaf. Dit jaar bestaat de Telegraafdienst 100 jaar en ter gelegenheid daarvan wordt van 19 Juli tot 28 September a.s. een grote jubileumtentoonstelling in Den Haag gehouden, die een overzicht zal geven van de ontwikkeling van de telegraaf, van zijn eenvoudigste vorm tot de machtige, verfijnde appa ratuur van thans. In verschillende opzichten historisch, natuur kundig, technisch zal bezichtiging ongetwijfeld de moeite waard ziju. Zij, die in hun vacantie in de omgeving van Den Haag komen, zullen er, dunkt me, goed aan Ddoen, even een kijkje te gaan nemen it f 0,25. De tentoonstelling zal geopend zijn van 10 tot 17 uur en Donderdags bovendien van 19 tot 22 uur. Gegevens van het uitvoerend comité Tentoon stelling Eeuwleest Rijkstelegraaf. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, B. TEUNISSEN. N. B. De tentoonstelling is niet alleen voor de jeugd, maar ook voor volwassenen bedoeld INGHELS ZEGEVIERDE TE SOUBURG. Rinus Verhelst werd tweede. Vrijdagavond werd te Souburg, in het kader van de Sportweek aldaar door het Souburgsc sport comité, in samenwerking met de Zeeuwse wieler club „De Scheldemond" een wielerwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen georganiseerd. Er ver schenen 26 renners aan de start, w.o. de Zeeuwse amateur-kampioen Inghels uit Sas van Gent en onze plaatselijke renner Verhelst, terwijl bij de nieuwelingen de snelle Zeeuwse renners West- dorp en v. d. Lijcke van de partij, waren Het parcours dat ruim anderhalve kilometer lang was, moest 40 maal worden afgelegd. Direct na de start werd een flink tempo ingezet. In de3e ronde waagden de nieuwelingen van Boven en van Sluijs een uitlooppoging, maar konden het niet ver brengen en reeds in de zevende ronde was het peleton al bij de twee vluchters. De snelle Groedenaar v. d. Lijcke die in het begin met pech te kampen had en enige honderden meters was achter geraakt wist zich schitterend te herstellen. Omstreeks de helft van de koers kwamen Ver helst en Inghels aan de kop en deze twee renners gaven blijk heer en meester te zij,n over het ge hele rennersveld en wisten dan ook talrijke premies in de wacht te slepen. Wel werden nog enkele uitlooppogingen ondernomen, o.a. door de actieve v.d. Lijcke, maar deze pogingen werden door Ver helst en Inghels steeds met gemak in de kiem gesmoord. Daar de overige renners er het nutte loze van inzagen om nog verdere pogingen te ondernemen bleef alles maar vriendschappelijk bij elkaar en was het duidelijk dat de eindsprint de Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUI DAANDOENINGEN beslissing zou moeten brengen. Hierin van Inghels de snelste en ging dan ook als overwinnaar door de finish met onze stadgenoot Verhelst aan zijn wiel. Bij de amateurs werd Zwartepoorte ten slotte derde en Weststraate vierde. De Groedenaar v. d. Lijcke zegevierde welver diend bij de nieuwelingen. SCHITTERENDE OVERWINNING VAN VERHELST IN DESTELBERGEN. Zondag toog onze plaatselijke amateur-wielrenner Rinus Verhelst de grens weer over naar Destcl- b:rgen, waar die middag een koers voor ama teurs zou worden verreden. Ook Inghels ver scheen aan de start evenals de bekende sterke rennner Saelens uit Selzaete. Hier was het par cours ruim 11 km. lang, terwijl de totale afstand 114 km. bedroeg, dus 10 ronden. Er werden 39 renners op weg gezonden en al gau-v ontsnapte een groepje renners. Dit waren Roels. Celie, Wijngaerdt, Saelens en Verhelst. Dit groepje werd nog vermeerderd door de renners Vivey eu Dierickx. Zo ging dit zevental enige tijd door, maar na verloop van tijd, moestén de twee renners die zich het laatst op de vijf vluch ters hadden gevoegd zich weer af laten zakken, terwijl Saelens verdween door bandbreuk. In het peleton moest Inghels de strijd staken wegens kaderbreuk. Zo was de kopgroep dan geslonken tot vier man, Wijngaerdt, Celie, Roels en Ver helst Halverwege de koers rukte Roels zich al leen los en wist een mooie voorsprong te nemen. Onze stadgenoot vormde daarna samen met Wijn gaerdt en Cplie een achtervolgend groepje. Door liet hoge tempo dat in deze jacht vooral door Rinus Verhelst werd aangegeven, verloor Celie het contact met Wijngaerdt en onze stadgenoot. In de laatste ronde werd Roels inderdaad inge lopen door Verhelst en Wijngaerdt, zodat ds aller laatste kilometers weer een kopgroepje van drie renners werd gevormd, die een grote voorsprong hadden op de overige renners. In een felle eind sprint bleek Wijngaerdt door de achtervolging te veel van zijn krachten te hebben gevergd, waar- 'door hij al direct bij bet inzetten van de sprint voeling verloor. Verhelst en Roels trapten in een scherp tempo op de finishlijn af en als eerste stoof onze stadgenoot zegevierend over de eind streep op een halve lengt; gevolgd door Roels. Benevens een fraai overwinningsbouquet bemach tigde Verhelst hierdoor nog een fraaie aanwinst voor zijn reeds goed gevulde tropheeënkast en wel in de vorm van een prachtige beker. De uitslag was 1. Verhelst, 114 kin. in 3 uur 10 min. 2. Roels 3 Wijngaerdt, op 60 meter 4. Celie, op 1 min 20 sec.; 5. Deneef 6. Demey 7. Eeekhout 8. v. d. Plaetse, op 21/2 min. 9. Neijt 10. Moreels; 11. Dierickx; 12. Verhcggen- VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT WEGENS BROEDERDIENST. De burgemeester van Axel brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat aan ingeschrevenen voor de dienstplicht 1953 vrijstelling wegens broe- derdienst kan worden verleend overeenkomstig de onderstaande bepalingen I. 1. De vrijstelling wordt verleend aan de inge schrevene, die ten minste drie broeders heeft of heeft gehad, die dienen of gediend hebben bj de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die voor 1 November 1952 a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolg; van een na 31 December 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog. niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is ge steld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. 3. Als broederdienst blijft buiten aanmerking a. dienst als vrijwilliger bij de Nationale Reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de Reserve-Grens- Id noodzakelijk is dit niet, doch rmeert u eens bij een jeugd- geving. er bij verschillende, doch vaste ek is bezet en ze krijgt nu telling" di; ze wel mag, maar Moet zij die „strop" lijden is wel onaangenaam maar u aen. Dat u op een andere dag niet de schuld van uw werk- :er veel last van insecten. Fat moeten we doen? Het jeloven niet dat het houtworm ook de raad u te wenden tot itsmettingsdienst. U kunt het beren met een vloeibaar be- tuifpoeder mits het maar goed indriugen. rr,y' Per flacon 93 en 52 cent sn vordering voor achterstallig lige werkgever, die met achter- 1 schulden vertrokken is. De aak is door de Belastingdienst teeds staat die loonvordering et rechtskundig bureau, dat de t, niets heeft kunnen bereiken, t enige middel zijn om nog 1 betaald te krijgen. Het fail- jvraagd worden bij de recht- een advocaat nodig. De loon- echt boven de vorderingen van zodat er wel een kans is, !e uw geld kunt achterhalen, in het geheel geen actief aan- faillissements-aanvrage u niet :t faillissement reeds is uit- alsnog uw vordering indienen. t de closetpot in ons huis euwingen komen voor reke- ;naar. Gaat het om een klein /oor uw rekening. Is het de- ïw eigen schuld, dan moet u zelf bekostigen. Wat is „gutieperg", een regen smalspoor V 'at „gutieperg" is weten wij bedoeld u gutta percha, dit den inderdaad regenjassen van .oor wil zeggen rails op ge- de spoorbreedte van de trein smalspoor worden b.v. zand- n ook kan de vroegere West- cdoeld worden met die ver- s van één spoor hebben af- 1 cm., 65 cm. of 1 meter. /an motten in de met pluche aden u aan uw meubels eens ed te hespuiten met een bij ijgbaar vloeibaar verdelgings- niet dan moet u de stoelen >r een specialist, die een be- t gifgas. Aangezien dit ga» gevaarlijk kan zijn, moet u nnen. Dit laatste middel helpt ie atinval van de motten, dus :handeling wel steeds blijven erstgenoemde middel. rgens ..kiplekker" d springen. lever een liter gal in uw inge- ■n, anders verteert uw voedsel rakt verstopt, wordt humeurig ilantaardige CARTER'S L.E- 1 die liter gal op te wekken en toelgang op natuurlijke wijze te dig zacht middel, onovertroffen men.EistCarter'sLeverpiUetjes

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3