T AXELSCHE 2K COURANT T ele visiebelevenissen Puistjes D.D.D Zaterdag 12 Juli a.s. begint de Grootse Opruiming Ook in Amerika in de N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V.. iii VOLKSDANS EN ZANG. TELEFOON 116 VOORDAMES^hHHERENCONFECTIE TELEFOon 306 Zoals NOVA is er geen Dat kan NOVA alleen INGEZONDEN STUKKEN oen ir Uw tijd hen Salti Frinkering bij Abunntmect Aid. ZATERDAG 12 JULI 1952 66e JAARGANG No. 79 Abonnements prijs, Loste nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè il. Buitenland il. C - Advertentie prijs 7 cent per ra.m. Ingezonden Meaedeelingon 20 cent per m.m. KI«ine AdverteutJën Vuic-Aimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. machteloos aan overgeleverd. Hij beheerste de kamer en het hele huis. Toen wij bijna aan het eind van ons Latijn waren deed ik een ontdekking. Ik schakelde het geluid uit en handhaafde het beeld. Beroofd van en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN Uil I r\ A AKinnrKii^ggfg Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood Vervolgens sprak nog het hoofd van de afd Vcrming buiten Schoolverband van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Oosterlee. Spr. verklaarde in particuliere gesprek ken in deze streek te hebben bemerkt dat men hier sceptisch staat tegenover bezoeken uit Den Haag, de burcht van het ambtenarendom", doch achtte dit toch zeker ditmaal ongerechtvaardigd. Dr. Oosterlee uitte in het bijzonder zijn waarde ring voor het werk van de N.J.H.C., waarmede hij van de aanvang af prettig heeft samengewerkt en die er thans in is geslaagd in enkele jaren tijds uit een gedesorganiseerd lichaam weer een net van jeugdherbergen op te bouwen over ge heel Nederland van Noord tot Zuid. Deze jeugd herberg in Axel is een welsprekend bewijs voor deze opbouw, want dit is de eerste jeugdherberg die na de oorlog als zodanig is gebouwd. Na deze welwillende woorden en goede wensen begaven de genodigden zich naar de oostzijde van het gebouw, waar op het terras een aantal Z.P.M.- sters en L.J.G.-ers gereed stond voor het uit voeren van enige volksdansen. De leidster van deze groepen, Wika Lubbers, gaf bij deze demon straties een korte maar duidelijke en deskundige toelichting en wees er harerzijds op hoe ook de volksdans een middel is tot het breken van de grenzen en het leggen van internationale contacten en vriendschapsbanden. Na deze vlotte en correct uitgevoerde demonstratie begaven allen zich naar de grote eet- en conversatiezaal waar thee werd aangeboden en de gelegenheid bestond tot het uiten van gelukwensen. Om hier de stemming wat feestelijker en minder officieel te maken wekte de gemeente-secretaris van Zuiddorpe, de heer Moerdijk op tot een feestelijke samenzang in de vorm van een canon „Wij zijn blij met onze jeugdherberg." Nadat deze door allen uit volle borst was meegezongen kwamen de felicitaties. Gelukwensen en geschenken. AH eerste voerde burgemeester Puijlaert van Zuiddorpe het woord. In de eerste plaats wenste hij als burgemeester Axel geluk met deze jeugd herberg, maar meer nog achtte hij een gelukwens op zijn plaats als voorzitter van de V.V.Z.F., die zoals men weet veel heeft bijgedragen tot de stich ting van hi et gebouw door hiervoor een deel van haar terreinen beschikbaar te stellen. Spr. dankte namens de V.V.Z.F. ook voor het kleine herbergske dat deze vereniging in deze grote herberg heeft mogen vinden, in de vorm van de bestuurskamer die bij keuringen etc. alt secretariaat dienst zal kunnen doen. Ds. Couvée was de tweede spreker die zijn ge lukwensen aanbood. Deze wees op de oorspron kelijke zin van het woord herberg in de geest van herbergzaam en gastvrij. Tegenwoordig heeft het woord herberg een andere klank gekregen en ont- i4««v ons bijna de oorspronkelijke zin van dit woord. Hij hoopte dat deze jeugdherberg de ware zin van dit woord zal doen herleven. Voor Jezus, voor wien eens in de bekendste herberg geen plaats was, hoopt hij dat in deze jeugdherberg ook een plaats zal zijn. Namens de gezamenlijke predi kanten wil hij een bijhei aanbieden. Een bijbel die zich niet opdringt, maar die hier voor het grijpen zal liggen voor ieder die het Boek lezen wil. Als laatste spreker bood de voorzitter van de V.V. „Axel", de heer Dieleman zijn gelukwensen aan. Ook deze vergeleek de huidige toestand met die van zijn eigen jeugd en hoopt dat deze jeugd herberg zal mogen bijdragen tot onderling begrip en verdraagzaamheid bij de jeugd, tot heil van de toekomst. 'j Burgemeester van Oeveren dankte hierna allen voor de geuite goede wensen en de verleende mede werking. Inzonderheid dankt hij de heer Philipse voor zijn bereidheid hier aanwezig te willen zqn, burgemeester Puijlaert voor de wijze waarop de V.V.Z.F. heeft meegewerkt voor het bouwen van „Bleye Haghe" op dit zo bijzonder geschikte ter rein en de Plattelandsvrouwen voor de fraaie be planting die zij rond het gebouw hebben doen aan leggen. De heer D. v. d. Berg vermeldde ten slotte nog de vele gaven die het plaatselijk bestuur heeft mogen ontvangen o.a een ganglamp van de Z.P.M'. en L.J.G., een barometer van de winkeliersver eniging „Axel-Vooruit", een schilderij van de schil der van het gebouw, een voetbal van architect en aannemer, een ets van dc V.V.V., een volleybalnet van de fa. Vasseur-Swets, een hangplant van de fa. Koster-Deij, een plant van de ouderve 'omging en onderwijzers van de openbare lagere school, f 25 van de kring Axel der Z.L.M., een elcctrische klok van de fa. Kinsbergen in Amsterdam en van de Gero te Zeist. Tot slot werd de aanwezigen de gelegenheid ge boden het gehele gebouw te bezichtigen, waarna aan het eind van deze feestelijke middag de L.K. „De Oranjeruiters" nog een fraaie demonstratie van landelijke ruitersport gaven. Alhoewel voor leken het springen en de vrije dressuur van de heer de Feijter wel het aantrekkelijkst waren, moge gezegd worden dat de weinige kenners onder het publiek van dc overige correct uitgevoerde nummers zeker niet minder hebben genoten. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is verder nog dat „Bleye Haghe" dc 50e jeugdherberg in Nederland is. Zoals al eerder aangekondigd zal de jeugdherberg nog enkele dagen voor bezichtiging worden open gesteld Wij vernemen thans dat hiervoor gelegenheid ?al bestaan op Donderdag 10, Zaterdag 12 en Zondag 13 Juli a.s. des middags van 2 uur tot half 6 en van) 7 uur tot 9 uur. Wij raden iede* die het nieuwe gebouw zien wil aan, van deze ge- tegenheid gebruik te maken, want na deze data zal hiervoor geen gelegenheid bestaan en is de jeugdherberg met het direct omliggende terrein alleen toegankelijk voor de trekkers. Geachte Redactie. 'k Heb daar in uw blad gelezen, op Kijkuit [daar is 't niet pluis Want daar zit bij d'een of ander 'n soortement [van spook in huis i d'Ene keer hoort men het praten of wat on- [bestemd gerucht, s'Jcnge-jonge, je zou toch zeggen hé, zo'n [vredelievend 'hucht. 't Spook durft soms ook wel te roepen en ['t gebeurt ook dat het lacht, Over 't algemeen genomen spookt het echter [maar heel zacht. „Maar", zo sprak de vrouw des huizes, „ida [gemieter bin ik moeg, 'k Zan urn bie z'n ziele kriegen, noe of [mergen, laat of vroeg 1" Nou toen bleek ze 'n echte Kenau, want ze [stelde daar een daad Waarvan menig al bij 't lezen, schrik van om [het harte slaat. Met een doodgewone bezem gaat ze daar dat [spook te lijf Toen het weer eens op een avond spoken kwam [op z'n verblijf. Maar of het nu leeft of dood is, las ik in [het krantje niet, 'k Wil maar hopen van het laatste, want je [kunt nooit weten, niet En mogen wij nu ook weten, wat voor spook [het eig'lijk was Dat kon 'k uit 't bericht niet lezen, stel je [voor zeg, dat 't genas Want m'n vader die zei altijd „Sjonge-jonge, [sakkerloot, Ga 't maar liever uut de weg oor, want zo'n [dienk is nie gauw dood Ienkel ma ajjet kun schieten mee 'n dubbeltje [en 't is raak, Kuijer zekereid van inne, dat 't gedaan is mee [zo'n draak I" Nu heb ik zo overwogen, doet het daar weer [eens zo raar Kom dan vlug naar hier getogen, 't dubbeltje [ligt er voor klaar I 't Is maar, mocht het middel helpen, dan 'heb [ik m'n plan al klaar. Want op 't bankje bij mijn werkplaats zucht [en steunt het soms ook naar. WÜDDER. Geachte Redactie en stadgenoten. Het is ons als Vader eii Moeder van de nieuwe jeugdherberg een behoefte onze hartelijke dank uit te spreken voor hei medeleven en de prachtige medewerking, die wij hebben ondervonden in de voorbije dagen van vrijwel alle lagen van de Axelae bevolking. Er is ons verzocht geen namen te noemen. Wij willen dat verzoek respecteren met de verzekering onzerzijds dat wij al onze „wel doeners" (als we ze zo mogen noemen) niet zul len vergeten. Gaarne zijn we bereid de eerstvolgende dagen het mooie nieuwe gebouw ter bezichtiging van het publiek open te stellen en de bezoekers rond te leiden. En wc hopen dat er velen zullen komen. Maar mogen wij er dan een klein verzoek op laten volgen Nu de jeugdherberg bewoond is en in gebruik genomen, moet het terrein er omheen beschouwd worden als eigen privé bezit, dat door de wan delaars in het bos niet meer mag worden betreden. Dit is van groot belang voor een goed gebruik van de jeugdherberg en ten gerieve van de gasten. Indien mogelijk willen we zware hekken en prik keldraadversperringen achterwege laten, als zijnde strijdig met het gastvrije karakter van de jeugd herbergen. Voor hen die inlichtingen wensen omtrent lid maatschap, prijzen e.d. staan we beiden steeds klaar. Ons streven in de nabije toekomst zal zijn de jeugd bekend te maken met de rijke mogelijk heden die de jeugd hier kan vinden. Axel, 5 Juli 1952. J. v. d. Ree't Gilde. Vader is nu ook overleden, kinderen nog recht op iets s geweest is 2. Wanneer iv ondersteund moet worden, kinderen verplicht haar te van vader. ,en kinderen van de overleden op de nalatenschap van hun lijden van de moeder hadden i testament) ieder recht op alatenschap. Bij gemeenschap 1 deze uit de helft van het- idden. De bezittingen werden ïelft van de moeder, de helft fc helft van de moeder krijgt broer één-derde en zus eén- tweede echtgenote niet aan- overleden kunnen zij het hun moeders versterf natuurlijk ndien krijgen zij van vader ieder geval voor ieder een- atenschap. Het vermogen van ;note wordt weer gescheiden, ns adviseren wij u eens naar 2. Haar eigen kinderen zijn nderhouden en niet de kin- i. een kater die het hele jaar men het dier aan, dan ko- ls aan zijn bek. 2. Waar kan eken laten overtrekken unnen dit zo niet beoordelen, unnen de reden zijn, o.a. on- >f een huidziekte. U dhnt te raadplegen, die het dier Sommige stoffeerders doen dekenfabriek, die u in vrij- n betekenis hebt zeer zeker. liergist een geneesmiddel is en rsrecept kan worden betrok er vandaan komt en of het iderbedjes. 3. Of vocht van geneesmiddel wordt gebezigd. wordt in de geneeskunde o.L. g middel bij behandeling van n de apotheek te koop zon- >te hoeveelheden wordt het he groothandel geleverd, maar n. 2. Zeewier of zeegras is hikte matrasvulling wie het senmaker u wel kunnen mee- wordt in de geneeskunde ge- ng van darmaandoeningm. an, oud 21 jaar, twee jaar het bezit van het middetl- tich te bekwamen voor radio- ar kan hij die kennis opdoen. ngeman kan een schriftelijke an eens gaan praten met het htsschool of bij een gespecia- Voor een aanstelling bij de ht is een M.U.L.O.-diploma ilX BEZOCHT VEERE. nnses Beatrix, die met een op Schouwen kampeert, een Veere. Het groepje arri- van de burgemeester van 11, met een motorboot van r, welke nog door een tweede d. In Veere werden o.m. het iveerse Toren bezichtigd. De re, jhr. den Beer Poortugael door zijn gemeente rond. latische pijnen uit Uw leden, de zouten hebben een won- ide werking op lever, nieren ie weer met jeugdige energie taak verrichten, weet U van nen meer. Want de oorzaak bloed worden radicaal ver- iedere dagKoop van- fw apotheker of drogist en die heilzame kuur. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3