AXELSCHEM COURANT VACANTIEBEELD spiegel van deze tijd Met raad en daad D.D.D. IVOROL Bevorder spv diocróeï eiowte' vettaikkëi^e jVlugciiti HAMEA** r WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sanapirin aas. Bus, fiets en bromfiets zijn het meest in trek tit?} NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Adminibtratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM c* Jeichteto»»»0* ff Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei -Gave handen Geest en lichaam worden er door verkwikt eo pijnen verdwijnen de beste tandpasta die men U raden kan Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! Frankering bij Abonnement Aitl. ZATERDAG 5 JULI 1952 66e JAARGANG No. 77 Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. C - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. i'letne Adverteutiên {ii> .ilmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Langs de straat en in de belangrijkste touristen- centra ziet men het vacantiebeeld van Nederland, anno 1952. Het is een beeld van afgenomen koop kracht. Er is veel veranderd bij enkele jaren geleden, toen er in de vacantiemaanden zeer veel uitge geven werd. Uit de informatie bleek on3 dat de voorkeur voor eenvoudige menu's toeneemt, een langdurig verblijf in de hotels gaat meer en meer tot de uitzonderingen behoren, de middenklasse der pensions zal dit jaar met een flinke over capaciteit zwoegen en ook de amusementsgelegen- heden in de vacantie-centra vechten tegen dalende inkomsten. Vanzelfsprekend gaat men wel uit, maar het verblijf bij. familie en kennissen neemt toe, de duur van de vacantie buitenshuis wordt veelal ingekort. Dit zijn de indrukken, die wij, op deden Jjij het onderzoek naar de verwachting van het vacantieseizoen 1952. Vooral de bedrijven die bij vacantie de middenstand huisvesten zijn niet erg optimistisch gestemd, noch aan de kust, noch in Zuid-Limburg of op de Veluwe. Zullen alle vaeantiebedrijven een slechte zomer tegemoet gaan Die gedachte is zeker onjuist. Aan tochten met bussen voor een dag of enkele dagen zal dit jaar veel geld worden uitgegeven. Deze reizen moeten dikwijls een langer verblij.f buiten de woonplaats vergoeden. Ook zullen al die gelegenheden die er op gericht zijn de tou rist met krappe beurs van maaltijden en slaap gelegenheid te voorzien, dit jaar niet over belang stelling te klagen hebben. Bij de betere hotels in de grotere steden wordt evenmin geklaagd. Zij vangen het grootste deel van de wassende stroom buitenlanders op uit België, Duitsland, Frank rijk en de Verenigde Staten. Nederland is een land dat om de prijsverhou dingen voor buitenlanders aantrekkelijk is, zoals wij, Nederlanders, ook gewend zij,n bij onze va- cantieplanning voor een buitenlandse reis de prijs verhouding met de verschillende Europese landen te vergelijken. Is deze over het algemeen dalende vacantic- mnrkt een typisch Nederlands verschijnsel V Is bet vacantiebeeld in andere landen, optimistischer, welvarender AAN DE „OVERKANT". Het meest typische voorbeeld van een tegen stelling zouden we moeten vinden in de Ver. Staten, dat in de wereld nu bekend staat als een groot eiland van rijkdom tegenover een verarmd Europa. Ook daar vinden we echter een gewijzigd vacantiebeeld bij enige jaren geleden. Ook Tru man's en Eisenhower's volgelingen hebben hun offer moeten brengen aan de bewapening, de dalende eco nomische activiteit en de oorlog op Korea. Uit statistieken en publicaties, aangevuld met betrouw bare inlichtingen krijgt men het volgende beeld van de Amerikaanse cacantieganger. Het blijkt dat de Amerikanen even graag met vacantie gaan als wij. De meesten van hen kun nen zich echter evenmin een tocht naar een an der werelddeel veroorloven als de gemiddelde Neder lander Al verdienen ze hun loon in dollars, het aantal bewoners uit de nieuwe wereld dat de va cantie in een hotel doorbrengt is ook zeer gering De meesten verblijven er ook alleen om te over nachten. De statistiek wijst uit, dat ongeveer 55o/o' van de Amerikaanse bevolking per jaar meer dan drie dagen op reis gaat en ougeveer 70o/o van hen zijn genieters van hogere inkomens,' d.w.z. zij, ver dienen meer dan 5000 dollars. Deze cijfers zijn niet gunstiger dan die in Nederland. De vacantie- spreiding, die hier geen groot succes werd, kon evenmin in Amerika genade vinden ïn de ogen der vacantiegangers, die daar ook 's zomers van bun vrije tijd willen genieten. De meeste inwoners van de V.S. blijven in het binnenland, al komen er nog zoveel1 Amerikanen naar Europa. Slechts 7o/o van de vacantiegangers verlaten de V.S., waarbij we natuurlijk moeten mcalculeren dat men in een zo uitgestrekt land niet gemakkelijk in verlegenheid raakt aangaande de te bezoeken streek. De meesten van hen gaan naar Canada. Vermoedelijk zal er één op elke 350 Amerikaanse vacantiegangers Europa bezoeken rodat het Amerikaanse tourisme in Europa' zeker n°g kan worden uitgebreid. FIETS of auto. Het grootste aantal Nederlandse touristen reist wel per fiets of bromfiets, lil Amerisa, waar de afstanden veel groter zijn, gaat vier-vijfde met een auto op reis. Men gaat ook met die auto naar zijn werk, zoals men hier per fiets gaat. Voor hen is dit dus niet de minste luxe. Het vliegverkeer is in de V.S. wel meer ontwikkeld in ons werelddeel, maar toen stapt slechts drie procent van de vacantiegangers in een vlieg tuig. Nu kan het vliegen in Amerika wel goed koper zijn dan we denken, maar het tarief is nog lang niet te vergelijken met dat van een tram Onderweg naar de plaats van bestemming gaan slechts vier van tien Amerikanen naar een hotel terwijl slechts twee van de tien touristen hun va cantie geheel in een hotel doorbrengen. Deze cij fers liggen dus overzee niet gunstiger dan in ons land. Over het algemeen mag men constateren dat de uitgaven en verteringen in het meest welvarende land ter wereld even nauwkeurig reageren op het verloop van de conjunctuur als in de oude verarmde wereld. WEL DRUKKER. In alle Westerse landen ziet men niettemin een toenemen van het tourisme omdat het aantal va cantiegangers jaarlijks toeneemt, niet alleen door de bevolkingsvermeerdering, maar vooral omdat de werknemers meer en meer in de gelegenheid ko men van een vacantie te genieten. Het sociale, massale tourisme heeft het luxe tourisme ver vangen. In Amerika stelden reeds in 1947 meer dan driemaal zoveel bedrijven als in 1937 hun personeel in staat van een betaalde vacantie te genieten. Het seizoen 1952 wordt over het geheel wel een druk seizoen. De verwachting is niet gericht op grote winsten voor de touristen-industriie. Er zijn de nodige verschuivingen, die parallel lopen met het economisch klimaat in de wereld, dat momenteel niet op een hausse is ingesteld. Er mag daarom voor niemand reden zijn tot pessimisme, maar het hotel-, restaurant-, en amusementsbedrijf zal liet vacantiepubliek in dit jaar moeten bieden ma ximum aan service, zoveel mogelijk genoegen tegen de laagst mogelijke prijs. Het is de vacantie- vraag van alle westelijke landen, het rij.ke Amerika incluis. G. G. Heeft een witte druif langs de muur aan de zuidkant van zijn woning. De laatste twee jaar zijn de vruchten verschrompeld en de wijn stok kreeg een grijswitte kleur. Is hier wat tegen te doen V Zijn tweede vraag betreft vroege kcoolplanten, als bloemkool, rode kooi, savoy-e- kool. De planten zijn te gronde gegaan, aangezien zich aan de wortels veel witte wormpjes of maden vertoonden. Had dit voorkomen kunnen worden Antwoord 1. Uw witte druif is in sterke mate aangetast door de valse meeldauw, plasmopara viti- cola, een ziekte welke veel in de druiven voor komt, vooral na zulke koude, natte zomers als we gehad hebben. Herhaalde bespuitingen, zodra de ziekte waargenomen wordt, met 1 o/o bordeauxe pap of 0,75o/o koperoxychloride willen wel ver betering geven. Zorg er verder voor dat de druif voldoende zonnewarmte krijgt en volop licht dus vakkundig snoeien en zoinerbehandéling als uitdunnen en innijpen van de scheuten. 2. U» koolplanten waren aangetast door de maden van de koolvlieg Chotophila hrassicae. Deze aantas ting had zeer zeker voorkomen kunnen wroden door na het planten van de kool deze planten een speciale behandeling te geven en wel a. 5 gram U.C.U. stuif per plant hij de wortelhals strooien. Om smaakbederf te voorkomen geen wortel- of knolgewassen daarna telen b. para- thienspuit volgens gebruiksaanwijzing bij. de plan ten gieten c. 0,10/0 sublimaat oplossing, per plant 150 c.c. langs de stengel in de grond gieten. Helpt tevens tegen knolvoet d. 0,30/0 vrucht- boomcarbolineum als bij c. Al deze middelen tos passen in April of Mei na radio-bericht. Gebruik liever geen verse stalmest, daar dit de koolvlie- gen aanlokt door de lucht en de grond er erg los door wordt. G. J. B. Ik wefk als dienstmeisje van voor middags 8 uur tot namiddags 7 uur en ik heb Zaterdagsmiddags en Zondags vrij. Op hoeveel vacantie- en snipperdagen heb ik recht Antwoord U hebt recht op zoveel vacantie- en snipperdagen als overeengekomen is bij de aan neming. Is niets hieromtrent overeengekomen, dan kunt u geen enkel recht op vacantie doen gelden. V. C. Wil een raam laten maken in zijn wo ning. Mag dat zonder vergunning Antwoord Neen, u moet u wenden tot Bouw en Woningtoezicht. Mevr. G. nn L. maakte pruimen in met be hulp van druppels, waarvan zij de naam niet meer weet. Dit is goed gelukt, maar de pruimen smaakten wat bitter. Zij wil nu graag weten, wat hiervan de oorzaak is en of dit is te voorKomen. Antwoord Inmaakdruppels en -tabletten bevat ten meestal als conserverende stof het benzoë zure natron. Wanneer hiervan meer gebruikt wordt dan staat aangegeven op de verpakking kan het natron een bittere smaak aan de vruchten geven. Men merkt dit uiteraard meer bij niet-zure soor ten dan bij vruchten als hessen, waarbij, zelfs een bittere smaak kan optreden, als men met de juiste hoeveelheden inmaakmateriaal gewerkt heeft. Behalve voor de smaak kan een teveel van het preparaat nadelig zijn voor de gezondheid. Volgt men de gebruiksaanwijzing stipt op, dan zijn de resultaten in het algemeen goed. Om de hittere smaak te voorkomen kan men een weinig citroen zuur of -sap toevoegen aan het water of het suikerstroopje, dat over de vruchten wordt ge schonken. Volgt men de ouderwetse inmaakmethode waarbij de vruchten in een waterbad worden ver hit gedurende 30 minuten, dan treedt i:i ieder ge val geen smaakafwijking op. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. J. H. D. Wat moet men verstaan pnder het gezegde de 38e breedtegraad Antwoord Or»r de aarde heeft men denk beeldige lijnen getrokken de lijnen die van pc.' tot pool over de aarde getrokken zijn, noemt men lengtgraden of meridianen. De lijnen die daar dwars op staan, noemt men breedtegraden of pa ralellen. De breedtegraden lopen evenwijdig aan de equator. Nu heeft men indertijd in Korea een kunstmatige scheiding aangebracht en het land ge splitst in Noord en Zuid. De 38e breedtegraad die door Korea heenloopt is dus de grens geworden tussen het noordelijk en zuidelijk deel. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge* wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjes C. S. Ik wilde van zwarte bessen wijn maken, maar weet de juiste verhoudingen niet en nu gaat de wijn steeds gisten. Kunt u mij helpen V Antwoord Wanneer u van alles gelijke delen neemt, zult u van het gistproces geen last hebben en in het algemeen kunt u aannemen dat hoe meer suiker men gebruikt, hoe minder last van gisten men zal hebben. Hokoka. Vraagt of men slangen, die tot nu toe op spiritus staan, ook op sterk water kan zetten en of sterk water ook verdampt. Antwoord Als wij uw vraag goed begrepen hebben, wilt u de slangen uit de spiritus halen. Waartoe dit Sterk water is een verzamelnaam voor alle vloeistoffen, die gebruikt worden voor het conserveren van plantaardige of dierlijke ob jecten spiritus is dus eveneens sterk water. U kunt ze uitstekend bewaren in een IO0/0 oplossing van handelsformaline en water, maar dan moet u .eerst de slangen goed in water spoelen, zodat alle spiritus er uit is. Het verdampen is nihil, mits de fles goed is afgesloten. S. 'te V. Ik heb een toom witte leghorns, die de laatste tijd onderling zo vechten, dat ze allen bebloede koppen en kapotte kammen hebben. Ik heb al geprobeerd de haan te separeren, dan weer een kip, waarvan ik dacht dat ze de rad,- draaier was, doch alles tevergeefs. Wat kan de reden zijn van deze plotselinge onenigheid Antwoord De juiste reden van dit euvel is niet met zekerheid vast te stellen het komt echter bij loslopende kippen nooit voor en wel omdat deze alles vinden wat zij nodig hebben, zoals zouten en dierlijk voedsel (wormen, kevers). Het ligt daarom voor de hand dat uw dieren te weinig zouten in hun voeder ontvangen of niet genoeg dierlijk voedsel krijgen. Wij raden u aan uw kippen te voeren met verse gemalen beende ren met een klein beetje zont er doorheen. D:' /s- voor kippen een prima voedsel, het bevat 200 gram eiwit en 261 gram vet per kg. Molens voor het malen van verse beenderen zijn in de handel cerkrijghaar. Ook zou het te proberen zijn met hun snavelringen ,,op te zetten", die even eens in de handel verkrijgbaar zijn. Ze worden ook gebruikt tegen het veren plukken. TT!¥T¥/r Niet krabben. De helder vloeibare ll In D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele VUvAA seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN A. Ik heb een wintermantel aan gehad onder een gummi-regenjas, die erg plakkerig is. Nu zijn er vlekken in mijn stoffen mantel gekomen Hoe kan ik die het beste verwijderen Antwoord U kunt de vlekken verwijderen met wasbenzine. Hierin lost de rubber op. Het beste zal zijn de mantel helemaal in wasbenzine te zetten. Denk om het brandgevaar 1 J. V. Krijgt men van Jozo-zout suikerziekte of is dit zout soms nadelig voor suikerpatiënten Antwoord j Suikerziekte ontstaat niet door het gebruik van Jozo-zout. Verder maakt het over het algemeen geen verschil of gezonde mensen dan wel diabetici dit zout tot rich nemen. Toch zullen suikerpatiënten er goed aan doen in voor komende gevallen de arts te"raadplegen die het door hen te volgen dieet samenstelde, respectieve lijk de geneesheer die* hen thans behandelt of contrc'ltert. U hoeft niet meer tegen uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de haas en blust U de pijn hij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1