AXELSCHE15 COURANT Gaat het verstandelijke peil van ons volk achteruit D.D.D AXELSCHE K COURANT De olympiade gaat beginnen -y- DE GAL .EVER OP Nederlandse sportlieden behaalden vele successen in vorige krachtmetingen Nederlandse meisjes zijn welkom in Nieuw Zeeland V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM V V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeelster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM J loos) vookomt dat n. icon CARBOVIT nhardt) •rings stoornissen. Prankering bq Abonnement Awl. ZATERDAG 19 JULI 1952 662 JAARGANG No. 81 s Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal- abonnerr.em Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Iudié 11. Buitenland il. I - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inqezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. *'Se'ne Adverteutiên ^UiO-ximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. x KONINKLIJK BEZOEK AAN ORANGES. Als een sprookje klinkt het Lang, lang geleden woonde in het Franse stadje „Oranges" in de Presence, een Prins van Qtranje. De trots van dit aloude stadje is het Theatre antique, dat dateert uit de Romeinse tiid. T* i» Zuiver en ontsmet uw huid lllllCTinC met de helder vloeibare UIMiCO DDD- De ieuk bedaart, de -» ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUI DAANDOENINGEN Prankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 16 JULI 1952 66e JAARGANG No. 80 Abonnement»- prijst Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indié il. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Adverteutlén .unum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. „Hup, hup, hup, Olympiade, jongens zet je beste beentje voor I" Ondr deze kreet ging Neder land de Olympiade van 1928 in, die te Amsterdam werd gehouden. Ditmaal is er nog geen speciaal lied, maar de moed en het enthousiasme, waarmee onze beste krachten uit de sportwereld naar Helsinki gaan, is er niet minder om. Van 19 Juli tot 3 Augustus zullen wij in het vaderland dag in dag uit met ingehouden adem voor het radio-toestel zitten, wanneer de uitslagen doorkomen uit Finland, het land der duizend meren, dat zich juist een plaats onder de volkeren wereld veroverde om zijn sportiviteit en onkreuk baarheid. Finland, dat anders in één adem ge noemd wordt met het woordje hout zal nu enkele weken in het teken staan van het goud der olympische medailles. Wie zal ze mee naar huis nemen Voor ons Nederlanders is van belang hoe onze ploeg het er zal afbrengen. Onze hoop is onge twijfeld allereerst op Fanny gevestigd, maar ook de zwemsters hebben zich in de loop der jaren met een fabelachtige roem overladen. Dat begon al in 1928, toen Zus Braun zegevierde op de 100 meter rugslag en daarbij tevens het 'wereldrecord verbeterde. De naam van deze zwem ster, nu nog niet vergeten, opende een reeks van overwinningen, die naar wij hopen, nog lang niet zijn einde heeft gevonden. In 1932 stonden onze zwemsters weer op het podium. Ditmaal was de 4 x 100 meter voor onze dames, Willy den Ouden, Corri Ladd, Puck Oversloot en Truus Vierdag. Bovendien werd Willy den Ouden nog tweede op de 100 meter vrije slag. Dat beloofde nog veel voor de toekomst en was Zus Brauu in dat jaar niet ziek geweest toen de spelen werden gehouden, zeker zou er nog een medaille meer veroverd zijn Elke sportliefhebber zag dan ook met belangstelling uit naar de spelen van 1936 te Berlijn, waar onze zwemsters nog beter voor de dag kwamen. Wie herinnert zich niet de fenomenale zwem ster Rie Mastenbroek, die ons een gevreesde naam bezorgde in de zwemwereld V Met liefst vijf gou den medailles keerde onze zwemploeg huiswaarts. Naast Rie Mastenbroek hadden Nida Senff, Willy den Ouden, Tini Wagner en Jopie Selbach er voor gezorgd. Die spelen waren even onvergetelijk als die van 1948 in Londen. Wij denken terug aan de pres taties van Nel van Vliet, Irma Schumacher, Jannie de Groot en al die anderen. Boven alles uit schitterde toen Fanny Blankers-Koen, die liefst vier gouden plakken over het Kanaal naar Neder land zond. Enthousiast liepen wij met ons rood- wit-blauw op door Londen. Met welke gevoelens zullen wij nu door Helsinki wandelen V DE HEREN Ook de herenafdeling heeft zich steeds duchtig geweerd in de moderne olympische spelen, die sinds 1896 met regelmatige tussenpozen zijn ge houden. Dit is de dertiende olympiade sinds dat jaar en het is in die tijd lang niet altij.d vanzelf sprekende geweest, dat er gouden medailles naar Nederland kwamen. Wij moesten zelfs tot 1920 wachten, voordat wij de eerste thuis kregen. Dat was te Antwerpen, waar Maurice Peeters het springnummer won. Toen eerst begonnen onze heren moed te krijgen. Wij konden toch wel wat en dat zou in 1924 te Parijs dan ook duidelijk blijken. Daar namen onze ruiters bijna alle prij zen mee. Drie rood-wit-blauwe vlaggen wapper den er aan de eremasten. De gelukkigen waren Colenbrander, Pahud de Mortanges en v. d. Voort van Zijp, die resp. eerste, tweede en derde werden in de samengestelde ruiterproef. De laatste was met het brons niet tevreden en veroverde er nog een gouden plak bij in de afstandsrit. Het was een geweldige zege, zodat het niemand verwonderde toen de Nederlandse ploeg ook nog in het landenklasseinent zegevierde. Onder de wielrenners zorgde Ko Willems in dat jaar voor de hoogste eer. Hij zegevierde in de 50 km.-race. daarbij geholpen door Jan Maas. De Nederlandse roeiers begonnen nu ook van zich af te bijten en de Laga-twee Beijnen-Rosing schoot al direct in de roos. Die overwinningen op en in het water hebben ons altijd bijzonder hoog gezeten. Mcge het in Helsinki niet anders zijn. MEER SUCCESSEN. Er komt bijna geen einde aan de reeks van Nederlandse olympische prestaties in de loop dei- jaren. Zeker moet nog genoemd worden de over winning van Bernard Leene en Daan van Dijk in 1928 te Amsterdam, toen zij het tandemnummer wonnen, terwijl Beb van Klaveren zijn boksen in het vedergewicht met goud bekroond zag. Wij hebben nog velen bij deze opsomming in het vergeetboek laten staan, onder meer onze Wim Slijkhuis bij de heren athleten en Tinus Osendarp, ook Bob Bonte en Kees Kieviet, die in 1948 *e geweldig zwommen in Londen, maar wij doen nie mand tekort wanneer wij vergeten. Wie ooit uit gezonden werd naar de Olympische Spelen en wie van de toeschouwers de olympische sfeer zuiver heeft aangevoeld, die weet dat juist deze spor tieve prestaties geleverd worden om de sport zelf groot te maken en niet de mens, die het vol maakte in al zijn bezigheden slechts kan benaderen. Het is de juiste geest, die bij dit alles de over winning moet behalen samen de tak van sport, waaraan men zijn hart verpand heeft, groot te maken zonder enig winstbejag. Daaraan willen wij denken, wanneer eerstdaags de duizenden ath leten het stadion van Helsinki binnen marcheren om de titanenstrijd te openen. De Nederlandse deelnemers gaan vol goede moed en van zins om het beste te geven van hun krachten en uithoudingsvermogen. Wij mogen hopen op goede prestaties, maar w ijkennen allen de be langrijke uitspraak van Pierre de Coubertin, de stichter van de moderne Olympiade „Het be langrijkste op de Olympische Spelen is niet het winnen, maar het deelnemen. In het leven is het niet begonnen om te veroveren, maar om een goede strijd te voeren." BELGISCHE SPOORWEGEN HEBBEN EERSTE KLASSE AFGESCHAFT. De Belgische spoorwegen hebben de eerste klasse in hun treinen afgeschaft. Voortaan zullen dus slechts tweede- en derde klasse reisbiljetten voor reizen in België kunnen worden afgegeven. In de internationale treinen blijft de eerste klasse gehandhaafd, evenals dit in Nederland het geval is Bij zonnebrand, doorzit- I ten, schrijnen, smetten j HEFSCHROEFVLIEGTU1GEN OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat twee Sikorsky-helicoptères van de militaire luchtvervoerdienst deze week van de luchtmacht basis Westover in Massachusetts naar Europa zul len vertrekken. Dit zal de eerste transatlandische vlucht zijn, die ooit in een vliegtuig van dit type is gemaakt. De hcfschroefvliegtuigen zjn voorzien van spe ciale benzinetanks, voor het maken van een der gelijke tocht. Zij zullen vliegen via Labrador, Groenland, IJsland en Engeland en in Wiesbaden worden afgeleverd aan de negende escadrille -ed- dingsvliegtuigen. Verwacht wordt, dat de heli- coptères veertig uur over de afstand zullen doen. In Nederland \erblijft op het ogenblik de heer H L Bockett, hoofd van de immigratie-afdeling van het Nieuw-Zeelandse ministerie van Sociale Zaken Hij voert besprekingen met de Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. Vorige week heeft de heer Bockett in Den Haag tijdens een ontmoeting met de Neder landse pers een en ander verteld over de erva ringen, die men in Nieuw-Zeeland tot nu toe heeft opgedaan met Nederlandse immigranten. Die ervaringen zijn onverdeeld gunstig. Zowel wat hun capaciteiten als wat hun werklust en gedrag be treft, genieten de Nederlanders een uitstekende naam. Het heeft op de Nieuw-Zeelandse bevolking en op de autoriteiten een gunstige indruk gemaakt, dat de Nederlanders zich vlot inburgeren en aan passen. De heer Bockett herinnerde er aan, dat hij reeds eerder in Nederland was, n.l. in 1950, toen hij besprekingen voerde over de NederlandsNieuw- Zeelandse emigratie-overeenkomst. Hij zeide er zich Over te verheugen, dat nu 2 jaar later het emi gratie-verkeer tussen beide landen vlot verloopt. Het aantal van 2000 Nederlanders per jaar, waar over in 1950 werd gesproken, is inmiddels verdrie voudigd. Nieuw-Zeeland verwacht n.l. dit jaar 6000 Nederlanders. Over één ding is men in Nieuw-Zeeland teleur gesteld n.l. over het geringe aantal Nederlandse meisjes dat Nieuw-Zeeland als tweede vaderland kiest Van het totale aantal Nederlandse immigranten dat zich tot nu toe in Nieuw-Zeeland vestigde, be stond nauwelijks 7o'0 uit vrouwelijke arbeidskrachten. De heer Bockett verzekerde dat men dit percentage graag tot 500/o Mg opgevoerd. Want in Nieuw- Zeeland bestaat een groot tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten, niet in de eerste plaats voor de fabrieken, maar voor allerlei huishoudelijke be roepen in gezinnen, in hotels en in ziekenhuizen. Eén van de onderwerpen die de heer Bockett met de Nederlandse emigratie-autoriteiten komt be spreken, is de kwestie van de z.g. prefabricated huizen Da regeling die daarvoor tot nu toe bestond, bleek voor de emigranten grote moeilijkheden grote moeilijkheden op te leveren. Wanneer een emi grant in Nieuw-Zeeland met een prefabricated huis aankomt, ontbreekt het hem gewoonlijk aan vol doende geld om zijn huis over de vaak grote af standen te vervoeren en dan op te bouwen. Het gevolg daarvan is vaak geweest, dat emigranten werden gedwongen hun „prefab" te verkopen. Getracht wordt een andere regeling te treffen In afwachting daarvan wordt iedere emigrant ten sterkste ontraden een „prefab" mee te nemen. loodzakelijk is dit niet, doch ert u eens bij een jeugd- "g- bij verschillende, doch vaste is bezet en ze krijgt nu mg" dn ze wel mag, maar ;t zij die „strop" lijden wel onaangenaam maar u Dat u op een andere dag t de schuld van uw werk- veel last van insecten. Het moeten we doen? ven niet dat het houtworm de raad u te wenden tot lettingsdienst. U kunt het »n met een vloeibaar be poeder mits het maar goed Iringen. Per flacon 93 en 52 cent vordering voor achterstallig werkgever, die met achter- chulden vertrokken is. De is door de Belastingdienst Is staat die loonvordering •echtskundig bureau, dat de liets heeft kunnen bereiken, mige middel zijn om nog etaald te krijgen. Het fail- ïagd worden bij de recht- advocaat nodig. De loon- t boven de vorderingen van >dat er wel een kans is, uw geld kunt achterhalen, het geheel geen actief aan- lillissements-aanvrage u niet faillissement reeds is uit log uw vordering indienen. de closetpot in ons huis vingen komen voor reke- ar. Gaat het om een klein r uw rekening. Is het de- eigen schuld, dan moet u f bekostigen. t is „gutieperg", een regen- alspoor „gutieperg" is weten wij ■doeld u gutta percha, dit inderdaad regenjassen van wil zeggen rails op ge- spoorbreedte van de trein lalspoor worden b.v. zand- ook kan de vroegere West- icld worden met die ver- van één spoor hebben af in., 65 cm. of 1 meter. motten in de met pluche ■li u aan uw meubels eens te bespuiten met een bij jaar vloeibaar verdelgings- •t dan moet u de stoelen een specialist, die een be- gifgas. Aangezien dit gas evaarlijk kan zijn, moet u :n. Dil laatste middel helpt aanval van de motten, dus ndeling wel steeds blijven tgenoemde middel. ns „kiplekker" pringen. /er een liter gal in uw lnge- anders verteert uw voedsel :t verstopt, wordt humeurig itaardige CARTER'S LE- e liter gal op te wekken en lgang op natuurlijke wijze te zacht middel, onovertroffen n.EistCarter'sLeverpiUetjex

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1