AXELSCHE COURANT VACANTIEBEELD spiegel van deze tijd AXELSCHE 11 COURANT De Landbouwtentoonstelling voortreffelijk geslaagd! HMD. ROL Een glas zonneschijn ORANJEBOOM BIER! Sanapirin o, a a Meer dan 20.000 bezoekers kwamen naar Axel. S NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM tandpasta J raden kan lussen; oorkomen! frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 5 JULI 1952 66e JAARGANG No. 77 Abonnements prijs: Losse nummert* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland il. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kletne Adverteutlën la, -Almum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. land ter wereld even nauwkeurig reageren op het verloop van de conjunctuur als in de oude verarmde wereld. WEL DRUKKER. Srankédng bi} Abonntmtct Ax'tl; WOENSDAG 2 JULI 1952 66e JAARGANG Abonnements prijs. Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê fl. Buitenland fl. 1 - V y C. S. Ik wilde van zwarte bessen wijn maken, verhoudingen niet en nu iten. Kunt u mij helpen V u van alles gelijke delen gistproces geen last hebben jq0 unt u aannemen dat hoe likt, hoe minder last van Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteatièn (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. De Vrijdagmorgen gehouden Z.L.M.-vergadering in „Het Centrum,, werd geopend met een wel komstwoord door de voorzitter van de kring Axel van de Z.L.M., de heer A. Haak van Zaamslag,. Hierna kreeg de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze het woord, die een vergelijking maak te met Axel in het verleden en het huidige Axel en constateerde dat dit oude stedeke thans weer groeiende is, waarna hij overging tot de landbouw zaken. Het grootste probleem voor de boer is volgens spr. momenteel dat van de vcevoedervoorzieninng, dat niet alleen een landbouw-, maar zelfs een nationaal probleem is, want de veevoederrantsoenen zijn voor varkens en kippen voor het komende winterseizoen reeds met 10 pet. verlaagd de dol- larschaarste zal accuut zijn de directeur-generaal voor de voedselvoorziening komt uit Rome terug met het bericht „geen veevoeder" en ondertussen constateert de binnenlandse producent omgekeerd een niet onaanzienlijke prijsdaling in de gehele veevoedersector, die zelfs tot tijdelijke onverkoop baarheid van sommige producten leidt. Tenslotte leest hij, dat de overheid ruim 400.000 ton voor raad heeft opgeslagen De zuivere exportbijdrage van landbouwzijde be loopt een order van grootte van omstreeks 30 pet. der gehele export. Hierbij is onze export van vee houderijproducten het grootst, zij bedraagt veel meer dan een milliard gulden. Ook wees ir. Geuze op de lastenverhoging tel, gevolge van de werkloosheid. Op 4 Juli zal reeds voor de eerste 500 D.U.W. arbeiders met uitkering moeten worden aange vangen. Wij hopen, dat de landbouw deze lasten zal kunnen blijven betalen wij zijn er allesbe halve van verzekerd. Zeker niet wanneer we zien hoe snel het rationalisatie-proces in de landbouw zal kunnen blijven verlopen, gezien b.v. de nieuw ste resultaten van chemische onkruidbestrijding en de daartegenover in onze provincie helaas nog steeds zeer geringe belangstelling voor emigratie. Een vereenvoudiging van de administratie is ge lukkig in zicht. Ofschoon vele Walcherse leden naar dé Noord oostpolder zijn vertrokken, is gelukkig toch weer een stijging in het ledental van de Z.L.M. te be speuren en het werk der Z.L.M. voor de gemeen schap der Zeeuwse boeren staat nooit sti.. Ir. Geuze deelde nog mede, dat er in samenwer king met de directie der staatsdomeinen pogingen gedaan zullen werden om ook in Zeeuwsch-V laan deren te komen tot de oprichting van een proef bedrijf, mede iu verband met de nieuwe mogelijk heden door de inpoldering van de Braakman. „Ce ne sont que des gueux" (het zijn maar bede laars). Met deze naam werden de edelen betiteld, die 400 jaar geleden in Brussel bij de landvoogdes wer den ontvangen Da naam „Geuzen werd aange nomen als een erenaam. Door minister Wemmers werden de Zeeuwsch- Vlamingen in hun strijd om de vrije veren onge veer op een zelfde wijze betiteld. Niet allee*. Zeeuwsch-Vlaanderen, maar geheel Zeeland acht zich gekrenkt om de benaming „inboorlingen van Zeeuwsch-Vlaanderen", maar ook wij willen deze naam als een eretitel beschouwen, aldus de com missaris der Koningin op de Z.L.M.-vergadering. De commissaris dankte het provinciaal bestuur en de Belgische professor voor zijn aanwezigheid, beloofde medewerking van het provinciaal bestuur aan de proeftuin voor Zeeuwsch-Vlaanderen en bracht hulde aan de inboorlingen voor hun pres taties. Tot slot werd door professor Orban, hoogleraar aan de Vlaamse Hogeschool te Gent een rede gehouden over de Belgische landbouw. Als gevolg van de oorlog is, volgens spreker de landbouw in België achteruit gegaan, ten voor dele van de veeteelt. Ook in België deed de mechanisatie de opbreng?' ere producten stijgen, gesteund door de toe gestane credieten en de voorlichtingsdienst. Door de Belgische regering is een commissie ingesteld, die een rapport zal uitbrengen om te komen tot een nauwere samenwerking met Neder land. De hogere kostprijzen, de uurlonen in de Belgische landbouw bedragen gemiddeld f 1,30, leveren hiervoor nog steeds bezwaren op. Verder werd nog het woord gevoerd door de directeur-generaal voor de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, die o.m. zeide, dat er in Den Haag grote waardering bestaat voor het Z.L.M.- werk mevr. Huisman-Griep, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen en baron Collot d'Escury, die er zijn spijt over uitdrukte, dat het land van Saaftinge niet eerder voor inpoldering in aanmerking komt en een beroep deed op pro fessor Orban om ook in België hierop de aandacht te wiüen vestigen. Op de vergadering waren verder nog aanwezig het voltallig bestuur der Z.L.M., het bestuur van de kring Axel der Z.L.M., burgemeester van Oeve- ren, ir. A. H. Joustra, directeur van de afdeling buitenland van het departement van landbouw, de 1 eden van Ged. Staten, C. Hamelink, en C. Philipse en vele anderen. Met een dankwoord van ir. Geuze werd de ver gadering gesloten. Op het tentoonstellingsterrein en in Axel's stra ten bewogen zich intussen de vele belangstellenden die voornamelijk uit geheel Zeeland onze alonde veste binnenstroomden. Ook de mode-show van de Plattelandsvrouwen met medewerking van de Fa. Visser-Koolc mocht zich direct in de belangstelling der dames verheugen. En zij was deze belangstelling dan ook ten volle waard. Als noviteit werd hier, naast het luxe op dit gebied ook de aandacht gevestigd op de werk kleding, want niet een afgedragen luxe toiletje maar een degelijk „complet" behoort bij het werk te worden gedragen. Het zou te veel plaats eisen om op te somss:; wat hier werd vertoond, doch het zij voldoende te vermelden, dat de dames, die zo gelukkig wa ren één dezer shows bij te wonen, eenparig ver klaarden, dat zij intens hadden genoten en bet in één woord „af", was. Aan mevrouw Visser werd uit erkentelijkheid voor haar medewerking een bloemenmand aan geboden, terwijl ook de Plattelandsmeisjes een geschenk ontvingen. Het volgende punt van het programma was de rijtoer, voorbereid door de heer W. de Feijter en onder geleide van rijkspolitie en wegenwacht. Van twintig voor één, tot twintig minuten over één duurde uittocht en slingerde een file van auto's en bussen zich verder door de Zeeuwsch- Vlaamse landouwen, waarb ijde uit geheel Zee land toegestroomde landbouwende bevolking kon genieten van de aanblik, die de te velde staande gewassen momenteel bieden, want de oogst staat er bijzonder goed voor. De tocht ging over Kijkuit, Zaamslag-Veer, Zaam slag, Reuzenhoek, Poonhaven, de Val, Driewegen, Terneuzen, Hoek, Sluiskil met zijn uitgebreide in dustrie, door het fraaie villapark weer terug naar Axel. Onder enorme belangstelling vingen om drie uur de demonstraties plaats van' de prijswinnaars van de paarden- en rundveekeuringen, die 's morgens hadden plaats gehad. En geen wonder, ieder geboren Zeeuw immers verlustigt zich telkens opnieuw in het aanschou wen vau deze forse dieren, zowel paarden als koeien, die reeds vanaf de vroege morgenuren in grote getale waren aangevoerd en thans onder geleide van hun verzorgers in werkelijke zin hun beste beentje voorzetten. Gedurende deze demonstratie deed „Concordia", bij tussenpozen haar opwekkende tonen horen en hadden de exploitanten van de grote en kleine consumptie-tenten handen tekort om vooral de dorstige kelen te lessen. Gelukkig was er met een grote toeloop reke ning gehouden, zodat èn op het terrein èn in de stad aan de grote vraag naar verfrissingen met dit zonnige zomerweer, kon worden voldaan. Tegen half acht begaven zich velen naar het marktplein, waar alles in gereedheid was gebracht voor het optreden van de Veluwse Boerendansers. Hadden we reeds de gehele dag de vele boeren en boerinnen, waarvan de Walcherse de boven toon voerden in haar kleurrijke kleding, in ver schillende nuances door de straten zien flaneren, deze Veluwers leverden nog een nieuw aspect door hun verschijning op klompen. Met kwinkslagen en het uitvoeren van verschil lende boerendansen, wisten deze boerenheren en -dames het in flinke getale opgekomen publiek ge durende enige tijd te amuseren. Na afloop hiervan dienden „De Verenigde Vrien den" uit Sas van Gent zich aan, die, na op de kiosk enige krachtige marsen ten gehore te heb ben gebracht, een uitgebreide rondgang door de gemeente maakten, gevolgd door de hossende jeugd Ook op de laatste dag waren weer velen naat onze gemeente gekomen, hoewel de drukte niet Z" overstelpend werd. Tegen twee uur was een korfbalwedstrijd aan de beurt tussen een L.J.G.-twaalftal van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderne tegen de L.J.G. Westelijk Z. Vlaanderen. De uitslag was 31 voor Oost Z. Vlaanderen. men slangen, die tot nu ook op sterk water kan r ook verdampt. uw vraag goed begrepen gen uit de spiritus halen, rater is een verzamelnaam die gebruikt worden voor antaardige of dierlijke ob- eveneens sterk water. U iren in een lOo/o oplossing n water, maar dan moet d in water spoelen, zodat Het verdampen is nihil, gesloten. toom witte leghorns, die zo vechten, dat ze allen potte kammen hebben. Ik haan te separeren, dan ik dacht dat ze de rad„- i tevergeefs. Wat kan de ilotselinge onenigheid V te reden van dit euvel is ist te stellen het komt :ippen nooit voor en wel ïn wat zij nodig hebben, voedsel (wormen, kevers), de hand dat uw dieren te voeder ontvangen of niet krijgen. Wij raden u aan net verse gemalen beende- tje zout er doorheen. D:' prima voedsel, het bevat gram vet per kg. Molens erse beenderen zijn in de k zou het te proberen zijn „op te zetten", die even- krijgbaar zijn. Ze worden veren plukken. bben. De helder vloeibare kalmeert de jeuk in enkele t, doodt de ziektekiemen, dporiën. EN N ermantel aan gehad onder ie erg plakkerig is. Nu stoffen mantel gekomen ■te verwijderen Ie vlekken verwijderen met de rubber op. Het beste aal in wasbenzine te zetten, tar t an Jozo-zout suikerziekte lelig voor suikerpatiënten kte ontstaat niet door het Verder maakt het over rschil of gezonde mensen out tot ïich nemen. Toch r goed aan doen in voor- rts te «raadplegen die het :t samenstelde, respectieve- hen thans behandelt of ;en uw maaltijden op te uurbranden op de maag. ies bij de hand blij,ft U en blust U de pijn bij es bij Uw apotheker of (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1